اخبار بیت کوین

نگاهی واقع‌بینانه به بازار؛ بیت کوین قبل از هاوینگ به اوج ۶۹٬۰۰۰ دلاری خود نخواهد رسید

با بازگشت رونق به بازار ارزهای دیجیتال و افزایش قیمت بیت کوین در هفته‌های اخیر، پیش‌بینی‌های مختلفی در رابطه با روند آتی این ارز دیجیتال مطرح شده است. در حال حاضر تحلیلگران به دو دسته تقسیم شده‌اند: عده‌ای بر این باورند بیت کوین قبل از هاوینگ اوج جدیدی را ثبت می‌کند و عده‌ای دیگر معتقدند این اتفاق ماه‌ها پس از هاوینگ رخ خواهد داد.

تاریخ هاوینگ بیت کوین

به نقل از کوین تلگراف، به نظر می‌رسد سرمایه‌گذاران با توجه به افزایش ۹۱٪ قیمت بیت کوین تا ۵۲٬۰۰۰ دلار در ۴ ماه اخیر، نسبت به روند آتی دید مثبتی دارند. مارکت کپ کنونی بیت کوین ۱ تریلیون دلار است و جلوتر از شرکت برکشایر هاتوی (Berkshire Hathaway) وارن بافت، در میان ده دارایی برتر جهان قرار دارد.

لیست دارایی‌های برتر جهان از نظر ارزش دلاری - منبع: 8marketcap
لیست دارایی‌های برتر جهان از نظر ارزش دلاری – منبع: 8marketcap

اما برای اوج‌گیری و صعود تا ۷۰٬۰۰۰ دلار و ثبت اوج قیمت جدید، بیت کوین باید ۳۴.۵٪ دیگر از سطوح فعلی خود رشد کند. این یعنی مارکت کپ بیت کوین باید ۳۵۰ میلیارد دلار دیگر افزایش یابد که در صورت تحقق این مهم، بالاتر از نقره و پوند بریتانیا قرار می‌گیرد. اما سوال اصلی این است که آیا شرایط فعلی از مارکت کپ ۱.۳۵ تریلیون دلاری بیت کوین پشتیبانی می‌کند؟

ممکن است برخی چنین استدلال کنند که مارکت کپ بیت کوین، قبلا در ماه نوامبر ۲۰۲۱ همزمان با ثبت اوج ۶۹٬۰۰۰ دلاری، به این حوالی رسیده است و با توجه به تایید ETFهای اسپات در آمریکا و برطرف شدن برخی خطرها از جمله پرونده‌های حقوقی بایننس با قانون‌گذاران آمریکایی و پروسه ورشکستگی صرافی FTX و بازپرداخت بدهی‌ها، می‌تواند دوباره آن را انجام دهد. با این حال اگر نگاهی دقیق به بازار بیندازیم می‌بینیم این اتفاق حداقل تا قبل از هاوینگ چندان محتمل و منطقی به نظر نمی‌رسد.

نرخ بهره پایین و تورم افسارگسیخته باعث رکوردشکنی بیت کوین شد

برای درک بهتر این مسئله بهتر است وضعیت کنونی اقتصادی را با سال ۲۰۲۱ مقایسه کنیم:

بازدهی سرمایه‌گذاری‌های امن مثل اوراق خزانه‌داری در ماه نوامبر ۲۰۲۱ کمتر از ۰.۵۰٪ بود که باعث شد سرمایه‌گذاران به دنبال دارایی‌های با ریسک بالاتری بروند. همچنین، تورم آمریکا که در قالب شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) اندازه‌گیری می‌شود نیز در بازه یک ساله منتهی به ماه نوامبر به ۶.۸٪ رسید که بالاترین سطح از ژوئن ۱۹۸۲ محسوب می‌شد. شیوع کرونا و تاثیر آن بر زنجیره تامین و فعالیت‌های اقتصادی نیز باعث شده بود سرمایه‌گذاران بازارهای سهام تا حدودی نسبت به آینده نگران باشند و به سراغ دارایی‌های جایگزینی مثل بیت کوین بروند. بنابراین در آن زمان شرایط در مجموع به نفع دارایی‌های کمیابی مثل بیت کوین بود.

نمودار شاخص CPI آمریکا - منبع: TradingView
نمودار شاخص CPI آمریکا – منبع: TradingView

اما در وضعیت فعلی، شاخص CPI در بازه یک ساله منتهی به ماه ژانویه به ۳.۱٪ رسیده است. اگرچه تورم همچنان بالاتر از هدف فدرال رزرو قرار دارد، اما می‌توان گفت تا حد متوسطی توسط سیاست‌های انقباضی مهار شده است. بنابراین، این که فکر کنیم تورم فعلی می‌تواند به اندازه تورم سال ۲۰۲۱ بر قیمت بیت کوین تاثیر بگذارد تا حدودی دور از واقعیت است.

علاوه بر این، داده‌ها نشان می‌دهد سرمایه‌گذاران پیش‌بینی می‌کنند سود شرکت‌های S&P 500 در سال ۲۰۲۴ بالاتر از ۳.۸٪ سال ۲۰۲۳، ۱۰.۹٪ افزایش یابد. بنابراین در شرایط فعلی سرمایه‌گذاران انگیزه کمتری نسبت به سال ۲۰۲۱ برای دارایی‌های پرریسک دیگر از جمله بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال دارند.

ETFهای اسپات بیت کوین را به یک کلاس دارایی بالغ تبدیل می‌کنند

از زمان آغاز فعالیت ETFهای اسپات در تاریخ ۱۱ ژانویه (۲۱ دی)، بیش از ۴ میلیارد دلار جریان سرمایه خالص به این صندوق‌ها وارد شده و میزان دارایی در اختیار آنها به ۳۵ میلیارد دلار معادل با ۳.۵٪ از کل مارکت کپ بیت کوین رسیده است. برای مقایسه، مجموع دارایی در اختیار صندوق‌های ETF طلا، ۲۱۰ میلیارد دلار ارزش دارد که اگر ۵۰٪ طلایی که در جواهرآلات و … استفاده می‌شود را فاکتور بگیریم، معادل ۳٪ از مارکت کپ این فلز زرد رنگ است. این نشان می‌دهد بیت کوین نسبت به نوامبر سال ۲۰۲۱ بالغ‌تر شده است، با این حال، هنوز راه درازی در پیش است.

ورود سرمایه‌گذاران سازمانی و شرکت‌های بزرگ به بازار بیت کوین بر جذابیت این ارز دیجیتال اضافه کرده است. با این حال، هنوز قیمت ۲۵٪ تا اوج ۶۹٬۰۰۰ دلاری خود فاصله دارد و اگر تورم ارزهای فیات نسبت به سال ۲۰۲۱ را درنظر بگیریم، بهای کنونی آن ممکن است آنقدر هم بالا نباشد.

پذیرش بیت کوین افزایش یافته است اما پیش‌بینی‌های صعودی از ۶ رقمی شدن بیت کوین و ورود به قلمرو ۱۰۰٬۰۰۰ دلاری هنوز محقق نشده است. از طرف دیگر، شاید در نوامبر ۲۰۲۱ رشد ارزش شرکت‌ها تا ۳ تریلیون دلار رویایی دور از ذهن محسوب می‌شد اما مایکروسافت و اپل در ماه‌های اخیر آن را به واقعیت تبدیل کردند. بنابراین، تا زمانی که دلار ارزش خود را از دست بدهد قیمت بیت کوین می‌تواند به بالای ۷۰٬۰۰۰ دلار برسد. البته بعید است این اتفاق قبل از هاوینگ ماه آپریل رخ دهد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
10 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا