اخبار بلاکچین

هاردفورک جدید زنجیره BNB؛ رونمایی از ویژگی پنیک برای جلوگیری از حملات اکسپلویت

شبکه اصلی بی‌ان‌بی بیکن چین (BNB Beacon Chain) قرار است احتمالا در ۱۹ جولای (۲۸ تیر) تحت هاردفوک «ژانگ هنگ (ZhangHeng)» قرار گیرد که ارتقاهای جدیدی را با هدف بهبود امنیت برای این شبکه به ارمغان خواهد آورد. این ویژگی جدید که پنیک (Panic) نام دارد می‌تواند در صورت وقوع حملات اکسپلویت، تولید بلاک‌های جدید را متوقف کند.

به نقل از کوین تلگراف، شبکه اصلی (Minnet) بی‌ان‌بی بیکن چین (BNB Beacon Chain) که توسط بایننس اداره می‌شود، قرار است ویژگی جدیدی را در هارد فورک آینده خود اضافه کند. این بلاکچین با این ویژگی قادر است در صورت وقوع شرایط خاص، تولید بلاک‌های جدید را متوقف کند.

بی‌ان‌بی چین (BNB Chain) در ۱۲ جولای (۲۱ تیر) در اطلاعیه‌ای در توییتر از این هاردفورک خبر داد:

پیش‌بینی می‌شود ارتقای «ZhangHeng» در ارتفاع بلاک ۳۲۸٬۰۸۸٬۸۸۸ انجام شود که انتظار می‌رود در ۱۹ جولای (۲۸ تیر) رخ دهد.

توییت بی‌ان‌بی چین
منبع: توییتر

این هاردفورک پروپوزال تکامل بایننس (Binance Evolution) BEP-255 را اجرا می‌کند که به دنبال اجرای «تطبیق دارایی‌ها در فضای آنچین» است که بایننس معتقد است می‌تواند آسیب‌های ناشی از حملات احتمالی اکسپلویت کراس‌چین مانند حمله اکسپلویت به زنجیره هوشمند بایننس در ۷ اکتبر ۲۰۲۲ (۱۵ مهر ۱۴۰۱) را کاهش دهد.

با توجه به پست منتشر شده در گیت هاب (Github) در مورد پروپوزال BEP-255، «اگرچه برخی پیشرفت‌ها برای بهبود امنیت کراس‌چین مانند BEP171 انجام شده است، اما امنیت دارایی‌ها در خود زنجیره بیکن به ویژه پس از حمله اکسپلویت به بریج آن نیز باید تضمین شود».

بایننس توضیح داد که با اجرای این پروپوزال، تغییرات موجودی کاربر در هر بلاک ردیابی شده و برای شناسایی هر گونه مشکل با هم تطبیق داده می‌شوند.

زمانی که خطاهای تطبیق وجود داشته باشد، ویژگی پنیک (panic) در بلاکچین فعال شده و تولید بلاک‌های جدید را متوقف می‌کند.

بایننس گفت این اقدام بر «سرویس‌های پایین دستی مانند بریج‌ها و واریز و برداشت‌ها در صرافی‌ها» تاثیر خواهد گذاشت، اما «اقدام جدی و موثر» برای محافظت از زنجیره و کاربران آن ضروری است.

بازگرداندن بلاکچین به حالت آنلاین به یک هارد فورک نیاز داشته و نیاز به رسیدگی به خطای تطبیق دارد.

بایننس در این باره توضیح داد:

به‌عنوان مثال، اگر حمله اکسپلویت اتفاق بیفتد، حساب‌های مرتبط باید در لیست سیاه قرار گرفته یا تصحیح شوند. هنگامی که کار بلاکچین از سر گرفته شد، خدمات پایین‌دستی نیز می‌توانند بازیابی شوند.

جلوگیری از حملات کلید خصوصی جعلی

تغییرات دیگر عبارتند از رفع باگ‌ها برای جلوگیری از «حملات کلید خصوصی جعلی»، یک مشکل امنیتی که در آن یک مجرم در حالی که مالک واقعی کلیدهای خصوصی نیست، یک امضای معتبر برای یک تراکنش تولید می‌کند.

این شرکت گفت:

برای رفع این باگ، تمام آدرس‌های رای‌دهی موجود با رسیدن به ارتفاع هاردفورک پاک می‌شوند و اعتبارسنج‌ها باید آدرس‌های رای را دوباره اضافه کنند.

همچنین، این هارد فورک باعث می‌شود که زنجیره بتواند قوانین و منطق تجاری پیچیده‌تری را مدیریت کند.

بایننس گفت که این هارد فورک به دو سوم اعتبارسنج‌ها نیاز دارد تا نسخه نرم‌افزار خود را از ورژن قبل به نسخه 0.10.16 تغییر دهند، در غیر این صورت ممکن است اشکالاتی ایجاد شود.

بی‌ان‌بی چین (BNB Chain) توضیح داد که نودهای کاملی که نتوانند ارتقا پیدا کنند، بعد از ارتفاع بلاک هارد فورک قادر به اجرای بلاک‌های بیشتر نخواهند بود.

بی‌ان‌بی چین مجموعه کاملی از دستورالعمل‌ها را تشریح کرد که توضیح می‌دهد چگونه اپراتورهای نود می‌توانند خودشان را با این ارتقا هارد فورک تطبیق دهند، اما خاطر نشان کرد که دارندگان توکن BNB که از صرافی بایننس و سایر صرافی‌های متمرکز یا کیف پول‌های سرد استفاده می‌کنند، در حال حاضر لازم نیست هیچ اقدامی انجام دهند.

همان طور که پیش از این گزارش کردیم، در ۱۹ ژوئن (۲۹ خرداد)، بی‌ان‌بی چین opBNB را راه‌اندازی کرد که یک راه‌حل جدید مقیاس‌پذیری لایه ۲ سازگار با ماشین مجازی اتریوم (EVM) است که با استفاده از Op Stack آپتیمیزم بنا شده است.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا