مبتدی مقالات عمومی

چرا نمی‌توان بیت کوین را یک پناهگاه مطمئن و قابل اعتماد تلقی کرد؟!

بیت کوین (bitcoin) در چند هفته اخیر، در عرض ۲۴ ساعت حدود ۵۰ درصد از ارزش خود را از دست داد و در این رویداد، مقدار زیادی از این ارز دیجیتال نقد شد. با این وجود، بیت کوین هنوز هم تعدادی از ویژگی‌های یک پناهگاه ایمن را به نمایش می‌گذارد.

قابل اعتماد نبودن بیت کوین و رفتار‌های پیش‌بینی نشده 

بیت کوین ارز دیجیتال بحران اقتصادی کشورهای توسعه یافته کشورهای در حال توسعه

بیت کوین در کوتاه مدت زیاد قابل اعتماد نیست و با نوسانات زیادی روبرو است. با این وجود، بیت‌کوین در دهه گذشته توانسته پتانسیل خود برای جبران ریسک‌های اقتصادی را به نمایش بگذارد.

در کل، این ارز دیجیتال بزرگ دارای ویژگی‌هایی است که آن را نسبت به دارایی‌های سنتی برای مواقع بحران اقتصادی و آشفتگی بازار متمایز می‌کند.

ظاهرا به نظر می‌رسد که بیت کوین نیز در جهت دارایی‌های سنتی عمل می‌کند؛ اما نگاهی به کل تاریخ این ارز دیجیتال نشان می‌دهد که استثنا‌هایی نیز در این میان وجود داشته است. جریان پولی که در این سال‌ها به بیت کوین تزریق شده، نشان از وجود اعتماد به اقتصاد کلی آن است.

تاثیر نقدینگی در بازار‌های آتی نیز از قابل اعتماد بودن این ارز‌ دیجیتال می‌کاهد. در مواقع اضطراری به سختی می‌توان این دارایی را وارد مرحله امنیت کامل کرد و از خطرات موجود کاست.

بیت کوین ممکن است در کشور‌های در حال توسعه پناهگاهی ایمن باشد 

بیت کوین ارز دیجیتال بحران اقتصادی کشورهای توسعه یافته کشورهای در حال توسعه

بیت کوین در زمان ورود پول به بازار‌های مختلف به عنوان یک پایگاه ایمن عمل نکرده است و شاید دلیل این امر هم، عدم دسترسی راحت سرمایه‌گذاران به آن باشد؛ اما در مواقع بحران دیده‌ایم که از این ارز دیجیتال برای جبران نواقص بازار‌های دیگر استفاده شده است. در خلال بازار صعودی سال ۲۰۱۷، سرمایه‌گذاران کُره‌ای به همین منظور از این ارز دیجیتال بزرگ استفاده کردند.

فروش این اواخر نشان داد که بیت کوین یک منبع سریع تامین وجه است، حتی اگر آن را با قیمت پایین‌تر بفروشیم. نگهداری مقداری از کوین‌ها هم می‌تواند یک ابزار پرداخت دیگر باشد؛ زیرا شبکه این ارز دیجیتال در هنگام فروش بسته نخواهد شد.

بیت‌کوین ممکن است در مقایسه با بورس کشور‌های توسعه یافته بسیار بی‌ثبات باشد، اما در مناطقی از جهان مانند ونزوئلا که پول ملی چندان قابل اعتماد نیست، می‌تواند خوب باشد و تورم را جبران کند. بیت کوین در این کشور‌ها می‌تواند به عنوان پناهگاهی ایمن عمل کند.

قیمت‌گذاری این ارز دیجیتال در اقتصاد‌های پیشرفته صورت می‌گیرد. بنابراین دارندگان این ارز از مزیت استاندارد اقتصادی بالاتر برخوردار هستند. گاهی در بازار‌هایی مانند localBitcoins می‌بینیم که قیمت بیت‌کوین به دلیل ریسک‌های اقتصادی و محلی، به قله‌های قیمتی خارق‌العاده‌ای می‌رسد.

نظر شما در مورد افت اخیر قیمت بیت کوین و از دست رفتن جایگاه آن به عنوان پناهگاه ایمن کوتاه مدت چیست؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
bitcoinistlocalbitcoins

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا