تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین و ۵ آلت کوین برتر بازار؛ ۱۶ شهریور ۱۴۰۲

بیت کوین از ابتدای ماه سپتامبر تاکنون بین ۲۵٬۳۳۳ تا ۲۶٬۱۵۶ دلار معامله می‌شود. معمولا کاهش دوره‌ای نوسانات در نهایت به افزایش چشمگیر آن منجر می‌شود، با این حال، پیش‌بینی صعودی و یا نزولی بودن روند آتی تاحدودی دشوار است.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به نقل از کوین تلگراف، بیت کوین شش سال متوالی است که در ماه سپتامبر رشد منفی داشته است. چنین روند تاریخی می‌تواند در کوتاه‌مدت باعث افزایش اعتماد به نفس خرس‌ها (فروشندگان) شود. علاوه بر این، شاخص دلار آمریکا (DXY) که با بیت کوین همبستگی معکوس دارد طی چند هفته گذشته به شدت رشد کرده است. بر اساس هردوی این‌ها می‌توان انتظار داشت بیت کوین، حداقل در کوتاه‌مدت همچنان تحت فشار باقی بماند.

نمای کلی از بازار رمزارزها - منبع: Coin360
نمای کلی از بازار رمزارزها – منبع: Coin360

البته نیمه پر لیوان، جذب خریداران در سطوح پایین‌تر قیمت است. همچنین، خوش‌بینی ناشی از تایید یک یا چند ETF اسپات بیت کوین همچنان وجود دارد که می‌تواند ریزش قیمت را محدود کند. بسیاری از تحلیلگران معتقدند بیت کوین واکنش بسیار صعودی به تایید ETF خواهد داشت و تا آن زمان هرگونه خبر مثبت در این باره می‌تواند قیمت‌ را افزایش دهد.

از دیدگاه کلان، ممکن است در کوتاه‌مدت فشار نزولی همچنان بر بازار باقی بماند اما خریداران در سطوح پایین‌تر قیمت فعال هستند. در این مطلب، تحلیل تکنیکال بیت کوین، اتریوم، ریپل، کاردانو، سولانا و متیک را بررسی می‌کنیم.

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین

بیت کوین در دو روز گذشته پایین‌تر از ۲۶٬۰۰۰ دلار معامله شده است و خرس‌ها در تلاشند تا قیمت را تا حمایت کلیدی ۲۴٬۸۰۰ دلاری کاهش دهند.

نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

شیب نزولی میانگین‌های متحرک به نفع فروشندگان است، با این حال، واگرایی مثبت شاخص قدرت نسبی (RSI) بیانگر تضعیف احتمالی روند نزولی است.

در صورتی که خریداران قیمت بیت کوین را از ۲۶٬۸۳۳ دلار فراتر ببرند، ممکن است شاهد افزایش قیمت تا میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه در حوالی ۲۸٬۰۴۸ دلار باشیم. در این صورت، احتمالا بیت کوین برای مدت بیشتری در محدوده ۲۴،۸۰۰ تا ۳۱،۰۰۰ دلار نوسان خواهد کرد.

در سمت دیگر، خرس‌ها به دنبال کاهش قیمت بیت کوین به زیر سطوح حمایتی ۲۴٬۰۰۰ تا ۲۴٬۸۰۰ دلار هستند. در صورت تحقق این مهم، بیت کوین احتمالا تا ۲۰٬۰۰۰ دلار سقوط خواهد کرد.

تحلیل تکنیکال قیمت اتریوم

سایه بلند روی کندل‌های ۴ و ۵ سپتامبر نشان‌دهنده تقاضای بالای خرید در حوالی قیمت ۱۶۲۶ دلار است. با این حال، ظاهرا خریداران تمایلی برای خرید اتریوم در سطوح بالاتر ندارند.

نمودار اتریوم تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار اتریوم تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

در حال حاضر، خرس‌ها اترهای خود را در زمان افزایش قیمت و نزدیک به ۱۶۵۰ دلار به فروش می‌رسانند. با این حال، بعید است نوسان قیمت اتریوم در این محدوده اندک برای مدت طولانی ادامه داشته باشد. در صورتی که قیمت به شدت کاهش یابد به زیر ۱۶۰۰ دلار سقوط کند، می‌توان گفت خرس‌ها بر بازار مسلط شده‌اند. در محدوده ۱۵۵۰ دلار حمایت کوچکی وجود دارد اما در صورت از دست رفتن این حمایت، قیمت ممکن است تا ۱۳۶۸ دلار کاهش پیدا کند.

در سمت مقابل، انتظار می‌رود فروشندگان با تمام توان از مقاومت‌ ۱۶۵۰ دلاری و میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه در حوالی ۱۶۷۴ دلار دفاع کنند. در صورتی که این مقاومت‌ها با موفقیت شکسته شوند، می‌توان انتظار داشت قیمت اتریوم تا حوالی میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (۱۷۷۲ دلار) افزایش یابد.

تحلیل تکنیکال قیمت ریپل

ریپل در چند روز گذشته نزدیک به حمایت ۰.۵۰ دلاری معامله می‌شود. عدم افزایش قیمت از این محدوده احتمال شکسته شدن این حمایت و ریزش بیشتر قیمت را افزایش داده است.

نمودار ریپل تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار ریپل تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

در صورتی که قیمت ریپل به زیر این حمایت سقوط کند، احتمالا XRP برای مدت بیشتری در محدوده ۰.۴۱ تا ۰.۵۶ دلار نوسان خواهد کرد. هیچ حمایت قوی بین ۰.۵۰ تا ۰.۴۱ دلار وجود ندارد، بنابراین، ریزش قیمت ممکن است خیلی سریع رخ دهد.

در سمت دیگر، اگر قیمت از سطوح کنونی افزایش پیدا کند و از میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه در حوالی ۰.۵۲ دلار بالاتر برود، روند صعودی آغاز خواهد شد. در این سناریو قیمت می‌تواند تا ۰.۵۶ دلار افزایش یابد که سطح مهمی محسوب می‌شود.

تحلیل تکنیکال قیمت کاردانو

قیمت کاردانو در چند روز اخیر در محدوده کوچکی در حال نوسان است. این یعنی هم خرس‌ها و هم گاوها فعلا محتاط عمل می‌کنند.

نمودار کاردانو تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار کاردانو تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

شیب نزولی میانگین‌های متحرک و قرار گرفتن RSI در محدوده منفی حاکی از تسلط نسبی خرس‌ها بر بازار هستند. در صورتی که قیمت به زیر ۰.۲۵ دلار سقوط کند، خرس‌ها برای ریزش بیشتر به زیر ۰.۲۴ دلار تلاش خواهند کرد.

در سمت مقابل، در صورتی که قیمت از میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه در حوالی ۰.۲۶ دلار فراتر برود، می‌توان به صعود بیشتر امیدوار بود. در این سناریو، کاردانو می‌تواند تا ۰.۲۸ دلار صعود کند. در ادامه گاوها باید این مقاومت را فتح کنند تا افزایش قیمت همچنان ادامه داشته باشد.

تحلیل تکنیکال قیمت سولانا

همانطور که در نمودار پایین مشخص است، خط روند نزولی با شیب نسبتا زیادی در نمودار سولانا تایم فریم ۱ روزه وجود دارد و در چند روز اخیر، هر بار که سولانا این خط روند را آزمایش کرده، قیمت کاهش یافته است. این نشان می‌دهد خرس‌ها با تمام وجود در حال دفاع کردن از این سطح هستند.

نمودار سولانا تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار سولانا تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

سقوط قیمت به زیر ۱۹ دلار می‌تواند باعث از سر گرفته شدن روند نزولی سولانا شود. اولین حمایت در حوالی ۱۸ دلار است و پس از آن حمایت ۱۶ دلاری قرار دارد. انتظار می‌رود خریداران با قدرت از این حمایت دفاع کنند.

در سمت دیگر، در صورتی که قیمت از میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه در حوالی ۲۰.۶۹ دلار فراتر برود، می‌توان انتظار افزایش بیشتر قیمت را داشت. در این صورت قیمت سولانا می‌تواند تا میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه در حوالی ۲۲.۷۰ دلار صعود کند. در صورت شکسته شدن این مقاومت، صعود ممکن است تا ۲۵.۴۲ دلار نیز ادامه پیدا کند.

تحلیل تکنیکال قیمت متیک

قیمت متیک در تاریخ ۵ سپتامبر تا میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۰.۵۷ دلار) افزایش یافت. با این حال، گاوها در فتح این محدوده چندان موفق نبودند که نشان‌دهنده نبود تقاضا در سطوح قیمتی بالاتر است.

نمودار متیک تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار متیک تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

در حال حاضر، خرس‌ها به دنبال کاهش قیمت به زیر حمایت کلیدی ۰.۵۰ دلاری هستند. در صورت شکسته شدن این حمایت، روند نزولی از سر گرفته خواهد شد که می‌تواند قیمت پالیگان را تا ۰.۴۵ دلار کاهش دهد.

در سمت دیگر، اگر گاوها بخواهند از ریزش پالیگان جلوگیری کنند، باید به سرعت قیمت را به بالای میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه برسانند. در این صورت متیک می‌تواند تا مقاومت‌های ۰.۶۰ و ۰.۶۴ دلاری صعود کند. انتظار می‌رود در این سطوح دوباره شاهد فروش گسترده توسط خرس‌ها باشیم.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا