مقالات

مهم ترین عناوین کاربرد فناوری بلاک چین در سال ۲۰۱۸

اخیرا وارد سال ۲۰۱۹ شده ایم و بلاک چین به رشد و ترقی خود ادامه می دهد. سال گذشته، علاقه مندان بلاک چین آن را برای گستره ای از کاربرد ها زیر نظر داشتند و این کاربرد ها از کاهش کربن تا خدمات مالی و برنامه های پیام رسان گسترش داشت. ماجرای برجسته ۲۰۱۹ این است که بلاک چین چگونه می تواند ابزار های بهتری برای شناخت مشتری و مقابله با پول شویی به همراه قابلیت تایید مشتری در بین نهاد ها فراهم آورد و علاوه بر این نظارت و تحلیل داده های مورد نیاز برای بررسی های AML و KYC نیز از دیگر استفاده های بلاک چین است. ماجرای دیگری به این توجه می کند که چگونه بازار های بلاک چینی می توانند به تحویل انرژی سبزتر از طریق بازار های انرژی کمک کنند و کاغذ بازی را در ارسال و بسیاری از روش های دیگر کاهش دهد. پنج تا از برجسته ترین ماجرا های ۲۰۱۸ به ترتیب معکوس در زیر آمده اند:

۵- دست و پنجه نرم کردن استارت آپ های بلاک چینی با کاهش کربن

با بهبود هزینه و بهبود کارایی های تولید، فناوری انرژی تجدید پذیر به تصاحب سهم خود از بازار ادامه خواهد داد. در نتیجه دارایی ها بیشتر توزیع می شوند و تولید و مصرف انرژی همچنان که مدل مصرف کننده دخیل در طراحی و ساخت محصول شایع تر می شود، واسطه ها را کنار می زند و حذف می کند.

اینها همگی منجر به یک بازار انرژی انعطاف پذیر تر، کم هزینه تر و با محوریت افزونی به جای کمیابی خواهد شد. اما به منظور حمایت از این مدل لازم است که بهبود هایی در تولید اتوماتیک و ردیابی مصرف، اعتباربخشی، پرداخت ها، شفافیت، انگیزه ها و امنیت صورت بگیرد. بلاک چین می تواند همه این چالش ها را مخاطب قرار دهد و در هر لایه از بازار به همه مشارکت کنندگان مرتبط باشد. به همین دلیل است که ما شاهد گستره عظیمی از پروژه ها در فضای انرژی هستیم.

۴- آیا بلاک چین می تواند یک برنامه پیام رسان بهتر را بسازد؟

برنامه های پیام رسان مشکلات برجسته ای دارند. از امنیت گرفته تا فقدان پشتیبانی برای کنفرانس های ویدیویی گروهی و مکالمه های گروهی بزرگ از جمله این مشکلات هستند. خوشبختانه برنامه های پیام رسان تفکر مترقی که بعضی اخیرا بیرون داده اند و بعضی نیز می خواهند در آینده بیرون دهند، نبوغ توسعه دهندگان و هیجان نهضت بلاک چین را برای تحویل چیزی کاملا متفاوت و در نهایت بهتر کنترل می کند.

۳- چگونه محاسبات کوانتوم سبب فروپاشی بلاک چین خواهد شد و در مورد آن چکار باید کرد؟

ما همگی در مورد کامپیوتر های کوانتومی و تهدیدی که آنها نسبت به امنیت بلاک چین ارائه می دهند، چیز هایی شنیده ایم. اما باور عمومی بر این است که کامپیوتر های کوانتومی فراتر از نمونه های اولیه آزمایشگاهی موجود نخواهند بود و چنین تهدیدی را فرضی می کنند نه واقعی.

حقیقت این است که کامپیوتر های کوانتومی نه تنها وجود دارند بلکه از لحاظ بازرگانی هم در دسترس هستند. امروزه هر کس می تواند به یک کامپیوتر کوانتومی در کلود عمومی به آسانی دسترسی داشته باشد و آزمایش های برنامه نویسی از جمله الگوریتم RSA را انجام دهد. اگرچه هیچ کس تا کنون به قدرت کامل برای شکستن برنامه های بلاک چینی دست نیافته است.

۲- تاثیرات بلاک چین بر خدمات مالی

در سه سال گذشته، بیش از ۷۷۳ میلیون دلار در فناوری های بلاک چینی سرمایه گذاری شده است. بنا به گزارشی توسط Magister Advisors، سرمایه گذاری های بلاک چینی در سال ۲۰۱۷ یک میلیارد دلار دیگر هم افزایش پیدا می کنند.

بلاک چین بهترین تناسب را با محیط هایی دارد که اطلاعات اشتراکی و عدم اطمینان موجود است و یا نیاز به اعتبار سنجی بین طرفین است. با در نظر داشتن این، تفکراتی در مورد جنبه های خدمات مالی که احتمال می رود با توسعه بلاک چین تحت تاثیر قرار بگیرد، مطرح است.

۱- بلاک چین: نمونه کاربردی KYC-AML

شناخت مشتری و مقابله با پول شویی از مهم ترین نمونه های کاربردی احتمالی برای فناوری بلاک چین هستند. در حال حاضر، موسساتی که سرویس های مالی یا حرفه ای را ارائه می دهند مجبور به پیروی از اقدامات پر هزینه و وقت گیر برای هر مشتری جدید هستند. پذیرش فناوری بلاک چین می تواند منجر به تقلیل هزینه های AML و KYC شود که این به دلیل قابلیت تایید مشتری بین موسساتی امکان پذیر است و علاوه بر این، تاثیر گذاری این فناوری در نظارت و تحلیل داده های مورد نیاز برای بررسی های AML و KYC نیز شایان توجه است.

منبع
blockchaintechnews

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا