استخراج

ماینر های نسل جدید 5 برابر سریعتر از مدل های قبلی خود هستند!

ماینر های(Miner) قدرتمند بیت کوین و نسل جدید نیم رسانا (semiconductor) همگام با هم پیش می روند و هر چه فرایند فناوری نود رشد داشته باشد، هش ریت الگوریتم SHA256 نیز بیشتر می شود. گزارشات دوساله ماینینگ Coinshares نشان می دهد که ریگ های ماینینگ(Mining Rig) جدید ۵ برابر هش ریت بیشتری در هر واحد نسبت به نسل های قبلی خود تولید می کنند.

فناوری پیشرفته تراشه های ماینینگ بی وقفه در حال پیشرفت بوده و به طور چشم گیری تولید دستگاه های اسیک (ASIC) را بهبود بخشیده است. علاوه بر این اخبار مربوط به نشست دستگاه های الکترونیکی بین المللی (IEDM) که در ۷ تا ۱۱ دسامبر برگزار شد، نشان می دهد که صنعت نیم رسانا قصد دارد از تراشه های ۷ نانومتری، ۵ نانومتری و ۳ نانومتری فراتر رفته و تا سال ۲۰۲۹ تراشه های ۲ نانومتری و ۱/۴ نانومتری طراحی کنند.

تولید هش ریت بیشتر در ماینر های نسل جدید

تا جایی که به صنعت ماینینگ بیت کوین مربوط می شود، صنعت تولید دستگاه های اسیک به سرعت رشد می کند. دستگاه های امروزی، هش ریت بسیار بیشتری نسبت به ریگ های ماینینگ سال گذشته تولید می کنند. این هفته شرکت تحقیقاتی Coinshares گزارشی منتشر کرد که نشان می دهد ریگ های ماینینگ امروزی ۵ برابر هش ریت بیشتری در مقایسه با واحد های نسل قبل خود تولید می کنند. خبرگزاری  News.Bitcoin افزایش هش ریت در هر واحد از دستگاه هایی که در سال ۲۰۱۸ فروخته شده اند را ذکر کرده و می گوید افزایش هش ریت در سال ۲۰۱۹ امری بدیهی خواهد بود. برای مثال در سال های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ بسیاری از ریگ های ماینینگ از استاندارد نیم رسانای ۱۶ نانومتری به پردازشگر های کمتر از ۱۲ نانومتر، ۱۰ نانومتر و ۷ نانومتر رسیده اند.

در تاریخ ۲۷ دسامبر ۲۰۱۸ دستگاه های برتر ماینینگ بیت کوین به طور متوسط ۴۴ تراهش بر هر ثانیه تولید می کردند. دستگاه های برتر سال ۲۰۱۸  +Ebang Ebit E11 با ۴۴ تراهش بر ثانیه،  Terminator 2 اینوسیلیکون(۲۵ TH/S)،‌ انت ماینر s۱۵ بیت مین(۲۸ TH/S) و Microbt Whatsminer M10 با ۳۳ تراهش بر ثانیه هستند.

در دسامبر ۲۰۱۹ تعدادی از دستگاه های ماینینگ از ۵۰TH/S  تا ۷۳TH/S تولید می کنند. در حال حاضر ریگ های ماینینگ قدرتمندی وجود دارد مانند انت ماینر S۱۷ بیت مین (۷۳TH/S) و مدل های اس ۱۷ (۵۰TH/S) و سری اس ۵۳ تراهش. اینوسیلیکون مدل ترمیناتور ۳ را دارد که ادعا می کند ۵۲ تراهش بر ثانیه و ۲۸۰۰ وات نیرو تولید می کند.ریگ های دیگری مانند STU-U8 Pro با ۶۰ تراهش، Microbt Whatsminer M20S با ۶۸ تراهش و انت ماینر T17+ بیت مین با ۶۴ تراهش وجود دارد. با قیمت های امروز و هزینه برق حدود ۱۲ سنت در هر کیلووات، در صورتی که بیت کوین و بیتکوین کش شبکه های SHA256  را استخراج کنند، تمام دستگاه های قدرتمند ماینینگ ذکر شده سود دهی خواهند داشت.

در پایان گزارش تحقیقاتی ماینینگ Coinshares، در مورد ماینر های نسل بعدی موجود و دستگاه های قدیمی که در بازارهای دسته دوم فروخته می شوند یا هنوز مورد استفاده قرار می گیرد، بحث شد. این گزارش نحوه ساخت و توزیع و قیمت های تولید کنندگانی مانند Bitfury، بیت مین، کنان (Canaan) و ای‌بنگ(Ebang) را پوشش می دهد. این گزارش می گوید که به هر محصول نرخ توان از صفر تا ۱۰ تعلق می گیرد.

تولید کنندگان نیم رسانا یک نقشه راه برای پردازنده های ۲ نانومتری و ۱/۴ نانومتری دارند

علاوه بر پیشرفت چشمگیر کارایی ریگ های ماینینگ سال ۲۰۱۹ در مقایسه با مدل های سال قبل، جلسه IEDM اخیر صنعت نیم رسانا نشان می دهد که ماینر ها سال به سال  قدرتمند تر می شوند. این کنفرانس ۵ روزه بر پردازنده های ۷ نانومتری، ۵ نانومتری و ۳ نانومتری در این صنعت تاکید کرد اما به نظر ابتکارات دیگری نیز در راه است.

اینتل (Intel) یکی از تولید کنندگان برتر نیم رسانا در جهان از برنامه های این شرکت برای پیشرفت پردازنده های ۱۰ نانومتری و ۷ نانومتری به پردازنده های ۱/۴ نانومتری تا سال ۲۰۲۹ خبر داد. این هفته به اولین زیرساخت ۱/۴ نانومتری در یک اسلاید اینتل اشاره شد و به گفته anandtech.com این نود معادل ۱۲ اتم سیلیکون خواهد بود. بخش هایی از جلسه IEDM برنامه شرکت اینتل برای تولید نود ۵ نانومتری تا سال ۲۰۲۳ و نود ۲ نانومتری تا سال ۲۰۲۹ را نشان می دهد.

در حال حاضر ریگ های اسیک ماینینگ که توسط بیت مین، کنان، ای‌بنگ و Microbt تولید می شوند، عموما تراشه های ۱۲، ۱۰ و ۷ نانومتری هستند. واحد های سال ۲۰۱۹ که از این تراشه ها استفاده می کنند بین ۵۰ تا ۷۳ تراهش بر ثانیه در هر واحد تولید می کنند. این امر بدین معنی است که با پیشرفت پردازنده های ۵ نانومتری و ۳ نانومتری، دستگاه های ماینینگ نیز پیشرفت قابل توجهی خواهند داشت. تصور اینکه ریگ های ماینینگ مجهز به تراشه های ۲ نانومتری و ۱/۴ نانومتری چه سرعتی دارند سخت است اما احتمالا بسیار سریعتر از دستگاه های امروزی هستند.

اکثر شرکت های ماینینگ از تراشه های ساخت شرکت تولید نیم رسانای تایوان(TSMC) استفاده می کنند. کارخانه تولید کننده نیم رسانای تایوان در نظر دارد مانند اینتل، پردازنده ها را بهبود ببخشد و این احتمال وجود دارد که TSMC در این بخش از بازی از بقیه رقبایش جلوتر باشد. بدون در نظر گرفتن اینکه کدام شرکت تراشه های بهتری تولید می کند، پیشرفت این صنعت قطعا باعث پیشرفت ریگ های ماینینگ بیت کوین در دو دهه آینده خواهد شد.

منبع
news.bitcoin

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا