مقالات

۵ جهش قیمت بیت کوین طی پنج سال گذشته!

با جهش قیمت بیت کوین در هفته گذشته قیمت این دارایی دیجیتال از ۷۴۰۰ دلار ۹۵۰۰ دلار رسید و یکی از مهمترین جهش های بیت کوین در بازه زمانی بیست و چهار ساعته بود. این در حالی است که در زمان نگارش این مقاله قیمت بیت کوین حدود ۷۱۰۰ دلار نوسان می کند.

با وجود بازار ساکن در هفته های قبل، قیمت طی چند ساعت بیش از ۳۰۰۰ دلار افزایش یافت. بیشترین جهش های قیمت را در زیر مشاهده می کنید که جهش آخر با خط سبز نشان داده شده است و پنجمین جهش بزرگ در بازه زمانی ۲۴ ساعته در ۵ سال گذشته است. در این مقاله به علت های این ۵ جهش برتر قیمت بیت کوین می پردازیم.

قیمت بیت کوین

نظریه های بسیاری درباره تغییر ناگهانی قیمت وجود دارد. بسیاری از تحلیلگران در مورد تأثیر مثبت اظهارات رئیس جمهور جمهوری خلق چین، شی جینپینگ (Xi Jinping) صحبت می کنند. رئیس جمهور شی در سخنرانی با انجمنی در پکن در ساعات اولیه ۲۴ اکتبر ارزش فناوری بلاک چین را ستود و این صنعت را به عنوان راهی برای چین برای ارتقاء نوآوری برجسته کرد. شی گفت:

ما باید از بلاک چین به عنوان یک پیشرفت مهم برای نوآوری مستقل فناوری های هسته استفاده کنیم.

با این حال چندین ساعت طول کشید تا بازارهای کریپتو به تأیید بلاک چین توسط دولت چین بپردازند و برای برخی از سرمایه گذاران این سوال را مطرح کرد که آیا نیروهای دیگری حرکت بازار را هدایت می کنند.

پیتر شیف(Peter Schiff) یکی از منتقدین کریپتو با انتقاد از این وضعیت گفت که جهش قیمت بیت کوین هیچ ارتباطی با چین ندارد. در عوض شیف اظهار داشت كه قیمت بیت کوین توسط نهنگ ها دستكاری می شود و پیش بینی می كرد كه این ارز به زودی خراب می شود زیرا دستکاری کنندگان ارز را با قیمت بالاتر دامپ می كنند.

حرکت شدید اخیر بیت کوین احتمالاً هیچ ارتباطی با چین یا هیچ فاندامنتالی ندارد. به وضوح شبیه دستکاری بازار توسط نهنگ هایی است که به دنبال سوءاستفاده از خریداران هستند. آنها با پامپ کردن یک بازار که از نظر تکنیکال ضعیف است می توانند بیت کوین را با قیمت های بالاتر دامپ کنند.

در حالی که سرمایه گذاران بیت کوین همچنان با جهش ۲۸ درصدی قیمت بیت کوین در۲۴ ساعت خوشحال هستند، در اینجا چند مرتبه دیگر وجود دارد که قیمت بیت کوین طی ۵ سال گذشته افزایش چشمگیری داشته است.

ژانویه ۲۰۱۵: بهبود ناگهانی قیمت بیت کوین پس از افت

اوضاع برای بیت کوین در اوایل سال ۲۰۱۵ بسیار وخیم به نظر می رسید زیرا ارزش بیت کوین در ۱۵ ژانویه به ۱۷۰ دلار می رسد و بیش از ۲۲ درصد در ۲۴ ساعت سقوط می کند.

با این حال این ارز طی دو هفته آینده جهت معکوس در قیمت داشت. قیمت بیت کوین از ۱۷۰ دلار در ۱۵ ژانویه ۲۰۱۵ تا نزدیک به ۲۰۰ دلار در پایان هفته رسید. در تاریخ ۲۳ ژانویه ۲۰۱۵ قیمت بیت کوین واقعاً شروع به افزایش کرد. بیت کوین از ۲۴۰ دلار به بیش از ۳۰۰ دلار صعود کرد و باعث بازگشت سریع سقوط قیمت شد که باعث شد قیمت این کوین به طرز خطرناکی افت کند. این آخرین باری است که بیت کوین با کمتر از ۲۰۰ دلار معامله می شود.

جولای ۲۰۱۷: واکنش قیمت بیت کوین به هارد فورک با تأخیر

بیشتر سرمایه گذاران فعلی سال ۲۰۱۷ را با کمال میل به یاد می آورند سالی که قیمت بیت کوین جهش های نجومی داشت و باعث شد دارایی های کریپتو توجه اصلی را به خود جلب کنند.

در جولای سال ۲۰۱۷ به دنبال اخباری مبنی بر جلوگیری از هارد فورک ارز قیمت بیت کوین در ۲۴ ساعت بیش از ۲۸ درصد افزایش داشت. در حالی که فورک ها در طی دو سال گذشته رایج تر شده اند اما در آن زمان باعث ایجاد رعب و وحشت در بازار شد که ناشی از این نگرانی بود مبنی بر اینکه این شکاف به اعتماد سرمایه گذاران آسیب می رساند.

ماینر ها در پروپوزال BIP 91 (پروپوزال بهبود بیت کوین) با یکدیگر ادغام شدند که می تواند ضمن جلوگیری از فورک کد اصلی کارآیی بلاک چین بیت کوین را بیشتر کند.

به دنبال این خبر بیت کوین از ساعاتی از ۲۳۰۰ دلار به نزدیک به ۳۰۰۰ دلار در طول ساعت افزایش یافت زیرا سرمایه گذاران برای صعود قیمت با هم همکاری کردند.

دسامبر ۲۰۱۷: گاو ها کنترل را به دست گرفتند.

ماه پایانی سال ۲۰۱۷ یکی از عجیب ترین حرکاتی بود که بازار مالی تاکنون تجربه کرده است. قیمت بیتکوین در طول سال صعود کرده بود و یک شبه میلیونرهای کریپتو را نادیده می گرفت و بیت کوین را در کانون توجه قرار می داد. تا ماه نوامبر این ارز به قیمت ۷۳۰۰ دلار معامله می شد و بسیاری از تحلیلگران از تعجب می خواستند که زمان کار گاوها به پایان می رسد.

بین ۲۲ نوامبر و ۷ دسامبر بیت کوین از ۹۶۰۰ دلار به ۱۶۵۰۰ دلار افزایش یافت. قابل توجه تر اینکه قیمت بیت کوین از ۱۶۰۰۰ به تقریبا ۲۰۰۰۰ در ۷ دسامبر پرش کرد. در مدت ۲۰ دقیقه قیمت بیت کوین در صرافی GDAX کوین بیس ۲۰۰۰ دلار افزایش یافت و ناگهان دوباره به ۱۵۰۰۰ دلار رسید. حرکت قیمت ناگهانی و نامنظم منجر به خاموشی موقت صرافی GDAX و بیت فینکس شد زیرا گاوهای کریپتو هیجان کافی را ایجاد می کردند تا به معنای واقعی کلمه بازار را خراب کنند.

آوریل ۲۰۱۹: برکسیت و دروغ آوریل

پس از غرق شدن در بازار خرسی در کل سال ۲۰۱۸ که از آن زمان به عنوان سال “زمستان کریپتو” برای سرمایه گذاری نامگذاری شده است قیمت بیت کوین در ۱ آوریل ناگهان تغییر کرد.

بیت کوین معاملات مارس را با قیمتی بالاتر از ۴۰۰۰ دلار به پایان رساند که این یک نشانه استقبال سرمایه گذاران بود که سقوط بیت کوین را از ۱۹۰۰۰ دلار تا ۳۰۰۰ دلار مشاهده کردند. در حالی که بسیاری از تحلیلگران خواستار افزایش قیمت بیت کوین بودند این قیمت تا ۱ آوریل ادامه داشت و در ۲۴ ساعت بالای ۵۰۰۰ دلار شکست.

قیمت بیت کوین

برخی از تحلیلگران سعی کردند بگویند که قیمت بیت کوین به مقاله دروغ آوریل توسط Financial Magnates واکنش نشان داده است که ادعا می کند SEC برای تأیید صندوق معامله صرافی بیت کوین “جلسه اضطراری” برگزار می کند.

برخی دیگر به بحث پیرامون برکسیت اشاره كردند و معتقد بودند كه وضعیت بدون توافق برای انگلیس و اتحادیه اروپا منجر به افزایش تقاضا برای داراییهای کریپتو خواهد شد. در واقع این احتمالاً یک صندوق بزرگ بود که در بازاری خرید می کرد که در آن زمان به دلیل کاهش قیمت در یک سال گذشته فروشندگان کمی داشت. چه چیزی باعث افزایش ۲۰ درصدی دوباره ی قیمت بیت کوین در یک روز خواهد شد؟

منبع
cryptoglobe

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا