اخبار اتریوم

آرک اینوست اولین درخواست راه‌اندازی ETF اسپات اتریوم را ثبت کرد

شرکت‌های آرک اینوست (Ark Invest) و ۲۱شیرز (21shares) درخواست خود برای راه‌اندازی ETF اسپات اتریوم را در ۶ سپتامبر (۱۵ شهریور) در کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) ثبت کردند. این درخواست‌ها در حالی ثبت‌ شده‌اند که صنعت کریپتو همچنان در حال مبارزه با SEC برای راه‌اندازی اولین ETF اسپات بیت کوین است.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به نقل از دبلاک، این صندوق که «ARK 21Shares Ethereum ETF» نام دارد؛ به معامله‌گران اجازه می‌دهد مستقیما روی اتریوم سرمایه‌گذاری کنند و آن را در کارگزاری «Cboe BZX Exchange» با استفاده از نرخ مرجع بورس کالای شیکاگو برای اتریوم مبادله نمایند.

قیمت اتریوم به انتشار این خبر واکنش مهمی نشان نداد. ETH در حال حاضر در محدوده ۱,۶۳۵ دلار قرار دارد و در ۲۴ ساعت گذشته ۰.۴٪ رشد کرده است. شایان ذکر است که اتریوم در یک ماه گذشته بیشتر از ۱۰٪ از ارزش خود را از دست داده است.

نمودار روزانه قیمت اتریوم – منبع: TradingView

اولین درخواست برای ETF اسپات اتریوم

طبق این پرونده شرکت ۲۱شیرز نقش حامی را ایفا می‌کند و شرکت دلِوِر تراست (Delaware Trust) هم امین آن خواهد بود. علاوه بر این، کوین بیس کاستدی تراست (Coinbase Custody Trust Company) وظیفه حضانت دارایی‌ها را بر عهده خواهد داشت. آرک اینوستمنت منیجمنت (ARK Investment Management) هم مشاور فرعی صندوق مذکور خواهد بود و در بازاریابی سهام آن کمک خواهد کرد.

طبق پرونده‌ای که بورس معاملات آپشن شیکاگو (Cboe) در روز چهارشنبه به ثبت رساند، بانک نیویورک ملون (Bank of New York Mellon) نیز مدیر صندوق و مسئول نقل‌وانتقالات آن خواهد بود. مانند بسیاری از درخواست‌های ثبت‌شده برای ETFهای اسپات بیت کوین، توافقنامه تظارت اشتراکی (SSA) برای این ETF هم با صرافی کوین بیس بسته شده و در ۲۱ ژوئن (۳۱ خرداد) به ثبت رسیده است. در این پرونده ذکر شده است:

بورس معاملات آپشن شیکاگو و کوین بیس یک توافقنامه قطعی را نهایی و اجرا خواهند کرد و انتظار دارند که این توافقنامه قبل از اجازه معامله سهام صندوق اجرا شود.

گفتنی است که سهام صرافی کوین بیس هم در روز گذشته افزایش یافت و با رشدی ۰.۷٪ به ۷۸.۰۴ دلار رسید.

سرمایه‌گذاری در اتریوم

شرکت‌های مدیریت داریی حاضر در این پرونده اعلام کرده‌اند:

این صندوق مستقیما روی اوراق مشتقه سرمایه‌گذاری نخواهد کرد. حامی صندوق باور دارد سهام آن به گونه‌ای طراحی شده است که روش مقرون‌به‌صرفه و راحتی را برای سرمایه‌گذاران ایجاد می‌کند تا آن‌ها بتوانند بدون خرید، نگهداری و معامله مستقیم اتریوم در آن سرمایه‌گذاری کنند.

گفتنی است که ETF اسپات اتریوم همچنان به تاییدیه SEC نیاز دارد؛ اما این آژانس هنوز یک ETF اسپات برای هیچکدام از رمزارزها را تایید نکرده است. همان طور که پیش از این گزارش دادیم، SEC در ماه گذشته تصمیم‌گیری درمورد ۷ درخواست ETF اسپات بیت کوین را به تاخیر انداخت.

برت وینتون (Brett Winton)، مدیر شرکت آٰک اینوست در بخش معاملات فیوچرز، در هفته گذشته اعلام کرد که آمریکا به جای سرکوب بازار کریپتو بهتر است از آن‌ها استقبال کند. او در پلتفرم ایکس (توییتر سابق) هم نوشت:

تلاش برای از بین بردن بیت کوین به خاطر اینکه برتری دلار آمریکا را تهدید می‌کند، مانند تلاش برای کشتن فناوری ترجمه زبان است؛ چراکه آن هم برتری زبان انگلیسی را تهدید می‌کند. هر دوی این فناوری‌ها با افزایش پذیرش خود می‌خواهند مزیت قانونی را که سیستم انگلیسی/دلار قبلا از آن برخوردار بود، افزایش دهند. تلاش آمریکا برای آسیب رساندن به بیت کوین به قیمت منافع استراتژیک بلندمدت آن تمام خواهد شد.

توییت برت وینتون – منبع: پلتفرم ایکس

پرونده گری اسکیل

شرکت‌های آرک اینوستمنت و ۲۱ شیرز جزء اولین شرکت‌هایی بودند که درخواست راه‌اندازی یک ETF اسپات بیت کوین را ثبت کردند. با این وجود، درخواست آن‌ها هم جزء پرونده‌هایی بود که SEC در ماه گذشته به تعویق انداخت. این دو شرکت در ماه گذشته هم درخواست دیگری را برای راه‌اندازی یک صندوق مبتنی بر معاملات فیوچرز بیت کوین و اتریوم ثبت کرده بودند.

هرچند که SEC در گذشته صندوق‌های مبتنی بر معاملات فیوچرز بیت کوین را تایید کرده، فرایند تایید اولین صندوق اسپات کریپتویی توسط آن به یک چالش بزرگ تبدیل شده است. با این حال همان طور که پیش از این گزارش دادیم، شرکت گری اسکیل در اواخر ماه آگوست (تیر) توانست در شکایت خود علیه SEC به دلیل رد درخواست آن برای راه‌اندازی یک ETF اسپات بیت کوین پیروز شود. این شرکت دیروز هم به SEC اعلام کرد که منتظر شنیدن صحبت‌های آن برای مرحله بعدی است.

بورس معاملات آپشن شیکاگو در پرونده دیروز خود به این اتفاق اشاره و اعلام کرد:

طبق حکم دادگاه، SEC نتوانست توضیح منسجمی درباره این مسئله بدهد که چرا ETFهای فیوچرز بیت کوین را تایید کرده و در عین حال درخواست لیست شدن و معامله سهام ETF گری اسکیل بیت کوین تراست (Grayscale Bitcoin Trust) را رد کرده است. دادگاه در نهایت نیز حکم عدم تایید SEC را لغو کرد و این تضاد را حل نمود.

بورس معاملات آپشن شیکاگو ادامه داد:

هم بورس معاملات آپشن شیکاگو و هم حامی صندوق باور دارند که این طرح و تحلیل‌های ارائه‌شده در آن ثابت می‌کنند بازار فیوچرز اتریوم در بورس کالای شیکاگو یک بازار قانونی و بزرگ است؛ زیرا هم به بازار فیوچرز این رمزارز در بورس کالای شیکاگو و هم به بازار اسپات آن ارتباط دارند. در نتیجه، این درخواست باید تصویب شود.

شایان ذکر است که بورس معاملات آپشن شیکاگو در روز چهارشنبه درخواست دیگری را برای راه‌اندازی ETF اتریوم توسط شرکت ون‌اک (VanEck) ثبت کرد که در آن شرکت دلِوِر تراست به عنوان امین و استیت استریت بنک (State Street Bank) و تراست کامپنی (Trust Company) به عنوان مدیر آن تعیین شده‌ بودند. توافقنامه اشتراکی این صندوق هم با کوین بیس نوشته شده است.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا