اخبار بیت کوین

گاوهای بیت کوین به دنبال اهداف بالاتر از ۵۵٬۰۰۰ دلار؛ تحلیل رفتار نهنگ‌ها چه نشان می‌دهد؟

روز گذشته، قیمت بیت کوین از ۵۲٬۰۰۰ دلار عبور کرد و زیان این هفته نسبت به گزارش آمار CPI را جبران کرد و به بالاترین قیمت خود در سال ۲۰۲۴ یعنی به ۵۲٬۵۰۰ دلار در صرافی بایننس رسید. علت این افزایش قیمت تا حد زیادی به افزایش تقاضا از سوی ETFهای اسپات بیت کوین نسبت داده شده است. اکنون می‌خواهیم به این سوال پاسخ دهیم که رفتار نهنگ‌ها و هولدرهای کوتاه‌مدت از صعود به بالاتر از ۵۵٬۰۰۰ دلار حمایت می‌کند یا خیر؟

به نقل از کوین تلگراف، قیمت بیت کوین در ۷ روز گذشته حدود ۲۰٪ افزایش یافته و برای اولین بار از دسامبر ۲۰۲۱ به ۵۲٬۰۰۰ دلار رسیده است. معامله‌گران حدس و گمان‌هایی را مطرح کرده‌اند که آیا با افزایش تقاضا از سوی ETFهای اسپات بیت کوین، بازارهای OTC (معاملات خارج از صرافی‌های رمزارز) ذخایر بیت کوین خود را تمام کرده‌اند یا خیر؟ که باعث می‌شود ETFها به خرید اسپات در صرافی‌های معمولی متوسل شده و وضعیتی نامتعادل ایجاد کنند که به نفع حرکت صعودی بیت کوین است.

در حالی که باور کردن چنین فرضیه‌ای آسان و تا حدی گمراه‌کننده است، داده‌های آنچین گلس نود (Glassnode) کاهش عرضه هولدرهای کوتاه‌مدت را نشان می‌دهد و در صورت تداوم این شرایط، قیمت بیت‌کوین می‌تواند به بالای ۵۵٬۰۰۰ دلار برسد.

هولدرهای کوتاه مدت بیت کوین با سرعت بالایی در حال فروش هستند

این تصور غلطی است که میزهای آربیتراژ همیشه شامل معاملات لانگ (برای خریداران) هستند. در حالی که داشتن یک پوزیشن معاملاتی قابل توجه در بازار اسپات بسیار مهم است، اغلب این پوزیشن‌ها با استفاده از قراردادهای مشتقه هج می‌شوند. به همین ترتیب، هر معامله در بازار OTC به خریدار و فروشنده نیاز ندارد، زیرا واسطه‌ها می‌توانند برای برآورده کردن نیاز خود به دفاتر سفارش صرافی‌ها و قراردادهای آتی مراجعه کنند.

در نتیجه، اگر شرکت‌های ETF اسپات بیت کوین در هفته گذشته ۱.۸۴ میلیارد دلار بیت کوین ورودی خالص داشته‌اند، سایر نهادها باید همان مقدار را فروخته باشند. اما هولدرهای بلندمدت، یعنی آدرس‌هایی که کوین‌های خود را بیش از ۶ ماه جابه‌جا نکرده‌اند، معمولا پس از افزایش قیمت، کمتر دست به فروش می‌زنند. به همین دلیل است که در اینجا تحلیل دیتای آنچین می‌تواند ایده‌ای بهتری در مورد انعطاف‌پذیری بازار در میان نوسانات قیمت به ما ارائه دهد.

بیت کوین‌های ارسال شده به صرافی‌ها توسط هولدرهای کوتاه مدت (۶ ماهه)
بیت کوین‌های ارسال شده به صرافی‌ها توسط هولدرهای کوتاه مدت (۶ ماهه): منبع: Glassnode

داده‌ها نشان می‌دهد هولدرهای کوتاه‌مدت، آدرس‌هایی که کمتر از ۶ ماه پیش خرید کرده‌اند، در هفته گذشته به طور قابل‌توجهی تراکنش‌های خود را در صرافی‌ها با میانگین ۴۹٬۵۰۴ بیت کوین در روز افزایش داده‌اند. در مقایسه، هولدرهای بلندمدت تنها ۲٬۰۲۳ بیت کوین در روز در مدت مشابه ارسال کرده‌اند که نشان می‌دهد فروشندگان بیت کوین در درجه اول هولدرهای کوتاه مدت هستند. همچنین، ۷۹٪ از عرضه بیت کوین توسط هولدرهای بلندمدت نگهداری می‌شود.

آدرس‌های با کمتر از ۱۰۰ بیت کوین در هفته گذشته عمدتا فروشنده بودند

با این حال، ممکن است این استدلال مطرح شود که نهنگ‌هایی که بیت کوین را پیش از راه‌اندازی ETFها خریده‌اند، در حال حاضر در سمت فروش فعال هستند و این موضوع دستیابی به اهداف بالاتر برای قیمت بیت کوین را چالش برانگیز می‌کند. با این حال، داده‌ها نشان می‌دهد که این طور نیست.

این نکته قابل ذکر است که هر طبقه از هولدرهای بیت کوین در ۷ روز گذشته عمدتا فروشنده بوده‌اند، به جز نهنگ‌های بسیار بزرگی که بیشتر از ۱۰۰ BTC دارند که احتمالا بیشتر آن‌ها سازمان‌ها و شرکت‌های بزرگ هستند.

توییت در مورد فروش هولدرهای بیت کوین
منبع: پلتفرم X

این سرمایه‌گذاران در مجموع ۲۰٬۱۶۸ بیت کوین به ارزش بیش از ۱ میلیارد دلار به موجودی خود اضافه کرده‌اند و مطمئنا شرکت‌های ETF بیت کوین مانند بلک راک، فدیلیتی، بیت وایز و Ark 21Shares و غیره در میان آن‌ها حضور داشته‌اند. در حالی که پایداری و تداوم این جریان ورودی نامشخص است، داده‌ها نشان می‌دهند تقاضا برای محصولات ETF با افزایش قیمت بیت‌کوین افزایش می‌یابد که می‌تواند دلیل خوبی برای حرکت صعودی قیمت باشد.

داده‌ها نشان می‌دهد افزایش قیمت به بالاتر از ۵۵٬۰۰۰ دلار دیگر تنها به جریان خرده‌فروشی وابسته نیست. در نتیجه، شاخص‌هایی که قبلا نتایج را منعکس می‌کردند؛ مانند ترندهای جستجو در گوگل (Google) یا «شاخص ترس و طمع»، ممکن است دیگر به‌طور دقیق اشتهای سرمایه‌گذاران سازمانی برای تقاضای بیت‌کوین را منعکس نکنند.

هولدرهای کوتاه مدت بیت کوین به سرعت کوین‌های خود را به صرافی‌ها ارسال می کنند؛ با این حال، قیمت در ۷ روز از ۴۲٬۹۰۰ دلار به ۵۲٬۰۰۰ دلار افزایش یافته است. به این ترتیب، تنها در صورتی با کاهش قیمت روبرو خواهیم شد که هولدرهای بلندمدت فراتر از یک سطح قیمتی معین تصمیم به فروش بگیرند. در غیر این صورت، همه نشانه‌ها به عرضه ضعیف اشاره دارد که به سود اهداف بالاتر از ۵۲٬۰۰۰ دلار خواهد بود.

تمرکز معامله‌گران بیت کوین بر مرحله بعدی صعود قیمت

داده‌های اینتو دبلاک (IntoTheBlock) نیز نشان می‌دهد معامله‌گران بیت کوین بر مرحله بعدی رالی فعلی تمرکز کرده‌اند. مدل In/Out of the Money Around Price (IOMAP) نشان می‌دهد بیش از ۸۰۰٬۰۰ آدرس، ۲۷۰٬۰۰۰ بیت کوین را قبلا با میانگین قیمت ۴۸٬۵۰۰ دلار خریداری کرده‌اند. این آدرس‌ها اگر وارد ضرر شوند ممکن است فشار فروش ایجاد کنند.

نمودار شاخص IOMAP بیت کوین
نمودار شاخص IOMAP بیت کوین؛ منبع: IntoTheBlock

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا