متوسط دیفایکیف پول

آموزش بریج پالیگان؛ نحوه انتقال توکن‌ها از شبکه اتریوم به شبکه پالیگان با متامسک

با توجه به افزایش قیمت گس شبکه اصلی اتریوم، یکی از کارآمدترین راه‌ها برای استفاده از دارایی‌ها، انتقال آن‌ها به شبکه‌های لایه ۲ است؛ شبکه‌هایی که سریع‌تر و ارزان‌تر هستند. یکی از بهترین‌های این حوزه، شبکه پالیگان (Polygon) و بریج پالیگان برای انتقال دارایی‌هاست. در این مقاله، نحوه استفاده از بریج پالیگان برای ارسال دارایی‌ها به این شبکه با استفاده از کیف پول متامسک را آموزش خواهیم داد.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

کارمزد پایین تراکنش‌ها، توان عملیاتی بالاتر و تجربه کاربری بهتر، از دلایلی است که کاربران را به استفاده از این شبکه‌ها ترغیب می‌کند. حتی با استفاده از این شبکه‌ها، ممکن است به سرویس‌ها و برنامه‌هایی دسترسی داشته باشید که در شبکه اصلی اتریوم در دسترس نیستند. در این مطلب می‌خواهیم با اولین پلتفرم ساختارمند، برای مقیاس‌پذیری و توسعه زیرساخت‌های اتریوم کار کنیم. چارچوب مورد نظر ما شبکه مبتنی بر اثبات سهام (PoS) پالیگان است. این شبکه قبلا با نام Matic شناخته می‌شد. پالیگان از چارچوب دیگری به نام پلاسما نیز برای بریج یا همان انتقال دارایی میان دو زنجیره اتریوم و پالیگان استفاده می‌کند؛ اما در این مقاله ما در حالت PoS آموزش را پیش خواهیم برد.

حل مسئله مقیاس‌پذیری با شبکه پالیگان

سه گانه بلاکچین | مثلث برمودای بلاکچین

سه‌گانه بلاکچین (مثلث برمودای بلاکچین) به این باور عمومی اشاره دارد که شبکه‌های غیرمتمرکز فقط می‌توانند دو مزیت از سه مزیت تمرکززدایی، امنیت و مقیاس‌پذیری را ارائه دهند.

Matic به عنوان یک راه‌حل مقیاس‌پذیر برای غلبه بر این موانع ارائه شد. هزینه‌های گس اتریوم برای اکثر کاربران غیرقابل قبول است و پالیگان به عنوان راه‌حلی برای کاربران ارزهای دیجیتال برای خرید آسان NFT، مشارکت در DeFi و مشارکت در دنیای مجازی به شیوه‌ای کارآمد و مقرون به صرفه عمل می‌کند.

استفاده از بریج پالیگان برای ارسال دارایی‌ها به این شبکه

ابتدا مطمئن شوید که مقداری رمز ارز برای پرداخت کارمزد در کیف پول خود دارید. متامسک (MetaMask) درگاه ارتباطی شما در دنیای وب ۳ است که به صورت افزونه مروگر در دسترس است. به یاد داشته باشید که عبارت بازیابی خود را در مکان‌های مختلف و به صورت امن ذخیره کنید و هرگز آن را در اختیار کسی قرار ندهید.

پس از اینکه کیف پول متامسک خود را ساختید، برای دسترسی به سرویس بریج پالیگان می‌توانید از این لینک استفاده کنید. برای ورود به سیستم باید پیغامی را که روی متامسک باز می‌شود، تایید کنید.

استفاده از bridge پالیگان

روی “Sign” کلیک کنید که بتوانید به پورتال بریج (Bridge) پالیگان هدایت شوید و دارایی‌های خود را از شبکه اصلی اتریوم به این شبکه لایه ۲ انتقال دهید.

بریج پالیگان | پل پالیگان

در این مرحله ‌توکن‌هایی که می‌خواهید ارسال کنید را انتخاب کرده و روی ” Transfer” کلیک کنید. احتمال دارد تبادل وجوه شما حدود ۷ الی ۸ دقیقه طول بکشد.

تایید انتقال ارز در بریج پالیگان

در این مرحله،‌ از شما خواسته می‌شود تراکنش را در کیف پول متامسک خود همراه با تایید هزینه گس، امضا کنید. حال نوار پیشرفت را مشاهده خواهید کرد که نشان می‌دهد انتقال وجوه در چه مرحله‌ای است.

ارسال از اتریوم به پالیگان

توجه داشته باشید که در بریج اثبات سهام پالیگان، ولیدیتورها امنیت را تامین می‌کنند. اگر بخواهید دارایی‌های خود را به اتریوم برگردانید، حدودا سه ساعت طول خواهد کشید. پس از طی شدن زمان لازم، دارایی‌های شما در شبکه ارزان پالیگان قرار خواهد گرفت و شما می‌توانید از آن استفاده کنید.

بریج توکن‌های اعتبار کربن به شبکه پالیگان

نسل سوم وب (Web 3.0) پروتکل‌ها و اصول اولیه امور مالی را غیرمتمرکز می‌کند و فرآیند افزایش سرمایه و افزایش نقدینگی را آسان‌تر می‌سازد. با استفاده از قرارداد هوشمند، پاداش‌ها را می‌توان به صورت آنچین ارسال کرد که همین ویژگی باعث انگیزه بیشتر مشارکت‌کنندگان این حوزه می‌شود. توکن‌های استاندارد و قابل ترید اعتبار کربن (CO2 Credit)، نقدینگی را افزایش می‌دهند.

یکی از پروژه‌هایی که به تازگی شروع به استانداردسازی اعتبارات کربن و توکنیزه آنها کرده، پروتکل Toucan است. این پروتکل یک بریج یا پل کربنی برای ارسال توکن‌های اعتبار کربن به پالیگان ایجاد کرد. با استفاده از پروتکل Toucan، هر کسی می‌تواند مقادیر کربن خود را در سرویس Verra توکنیزه کرده و در اختیار پروتکل‌های دیفای قرار دهد.

کاربران بریج کربنی باید قبل از آوردن آن‌ها روی زنجیره، آن‌ها را در دنیای واقعی تعدیل کنند تا تضمین شود که یک توکن کربن منحصربه‌فرد است و سوزاندن توکن به صورت آنچین معادل تعدیل کربن است. هر یک از توکن‌های BCT یا Base Carbon Tonne، توسط یک تن اعتبار کربن تعدیل‌شده، پشتیبانی می‌شود.

پروتکل Toucan

از زمان راه‌اندازی این پلتفرم در ۱۸ اکتبر (۲۶ مهر)، تاکنون ۱۰.۸ میلیون تن کربن، توسط رجیستری Verra از بریج کربنی عبور کرده و در استخر کربن BCT واریز شده است. این رقم حدود ۱۲ درصد از انتشار سالانه کربن نیویورک است.

توکن اعتبار کربن

چه چیزی باعث این میزان تعدیل سریع اعتبارات کربن می‌شود؟ احتمال اول این است که اعضای KlimaDAO این کار را انجام می‌دهند تا در یک پروتکل دیفای جداگانه به نام KlimaDAO شروع به کسب پاداش کنند.

توکن‌های KLIMA قابل تعویض هستند و حداقل توسط یک واحد کربن تایید‌شده در خزانه‌داری KlimaDAO پشتیبانی می‌شوند. افراد می‌توانند با واریز توکن‌های نقدینگی (KLIMA/BCT و BCT/USDC) به خزانه، یا به‌طور مستقیم با استفاده از سوشی سواپ و شبکه پالیگان، توکن‌های KLIMA را خریداری کنند.

دارندگان توکن‌های KLIMA می‌توانند با استیکینگ، از KLIMA سود مرکب کسب کنند. همچنین این افراد می‌توانند در مورد سیاست‌های حکمرانی KLIMA DAO رای دهند. استیک کردن، به هولدرهای بلندمدت این توکن انگیزه می‌دهد که بتوانند از افزایش قیمت کربن بهره‌مند شوند.

اکوسیستم KlimaDAO

توکن‌های BCT در شبکه پالیگان

اگر می‌خواهید از قدرت وب ۳ در خدمات آب‌وهوایی و اقلیمی استفاده کنید، در ادامه مطلب، نحوه دریافت توکن‌های BCT در سوشی سواپ آورده شده است.

سوشی سواپ

در قسمت سواپ این صرافی، مطمئن شوید که در نوار بالایی شبکه پالیگان انتخاب شده است. اگر در شبکه اصلی اتریوم هستید، کافی است شبکه را تغییر داده و تراکنش را در متامسک تایید کنید.

سپس می‌توانید توکن مورد نظر خود را برای تعویض انتخاب کنید و روی “Approve Transaction” کلیک کنید. در تصویر زیر، ما توکن WETH را انتخاب کردیم.

خرید توکن در سوشی شواپ

در مرحله آخر باید کارمزد تراکنش را در متامسک (که احتمالا نزدیک به ۰ دلار خواهد بود) تایید کنید.

تایید تراکنش در صرافی سوشی سواپ

شما با پرداخت مبلغ کمی به عنوان هزینه گس، به بهبود بازارهای داوطلبانه کربن کمک می‌کنید. حال با خیال راحت و پرداخت کارمزد پایین برای تراکنش‌ها، می‌توانید از برنامه‌های غیرمتمرکز قابل دسترس روی شبکه پالیگان استفاده کنید.

سوالات متداول (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
چطور می‌توانیم توکن‌های شبکه اتریوم را به شبکه پالیگان ببریم؟

یکی از راه‌های انتقال توکن‌ها از اتریوم به پالیگان، استفاده از بریج رسمی پالیگان است.

دلیل اصلی انتقال توکن از اتریوم به پالیگان چیست؟

کاربران معمولا برای بهره‌مند شدن از مقیاس‌پذیری بالاتر و پرداخت کارمزد تراکنش کمتر، از شبکه‌های لایه ۲ مثل پالیگان استفاده می‌کنند.

جمع بندی

همان‌طور که می‌دانید کارمزد تراکنش و هزینه گس در شبکه اصلی اتریوم به‌شدت بالاست؛ به همین دلیل، بسیاری از کاربران امکان استفاده از این شبکه را ندارند یا از این کار منصرف می‌شوند. با گسترش روزافزون برنامه‌های کاربردی در شبکه لایه ۲ پالیگان، کاربران می‌توانند بیشتر فعالیت‌های مرتبط با وب ۳ را در این اکوسیستم انجام دهند. در این مقاله در مورد نحوه انتقال دارایی‌ها به لایه ۲ با استفاده از بریج پالیگان پرداختیم. همچنین در مورد توکن‌های اعتبار کربن و نحوه دسترسی به آنها از طریق شبکه پالیگان نیز صحبت کردیم.

منبع
consensys

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
36 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا