اخبار بیت کویناخبار عمومیتحلیل اقتصادی

بیت کوین در انتظار گزارش فدرال رزرو؛ چه چیزی پیش‌روی بازار است؟

در شرایطی که دارایی‌های سنتی در بحبوحه چشم انداز افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو با افت مواجه شدند، بیت کوین موفق شد حمایت کلیدی را حفظ کند.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین دسک، بزرگترین ارز دیجیتال بازار امروز با یک درصد افزایش به ۴۶٬۳۰۰ دلار رسید و مهر تاییدی بر ادامه فشار چهار هفته گذشته در محدوده معاملاتی ۴۵٬۴۰۰ تا ۵۲٬۱۰۰ دلار زد. روز سه شنبه، قیمت به پایین‌ترین محدوده معاملاتی رسید اما فروشندگان نتوانستند حمایت طولانی مدت کنونی را به سمت پایین بشکنند.

بازار سهام آسیا همراه با معاملات آتی S&P 500 و همچنین معاملات آتی سهام شرکت‌های تکنولوژی نزدک نیز در این بازه زمانی با کاهش مواجه شده‌اند. در سمت فلزات ارزشمند، به جز طلا که افزایشی جزئی را تجربه می‌کند، مس و سایر فلزات صنعتی با افت مواجه شدند. علاوه بر این، بر اساس گزارش وب سایت Investing.com، ارزش ارزهای فیاتی چون دلار آمریکا، فرانک سوئیس و ین ژاپن نیز روند ثابتی را پشت سر گذاشته‌اند.

بر اساس اطلاعات ابزارهای CME، سرمایه‌گذاران ۶۱٪ احتمال می‌دهند نرخ بهره در ماه مارس با افزایش ۲۵ bps مواجه شود. این در حالی است که این احتمال ماه گذشته تنها ۲۵.۹٪ بود. در حالی که ماه گذشته بانک مرکزی سه افزایش نرخ بهره را برای سال ۲۰۲۲ تخمین زد و از پایان برنامه خرید دارایی در ماه مارس خبر داد، به بازارها نیز از سرعت تدریجی این سیاست‌های سختگیرانه اطمینان داد. bps در اقتصاد برای اندازه گیری نرخ بهره و سایر نرخ‌ها مانند میزان سود و … استفاده می‌شود. هر ۱ واحد bps معادل یک صدم یک درصد است. از این رو افزایش ۲۵ bps نرخ بهره به معنی افزایش ۰.۲۵٪ آن است.

با این حال، افزایش مداوم احتمال افزایش نرخ بهره در ماه مارس ممکن است به معنای چهار افزایش باشد که هر کدام در جلسات سه ماهه ارائه می‌شود.

جان تورک در وبلاگ Cheap Convexity در تاریخ ۲۹ دسامبر در این رابطه نوشت:

اگر فدرال رزرو در سال آینده ۴ افزایش نرخ بهره را داشته باشد، اقدامی بزرگ را شاهد خواهیم بود. این دو معنی خواهد داشت. یک اینکه آنها احتمالاً در ماه مارس افزایش بهره را اعمال خواهند کرد که هیچ فاصله‌ای بین پایان تسهیل سیاست‌های پولی و اولین افزایش نخواهد بود. غیرممکن نیست اما این یک اقدام بزرگ خواهد بود. اگر افزایش در ماه مارس رخ ندهد و سال آینده قصد بر ۴ بار افزایش باشد، افزایش سریع‌تر خواهد بود. کاری که بیش از یک دهه است انجام نداده‌اند.

به طور کلی، قیمت بیت کوین و سایر دارایی‌ها ممکن است با توجه به گزارش فدرال رزرو در روز چهارشنبه تحت فشار قرار گیرد. در این گزارش قرار است موضوع افزایش نرخ بهره و همچنین سیاست پایان خرید دارایی در ماه مارس ارائه شود. این ممکن است احتمال افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو را طی دو ماه آتی تقویت کند و تا ۴ بار افزایش در نظر گرفته شود.

احتمال افزایش نرخ بهره
احتمال افزایش نرخ بهره

اندرو هولنهورست، اقتصاددان ارشد آمریکایی معتقد است کاهش ترازنامه فدرال رزرو همزمان با اولین افزایش در نرخ بهره کلید خواهند خورد. وی معتقد است در صورتی که اولین افزایش در ماه مارس رخ دهد، کمیته به سادگی به تیپرینگ خرید ادامه خواهد داد و در نهایت، ترازنامه کاهش خواهد یافت.

تیپرینگ به سیاست‌هایی اطلاق می شود که فعالیت‌های سنتی بانک مرکزی را تغییر می‌دهند. تلاش‌های تیپرینگ در درجه اول به منظور کنترل نرخ بهره و کنترل برداشت سرمایه‌گذاران از جهت آینده نرخ بهره است. تلاش‌های تیپرینگ ممکن است شامل تغییر نرخ تنزیل یا الزامات ذخیره باشد. به عبارت دیگر، تپیرینگ دقیقا معکوس تمام اقداماتی است که بانک‌های مرکزی در جهت سیاست انبساطی اعمال کرده‌اند.

ترازنامه فدرال رزرو از زمان شروع بحران کرونا در ماه مارس سال ۲۰۲۰ بیش از دو برابر شده و به ۸.۷۵ تریلیون دلار رسیده که به تورم منجر شده است. به همین خاطر، فدرال رزرو تصمیم دارد تا برنامه خرید دارایی خود را در ماه مارس سال جاری به پایان برساند.

در حالی که بیت کوین به طور گسترده توسط جامعه رمزارزها به عنوان پناهگاهی امن در برابر تورم و کاهش ارزش پول معرفی می‌شود، فناوری نوظهوری است و به سیاست‌های پولی حساس است.

علاوه بر این، انتظار می‌رود روز جمعه گزارشی از آمار اشتغال و نرخ بیکاری منتشر شود و احتمالاً ایجاد ۴۲۴٬۰۰۰ شغل جدید و همچنین کاهش ۴.۱ درصدی نرخ بیکاری در ماه دسامبر اعلام خواهد شد.

اگر گزارش جلسه فدرال رزرو نشان دهد که اکثر قانون‌گذاران مخالف این ایده هستند که کنترل تورم به قیمت نیروی کار تمام شود، بیت کوین احتمالا می‌تواند شانسی داشته باشد. این موضوع بر آهسته‌تر شدن افزایش نرخ بهره دلالت دارد. شرایط سختگیرانه قانون‌گذاری می‌تواند تورم را کاهش دهد اما به کسب و کارها نیز آسیب می‌رساند.

ماه گذشته، جروم پاول، رییس فدرال رزرو گفت بانک مرکزی باید تمرکز خود را از اشتغال حداکثری به جلوگیری از تثبیت تورم تغییر دهد. در حالی که جلسه پیش رو و اعلام آمار مربوط به اشتغال در روز جمعه ممکن است مقداری نوسانات به بازار رمزارز وارد کند، اعلام آمار مربوط به تورم آمریکا در هفته آتی ممکن است تاثیر متفاوتی بر بازار داشته باشد.

منبع
coindesk

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
5 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا