اخبار خارجی

قیمت بیت کوین به ۳۱٬۰۰۰ دلار رسید؛ طلسم کندل‌های هفتگی قرمز شکسته شد

بیت کوین دو روز گذشته را در محدوده‌ای سپری کرد که تقریبا اکثر ماه گذشته را در آن قرار داشت. بزرگترین ارز دیجیتال بازار، در حال حاضر بالاتر از ۳۰،۰۰۰ دلار معامله می‌شود که اندکی از روز جمعه بالاتر است. این در حالی است که قیمت بیت کوین پس از ثبت ۹ کندل هفتگی متوالی قرمز رنگ، بالاخره دیشب اولین کندل هفتگی صعودی خود را ثبت کرد.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین دسک، بیت کوین از اوایل ماه می (اردیبهشت) تا اینجا، در حوالی ۳۰،۰۰۰ دلار در نوسان بوده و بسته به اتفاقاتی که افتاده است، کمی بالاتر و یا پایین‌تر از آن قرار داشته است. حرکت بی‌روند بیت کوین در این محدوده به دلیل نگرانی سرمایه‌گذاران از وضعیت کنونی و انتظار آنها برای نشانه‌ای روشن در رابطه با تورم و اقتصاد جهانی است.

جو دی پاسکوال، مدیرعامل صندوق رمزارز بیت بول در این رابطه می‌گوید:

بیت کوین تا زمانی که قاطعانه از محدوده ۳۱،۰۰۰ تا ۳۲،۰۰۰ دلاری عبور نکند، ضعیف باقی خواهد ماند. با این حال، همچنان شاهد خرید در زیر ۳۰،۰۰۰ دلار هستیم که قیمت را سرپا نگه می‌دارد.

اتریوم،‌ دومین ارز دیجیتال بزرگ بازار اخیرا کمی از ۱،۸۰۰ دلار فاصله گرفته است و در محدوده قیمتی دو هفته‌اخیر خود یعنی زیر ۲،۰۰۰ دلار معامله می‌شود. وضعیت در سمت سایر آلت کوین‌ها نیز مشابه است و اکثرا به رنگ سبز درآمده‌اند. چین لینک و کاردانو نیز از رشد بیت کوین پیروی کردند و هریک به ترتیب ۵ و ۳٪ افزایش یافتند.

نکته قابل توجه، کاهش همبستگی میان بازار سهام و بازار رمزارز در روزهای اخیر است. روز جمعه، شاخص نزدک و S&P 500 هر یک به ترتیب ۲.۴ و ۱.۶٪ کاهش یافتند. گفتنی است بازار رمزارز و بازار سهام در ماه‌های اخیر همبستگی زیادی با یکدیگر داشته‌اند.

گزارش مربوط به آمار مشاغل آمریکا روز جمعه منتشر شد و بر اساس آن، تعداد مشاغل غیرکشاورزی در ماه می ۳۹۰،۰۰۰ شغل اضافه شده است که نشان می‌دهد اقتصاد آمریکا هنوز با فروپاشی فاصله دارد. با این حال، تحلیلگران نگران این هستند که افزایش نرخ بهره بانکی اقتصاد آمریکا را با رکود مواجه خواهد کرد.

علیرغم رشد اخیر، معامله‌گران بازار رمزارز همچنان دیدی نزولی به این بازار دارند و شاخص ترس و طمع نیز این را تایید می‌کند. دی پاسکوال معتقد است احتمال سقوط بیت کوین در محدوده فعلی، بیش از احتمال افزایش قیمت است.

وی در این رابطه می‌گوید:

ما در هفته آتی انتظار حرکات تعیین‌کننده‌ای را داریم که یا بیت کوین را از محدوده فعلی خارج می‌کند و افزایش می‌یابد و یا به کف جدیدی سقوط خواهد کرد. در حال حاضر، احتمال کاهش قیمت بیت کوین بیشتر از افزایش قیمت است.

رمزارزها در سایه قانون‌گذاری برای استیبل کوین‌ها

استیبل کوین‌ها در میان افزایش قانون‌گذاری‌ها و نظارت دولت‌ها، هفته پرتنش دیگری را سپری کردند.

پروتکل‌هایی که یک دارایی دیجیتال را به ارز فیات، کالا و یا یک فرمول ریاضی مبتنی بر گروهی از دارایی‌ها مرتبط می‌کنند، از زمان سقوط استیبل کوین ترا در اوایل ماه می، در حالت تدافعی قرار گرفته‌اند. همچنین نظارت بر استیبل کوین‌های الگوریتمی به شدت افزایش یافته است.

روز جمعه، پارلمان ژاپن چارچوب قانونی در رابطه با استیبل کوین‌ها و محافظت از سرمایه‌گذاران تصویب کرد. با این کار، ژاپن به یکی از اولین اقتصادهای بزرگ جهان تبدیل می‌شود که قانونی ویژه استیبل کوین‌ها تصویب کرده است.

قانون مذکور طی یک سال اجرایی خواهد شد. بر اساس این قانون، استیبل کوین به پول دیجیتالی وابسته به ین یا یک ارز قانونی دیگر گفته می‌شود و دارندگان آن باید بتوانند هرزمان که خواستند، آن را نقد کنند. شایان ذکر است در این چارچوب قانونی هیچ اشاره‌ای به استیبل کوین‌های الگوریتمی نشده است. همچنین تنها بانک‌های دارای مجوز و شرکت‌های ثبت‌شده می‌توانند استیبل کوین صادر کنند. البته صرافی‌های ژاپنی آنها را لیست نخواهند کرد.

چارچوب قانونی ژاپن در رابطه با استیبل کوین‌ها کمتر از دو هفته پس از گزارش کره‌تایمز از تصمیم مقامات کره جنوبی برای صورت دادن اقداماتی برای بررسی بیشتر صرافی‌های رمزارز پس از اتفاقات اکوسیستم ترا منتشر می‌شود. مجلس کره جنوبی پس از سقوط استیبل کوین UST و توکن لونا، یک جلسه اضطراری دو روزه در رابطه با این اتفاق که حدود ۲۸۰،۰۰۰ نفر از شهروندان کره جنوبی قربانی آن شدند برگزار کرد.

سونگ ایل جونگ، نماینده حزب حاکم قدرت مردم در این رابطه اظهار داشت:

ما باید کاری کنیم که صرافی‌ها نقش مناسب خود را ایفا کنند و برای رسیدن به این هدف، بسیار مهم است که سازمان‌های نظارتی روی آنها نظارت کامل داشته باشند. زمانی که صرافی‌ها قوانین را نقض می‌کنند، باید از نظر قانونی مسئول شناخته شوند تا اطمینان حاصل شود که مشکلی برای بازار به وجود نمی‌آید.

کیم سو یانگ، نایب رئیس کمیسیون خدمات مالی کره شمالی در این رابطه گفت:

کمیسیون خدمات مالی این کشور قصد دارد به منظور نظارت بر هرگونه اقدام غیرقانونی و محافظت از حقوق سرمایه‌گذاران، تعامل نزدیکی با مجریان قانون داشته باشد.

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین

نمودار دامیننس بیت کوین
نمودار نسبت دامیننس بیت کوین منبع: تریدینگ ویو

بیت کوین همچنان در محدوده میانگین متحرک ۵۰ روزه خود که با سطح ۳۴،۰۰۰ دلاری همتراز است، با مقاومتی قوی رو‌به‌روست.

بزرگترین ارز دیجیتال بازار در دو هفته اخیر نزدیک به ۳۰،۰۰۰ دلار قرار داشته و اکثر حجم معاملات صرافی‌ها را به خود اختصاص داده است.

در نمودار روزانه بیت کوین، شاخص قدرت نسبی (RSI) زیر ۵۰ است که کاهش مومنتوم بیت کوین را نشان می‌دهد. کاهش مداوم مومنتوم به این معنی است که روند نزولی شش ماهه بیت کوین احتمالا فعلا دست نخورده باقی خواهد ماند.

RSI هفتگی نیز همچنان در محدوده فروش بیش از حد قرار گرفته که پایین‌ترین سطح از ماه مارس ۲۰۲۰ است. در آن زمان با رشد RSI هفتگی، قیمت بیت کوین افزایش یافت. با این حال، ظاهرا این بار به دلیل سیگنال‌های بلندمدت نزولی مومنتوم، روند صعودی محدود شده است.

با این حال، در کوتاه‌مدت احتمالا بیت کوین بالای منطقه حمایتی ۲۰،۰۰۰ تا ۲۵،۰۰۰ دلار تثبیت خواهد شد. میانگین متحرک ۲۰۰ هفته‌ای واقع در ۲۲،۱۷۹ دلار نیز حمایتی قوی برای روند طولانی‌مدت بیت کوین محسوب می‌شود.

البته بر اساس اندیکاتورهای DeMark، روند بیت کوین ممکن است طی دو هفته آینده تغییر کند. این تغییر روند احتمالا راه را برای جهش کوتاه‌مدت بیت کوین هموار خواهد کرد اما حرکت‌های صعودی ممکن است زیاد طولانی نباشند. سقوط به حمایت ۱۷،۶۷۳ دلاری نیز زمینه را برای تسلیم شدن معامله‌گران (کپیتولاسیون) فراهم خواهد کرد.

منبع
coindesk

نوشته های مشابه

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا