اخبار بیت کوین

سود باز بیت کوین به اوج ۳ ساله خود رسید؛ صعود ادامه دارد؟

گلدمن ساکس هدف ۵٬۲۰۰ را برای شاخص S&P 500 پیش‌بینی کرده است. آیا قیمت بیت کوین (BTC) هم به دنبال این شاخص حرکت خواهد کرد؟ سود باز (Open interest) بیت کوین در آخر هفته گذشته به ۲۲.۵ میلیارد دلار رسید که بالاترین میزان در سه سال اخیر است که نشان می‌دهد احتمالا صعود قیمت در پیش است.

به نقل از کوین گیپ، گلد من ساکس پیش‌بینی کرده افزایش قیمت S&P 500 در سال ۲۰۲۴ ادامه یافته و طی سه ماه ۱۰٪ رشد می‌کند. بازارهای سهام ایالات متحده با معاملات S&P 500 در بالاترین سطح تاریخی خود به ۵٬۰۰۰ رسیده است. این شاخص تاکنون در سال ۲۰۲۴ حدود ۵.۵۴٪ رشد داشته است. قیمت بیت کوین (BTC) نیز در چند روز گذشته در حدود ۵۲٬۰۰۰ دلار بوده است.

استراتژیست‌های گروه گلدمن ساکس، پس از آنکه شاخص S&P 500 از نقطه عطف مهم ۵٬۰۰۰ در این ماه عبور کرد، در در مورد پیش‌بینی هدف این شاخص برای سال ۲۰۲۴ تجدیدنظر کرده و آن را افزایش دادند. در یادداشت اخیر این گروه تحلیلی به مشتریان این بانک، تیم تحلیل به رهبری دیوید کاستن (David Kostin)، به ادامه صعود این شاخص اشاره کرده است.

کاستن اکنون پیش‌بینی می‌کند شاخص S&P 500 تا پایان سال به ۵٬۲۰۰ صعود کند که نشان‌دهنده ۲٪ افزایش نسبت به پیش بینی قبلی در اواسط دسامبر یعنی ۵٬۱۰۰ است.

شایان ذکر است پیش‌بینی اولیه کاستن در نوامبر ۲۰۲۳ نشان می‌داد که S&P 500 تا پایان ۲۰۲۴ به ۴٬۷۰۰ می‌رسد. موضع صعودی گلدمن ساکس، آن را در میان خوشبین‌ترین شرکت‌ها در وال استریت قرار می‌دهد. سایر تحلیلگران بازار مانند تام لی (Tom Lee) از مشاوران جهانی فاندستریت (Fundstrat) و جان استولتزفوس (John Stoltzfus)، استراتژیست ارشد شرکت مدیریت دارایی اوپنهایمر (Oppenheimer) نیز چشم انداز مشابهی را برای این شاخص تا پایان سال پیش‌بینی کرده‌اند.

آیا قیمت بیت کوین هم صعود خواهد کرد؟

بیت کوین و شاخص S&P 500 در گذشته رابطه نزدیک و همبستگی داشته‌اند. پس از صعود قوی بیت کوین در سال گذشته در سه ماهه چهارم ۲۰۲۳، قیمت بیت کوین نشان داد که تا حد زیادی توانسته پابه پای این شاخص حرکت کند.

از آنجایی که قیمت BTC بالاتر از حمایت کلیدی ۵۲٬۰۰۰ دلار است، داده‌های بازار مشتقات به صعود بیشتر قیمت اشاره دارند. نمودار زیر افزایش قابل توجه در سود باز بیت کوین را نشان می‌دهد که در ۱۸ فوریه (۲۹ بهمن) به بالاترین حد خود در سه سال اخیر یعنی ۲۲.۵ میلیارد دلار رسیده است که نشان‌دهنده افزایش قابل توجه ۱.۱۲ میلیارد دلاری نسبت به روز جمعه، ۱۶ فوریه (۲۷ بهمن) است.

سود باز قرارداهای فیوچرز بیت کوین در صرافی‌ها
سود باز قرارداهای فیوچرز بیت کوین در صرافی‌ها؛ منبع: CoinGlass

نکته قابل توجه این است که این عدد به طور مداوم در سه روز معاملاتی متوالی بالای آستانه ۲۰ میلیارد دلار باقی مانده که نشان‌دهنده تمایلات صعودی پایدار در بین سرمایه‌گذاران است.

این افزایش مداوم نشان می‌دهد علی‌رغم پایان معاملات ETF بیت‌کوین در روز جمعه، معامله‌گران سفته‌باز با تقویت پوزیشن‌های معاملاتی، مجددا اعتماد خود را نسبت به بازار تایید کرده‌اند و پیش‌بینی می‌کنند که در روزهای آینده حرکت صعودی بیشتری برای قیمت BTC وجود داشته باشد.

علاوه بر این، شایان ذکر است آخرین باری که سود باز بیت کوین از مرز ۲۲.۵ میلیارد دلار فراتر رفت، در آوریل ۲۰۲۱ (اردیبهشت ۱۴۰۰)، مصادف با صعود بیت کوین و عبور از ۶۰٬۳۰۰ دلار بود.

نقطه ضعف و مانع احتمالی برای صعود قیمت بیت کوین چیست؟

روند تاریخی انباشت یک مانع بزرگ را برای بیت کوین نشان می‌دهد، زیرا یک مقاومت قوی در محدوده ۵۳٬۲۰۰ دلار را سر راه آن نشان می‌دهد. تجزیه و تحلیل داده‌های ورود و خروج پول در پلتفرم اینتودبلاک (IntoTheBlock) نشان می‌دهد ۵۳۲٬۵۰ آدرس، ۲۹۴٬۸۹۰ بیت کوین را با اوج قیمت ۵۳٬۲۵۶ دلار خریده‌اند.

تعداد آدرس‌هایی که در قیمت‌های مشخص، بیت کوین خریدوفروش کرده‌اند
تعداد آدرس‌هایی که در قیمت‌های مشخص، بیت کوین خریدوفروش کرده‌اند؛ منبع: IntoTheBlock

شایان ذکر است بسیاری از این سرمایه‌گذاران از دسامبر ۲۰۲۱ با ضرر مواجه بوده‌اند. با نزدیک شدن بیت‌کوین به قیمت سربه‌سر آن‌ها، این احتمال وجود دارد که از موقعیت خود خارج شده و دست به فروش بزنند.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا