مبتدی مقالات

چرا گواه اثبات ذخایر (proof of reserves) برای بیت کوین مهم است ؟

بیت کوین (bitcoin) نهضتی است که بر پایه استقلال پولی، شفافیت و قابلیت بازرسی همتا به همتا بنا شده است. بیت کوین در زمانی توسط ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) ایجاد شد که بی اعتمادی به موسسات مالی جهان و بانک ها به نهایت خود رسیده بود. این ارز دیجیتال سود زیادی را نصیب مالکان خود کرد و نوعی احساس رضایت از خود را در میان این افراد ایجاد کرد. حال، مردم دوباره در حال اعتماد به موسسات هستند و موسسات کریپتویی (crypto) جدیدی ایجاد شده اند که بعضی از این موسسات اصلا زحمتی برای امتیازاتی که کسب کرده اند، متحمل نشده اند. تنها در سال ۲۰۱۹ بیش از ۴.۴ میلیارد دلار در نتیجه کلاهبرداری ها و دزدی های موجود در جهان ارز های دیجیتال، از دست رفت و حالا نیز میلیارد ها دلار در خطر هستند.

این فناوری که باعث شفافیت و بازرسی بیت کوین می شود، ذاتا در پروتکل (protocol) آن تعبیه شده است اما موسسات متمرکز و صرافی ها از این ویژگی های ذاتی پروتکل بیت کوین فاصله می گیرند و هر روز خدمات متمرکز جدیدی را ارائه می دهند. به همین دلیل است که امروزه گواه اثبات ذخایر (proof of reserves) اهمیت زیادی پیدا کرده است و مشتریان باید بدانند که موسسه و یا صرافی مربوطه واقعا بیت کوین های آنان را بر روی زنجیره نگهداری می کند. ارائه گواه اثبات ذخایر باعث ایجاد اعتماد در میان مشتریان سرویس مورد نظر می شود.

بعضی از چالش ها در مسیر گواه اثبات ذخایر بیت کوین

این ایده که سرویس مورد نظر ثابت کند که بیت کوین فرستاده شده توسط مشتری را هنوز هم نگهداری می کند، شاید برای برخی بی اهمیت باشد. روش های زیادی برای نگهداری کوین ها توسط این قبیل سرویس ها و تعامل آنها با مشتریانشان وجود دارد. بعضی از سرویس ها ذخیره آفلاین دارایی را ترجیح می دهند و بعضی نیز از بیت کوین های افراد برای ترید در صرافی ها استفاده می کنند.

ساختار رایج امنیتی کیف پول های آفلاین و آنلاین 

بیت کوین

امروزه ساختار اکثر صرافی ها به این صورت است که از کیف پول های آفلاین و آنلاین استفاده می کنند. این صرافی ها مقداری محدود از وجوه خود را در کیف پول های آنلاین قرار می دهند تا برای تراکنش های ورودی و خروجی و برداشت ها از آن استفاده کنند. این کار تجربه کاربری خوبی ایجاد می کند و کار را برای کاربران راحت می کند.

این صرافی ها دارای رابط هایی بین کیف پول های آفلاین و آنلاین خود می باشند و اکثر وجوه خود را در کیف پول های آفلاین نگهداری می کنند که این قضیه امنیت بسیاری را در این راستا فراهم می کند.

بعضی از این صرافی ها، به بازرسی دوره ای وجوه خود در کیف پول های آفلاین و آنلاین می پردازند و حتی روش هایی را نیز برای مشتریان ایجاد کرده اند که بتوانند به بررسی موجودی این کیف پول ها بپردازند. البته این روش ها هم اکنون بسیار پر زحمت هستند اما می توان گفت که گامی مهم در جهت بهبود اوضاع هستند.

فشار زیاد بر روی این سرویس ها برای نقد کردن دارایی ها و قرض دادن آنها

بر خلاف تصور برخی افراد، به نظر می رسد که تعداد زیادی بیت کوین در بازار قرض داده می شود و هدف از این کار دستیابی به یک بهره ثابت است. سود قرض دادن بیت کوین از نرخ سود پول نقد کمتر است و این  امر نشانگر وجود بیت کوین های زیاد در بازار می باشد. رقابت در این عرصه بسیار شدید شده است و بسیاری از صرافی ها و موسسات برای کسب سود از این طریق وسوسه می شوند. به همین دلیل، گواه اثبات ذخایر بسیار حائز اهمیت است و مشتریان این صرافی ها و سرویس ها باید مطمئن شوند که کوین های آنها قرض داده نمی شوند.

احتیاط شرط عقل است

قرض دادن بی مهابا می تواند منجر به مشکلات و دردسر هایی در فضای ارز های دیجیتال شود. به منظور جلوگیری از روی دادن حباب اعتبار، شفافیت و توجه به آن، اهمیت ویژه ای می یابد. وظیفه ما این است که به انتشار آگاهی در مورد این قضیه در جامعه بیت کوین و بلاک چین (blockchain) بپردازیم و از وقوع فاجعه ای دیگر اجتناب کنیم.

صنعت وام دهی به دلیل هزینه های انتقالی پایین و افزایش روزمره متقاضیان ممکن است بسیار سودآور باشد و در این میان شفافیت برای افرادی که می خواهند به یک سرویس اعتماد کنند، بسیار حائز اهمیت است. بیت کوین شفافیت و آشکاری را برای جهان به ارمغان آورد؛ پس بیایید از فرهنگ بیت کوین دور نشویم و دوباره خود را گرفتار جهانی نکنیم که از آن فراری بودیم. سرویس هایی که در این راستا اطلاع رسانی می کنند و شفافیت را فراهم می آورند، در دراز مدت برنده خواهند بود.

نظر شما چیست؟ چرا رسالت بیت کوین گاهی توسط افراد موجود در این فضا به دست فراموشی سپرده می شود؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
bitcoinmagazine

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا