اخبار خارجی

قیمت بیت کوین به زیر ۲۰٬۰۰۰ دلار رسید + [رصد زنده اخبار بازار رمزارزها]

دقایقی پیش قیمت بیت کوین کانال ۲۰,۰۰۰ دلاری خود را از دست داد و تا ۱۹,۱۲۰ دلار سقوط کرد. همزمان با این اتفاق آلت کوین‌ها نیز ریزش‌های سنگینی را تجربه کردند تا آنجا که اتریوم با ۸٪ کاهش نسبت به روز گذشته به نزدیکی ۱۰۰۰ دلار رسید. این مطلب در ادامه به صورت زنده آپدیت خواهد شد و اتفاقات مهم بازار رمزارزها در آن پوشش داده خواهند شد.

هشدار: این مطلب صرفا بازتاب اتفاقات امروز بازار رمزارزها است. این روزها اخبار منفی زیادی در این حوزه به گوش می‌رسد که ماهیت بازار نزولی است و خب طبیعتا باعث ایجاد نوسانات هیجانی در بازار می‌شوند. بازار رمزارزها در طول حیات خود بارها شرایط مشابه، چه در زمان صعود قیمت‌ها و چه ریزش بازار را تجربه کرده است و از آن عبور کرده است. این‌بار نیز قطعا با فروکش کردن هیجانات، بازار روند منطقی خود را در پیش خواهد گرفت لذا توجه داشته باشید که در اینگونه مواقع روش‌های مدیریت ریسک و کنترل بر احساسات بسیار حیاتی هستند.

[۱۹:۳۰] آرتور هیز: ریزش شدیدی در راه است

آرتور هیز مدیر عامل سابق صرافی بیت مکس، در مقاله‌ای به تسلیم بازار رمزارزها در یک هفته خاص اشاره کرده است. وی در این مقاله عنوان داشته است با رسیدن به آخر ماه ژوئن (۹ تیر) فدرال رزرو افزایش ۷۵ واحدی نرخ بهره و کاهش ترازنامه مالی خود را اجرا کرده است. پس از آن چهارم جولای (۱۳ تیر) روز دوشنبه، روز تعطیلی فدرال خواهد بود.

آرتور هیز انتظار دارد در جریان تعطیلات رسمی به مناسبت استقلال آمریکا، جریان نقدینگی به شدت افت داشته باشد و از نظر او این موضوع خبر خوبی برای بیت کوین و اتریوم نیست. وی اذعان داشت:

از ۳۰ ژوئن تا ۵ جولای، مسیر نزولی سختی در پیش خواهیم داشت. پیش بینی قیمت ۲۷٬۰۰۰ دلاری بیت کوین و ۱۷۰۰ دلاری اتریوم من نابود شدند. این ریزش‌ها تا کجا ادامه خواهد داشت؟ به نظرم در آخر هفته ذکر شده به جواب می‌رسیم…. در حالیکه ممکن است قیمت بیت کوین و اتریوم، بیش از این ارزان نشوند، اما شت‌کوین‌ها به قهقرا می‌روند.

[۱۹:۱۰] دو کوان سکوت خود را شکست

دو کوان بنیان‌گذار شبکه ترا پس از ۶ روز سکوت بالاخره توییتی منتشر کرد. وی عنوان کرده است:

همان تغییری باشید که می‌خواهید ببینید. نوسان قیمت، بهایی است که کسانی که ایمان دارند، برای به دست آوردن حق حاکمیت (مالی) می‌پردازند. نقد شدن‌ها نباید این اعتقادات را بی اعتبار کند. سیستم‌هایی بسازید که نسبت به اینگونه حملات مقاوم باشند.

در برابر چالش‌ها قیام کنید…یا تسلیم شوید.

اما با خودتان روراست باشید که آیا برای آینده حاکمیت (مالی) می‌جنگید یا برای ارقام بالاتر؟

کریتو زمانی برنده می‌شود که تعداد افراد بیشتری در دسته اول قرار داشته باشند.

دو کوان که بنیان‌گذار شبکه ترا و رمزارز لونا است، مدتی پیش توییتر خود را محدود کرده بود و پیامی ارسال نکرده بود. قیمت لونا رمزارز شبکه جدید ترا، یا ۱۱.۶۵٪ کاهش نسبت به روز قبل به ۱.۹۷ دلار رسیده است.

[۱۸:۳۰] کاهش قیمت بیت کوین در صندوق گری اسکیل

تخفیف تراست بیت کوین گری‌اسکیل (GBTC) به پایین‌ترین سطح خود در تمام زمان‌ها یعنی ۳۴٪- رسید که شرایط نزولی روزهای اخیر در بازار کریپتو یکی از مهم‌ترین محرک‌های آن بوده است. با این تخفیف قیمت بیت کوین در این صندوق به عدد ۱۲,۰۰۰ دلار رسیده است.

قیمت بیت کوین در صندوق GBTC
قیمت بیت کوین در صندوق GBTC منبع: تراست نود

[۱۶:۳۰] مارکت کپ دیفای

طبق اطلاعات کوین‌گکو ارزش بازار ۱۰۰ توکن برتر دیفای در بازار خرسی اخیر به شکل ویژه‌ای آسیب دیده است. مجموع ارزش بازار توکن‌های برتر دیفای که در ۱۰ نوامبر ۲۰۲۱ (۱۹ آبان ۱۴۰۰) حدود ۱۷۲ میلیارد دلار بود در حال حاضر به حدود ۳۵.۵ میلیارد دلار رسیده است.

ارزش بازار دیفای
ارزش بازار ۱۰۰ توکن برتر دیفای؛ منبع: کوین‌گکو

با این حال نکته مهم‌تر این است که ارزش بازار این ۱۰۰ توکن برتر از اول ژوئن (۱۱ خرداد) تا امروز علی‌رغم کاهش دامیننس بیت کوین حدود ۱۶ میلیارد دلار کاهش داشته است و از ۵۱.۷ میلیارد دلار به ۳۵.۵ میلیارد دلار رسیده است. این موضوع نشان می‌دهد که فضای دیفای در روزهای اخیر به طور ویژه‌ای تحت فشار بوده است. باید توجه داشت که از این ۱۶ میلیارد دلار کاهش حدود ۴ میلیارد دلار به توکن stETH اختصاص دارد که ارزش بازار آن از حدود ۸ میلیارد دلار در ابتدای ژوئن به زیر ۴ میلیارد دلار رسیده است.

ارزش بازار ۱۰۰ توکن برتر دیفای
تغییرات ارزش بازار ۱۰۰ توکن برتر دیفای از ابتدای ژوئن؛ منبع: کوین‌گکو

[۱۵:۰۰] رکوردشکنی حجم تراکنش‌های بیت کوین

داده‌های آنچین پلتفرم گلسنود گویای این مطلب است که میانگین متحرک ۷ روزه نقطه وسط حجم (تنظیم‌شده) تراکنش‌های بیت کوین به بالاترین میزان ۵ سال گذشته خود رسیده است. این شاخص اکنون در محدوده ۲۱.۵۱۲ BTC است. این موضوع را می‌توان اینطور تفسیر کرد که بازیگران بزرگ بازار در حال انتقال حجم زیادی بیت کوین هستند.

نمودار میانگین متحرک ۷ روزه نقطه وسط حجم (تنظیم‌شده) تراکنش‌های بیت کوین منبع: گلسنود
نمودار میانگین متحرک ۷ روزه نقطه وسط حجم (تنظیم‌شده) تراکنش‌های بیت کوین منبع: گلسنود

[۱۴:۰۰] بیت کوین در حال از دست دادن حمایت‌های کلیدی

رکت کپیتال (Rekt Capital) تحلیلگر مطرح بازار در توییتی به حمایت‌های بلند مدت بیت کوین اشاره کرد. این تحلیلگر حمایت ۲۰۰ هفته‌ای بیت کوین (۲۲,۳۰۰ دلار) و ATH قبلی بیت کوین (۱۹,۷۰۰ دلار) را به عنوان حمایت‌های مهم BTC در نظر گرفته است و با توجه به سطوح حمایتی/مقاومتی در گذشته بازار در تایم فریم ماهانه به این نکته اشاره کرده که ریزش می‌تواند تا ۱۵,۵۰۰ دلار ادامه پیدا کند اما از آنجا قیمت باید دوباره به محدوده حمایتی ۱۹,۷۰۰ تا ۲۲,۳۰۰ دلار بازگردد تا این ریزش تنها شدو (Shadow) به محدوده مقاومتی قبلی باشد. در گذشته بازار شدوهای بین ۱۴٪ تا ۲۸٪ زیر میانگین متحرک ۲۰۰ هفته‌ای ثبت شده است و اگر این بار نیز این اتفاق تکرار شود؛ محدوده نهایی (۲۸٪ از نقطه شکست میانگین متحرک) برابر ۱۵,۵۰۰ دلار خواهد بود.

نمودار قیمت بیت کوین تایم فریم ماهانه منبع: توییتر
نمودار قیمت بیت کوین تایم فریم ماهانه منبع: توییتر

در حال حاضر شاخص RSI با نزول به ۲۵ در پایین‌ترین سطح تاریخ خود در تایم فریم هفتگی قرار گرفته است و بیانگر اشباع فروش بسیار شدید BTC است.

[۱۳:۴۵] ماینرها در حال انتقال موجودی خود به صرافی‌ها

داده‌های پلتفرم تحلیلی کریپتو کوانت نشان‌دهنده این موضوع است که جریان ورودی BTC از طرف ماینرها به صرافی‌ها به بالای ۴,۵۰۰ BTC رسیده است که بالاترین میزان از ژانویه ۲۰۲۱ (دی ۹۹) محسوب می‌شود. با کاهش قیمت بیت کوین و کم شدن درآمد ماینرها، بسیاری از استخراج کنندگان بیت کوین برای تامین هزینه‌های استخراج خود ناچار به فروش بیت کوین‌هایی هستند که استخراج کرده‌اند.

نمودار جریان ورودی بیت کوین از کیف پول ماینرها به صرافی‌ها منبع: کریپتو کوانت
نمودار جریان ورودی بیت کوین از کیف پول ماینرها به صرافی‌ها منبع: کریپتو کوانت

[۱۳:۳۰] قیمت اتریوم ۳ رقمی شد

قیمت اتریوم به زیر حمایت روانی ۱۰۰۰ دلار در صرافی‌ها رسیده است. همزمان با این اتفاق ارزش اتریوم استیک شده در پلتفرم لیدو (stETH) نیز در مرز از دست دادن ۹۰۰ دلار است. در حال حاضر پگ stETH/ETH در حوالی محدوده ۰.۹۳ قرار دارد.

[۱۲:۴۰] ورشکستگی صندوق سرمایه‌گذاری 3AC

به گزارش وال‌استریت‌ژورنال شرکت تری اروز کپیتال (3AC) اعلام ورشکستگی کرده است. این شرکت تیمی از مشاوران مالی و قانونی استخدام کرده است تا گزینه‌های پیش روی این شرکت را بررسی کنند. میهن بلاکچین در گزارش پیشین خود در مورد بحران شرکت 3AC اطلاع‌رسانی کرده بود.

همچنین طی هفته گذشته صرافی‌های اف‌تی‌اکس (FTX)، دریبیت (Deribit) , بیت‌مکس (BitMEX) موقعیت‌های معاملاتی 3AC را پس از ناتوانی این شرکت در تامین مارجین کال، لیکویید کرده‌اند. حجم لیکویید شدن 3AC هنوز اعلام نشده است.

کایل دیویس (Kyle Davies) یکی از بنیان‌گذاران 3AC، اعلام کرد این شرکت، ماه گذشته در فروپاشی ترا حدود ۲۰۰ میلیون دلار سرمایه خود را از دست داده است و این سرمایه از دست رفته، 3AC را در شرایط سختی قرار داد.

[۱۲:۱۵] جریان ورودی بیت کوین به صرافی‌ها منفی است

نمودار زیر نرخ ورودی به خروجی BTC به صرافی‌ها را نشان می‌دهد. مطابق این نمودار از دیروز این میزان وارد ناحیه منفی شده است. این بدان معنی است که خروج بیت کوین از صرافی‌ها از ورود آن پیشی گرفته است و اکثریت معامله‌گران موجودی خود را برای نگهداری به کیف پول‌های شخصی منتقل کرده‌اند. این نشانه‌ای مثبت برای بازار محسوب می‌شود.

نمودار نرخ ورود به خروج بیت کوین از صرافی‌ها منبع: کریپتو کوانت
نمودار نرخ ورود به خروج بیت کوین از صرافی‌ها منبع: کریپتو کوانت

به گزارش میهن بلاکچین، ریزش سنگین قیمت بیت کوین در روز دوشنبه ۲۳ خرداد موجب شد تا بسیاری از تحلیلگران به دنبال یافتن کف قیمتی BTC باشند و بهبود نسبی قیمت در روز گذشته موجب شده بود تا امیدواری‌ها نسبت به تغییر روند بازار به وجود آید. اما لحظاتی پیش قیمت بیت کوین با از دست دادن حمایت روانی ۲۰,۰۰۰ دلار تا ۱۹,۱۲۰ دلار سقوط کرد.

این در حالی است که اوج قیمتی بیت کوین در دسامبر (آذر) ۲۰۱۷ در محدوده ۱۹,۷۹۸ دلار قرار داشت و بسیاری از تحلیلگران معتقد بودند که قیمت در چرخه قیمتی فعلی بیت کوین نباید از ATH چرخه صعودی قبلی بازار پایین‌تر آید.

نمودار قیمت بیت کوین تایم فریم روزانه
نمودار قیمت بیت کوین تایم فریم روزانه منبع: تریدینگ ویو

این در حالی است که در هفته گذشته سرمایه‌گذاران نگران افزایش احتمالی نرخ بهره بانک مرکزی آمریکا بودند. این در حالی است که در چهارشنبه شب فدرال رزرو نرخ بهره را ۷۵ واحد (۰.۷۵٪) افزایش داد که بالاترین میزان افزایش از سال ۱۹۹۴ است. در پی اعلام این خبر بازار رمزارزها دچار نوساناتی در قیمت شد که در نهایت با بازیابی نسبی قیمت بیت کوین به بالای کانال ۲۲,۰۰۰ دلار همراه بود و حتی قیمت BTC در دقایقی به مرز ۲۳,۰۰۰ دلار نزدیک شد. اما پس از آن ترس شدیدی بازار را فراگرفت. در حال حاضر شاخص ترس و طمع بیت کوین به عدد ۶ رسیده است.

بازار بورس آمریکا نیز شب گذشته وضعیتی نسبتا آرامی را تجربه کردند و به پیشواز تعطیلات آخر هفته رفتند. به طوری که شاخص‌‌های نزدک و S&P500 به ترتیب با ۱.۲۴٪ و ۰.۲۲٪ افزایش رو‌به‌رو شدند.
در حال حاضر ارزش کل بازار رمزارزها (مارکت کپ) به ۸۸۳ میلیارد دلار کاهش پیدا کرده است و سلطه بیت کوین بر بازار (دامیننس) به ۴۳.۶٪ رسیده است. داده‌های پلتفرم کوین‌گلس نشان می‌دهد که در ۲۴ ساعت گذشته ۱۶۶ میلیون دلار لیکویید شده است که ۶۴٪ از آن مربوط به موقعیت‌های معاملاتی لانگ بوده است.

اتریوم به عنوان دومین رمزارز بازار با ۸٪ کاهش اکنون در حوالی قیمت ۱۰۰۰ دلار قرار دارد و قیمت BNB و کاردانو نیز به ترتیب به ۲۰۳ و ۰.۴۶ دلار کاهش پیدا کرده است. اما بیشترین ریزش در بین رمزارزهای مطرح بازار مربوط به LINK بوده است که با ۱۰.۸۳% کاهش به ۵.۸۴ دلار رسیده است. کمترین ریزش در بین رمزارزهای مطرح نیز مربوط به رمزارز هلیوم (HNT) بوده است که اکنون در قیمت ۱۰.۹۳ دلار به سر می‌برد و نسبت به روز گذشته ۱.۹۳٪ افزایش یافته است.

ترون نیز با ۱.۷۵٪ کاهش نسبت به دیروز به ۰.۰۵۸ دلار رسیده است و استیبل کوین USDD نیز اکنون در ۰.۹۷ دلار به سر می‌برد. ماجرای سقوط ترا موجب شده است تا کاهش ارزش USDD تداعی کننده آن اتفاقات باشد که ترس مضاعفی را در هفته گذشته به بازار رمزارزها وارد کرده است.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا