تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین، ۷ آلت کوین برتر بازار و شاخص DXY؛ ۱۷ بهمن ۱۴۰۲

قیمت بیت کوین (BTC) در روزهای قبل با حرکت نزولی یا صعودی قابل‌‌توجهی مواجه نشد و هر چند بعضی از آلت کوین‌ها رشد کرده‌اند، رشد شاخص دلار آمریکا می‌تواند تاثیر منفی روی بازار کریپتو بگذارد.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

به نقل از کوین تلگراف، بازار سهام آمریکا به روند صعودی خود در هفته گذشته ادامه داد و صحبت‌های جروم پاول (Jerome Powell)، رییس فدرال رزرو، مبنی بر اینکه احتمال کاهش نرخ بهره در ماه مارس (اسفند) خیلی پایین است، تاثیری در آن نداشت. با این حال، پاول اعلام کرد که کاهش نرخ بهره آمریکا احتمالا در سال ۲۰۲۴ اتفاق خواهد افتاد.

نظرات فدرال رزرو و داده‌های قوی اقتصادی آمریکا باعث شده است پیش‌بینی‌ کاهش نرخ بهره آمریکا در سال ۲۰۲۴ به ۰.۱۲٪ برسد و از ۰.۱۵٪ سال قبل کاهش یابد. این امر باعث شد شاخص دلار آمریکا (DXY) به بالاترین سطح خود در ۱۱ هفته گذشته برسد.

عملکرد بازار کریپتو در یک روز گذشته
عملکرد بازار کریپتو در یک روز گذشته – منبع: Coin360

تاریخ نشان داده که قیمت بیت کوین رابطه معکوسی با دلار آمریکا دارد. از این رو، رشد DXY می‌تواند در کوتاه‌مدت تاثیر منفی روی بیت کوین بگذارد. با این حال ورود سرمایه به صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) اسپات بیت کوینِ شرکت‌های بلک راک (BlackRock) و فیدلیتی (Fidelity) در ماه ژانویه (دی) نکته مثبتی محسوب می‌شود. کل جریان ورودی این دو ETF در ماه ژانویه (دی) به ۴.۸ میلیارد دلار رسیده است و اگر روند صعودی جریان ورودی ETFهای بیت کوین ادامه داشته باشد، ممکن است حرکت نزولی آن را محدود کند.

حالا سوال این جا است که آیا بیت کوین در یک رنج معاملاتی گیر می‌کند یا آن را می‌شکند؟ سرنوشت آلت کوین‌ها چه خواهد شد؟ در ادامه برای پیدا کردن جواب این سوالات علاوه بر بررسی شاخص DXY، نمودار بیت کوین و ۷ آلت کوین دیگر را بررسی کرده‌ایم.

تحلیل تکنیکال DXY

شاخص DXY در ۲ فوریه (۳ بهمن) از میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (موج قرمز رنگ، ۱۰۲.۴۸) عبور کرد و سپس توانست خط گردن الگوی سر و شانه معکوس خود را بشکند.

نمودار روزانه DXY
نمودار روزانه DXY – منبع: TradingView

هدف این الگو درست در پایین مقاومت مهم ۱۰۸، یعنی در ۱۰۷.۳۹ قرار دارد. با این حال بعید است که خرس‌ها به راحتی تسلیم گاوها شوند. آن‌ها احتمالا سعی می‌کنند حرکت صعودی DXY را در ۱۰۴.۵۵ یا ۱۰۶ متوقف کنند.

اگر خرس‌ها بخواهند دوباره کنترل بازار را در دست بگیرند، باید DXY را به میانگین متحرک ۵۰ روزه آن برسانند. در نتیجه DXY ممکن است تا محدوده حمایتی مهم ۱۰۱ تا ۹۹.۵۷ کاهش یابد. گاوها احتمالا با تمام توان از این محدوده دفاع می‌کنند.

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین

خرس‌ها در روزهای گذشته موفق نشدند قیمت بیت کوین را به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۴۲٬۴۶۳ دلار) برسانند.

نمودار روزانه بیت کوین
نمودار روزانه بیت کوین – منبع: TradingView

در نتیجه گاوها احتمالا سعی می‌کنند قیمت بیت کوین را به مقاومت سربار ۴۴٬۰۰۰ تا ۴۷٬۷۰۰ دلار برگردانند. این ناحیه اهمیت زیادی برای خرس‌ها دارد و اگر شکسته شود، قیمت BTC ممکن است به مقاومت مهم ۵۰٬۰۰۰ دلار برسد.

از طرق دیگر اگر قیمت بیت کوین بعد از رسیدن به ۴۴٬۷۰۰ دلار کاهش یابد، ممکن است برای مدت بیشتری به نوسان خود در رنج معاملاتی موجود ادامه دهد. اگر هم BTC به زیر ۴۱٬۳۹۴ دلار برسد، خرس‌ها کنترل بازار را در دست می‌گیرند و ممکن است ابتدا قیمت آن را به ۴۰٬۰۰۰ دلار و سپس به ۳۷٬۹۸۰ دلار برسانند.

تحلیل تکنیکال قیمت اتریوم

قیمت اتریوم (ETH) چند روز است که در پایین میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (موج قرمز رنگ، ۲٬۳۳۹ دلار) و میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۲٬۳۲۳ دلار) خود قرار دارد. با این حال خرس‌ها نتوانستند ETH را به حمایت مهم ۲٬۱۰۰ دلار برسانند. این مسئله نشان می‌دهد که فشار خرید اتریوم با کاهش قیمت آن افزایش می‌یابد.

نمودار روزانه اتریوم
نمودار روزانه اتریوم – منبع: TradingView

گاوها در تلاش هستند قیمت اتریوم را به بالای میانگین‌های متحرک مذکور برسانند و اگر موفق شوند، ETH می‌تواند سطح ۲٬۴۰۰ دلار را آزمایش کند. عبور از این سطح و بسته شدن کندل روزانه ETH در بالای آن نشان می‌دهد که گاوها قدرت بیشتری دارند. در این صورت قیمت اتریوم ممکن است به محدوده ۲٬۶۰۰ دلار برسد و سپس هم رکورد اخیر خود در ۲٬۷۱۷ دلار را آزمایش کند.

برعکس اگر قیمت بعد از برخورد به مقاومت سربار ETH کاهش یابد، نشان می‌دهد که خرس‌ها در سطوح بالاتر فعال می‌شوند. در این صورت قیمت اتریوم ممکن است برای مدت بیشتری در رنج ۲٬۱۰۰ دلار تا ۲٬۴۰۰ دلار باقی بماند.

تحلیل تکنیکال قیمت BNB

قیمت BNB در ۴ فوریه (۵ بهمن) به میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (موج قرمز رنگ، ۳۰۰ دلار) برخورد کرد و گاوها همچنان در تلاش هستند قدرت خود را تقویت کنند.

نمودار روزانه BNB
نمودار روزانه BNB – منبع: TradingView

گاوها باید از مقاومت سربار خط روند نزولی (خط نزولی آبی تیره در تصویر بالا) عبور کرده و الگوی مثلث نزولی را باطل کنند. اگر آن‌ها موفق شوند، BNB می‌تواند تا ۳۲۰ دلار و یا حتی ۳۳۸ دلار رشد کند.

با وجود این اگر قیمت BNB کاهش یابد و به زیر میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه برسد، نشان می‌دهد که خرس‌ها به فشار فروش خود در رالی‌های کوچک ادامه می‌دهند. در این صورت قیمت BNB ممکن است به حمایت مهم ۲۸۸ دلار برسد و اگر این حمایت را هم از دست بدهد، در ادامه ممکن است تا ناحیه ۲۶۰ دلار کاهش یابد.

تحلیل تکنیکال قیمت ریپل

خرس‌ها در ۳۱ ژانویه (۱۱ بهمن) و ۱ فوریه (۱۲ بهمن) نتوانستند قیمت ریپل (XRP) را در پایین ۰.۵۰ دلار نگه دارند. در نتیجه ریپل در ۳ فوریه (۱۴ بهمن) دوباره به سمت میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۰.۵۳ دلار) حرکت کرد.

نمودار روزانه ریپل
نمودار روزانه ریپل – منبع: TradingView

قیمت ریپل بعد از رسیدن به این میانگین متحرک نمایی در ۴ فوریه (۵ بهمن) کاهش یافت و نشان داد که احساسات نزولی معامله‌گران و فشار فروش آنها در رالی‌ها ادامه دارد. اگر حمایت ۰.۵۰ دلار از دست برود، قیمت ریپل ممکن است به ۰.۴۶ دلار برسد.

برعکس اگر قیمت ریپل رشد کند و به بالای میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه برسد، نشان می‌دهد که گاوها با تمام توان از حمایت ۰.۵۰ دلار دفاع می‌کنند. واگرایی مثبت شاخص قدرت نسبی (RSI) هم نشان می‌دهد که احتمال رشد ریپل در کوتاه‌مدت وجود دارد. اگر گاوها بتوانند XRP را به بالای میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه برسانند، قیمت ریپل ممکن است تا خط روند نزولی نمودار روزانه خود (خط روند آبی تیره در تصویر بالا) رشد کند.

تحلیل تکنیکال قیمت سولانا

در حال حاضر نبرد سنگینی بین خرس‌ها و گاوهای سولانا (SOL) در نزدیکی میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (موج قرمز رنگ، ۹۷.۱۶ دلار) و میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۹۵.۸۲ دلار) ایجاد شده است.


نمودار روزانه سولانا
نمودار روزانه سولانا – منبع: TradingView

روند قیمتی سولانا در روزهای گذشته یک الگوی سر و شانه معکوس ایجاد کرده است. این الگو در صورتی تکمیل می‌شود که قیمت سولانا به بالای ۱۰۷ دلار برسد و کندل روزانه آن در بالای این محدوده بسته شود. در این صورت الگوی صعودی مذکور می‌تواند قیمت سولانا را به ۱۲۵ دلار برساند. یک مقاومت کوچک هم در ۱۱۷ دلار قرار دارد اما گاوها احتمالا از آن عبور می‌کنند.

با وجود این اگر قیمت سولانا به زیر میانگین‌های متحرک مذکور برسد، نشان می‌دهد که گاوها خسته شده‌اند. در این صورت قیمت SOL ممکن است تا ۷۹ دلار اصلاح کند. گاوها باید با تمام توان از این محدوده دفاع کنند چون اگر خرس‌ها آن را بشکنند، قیمت سولانا ممکن است به ۶۴ دلار برسد.

تحلیل تکنیکال قیمت کاردانو

قیمت کاردانو (ADA) در چند روز گذشته در نزدیکی میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه آن (موج آبی رنگ، ۰.۵۰ دلار) قرار داشت و نشان داد که گاوها و خرس‌ها هنوز به تصمیم قطعی نرسیده‌اند.

نمودار روزانه کاردانو
نمودار روزانه کاردانو – منبع: TradingView

شیب میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه از بین رفته و RSI کاردانو هم درست در زیر نقطه میانی آن قرار دارد. این امر نشان می‌دهد که کاردانو در کوتاه‌مدت در رنج معاملاتی خود حرکت می‌کند. اگر گاوها قیمت ADA را به بالای میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه برسانند، کاردانو می‌تواند به سقف کانال خود برسد. آن‌ها با عبور از این سقف می‌توانند سیگنال صعودی ADA در کوتاه‌مدت را صادر کنند.

با این حال اگر قیمت کاردانو به زیر ۰.۴۸ دلار سقوط کند، نشان می‌دهد که خرس‌ها در تلاش هستند کنترل بازار را در دست بگیرند. در این صورت ADA ممکن است ابتدا تا ۰.۴۶ دلار و سپس تا کف کانال خود کاهش یابد.

تحلیل تکنیکال قیمت آوالانچ

قیمت آوالانچ (AVAX) در ۳ فوریه (۴ بهمن) به سقف کانال آن رسید و کاهش یافت اما گاوها همچنان در تلاش هستند از میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۳۴.۵۵ دلار) دفاع کنند.

نمودار روزانه آوالانچ
نمودار روزانه آوالانچ – منبع: TradingView

اگر قیمت آوالانچ دوباره رشد کند، احتمال شکسته شدن سقف کانال نزولی آن وجود دارد. اگر این اتفاق بیفتد، AVAX می‌تواند تا ۴۴ دلار رشد کند و سپس هم به سطح مهم ۵۰ دلار برسد.

با این حال اگر خرس‌ها بخواهند جلوی حرکت صعودی آوالانچ را بگیرند، باید به سرعت قیمت آن را به زیر حمایت ۳۲ دلار برسانند. اگر آن‌ها موفق شوند، قیمت AVAX ممکن است به کف کانال نزولی آن در ۲۴ دلار سقوط کند.

تحلیل تکنیکال قیمت دوج کوین

قیمت دوج کوین (DOGE) همچنان در نزدیکی میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگِ ۰.۰۸ دلار) قرار دارد اما گاوها اجازه نداده‌اند که قیمت آن به زیر خط روند صعودی الگوی مثلث متقارن (خط روند صعودی موجود در تصویر پایین) برسد.

نمودار روزانه دوج کوین
نمودار روزانه دوج کوین – منبع: TradingView

اگر قیمت دوج کوین رشد کند و به بالای میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه برسد، این ارز دیجیتال ممکن است تا چند روز دیگر به نوسان خود در الگوی مثلث متقارن ادامه دهد. DOGE سپس ممکن است خود را به بالای خط روند نزولی نمودار روزانه‌اش (خط روند نزولی آبی تیره در تصویر بالا) برساند.

با وجود این حرکت بعدی دوج کوین احتمالا با شکست نزولی یا صعودی مثلث مذکور تعیین می‌شود. اگر قیمت DOGE به بالای این الگو برسد، در ادامه می‌تواند خود را به مقاومت ۰.۱۰ دلار تا ۰.۱۱ دلار برساند. برعکس اگر قیمت دوج کوین به پایین این الگو برسد، در ادامه ممکن است تا ۰.۰۷ دلار و یا حتی ۰.۰۶ دلار سقوط کند.

کوثر ایزک شیریان

تو دانشگاه اقتصاد خوندم و خیلی اتفاقی وارد بخش اخبار کریپتو شدم. اما خیلی طول نکشید که عاشق رویای غیرمتمرکزسازیش شدم. به اقتصاد کلان و تحلیل تکنیکال علاقه زیادی دارم ولی هیچ وقت نمی‌تونم به بازار NFTها بی‌اعتنا باشم. بی‌صبرانه هم منتظرم تا کاربردهای کریپتو تو دنیای واقعی بیشتر بشه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا