اخبار خارجی

کمپین ادیسه آربیتروم فعلا متوقف شد؛ کارمزدهای آربیتروم از شبکه اتریوم بیشتر شد

کمپین ادیسه آربیتروم به دلیل ازدحام و کارمزدهای بالا به تعویق افتاد. استفاده از راهکار لایه دوم آربیتروم به مدت چند ساعت از شبکه لایه اول اتریوم گران‌تر شد.

به گزارش میهن بلاک چین و به نقل از The Block، در روز چهارشنبه کارمزد استفاده از راهکار مقیاس‌پذیری لایه دوم آربیتروم وان (Arbitrum One) به مدت ۵ ساعت از شبکه اصلی اتریوم بیشتر شد. اگرچه این موضوع موقتی بود، اما برخلاف هدف اصلی چنین راهکارهای مقیاس‌پذیری بود. راهکارهای لایه دوم به منظور ارائه تراکنش‌های ارزانتر عرضه شده‌اند.

اوایل روز چهارشنبه، کارمزد تراکنش‌ برای تبادل توکن بر بستر آربیتروم تقریبا به ۱۰ دلار رسید. این مقدار کارمزد تقریبا دو برابر هزینه تبادل توکن در اتریوم است. کارمزد بیش از حد انتظار در آربیتروم به دلیل افزایش فعالیت کاربران بوده است. پس از آن، کارمزد آربیتروم کاهش یافت و اکنون تقریبا به ۲ دلار بازگشته است.

طبق اطلاعات مرورگر رسمی آربیتروم به اسم آربی‌اسکن (Arbiscan)، این شبکه لایه دوم در چند هفته گذشته با افزایش ۴۵٪ تراکنش‌های روزانه همراه بوده است. این شبکه در روز دوشنبه به رکورد بیش از ۲۸۷,۰۰۰ تراکنش در روز دست یافته است.

ادیسه آربیتروم به تعویق افتاد

یکی از دلایل این افزایش فعالیت کاربران، کمپین تبلیغاتی دو ماهه به اسم ادیسه آربیتروم ( Arbitrum Odyssey) است. در این کمپین، آف‌چین لبز (Offchain Labs) توسعه‌دهنده آربیتروم وعده داده است به کاربرانی که با پروتکل‌های مختلف دیفای مبتنی بر آربیتروم تعامل دارند، توکن NFT پاداش می‌دهد.

آربیتروم یکی از راهکارهای لایه دوم است که از فناوری راهکارهای خوشبینانه یا Optimistic Rollup استفاده می‌کند. این موضوع منجر به ایجاد شبکه پردازش برون زنجیره‌ای شده است که تراکنش‌های سریعتر و ارزانتر را امکان‌پذیر می‌سازد و در عین حال، از امنیت بلاک چین اتریوم بهره می‌برد. آربیتروم با در اختیار داشتن بیش از ۲ میلیارد دلار سرمایه قفل‌شده، در بازار شبکه‌های لایه دوم پیشتاز است و از این لحاظ، بالاتر از سایر شبکه‌ها نظیر آپتیمیزم (Optimism)، Boba و Metis قرار دارد.

حساب رسمی آربیتروم در رشته توییتی توضیح داد:

هفته اول آربیتروم ادیسه بسیار هیجان‌انگیز بوده است. اما تصمیم گرفته‌ایم که در حال حاضر فعالیت آربیتروم ادیسه را متوقف کنیم و پس از عرضه نیترو (Nitro) فعالیت آن مجددا ادامه یابد.

در نسخه بتا شبکه اصلی، آربیتروم سقف ظرفیت را اعمال کرد تا ترافیک شبکه را در سطح متوسط حفظ کند. همانند اتریوم، هنگامی که ترافیک به سقف ظرفیت برسد، کارمزد گس لایه دوم به طور خودکار افزایش می‌یابد تا اینکه ترافیک به تدریج کم شود. این مکانیزم در آربیتروم طبق انتظار عمل کرده است.

پس از عرضه به‌روزرسانی نیترو، آربیتروم ظرفیت بسیار بیشتری خواهد داشت تا شبکه به ازدحام برسد. این موضوع باعث می‌شود که حتی هنگامی که بار بسیار زیادی بر روی شبکه وجود دارد، تراکنش‌ها ارزانتر شود و تجربه کاربری بسیار بیشتر با هدف آربیتروم مطابق شود.

از آنجایی که بار زیاد بر روی شبکه منجر به افزایش بیش از حد معمول کارمزد می‌شود، تصمیم گرفتیم که بهتر است فعالیت ادیسه را تا عرضه نیترو متوقف کنیم تا تمام جامعه‌ها و پروژه‌های حاضر در آربیتروم به تجربه کارمزد کم خود ادامه دهند.

به زودی اطلاعات بیشتری در خصوص بازه زمانی عرضه نیترو به اشتراک می‌گذاریم. اما پس از عرضه نیترو، با صرافی GMX و یلد پروتکل (Yield Protocol) همکاری خواهیم داشت. اگر اهداف هفته دوم را قبل از متوقف کردن کمپین ادیسه انجام داده‌اید، اعتبار بیشتری دریافت می‌کنید.

اگرچه متوقف کردن کمپین ادیسه تصمیم آسانی نبود، اما اولویت ما این است که تجربه کاربری در آربیتروم وان تا حد ممکن یکپارچه و جذاب باشد. بنابراین با نزدیک شدن به عرضه نیترو، ما به ادامه فعالیت ادیسه با شما می‌پردازیم.

ادیسه پس از عرضه نیترو به آربیتروم و پروژه‌های حاضر در آربیتروم امکان می‌دهد تا به دنیا نشان دهند که فناروی رول‌آپ چه قابلیتی دارد و برای آن هیجان‌زده هستیم. از تمام کاربران و تیم‌های حاضر در ادیسه تشکر می‌کنیم.

منبع
theblock

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا