اخبار آلتکویناخبار اتریوماخبار بلاکچین

ماجرای لیکویید شدن توکن‌های NFT در پلتفرم بنددائو چیست؟

اگر وام‌گیرندگان نتوانند وام‌هایی که با وثیقه توکن‌های NFT که از پلتفرم بنددائو دریافت کرده‌اند را بپردازند، ۵۵ میلیون دلار سرمایه به شکل توکن‌های بی‌همتا لیکویید می‌شود.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کریپتواسلیت، پلتفرم NFT بنددائو (BendDAO) در تاریخ ۱۹ الی ۲۱ آگوست (۲۸ الی ۳۰ مرداد) Bank Run را پشت‌سر گذاشت و طی آن، ۱۵,۰۰۰ اتر از قراردادهای این پلتفرم طی ۴۸ ساعت برداشت شد.

اطلاعات اتراسکن نشان می‌دهد که در حال حاضر فقط ۱۵۱.۵۲ رپد اتریوم معادل با ۲۳۵,۰۰۰ دلار در قراردادهای بنددائو وجود دارد. بند دائو به این صورت کار می‌کند که کاربرانی که توکن NFT دارند و نیاز دارند مقداری اتریوم وام بگیرند، می‌توانند NFT خود را به عنوان وثیقه قرار دهند و معادل کمتر از ۳۰٪ تا ۴۰٪ کف قیمت آن مجموعه توکن را، اتر دریافت کنند. اما اگر طبق محاسبات این پلتفرم، ارزش سلامت وثیقه شما به زیر عدد ۱ برسد، آن وثیقه لیکویید می‌شود. در حال حاضر وضعیت سلامت توکن‌های زیادی به عدد ۱ نزدیک شده است که یعنی در معرض لیکویید شدن قرار دارند. لیکویید شدن آنها می‌تواند باعث ادامه‌دار شدن لیکویید شدن‌ها شود.

ترس از لیکویید شدن توکن‌های NFT

پس از انتشار خبرهایی مبنی بر آنکه دارندگان توکن‌های NFT در ازای توکن‌های خود از پلتفرم بنددائو وام دریافت کرده‌اند، ترس ناشی از لیکویید شدن توکن‌های NFT در جامعه کریپتو گسترش یافت.

طبق مجموعه توییت Double Q در تاریخ ۱۹ آگوست، لیکویید شدن این توکن‌ها می‌تواند ۵۵ میلیون دلار سرمایه از بازار خارج کند.

در مجموعه توییت دیگری از NFTStatistics بیان شده است که کاربرانی که اتر خود را به سایر کاربران وام داده‌اند، نتوانسته‌اند سرمایه‌های خود را برداشت کنند، زیرا سرمایه کافی در قرارداد پلتفرم بنددائو وجود نداشته است. طبق گفته NFTStatistics، این پلتفرم تقریبا ۱۵,۰۰۰ اتر وام داده است.

توییت Cirrus در خصوص پلتفرم NFT بنددائو
منبع: Twitter

در صورتی که وام‌گیرندگان نتوانند بهره بدهی و وام خود را بپردازند، توکن‌های NFT بیشتری به مزایده گذاشته می‌شود، به ویژه آنکه کف قیمت این توکن‌ها هم‌چنان در حال کاهش است.

هیچ پیشنهادی برای توکن‌های NFT مرتبط با وام‌ها وجود ندارد

در این بین، برای اکثر توکن‌های NFT که برای بازپرداخت وام‌ها وثیقه گذاشته شده است، پیشنهاد خریدی وجود ندارد. برای مثال، فقط ۴ مورد از ۱۷ توکن میمون‌های جهش‌یافته (Mutant Apes) در مزایده پیشنهاد خرید داشته‌اند. سایر مجموعه توکن‌های NFT نظیر میمون‌های کسل (Bored Apes)، دودلز (Doodles) و CloneX مجموعا ۹ پیشنهاد خرید برای ۲۸ توکن NFT داشته‌اند.

عدم پیشنهاد خرید عمدتا به دلیل الزامات و قوانین پلتفرم بنددائو است. قانون اول این است که پیشنهاد خرید باید بالاتر از ارزش بدهی و کف قیمت اپن‌سی باشد. قانون دوم این است که پیشنهاد دهندگان باید به مدت ۴۸ ساعت اتر خود را در بنددائو قفل کنند.

توییت NFTStatistics.eth
منبع: Twitter

این دو قانون باعث دوری و دلسردی بسیاری از افراد می‌شود، مخصوصا اینکه گاهی اوقات بدهی مذکور بیشتر از کف قیمت اپن‌سی است.

پلتفرم بنددائو در معرض بدهی قرار دارد

در این بین، یکی از کاربران توییتر اذعان داشته است اگر کف قیمت این توکن‌های NFT به کاهش خود ادامه دهد، پلتفرم بنددائو در معرض خطر مواجهه با بدهی بد (Bad Debt به بدهی‌هایی گفته می‌شود که دارای نرخ بهره بالایی بوده و محل هزینه کردن آنها دارای ارزش افزوده نباشد) قرار می‌گیرد. 

در این موارد، ممکن است چرخه‌ای ایجاد شود که طی آن، وام‌دهندگان اتر برای برداشت سرمایه خود به رقابت می‌پردازند و توکن‌های NFT در پروتکل مذکور باقی می‌ماند که ارزش آنها کمتر از بدهی است و وام‌دهندگان نمی‌توانند سرمایه خود را برداشت کنند.

کاهش کف قیمت میمون‌های کسل و کریپتو پانکس

اطلاعات NFTpricefloor نشان می‌دهد که کف قیمت توکن‌های NFT میمون کسل در هفته گذشته بیش از ۱۳٪ کاهش یافته است.

طبق این اطلاعات، قیمت توکن‌های NFT این مجموعه در تاریخ ۲۰ آگوست تا ۶۵ اتر کاهش یافته است.

مجموعه‌ توکن‌های NFT دیگر نظیر کریپتوپانک و میمون‌های جهش‌یافته نیز به ترتیب با کاهش قیمت ۵٪ و ۷٪ مواجه بوده‌اند. همچنین پس از گذشت ۵ ماه، برای اولین بار کف قیمت مجموعه کریپتو پانکس (۶۶.۴۵ اتر) از کف قیمت مجموعه میمون‌های کسل بالاتر قرار گرفته است.

منبع
cryptoslate

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا