متوسط مقالات عمومی

راهکارهای مقیاس پذیری در بلاک چین، قسمت اول: بریج‌ها و استیبل کوین UST

این مقاله، بخش اول از تحقیقات و گزارشات شرکت کانسنسیس (Consensys) با نام Layer 2 & Scaling Solutions یا راه‌حل‌های لایه ۲ و مقیاس پذیری در بلاک چین است و به موضوعات بریج‌ها و استیبل کوین UST شبکه ترا پرداخته شده است. از آنجایی که این تحقیقات از ارزش بالایی برخوردارند، تیم میهن بلاکچین تصمیم گرفته که آنها را به فارسی ترجمه کند.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

امروزه یکی از جذاب‌ترین موضوعات در حوزه ارزهای دیجیتال، پل‌زدن یا بریج کردن «بدون نیاز به اعتماد» است. در این موضوع، به جای پل‌های رول‌آپ (Rollup) که برای ارتباط بدون نیاز به اعتماد طراحی شدند، بیشتر به پل‌های ارتباطی چندزنجیره‌ای (Multichain) پرداخته می‌شود. برای پل‌های چندزنجیره‌ای که بیش از دو بلاک چین یا شبکه لایه ۲ را به هم متصل می‌کنند، شناسایی مفاهیم ارتباطی بدون نیاز به اعتماد و غیرمتمرکز سخت است. بر اساس بررسی‌های انجام شده، تاکنون نزدیک‌ترین پروتکل‌ها به حالت موردنظر، پروتکل Connext و بریج Rainbow Bridge پروتکل NEAR است. در ادامه این گزارش با میهن بلاکچین همراه باشید.

مقیاس پذیری در بلاک چین؛ خلاصه‌ای از اتفاقات رخ داده در صنعت کریپتو

مقیاس پذیری در بلاک چین
 • جی فریمن (Jay Freeman)، یک آسیب‌پذیری در شبکه آپتیمیزم (Optimism) را گزارش کرد و ۲ میلیون دلار جایزه دریافت کرد. این هک بسیار جالب است و مشکل رول‌آپ‌ها را نشان می‌دهد. جی توانست به صورت رایگان در شبکه آپتیمیزم، کوین اتر بسازد. خوشبختانه، بوبا (Boba) و متیس (Metis)، فورک‌های شبکه آپتیمیزم نیز از این آسیب‌پذیری آگاه هستند.
 • شبکه پالیگان از یک گروه سرمایه‌گذاران شامل سافت‌بنک (Softbank)، ۴۵۰ میلیون دلار سرمایه جذب کرد. Polygon دارای بیش از ۷ هزار برنامه غیرمتمرکز (DApp) بوده و به‌طور گسترده در حال تحقیق درباره تایید رول‌آپ‌ها است.
 • اگر با مدل بلک-شولز (Black-Scholes) آشنا هستید، می‌توانید با اجرای آن در محصول Cairo پروژه استارک‌ور (StarkWare) ۱۰ هزار دلار درآمد کسب کنید؛ این مدل ریاضی روش سرمایه‌گذاری در اوراق مشتقه وال استریت را به معاملات الگوریتمی تغییر داد.
 • گزارشی درباره هک پل ورم‌هول (Wormhole Bridge) که منجر به از دست رفتن ۳۰۰ میلیون دلار سرمایه شده است، منتشر شد. جالب است که مشکلی که توسط هکر استفاده شده است قبلا رفع شده بود؛ اما هنوز با شبکه ادغام نشده بود.
 • پروتکل استارک نت (StarkNet) برای بررسی قراردادهای Cairo با شرکت کانسنسیس دیلیجنس (ConsenSys Diligence) همکاری خواهد کرد.
 • قابلیت دنک‌شاردینگ (Danksharding) به رول‌آپ‌ها در تایید داده‌های تراکنش‌ها و اثبات‌ها در همان بلاک بیکن (Beacon) کمک خواهد کرد.
 • سولانا، آوالانچ و ترا، ویدیوی مشترکی با نام «به‌ دنبال منافع مشترک (Finding Common Ground)» درباره ارزش راهکارهای لایه ۱ جایگزین، منتشر کردند.

نگاهی به داده‌ها

 • تراکنش‌های روزانه آربیتروم (Arbitrum) و dYdX دوبرابر شده است، که رشد چشمگیری برای آن‌ها محسوب می‌شود.
 • در مقایسه ۳۰ روزه، به طور میانگین کارمزد شبکه آپتیمیزم، نصف کارمزد شبکه آربیتروم است.
 • شبکه Terra در رده‌بندی راهکارها از نظر ارزش کل‌ قفل‌شده (TVL)، هنوز در رتبه اول قرار دارد (البته بدون در نظر گرفتن خود اتریوم که ارزش کل قفل شده آن ۱۰ برابر بیشتر است). جالب است که ترا تنها شبکه‌ای است که در دو هفته گذشته مقداری از TVL خود را از دست داده است.
TVL شبکه‌های مختلف
TVL شبکه‌های مختلف

نگاهی به استیبل کوین UST شبکه ترا

کسانی که فضای استیبل کوین‌ها را از نزدیک دنبال می‌کنند، قطعا شاهد اطلاعیه‌های مهم پروتکل ترا (Terra) در ماه‌های اول سال ۲۰۲۲ بوده‌اند. این اطلاعیه‌ها شامل موارد زیر است:

 • تاسیس و تخصیص ۵۰ میلیون کوین LUNA به بنیاد Luna Foundation Guard‌؛ یک بنیاد غیرانتفاعی که وظیفه تثبیت UST، برترین استیبل کوین شبکه ترا و پشتیبانی از رشد و توسعه اکوسیستم ترا را به عهده دارد.
 • تایید یک درخواست تامین بودجه ۴۰ میلیون UST توسط جامعه ترا که نتیجه آن یک همکاری ۵ ساله با تیم Washington Nationals در لیگ برتر بیسبال آمریکا (MLB) و چندین همکاری مختلف دیگر بود.

پروتکل ترا چیست؟

پروتکل ترا یک بلاک چین گواه اثبات سهام (PoS) و لایه ۱ است، که هدف اصلی آن پشتیبانی مجموعه‌ای از استیبل کوین‌های الگوریتمی است. در بررسی عمیق‌تر، این بلاک چین از کیت توسعه نرم‌افزار کازمس (Cosmos SDK) ساخته شده و به یک سیستم تایید به نام اجماع تندرمینت (Tendermint Consensus) مجهز شده است که در آن، برترین تاییدکننده‌های شبکه (در شبکه ترا، ۱۳۰ تاییدکننده برتر که بر اساس ارزش سپرده‌گذاری‌شان رتبه‌بندی شده‌اند) در ازای دریافت پاداش‌ برای سپرده‌گذاری (Staking) کوین LUNA، توکن حاکمیتی و سپرده‌گذاری بومی پروتکل، بلاک‌های جدیدی را پیشنهاد، امضا و به شبکه اضافه می‌کنند.

ویژگی اصلی پروتکل Terra، استیبل کوین‌های این شبکه هستند که در حال حاضر تعداد آن‌ها به ۱۵ عدد می‌رسد. هدف هر یک از این ۱۵ Stablecoin، حفظ یک قیمت ثابت مربوط به یک پول فیات و در عین حال ارائه یک استیبل کوین به کاربران شبکه ترا در سراسر جهان است که بر اساس ارز اصلی منطقه آن‌ها، تعریف شده باشد. استیبل کوین‌های ترا بر اساس ارزهای فیات مرتبط با آن‌ها نام‌گذاری می‌شوند. برای مثال، برترین استیبل کوین شبکه ترا، قیمت دلار آمریکا را نشان می‌دهد و نام آن TerraUSD یا UST است.

استیبل کوین‌های شبکه ترا چگونه ثبات خود را حفظ می‌کنند؟

علی‌رغم نوسان شدید بازار در ماه ژانویه سال ۲۰۲۲، UST شبکه ترا چگونه توانست ثبات خود را حفظ کند؟

با این که شبکه ترا دارای ۱۵ استیبل کوین مختلف است، این رمزارزها مشابه بوده و تفاوت آن‌ها تنها در قیمت هدف آن‌ها است. این Stablecoinها از طریق فرصت‌های آربیتراژ (Arbitrage) بازار آزاد که توسط ماژول بازار الگوریتمی پروتکل ایجاد می‌شود، ثبات قیمتی خود را حفظ می‌کنند.

در بیان ساده‌تر، بلاک چین ترا دارای ۲ توکن بومی است؛ Terra (استیبل کوین‌ها) و Luna (کوین حاکمیتی و سپرده‌گذاری).

Terra، مجموعه‌ای از استیبل کوین‌های الگوریتمی هستند که نرخ ارز فیات مرتبط با خود را نشان می‌دهند. گاهی اوقات که تقاضا برای استیبل کوین‌های ترا بالا بود و از عرضه در دسترس فراتر می‌رود، قیمت استیبل کوین‌ها از نرخ خود کمی بالاتر می‌رود. برعکس، زمانی که تقاضا برای استیبل کوین‌های ترا پایین بوده و عرضه در دسترس بیشتر از تقاضا است، قیمت استیبل کوین‌ها کمی پایین‌تر از نرخ خود قرار می‌گیرند.

صرف‌نظر از این نوسانات قیمتی، در مورد استیبل کوین UST، ماژول بازار الگوریتمی پروتکل همیشه امکان معامله ۱ دلار LUNA در ازای ۱ UST و برعکس را برای کاربران فراهم می‌کند. این مکانیزم، کاربران را ترغیب می کند تا در زمان‌هایی که ارزش UST بالاتر از قیمت هدف آن است، توکن‌های LUNA را به UST تبدیل کنند؛ زیرا کاربران بعدا می‌توانند USTها را فروخته و به اندازه تفاوت قیمت استیبل کوین با قیمت هدف آن، سود کنند. به این روش کسب سود از تفاوت‌های جزئی قیمت، آربیتراژ گفته می‌شود. در زمانی که ارزش بازار UST به زیر قیمت هدف می‌رسد نیز این آربیتراژ انجام می‌گیرد.

جمع‌بندی

این مقاله، بخش اول مجموعه تحقیقات و گزارشات شرکت Consensys است. کانسنسیس در گزارشات راه‌حل‌های لایه ۲ و مقیاس پذیری در بلاک چین (Layer 2 & Scaling Solutions) به بررسی داده‌های مربوط به همین موضوعات می‌پردازد. از آنجایی که این اطلاعات مهم هستند، میهن بلاکچین آنها را به فارسی ترجمه می‌کند و در اختیار شما خوانندگان عزیز قرار می‌دهد. در قسمت اول این گزارشات، کانسنسیس به موضوعات Bridgeها و استیبل کوین UST شبکه ترا پرداخته است.

منبع
consensys

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا