اخبار خارجی

درجا زدن بیت کوین در کانال ۳۹,۰۰۰ دلار؛ بیت کوین چه مسیری را انتخاب می‌کند؟

امشب کندل هفتگی بیت کوین بسته می‌شود. بسیاری از معامله‌گران پیش‌بینی می‌کنند که پس از پایان هفته‌ای سخت برای بیت کوین، ریزش قیمت دیگری در انتظار این رمزارز باشد. این در حالی است که شرایط مربوط به بازارهای جهانی از جمله نرخ بهره، سود اوراق قرضه و شاخص نزدک همگی در نگاه اول به ضرر بازار رمزارزها قرار دارند.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین تلگراف، در روز ۲۱ آپریل (۱ اردیبهشت) نرخ بازدهی اوراق ۱۰ ساله خزانه‌داری آمریکا به ۲.۹٪ افزایش یافت. همین موضوع کافی بود تا شاخص نزدک ۱۰۰ (Nasdaq 100) در همان روز با ۲٪ کاهش مواجه شود.

این شاخص، همبستگی زیادی با قیمت بیت کوین پیدا کرده است. خبر مهم دیگری که بازار رمزارزها را تحت تاثیر قرار داد، مربوط به کاهش دارایی‌های خریداری شده از سمت فدرال رزرو به ۸.۹۵ تریلیون دلار بود که اکنون معادل ۳۷.۳٪ تولید ناخالص ملی (GDP) ایالات متحده است. مطابق شنیده‌ها بانک مرکزی اروپا (ECB) نیز قرار است ارزش دارایی‌های خود را از ۱۰ تریلیون دلار کاهش دهد. در همین روز جروم پاول (Jerome Powell) سخنگوی فدرال رزرو اعلام کرد که افزایش نرخ بهره به میزان ۵۰ واحد (۰.۵٪) در دستور کار جلسه ماه می (اردیبهشت) FOMC قرار دارد. مجموع این آمار و ارقام باعث شد که مجددا فشار روی بازارهای پرریسک از جمله بازار سهام و کریپتو افزوده شود و یکی از علت‌های مهم سقوط این رمزارز به زیر سطح ۴۰,۰۰۰ دلار بود.

قیمت بیت کوین در ۲۴ ساعت گذشته در سطح کمتر از ۴۰,۰۰۰ دلار قرار داشته است و معامله‌گران نیز کاهش قیمت بیشتری را برای این رمزارز پیش‌بینی کرده‌اند.

نمودار قیمت یک ساعته بیت کوین
نمودار قیمت یک ساعته بیت کوین

ترس شدید به دنبال کاهش قیمت بیت کوین به ۳۹,۲۰۰ دلار

اطلاعات کوین تلگراف مارکتز پرو و تریدینگ ویو نیز روند نزولی قیمت بیت کوین پس از رسیدن به ۳۹,۲۰۰ دلار در روز گذشته را نشان می‌دهند.

همراه با ریزش بازار بورس، قیمت بیت کو‌ین نیز اکنون با سطح مقاومتی ۴۰,۰۰۰ دلار مواجه است، به طوری که معامله‌گران، عدم اعتماد خود به افزایش قیمت در کوتاه‌مدت را نشان داده‌اند.

اطلاعات سایت تحلیل درون زنجیره‌ای کوین‌گلس (Coinglass) نیز نشان می‌دهد که فاندینگ ریت در صرافی‌های اوراق مشتقه در روزهای منتهی به پایان هفته به شدت منفی بوده است. این موضوع بیانگر آن است که اکثر افراد حاضر در بازار پیش‌بینی می‌کنند که وضعیت فروش استقراضی در مرحله بعدی معاملات خود، می‌تواند سودآور باشد.

فاندینگ ریت بیت کوین
فاندینگ ریت بیت کوین

به نظر filbfilb تحلیلگر معروف حوزه کریپتو، نسبت وضعیت‌های معاملاتی خرید استقراضی به فروش استقراضی را می‌توان یکی دیگر از دلایل نگرانی روزهای آتی محسوب کرد. این نسبت در حال حاضر در ۳.۵ قرار دارد. این در حالی است که همین نسبت در زمانی که قیمت بیت کوین در حوالی ۴۷,۰۰۰ دلار قرار داشت، در وضعیت توازن و یک به یک قرار داشت.

filbfilb تحلیلگر معروف حوزه کریپتو

مایکل ون دوپوپ در این خصوص در توییتر نوشت:

بیت کوین به سطح قیمت مهم و بحرانی برگشته است. به نظر می‌رسد از دست دادن این سطح قیمت می‌تواند قیمت بیت کوین را به کانال ۳۶,۰۰۰ دلار برساند.

در حال حاضر قیمت بیت کوین پیرامون ۳۹,۸۰۰ دلار قرار دارد و تاکنون از کاهش آن به کمتر از ۳۸,۰۰۰ دلار جلوگیری شده است.

در این بین، عدم اعتماد معامله‌گران را می‌توان در شاخص احساسات بازار مشاهده کرد، به طوری که در روز شنبه، شاخص ترس و طمع کریپتو به محدوده «ترس شدید» بازگشته است.

شاخص ترس و طمع رمزارزها
شاخص ترس و طمع رمزارزها

شاخص ارزش دلار و امید به خارج شدن بیت کو‌ین از روند نزولی

علی‌رغم عدم اعتماد موجود در کوتاه مدت، تمام معامله‌گران اعتماد خود به بیت کوین در بازه‌های زمانی بلندمدت را از دست نداده‌اند.

یکی از کاربران معروف یوتیوب با انتشار نموداری در خصوص مقایسه عملکرد قیمت بیت کو‌ین با شاخص قدرت دلار اذعان داشته است:

خود را برای روند صعودی بعدی آماده کنید. تجربه نشان داده است که سطح قیمت کنونی، یکی از بهترین سطوح قیمت برای خرید بیت کو‌ین است.

شاخص ارزش دلار (DXY)
شاخص ارزش دلار (DXY)

طبق گزارش کوین تلگراف، در حال حاضر شاخص ارزش دلار (DXY) نزدیک به بالاترین سطح خود طی ۲ سال اخیر است و تجربه نشان داده است که بازگشت روند آن باعث می‌شود که بیت کوین از روند نزولی بلندمدت خارج شود. این شاخص اکنوز به خط روند نزولی خود نزدیک شده است و باید دید چه واکنشی نسبت به آن نشان می‌دهد.

نمودار قیمت بیت کوین در تایم فریم ۲ ساعته همچنان در کانال صعودی قرار دارد. این نمودار در تاریخ ۲۱ آپریل تا خط وسط کانال (Mid Channel) در ۴۲,۷۰۰ دلار نیز جهش داشت که از همان ناحیه برگشت برخورد. در حال حاضر ضلع پایینی این کانال در محدوده ۳۷,۱۰۰ دلار حمایت خوبی را ایجاد کرده است. و ضلع بالایی و وسط کانال مقاومت‌هایی را در حوالی ۴۲,۹۰۰ دلار و ۴۹,۶۰۰ دلار ایجاد کرده‌اند.

نمودار قیمت بیت کوین تایم فریم ۲ ساعته
نمودار قیمت بیت کوین تایم فریم ۲ ساعته
منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا