مبتدی مقالات

آیا بیت کوین بیشتر از پول فیات برای فعالیت های غیر قانونی استفاده می شود ؟

بیت کوین (bitcoin) و دیگر ارز های دیجیتال را معمولا همراه با فعالیت های غیر قانونی معرفی می کنند و این موضوع توسط افرادی که حامی دارایی های دیجیتال نیستند، بسیار مطرح می شود. در این نوشتار می خواهیم بدانیم که آیا بیت کوین بیشتر برای فعالیت های غیر قانونی مورد استفاده قرار می گیرد یا پول نقد؟ با ما همراه باشید.

چه چیزی برای فعالیت های غیر قانونی مورد استفاده قرار می گیرد؟ 

بیت کوین

قانون شکنان و مجرمان از دیرباز وجود داشته اند؛ اما اگر نگاهی به زمان معاصر بیاندازیم، مشاهده می کنیم که بعضی از مردم ادعا می کنند که مجرمان امروز با استفاده از بیت کوین و ارز های دیجیتال اقدام به فعالیت های غیر قانونی پیچیده تری می کنند. با این وجود، بررسی و مشاهده داده ها نتیجه نسبتا متفاوتی را آشکار می کند.

یک گزارش سی ان ان (CNN) که متعلق به یازده سال پیش است، نشان می دهد که ۹۰ درصد اسکناس های دلار آمریکا به معاملات کوکائین و مواد مخدر به گونه ای ربط داده می شوند و پاره ای از اسکناس ها هم که به این معاملات مربوط نبوده اند، حداقل با ذخیره شدن در کنار اسکناس های مربوط به فعالیت های غیر قانونی، آلوده شده اند.

به خاطر چنین مسائلی بود که بسیاری از مردم تقاضای یک سیستم پرداخت الکترونیک را داشتند و به این ترتیب، کارت های اعتباری و کارت های بانکی پدید آمدند. و به دنبال آن بود که نیاز به یک شکل دیجیتال از پرداخت هم احساس شد و بیت کوین پا به عرصه ظهور نهاد.

گزارش سی ان ان که مورد بحث قرار گرفت، کمی قدیمی است. با این وجود گزارش های جدیدی هم در این زمینه موجود است و این گزارش ها نشان می دهند که هنوز هم پول نقد بیش از هر چیز دیگری برای پول شویی و فعالیت های غیر قانونی مورد استفاده قرار می گیرد.

ارتباط بیت کوین و ارز های دیجیتال با فعالیت های غیر قانونی

اگرچه هنوز پول نقد در میان مجرمان محبوب تر است، اما بیت کوین و دیگر کوین ها (coin) هم در این زمینه بی استفاده نیستند و مورد استفاده تبه کاران قرار می گیرند.

بزرگترین لکه ای که در این زمینه دامن بیت کوین و ارز های دیجیتال را گرفته است، همان وبسایت مشهور Silk Road بود که در دارک وب (dark web) مدیریت می شود و ویژگی های ناشناسی مرورگر تور (Tor) باعث شده بود که معاملات در فضایی کاملا ناشناس صورت بگیرند و در این میان یک سیستم پول غیر متمرکز بنام بیت کوین نیز به تسهیل امر کمک می کرد.

با از میان رفتن این وبسایت، استفاده از بیت کوین برای فعالیت های غیر قانونی به مقدار قابل ملاحظه ای کاهش یافت، البته هنوز به حالت مطلوب نرسیده است و طبیعتا رسیدن به این حالت دشوار می باشد. آمار ها نشان می دهند که حدودا ۴۶ درصد از تراکنش های بیت کوینی برای فعالیت های غیر قانونی مورد استفاده قرار می گیرند و این چیزی در حدود حجم بازار های غیر قانونی داروی اروپا و ایالات متحده می باشد. منطقی است که به مرور زمان و با پذیرش بیشتر بیت کوین و ارز دیجیتال از جانب عموم مردم، میزان فعالیت های غیر قانونی مرتبط با این ارز ها نیز کاهش پیدا کند.

آیا بیت کوین ارتباط زیادی با فعالیت های غیر قانونی دارد؟ 

بیت کوین

گزارش ها معمولا داده ها و اعداد معتبری را فراهم می کنند که اعتماد خوانندگان را به خود جلب می کنند. با این وجود، تحقیقات مختلف با توجه به نقطه دید و علایق خود، نتایج مختلفی را نشان می دهند. همان طور که گفته شد، برخی از گزارش ها نشان می دهند که حدودا نیمی از تراکنش های بیت کوین برای مقاصد غیر قانونی انجام می شوند، اما CryptoPotato اخیرا در تحقیقاتی که انجام داده است، نتایج متفاوتی را بدست آورده است.

یکی از گزارشات و تحقیقات این وبسایت در مورد سومین ارز دیجیتال بزرگ بازار یعنی ریپل (XRP) بوده است. این گزارش نشان می دهد که ۴۰۰ میلیون دلار از تراکنش های این ارز دیجیتال برای مقاصد غیر قانونی انجام گرفته اند و این رقم یعنی حدودا ۰.۲ درصد از همه تراکنش های آن.

یکی دیگر از گزارش های این وبسایت در مورد بیت کوین است و در این گزارش ابراز شده است که حدودا ۰.۵ درصد کل تراکنش های این ارز دیجیتال برای مقاصد غیر قانونی مورد استفاده قرار می گیرد.

نتیجه گیری

فعالیت های مجرمانه از دیرباز موجود بوده اند و متاسفانه برای همیشه نیز باقی خواهند ماند. بیت کوین و آلتکوین ها (Altcoin) یک روش پرداخت می باشند و می توانند برای فعالیت های روزمره مانند خرید قهوه و بلیط هواپیما مورد استفاده قرار بگیرند، اما از طرف دیگر می توانند همانند پول نقد مورد استفاده مجرمان قرار بگیرند و برای فعالیت های غیر قانونی به کار روند. پول نقد نیز دقیقا همین طور است و از آن برای مقاصد قانونی و غیر قانونی استفاده می شود. پول نقد هنوز هم محبوب ترین ابزار مجرمان است.

آیا این بدین معناست که پول نقد را باید کنار گذاشت؟ یا اینکه پول نقد تنها ابزاری در دست آدمیان است و افراد با توجه به نیت خود می توانند از آن استفاده های مختلفی کنند؟ آیا باید یک ابزار را برای مقاصد و کاربرد هایی که فراهم می کند، سرزنش نمود؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
cryptopotato

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا