متوسط مقالات عمومی

بولران (Bull Run) چیست؟ نشانه‌های بولران بیت کوین

بولران (Bull Run) یا بول مارکت (Bull Market)‌ یک اصطلاح رایج و البته دوست‌داشتنی در همه بازارهای مالی است. در بازار بورس، سهام و ارزهای دیجیتال، بول ران یک دوره جذاب است که در طی آن به خاطر افزایش قیمت دارایی در رالی‌های صعودی، همه سرمایه‌گذاران از مبتدی گرفته تا تریدرهای حرفه‌ای لذت کسب سود را تجربه کنند. در بازار کریپتو با شروع بولران بیت کوین روند صعودی سایر ارزهای دیجیتال هم شروع می‌شود و به همین دلیل شناسایی نقطه شروع رالی صعودی بیت کوین اهمیت دارد. اگر علاقه‌مند هستید در مورد بولران بیشتر بدانید و با نشانه‌های بولران بیت کوین آشنا شوید، با میهن بلاکچین همراه باشید.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

بولران چیست؟

بولران چیست
منبع: eubusinessnews.com

اصطلاح بولران (Bull Run) به معنای «بازار گاوی» است و به دوره‌ای اطلاق می‌شود که قیمت یک یا گروهی از دارایی‌ها در روند صعودی قوی قرار می‌گیرند. در این دوره نسبتا کوتاه قیمت ارزهای دیجیتال به‌طور چشمگیری افزایش می‌یابد. به یک بازار صعودی از آن‌ جهت بازار گاوی یا بولران گفته می‌‌شود که گویی یک گاو نر تنومند هر چیزی را با شاخ‌های تیز از سر راه به سمت بالا پرتاب می‌کند. در چنین شرایطی تمام دارایی‌های بازار در یک رالی صعود قرار می‌گیرند.

نشانه‌های بولران بیت کوین چیست؟

بولران‌ها روندهای صعودی بسیار قوی هستند. در بازارهای مالی سنتی زمانی را که قیمت‌ها تقریبا ۲۰٪ رشد کرده باشند، به عنوان شروع رالی صعودی بازار درنظر می‌گیرند. اما آیا می‌توانیم از همین الگو برای شناسایی نقطه شروع بولران بیت کوین هم استفاده کنیم؟ مطمئنا خیر؛ چراکه ۲۰٪ افزایش قیمت بیت کوین اتفاق عجیب و غریبی نیست و حتی ممکن است در بازارهای نزولی هم شاهد چنین رشد‌هایی باشیم. در حقیقت بیت کوین به دلیل ارزش بازار (Market Cap) بالایی که دارد برای شروع یک رالی صعودی به محرک قوی‌تری نیاز دارد. در واقع هرچه یک بازار بزرگ‌تر باشد، محرک آن هم باید قدرت بیشتری داشته باشد.

نشانه‌های بولران بیت کوین
منبع: blink.sv

اجازه دهید با مقایسه شاخص اس‌اند‌پی ۵۰۰ (S&P 500) و بیت کوین این موضوع را روشن‌تر کنیم. اس‌اند‌پی ۵۰۰ شاخصی است که عملکرد سهام ۵۰۰ شرکت بزرگ قابل‌معامله در بازار سرمایه ایالات متحده را می‌سنجد. ارزش مالی برخی از این شرکت‌ها دو برابر بیت کوین است. به‌طور مثال، آمازون هفتمین شرکت بزرگ جهان است که ۱.۸ تریلیون دلار ارزش دارد و مایکروسافت با سرمایه‌ای بالغ بر ۳ تریلیون دلار در جایگاه نخست ایستاده است. در مقابل ارزش بازار بیت کوین حدود ۱.۳ تریلیون دلار است.

حالا با توجه به اینکه مجموع ارزش این شرکت‌ها به ده‌ها تریلیون دلار می‌رسد، تصور کنید برای ۲۰٪ افزایش شاخص S&P 500 چه سرمایه هنگفتی لازم است. اگر نگاهی به آمارهای گذشته بیاندازیم، ابعاد ماجرا روشن‌تر می‌شود. به‌طور مثال، قیمت شاخص S&P 500 در فاصله مارس ۲۰۲۰ (اسفند ۱۳۹۸) تا ژانویه ۲۰۲۲ (دی ۱۴۰۰) ۱۱۷٪ رشد کرد؛ اما قیمت بیت کوین در همین بازه دو ساله ۱٬۵۰۰٪ افزایش داشت و از ۳٬۸۰۰ دلار به ۶۹٬۰۰۰ دلار رسید. به همین دلیل هر چه مقیاس یک بازار کوچک‌تر باشد، می‌توانیم درصد رشد کمتری را به عنوان نقطه شروع روند صعودی آن لحاظ کنیم.

مقایسه روند رشد بیت کوین (خط نارنجی) و شاخص S&P500 (خط صورتی)
منبع: blink.sv

به هر حال شناسایی نقطه شروع بولران بیت کوین پیچیده‌تر از سایر بازارهای مالی‌‌ است. اگرچه در حال حاضر بیت کوین از پایین‌ترین قیمت یک سال و نیم گذشته، ۳۷۵٪ بالاتر است؛ اما هنوز هم نمی‌توانیم بگوییم که واقعا بولران بیت کوین شروع شده است یا خیر. در واقع برای اینکه روند صعودی بیت کوین شروع شود باید به‌صورت پایدار از بالاترین سقف قبلی خود یعنی ۶۹,۰۰۰ دلار فراتر برود.

بازار خرسی چیست؟

اصطلاح “Bear Market” به معنای «بازار خرسی» است و به دوره‌ای اطلاق می‌شود که در طی آن قیمت یک یا گروهی از دارایی‌ها در یک روند نزولی قوی قرار گیرند. در روندهای نزولی، قیمت در یک دوره نسبتا کوتاه به‌طور قابل‌توجهی کاهش می‌یابد. بازار نزولی به شکل خرس قدرتمندی تصور می‌شود که با دست‌هایی رو به پایین، در مسیر گاو‌ها قرار می‌گیرد تا آن‌ها را از حرکت رو به جلو بازدارد. این اقدام خرس‌ها بازار را به سمت روند‌های نزولی هدایت می‌کند.

بازار خرسی چیست
منبع: blink.sv

به‌طور کلی حرکت قیمت در بازار ارزهای دیجیتال یک نبرد دائمی بین خریداران و فروشندگانی است که فکر می‌کنند قیمت یک دارایی گران می‌شود یا ارزش خودش را از دست خواهد داد؛ یک دعوای دائمی بین گاوی که می‌خواهد شروع به دویدن کند و خرسی که می‌خواهد او را متوقف کند.

زمانی که در بولران هستیم، به این معنی است قدرت خریداران از فروشندگان بیشتر است و در این مرحله قیمت بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال به شدت افزایش پیدا می‌کنند. اما این گاو هم مانند هر موجود زنده‌ای بالاخره خسته می‌شود و نیاز به استراحت دارد. در این زمان است که خرس از این فرصت برای حمله به گاو در حال استراحت استفاده می‌کند و بازار گاوی به بازار خرسی تبدیل می‌شود.

شبیه به آنچه که برای بازارهای صعودی گفتیم، می‌توانیم زمانی را که قیمت‌ها ۲۰٪ کاهش پیدا کردند، نقطه شروع بازار نزولی درنظر بگیریم. اما باز هم ماجرای بیت کوین با بازارهای کوچک سنتی متفاوت است. به‌طور مثال، در فاصله آگوست ۲۰۱۵ (مرداد ۱۳۹۴) تا دسامبر ۲۰۱۷ (آذر ۱۳۹۶) با وجود اینکه قیمت بیت کوین با اصلاح‌های ۳۰ تا ۴۰٪ مواجه بود؛ اما قیمت آن ۱۲٬۰۰۰٪ افزایش یافت.

نشانه‌های بولران بیت کوین چیست
منبع: blink.sv

نشانه‌های شروع روند صعودی بیت کوین چیست؟

بسیاری از سرمایه‌گذاران، روند آتی بیت کوین را بر اساس بررسی تاریخچه قیمت و حجم معاملات انجام می‌دهند که این روش تحلیل تکنیکال (Technical Analysis) نامیده می‌شود. همچنین از میان استراتژی‌های تکنیکالی موجود، گاهی وضعیت یک دارایی صرفا بر اساس رفتار قیمت و بدون استفاده از هیچ اندیکاتوری بررسی می‌شود که به آن پرایس اکشن (Price Action) گفته می‌شود.

پرایس اکشن در واقع روانشناسی بازار روی نمودار قیمت است. به‌طور مثال زمانی‌که یک دارایی مانند بیت کوین، سهام یا حتی کالایی مانند یک بسته پاستا خریده می‌شود، به این معنی است که فروشنده و خریدار هر دو بر سر قیمت توافق دارند. در واقع از آنجایی که خریدار قیمت دارایی را مناسب می‌بیند، اقدام به خرید می‌کند. سپس منتظر می‌ماند تا قیمت به سطحی بالاتر از ارزش واقعی دارایی برسد و آنوقت به یک فروشنده تبدیل می‌شود.

تحلیل تکنیکال بر این فرض استوار است که قیمتی که خریداران و فروشندگان در گذشته بر سر آن توافق کرده‌اند، می‌تواند به درک اتفاقات آینده کمک کند. اگرچه با این توضیح، تحلیل تکنیکال ساده به‌نظر می‌رسد؛ اما عملا کار پیچیده‌ای است و ممکن است تسلط روی آن و به‌دست آوردن تبحر لازم سال‌ها طول بکشد.

یک راه دیگر برای پیش‌بینی بازار، تحلیل بنیادی (Fundamental analysis) است. منظور از تحلیل فاندامنتال، بررسی مسائل اقتصادی و اجتماعی مرتبط با یک دارایی است تا نسبت به رشد آینده آن دید بهتری به‌دست بیاوریم.

به‌طور مثال افزایش قیمت بیت کوین از اوایل سال ۲۰۲۳ را می‌توانیم به دلایل فاندامنتال زیر نسبت دهیم:

  • کاهش قابل‌توجه قیمت بیت کوین در ماه‌های قبل
  • جذاب‌تر شدن دارایی‌های ذخیره ارزش مانند بیت کوین به دلیل افزایش تورم ارزهای فیات
  • زیرسوال رفتن قدرت سیستم‌های مالی سنتی با ورشکستگی بانک‌ها
  • گمانه‌زنی‌ها در مورد تایید ای‌تی‌اف اسپات بیت کوین (Spot Bitcoin ETFs). ETFها یک محصول مالی هستند که دسترسی افراد به بیت کوین را آسان‌تر می‌کنند.
  • تصویب ETFها و جذب ده‌ها میلیارد دلار از موسسات مالی و سرمایه‌گذاران خرد
  • نزدیک شدن به هاوینگ (Halving)، نصف شدن پاداش ماینرها و در نهایت کمیاب‌تر شدن بیت کوین

مجموع این عوامل باعث شد تا بیت کوین در ۲۴ اسفند ۱۴۰۲ به بالای ۷۳,۰۰۰ دلار برسد و سقف جدیدی را ثبت کند. با این حال بیت کوین هفته‌ها است که زیر این سطح در نوسان است و تا زمانی که قیمت آن به مراتب بالاتر از سقف قبلی (ATH) نرود و در یک روند صعودی پایدار قرار نگیرد، نمی‌توانیم حرکت آن را بولران درنظر بگیریم. در سال ۲۰۱۷ قیمت بیت کوین ۱٬۵۰۰٪ بیشتر از سقف سال ۲۰۱۳ رشد کرد و در سال ۲۰۲۱ هم به ۲۵۰٪ بالاتر از سقف ۲۰۱۷ رسید. طبق این آمار اگر قیمت فعلی بیت کوین بتواند چند ماه بالاتر از ۷۰,۰۰۰ دلار بماند و سطح ۱۰۰,۰۰۰ دلاری را به‌دست بیاورید، می‌توانیم بگوییم که بولران بیت کوین شروع شده است.

جمع‌بندی

بولران (Bull Run) یا بازار گاوی یک دوره خوشایند برای فعالان بازارهای مالی است؛ دوره‌ای که هیچ‌کس از کسب سود بی‌نصیب نمی‌ماند. در بازار کریپتو، بولران‌ ارزهای دیجیتال معمولا در بازه‌های زمانی مشخص و به دنبال رالی صعودی بیت کوین اتفاق می‌افتند؛ اما شناسایی نقطه شروع بولران بیت کوین کار آسانی نیست. بر خلاف بازارهای سنتی کوچک، در مورد بیت کوین به دلیل ارزش بازار بالایی که دارد، نمی‌توانیم رشدهای کوچک آن را نشانه شروع بولران بدانیم. اما به هر حال عبور قیمت بیت کوین از سقف قبلی و حفظ روند صعودی به‌طور مداوم می‌تواند اولین نشانه شروع بولران باشد. البته از یاد نبریم که تحلیل تکنیکال، فاندامنتال و بررسی احساسات بازار مهم‌ترین ابزارهای ما در آنالیز بازار هستند. به نظر شما بولران بیت کوین چه زمانی شروع می‌شود؟ از چه روش‌هایی برای شناسایی رالی صعودی بازار کمک می‌گیرید؟

سوالات متداول (FAQ)

بولران چیست؟

بولران (Bull Run) یا بازار گاوی به دوره‌ای گفته می‌شود که قیمت ارزهای دیجیتال در یک روند صعودی به سرعت افزایش پیدا می‌کنند.

نشانه‌های شروع بولران بیت کوین چیست؟

در بازارهای سنتی می‌توانیم ۲۰٪ رشد را نقطه شروع صعود بدانیم؛ اما شناسایی بولران بیت کوین و ارزهای دیجیتال پیچیده‌تر است.

بولران بیت کوین چه زمانی شروع می‌شود؟

زمانی که قیمت بیت کوین سقف قبلی را رد کند و بتواند سطوح قیمتی بالاتر را به‌طور پایدار حفظ کند.

منبع
blink.sv

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا