تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین، اتریوم، سولانا، ریپل و کاردانو؛ ۱۷ مرداد ۱۴۰۲

قیمت بیت کوین چند روز گذشته را در حوالی ۲۹٬۰۰۰ دلار سپری کرده است و این نشان می‌دهد تقاضای زیادی در سطوح قیمتی بالاتر وجود ندارد. با این حال، نیمه پر لیوان این است که فعلا حمایت ۲۹٬۰۰۰ دلاری حفظ شده و شاید بتوان به صعود امیدوار بود.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

به نقل از کوین تلگراف، بی‌اعتمادی به ادامه روند بیت کوین باعث شده تا برخی از تریدرهای کوتاه‌مدت، کوین‌های خود را برای دریافت سود به فروش برسانند. علاوه بر این، شرکت کوین شرز در آخرین گزارش هفتگی خود از خروج ۱۱۱ میلیون دلار از صندوق‌های سرمایه‌گذاری بیت کوین خبر داده که بزرگترین خروجی هفتگی از ماه مارس (اسفند ۱۴۰۱) است.

نگاهی به تغییرات قیمت بازار رمزارزها - منبع: Coin360
نگاهی به تغییرات قیمت بازار رمزارزها – منبع: Coin360

در حالی که پرایس اکشن در کوتاه‌مدت حرفی برای گفتن ندارد، علاقه‌مندان به بیت کوین بسیار امیدوارند که این رمزارز پیش از هاوینگ سال ۲۰۲۴ رالی صعودی خود را آغاز کند. به عنوان مثال، آدام بک (Adam Back)، مدیرعامل شرکت بلاک استریم (Blockstream) در گفتگویی توییتری مدعی شد قیمت بیت کوین می‌تواند تا پایان ماه مارس (اسفند ۱۴۰۲) به ۱۰۰٬۰۰۰ دلار برسد.

اما روند بیت کوین در کوتاه‌مدت چگونه خواهد بود؟ آیا آلت کوین‌ها در چند روز آینده نسبت به بیت کوین عملکرد بهتری خواهند داشت؟ در این مطلب تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین و ۴ آلت کوین بزرگ بازار رمزارزها را بررسی می‌کنیم.

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین

با نگاهی به نمودار بیت کوین می‌بینیم کندل‌های آن، بین میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۲۹٬۳۸۷ دلار) و خط حمایت افقی ۲۸٬۳۸۷ دلاری در حال ثبت شدن است و این دو خط در حال نزدیک شدن به یکدیگر هستند. نزدیک شدن این حمایت و مقاومت و کاهش نوسانات بیت کوین احتمالا دوباره باعث افزایش نوسانات قیمتی خواهد شد.

نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

در صورتی که قیمت بیت کوین به زیر ۲۸٬۸۶۱ دلار سقوط کند، می‌توان گفت خرس‌ها (فروشندگان) از وضعیت بی‌اعتمادی به بازار به نفع خود استفاده کرده‌اند. در این سناریو احتمال ریزش قیمت تا ۲۶٬۰۰۰ دلار و سپس ۲۴٬۸۰۰ دلار وجود دارد.

در سمت دیگر، اگر قیمت از میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (۲۹٬۸۹۳ دلار) بالاتر برود، گاوها (خریداران) بر بازار مسلط شده‌اند که این می‌تواند قیمت را تا محدوده مقاومت ۳۱٬۵۰۰ تا ۳۲٬۴۰۰ دلار افزایش دهد.

تحلیل تکنیکال قیمت اتریوم

در چند روز گذشته، خریداران در حفظ حمایت ۱۸۱۶ دلاری موفق بوده‌اند. با این حال، به دلیل نبود تقاضای قوی در سطوح قیمتی بالاتر، قیمت از این محدوده افزایش نیافته است.

نمودار اتریوم تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار اتریوم تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

شیب نزولی میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه در حوالی ۱۸۵۶ دلار و شاخص قدرت نسبی (RSI) منفی از تسلط فروشندگان بر بازار خبر می‌دهد. در صورت کاهش به زیر ۱۸۱۶ دلار، قیمت اتریوم می‌تواند تا ۱۷۰۰ دلار و سپس حمایت مهم ۱۶۲۶ دلاری سقوط کند.

در سمت دیگر، اگر قیمت از میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (۱۸۷۷ دلار) فراتر برود، اتریوم می‌تواند تا مقاومت ۲۰۰۰ دلاری افزایش یابد.

تحلیل تکنیکال قیمت سولانا

در حال حاضر، خریداران به دنبال آن هستند تا قیمت سولانا را از میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه در حوالی ۲۳.۵۸ دلار بالاتر ببرند. در سمت مقابل، فروشندگان به دنبال کاهش قیمت به زیر حمایت ۲۲.۳۰ دلاری هستند.

نمودار سولانا تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار سولانا تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

در صورتی که قیمت از میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه فراتر برود، احتمالا سولانا مدت بیشتری بین ۲۱.۳۰ تا ۲۷.۱۲ دلار نوسان خواهد کرد. گاوها برای به دست گرفتن کنترل بازار باید مقاومت ۲۷.۱۲ دلاری را به سمت بالا بشکنند.

در سمت دیگر، اگر سولانا نتواند میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه خود را به سمت بالا بشکند و به زیر میانگین متحرک ۵۰ روزه واقع در ۲۱.۸۱ دلار سقوط کند، می‌توان گفت خریداران در تلاش‌اند تا میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه را به مقاومتی برای SOL تبدیل کنند. چنین سناریویی راه را برای اصلاح قیمت بیشتر تا ۱۸ دلار هموار می‌کند.

تحلیل تکنیکال قیمت ریپل

قیمت ریپل به اصلاح ادامه داده و در تاریخ ۴ آگوست (۱۳ مرداد) به زیر سطح اصطلاحی فیبوناچی ۶۱.۸ درصدی محدوده ۰.۶۴ دلار سقوط کرده است.

نمودار ریپل تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار ریپل تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

در حال حاضر، XRP به میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه در حوالی ۰.۶۰ دلار رسیده که سطح بسیار مهمی است. در صورت افزایش قیمت از این محدوده، ریپل ممکن است دوباره به میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۰.۶۷ دلار) برسد که مقاومتی قوی برای ادامه مسیر محسوب می‌شود.

در سمت دیگر، در صورت کاهش بیشتر قیمت از سطوح فعلی یا پس از برخورد با میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه و سقوط به زیر میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه، می‌توان گفت فروشندگان بر بازار مسلط شده‌اند. چنین سناریویی می‌تواند قیمت ریپل را تا ۰.۵۶ دلار و در ادامه تا ۰.۴۵ دلار کاهش دهد.

تحلیل تکنیکال قیمت کاردانو

قیمت کاردانو چند روز گذشته به زیر خط روند صعودی (خط آبی رنگ در نمودار) سقوط کرد و از آن زمان، خریداران در بازگشت قیمت به بالای این خط ناتوان بوده‌اند. این نشان می‌دهد فروشندگان در تلاش‌اند تا این خط روند را به مقاومت تبدیل کنند.

نمودار کاردانو تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار کاردانو تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

فروشندگان قیمت را به زیر حمایت نزدیک به ۰.۲۹ دلار رسانده‌اند که نشانه از سرگیری اصلاح قیمت است. در ادامه، کاردانو می‌تواند تا حمایت ۰.۲۶ دلاری و پس از آن ۰.۲۴ دلار کاهش یابد.

در سمت دیگر، اگر قیمت از میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۰.۳۰ دلار) بالاتر برود، تحلیل نزولی بی‌اعتبار می‌شود. این نشان می‌دهد همچنان تقاضای زیادی در کف قیمت وجود دارد که ممکن است ADA را تا ۰.۳۲ و سپس ۰.۳۴ دلار افزایش دهد.

کاربران توجه داشته باشند این متن تنها ترجمه متن منبع است و لزوما نظر میهن بلاکچین نیست. بازار کریپتو بازاری بسیار پر ریسک است و کاربران قبل از هر اقدامی باید تحقیقات کامل را شخصا انجام دهند و مسئولیت اقدامات خود را بپذیرند. مطالب مطرح شده در این تحلیل به هیچ عنوان نباید توصیه خرید و فروش یا سرمایه‌گذاری تلقی شوند.

علی ابراهیمی

اول مهندسی کامپیوتر میخوندم اما بعد تصمیم گرفتم برم سمت علاقم و دندونپزشکی، با این حال اونقدر فضای کریپتو واسم جذاب بود که تصمیم گرفتم وارد این دریای عمیق بشم. به نظرم کریپتو یه سبک زندگیه و باید باهاش زندگی کرد تا موفق شد. دیفای علیرغم پیچیدگی‌هایی که داره حوزه مورد علاقه منه و به نظرم زودتر از چیزی که فکرش رو بکنیم جهان رو متحول می‌کنه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا