مبتدی تحلیل فاندامنتال

پیش‌بینی قیمت بیت کوین بعد از هاوینگ ۲۰۲۴ از نظر تحلیلگران؛ آیا تاریخ تکرار می‌شود؟ 

فعالان کریپتو چشم به لیدر بازار و هاوینگ ۲۰۲۴ دوخته‌اند و سوالات مشابهی ذهن‌ها را درگیر کرده است. آیا تاریخ تکرار می‌شود؟ آیا بیت کوین سقف قبلی را به‌دست می‌آورد؟ چقدر طول می‌کشد تا سقف جدید بیت کوین را ببینیم؟ آیا بولران شروع شده است؟ قیمت بیت کوین بعد از هاوینگ چقدر خواهد شد؟ مطمئنا هیچ قطعیتی در تاریخ وجود ندارد و برای بیت کوین هم همین‌طور است؛ اما احتمالا نقاط مشترک سیکل‌های قبلی، سرنخ‌هایی برای پیش‌بینی قیمت بیت کوین بعد از هاوینگ ۲۰۲۴ هستند. با میهن بلاکچین همراه باشید تا نگاهی به قیمت بیت کوین در هاوینگ‌های قبلی داشته باشیم و تعدادی از پیش‌بینی‌های قیمت بیت کوین بعد از هاوینگ را بررسی کنیم.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن
نکات کلیدی
بیت کوین سه هاوینگ را پشت سر گذاشته است و الگوهای قبلی یک رالی صعودی بعد از هاوینگ را نشان می‌دهند.
هاوینگ چهارم بیت کوین احتمالا در فروردین و اردیبهشت ۱۴۰۳ اتفاق می‌افتد.
هیچ قطعیتی در تاریخ وجود ندارد؛ اما بسیاری از تحلیلگران معتقد هستند که بیت کوین قبل از هاوینگ سقف قبلی خود را به دست می‌آورد. 

نکاتی که در این مطلب به آن‌ها اشاره می‌شود، پیشنهاد سرمایه‌گذاری نیستند و صرفا مرور اتفاقات گذشته و پیش‌بینی تحلیلگران معروف از آینده بیت کوین است.

نگاهی به قیمت بیت کوین در هاوینگ‌های قبلی

قیمت بیت کوین بعد از هاوینگ
منبع: Nasdaq.Com

روند تاریخی بیت کوین نشان می‌دهد که اتفاقات در هر دوره چهار ساله تکرار شده‌اند. پیش از اینکه به پیش‌بینی قیمت بعد از هاوینگ چهارم بپردازیم، اجازه دهید اتفاقات گذشته را مرور کنیم:

اولین هاوینگ بیت کوین 

پیش از هاوینگ اول، بیت کوین به‌جز برای تعداد اندکی که با این فناوری آشنا بودند، برای دیگران ناشناخته بود. با این حال، زمانی که قیمت بیت کوین به نزدیک ۱,۰۰۰ دلار رسید و به تیتر خبرها تبدیل شد؛ به غیر از اعضای کامیونیتی، باز هم عامه مردم بیت کوین را جدی نگرفتند. در سال ۲۰۱۵ (۱۳۹۴)، زمانی‌که قیمت بیت کوین به نزدیک ۲۰۰ دلار کاهش یافت، منتقدان اعلام کردند که با ترکیدن حباب قیمت، بیت کوین می‌میرد. البته این ادعایی بود که هر بار در کف سیکل‌های بعدی مجددا از طرف منتقدین تکرار شد. نخستین سیکل بیت کوین از نوامبر ۲۰۱۲ (آذر ۱۳۹۱) شروع شد و تا جولای ۲۰۱۶ (مرداد ۱۳۹۵) ادامه داشت. کمترین قیمت بیت کوین در این دوره حدود ۱۲ دلار بود و یک سال بعد از هاوینگ به بیش از ۱۰۰۰ دلار رسید. 

 • تاریخ: ۲۸ نوامبر ۲۰۱۲ (۸ آذر ۱۳۹۱)
 • پاداش بلاک: ۲۵ بیت کوین
 • قیمت بیت کوین در زمان هاوینگ: ۱۲.۳۵ دلار
 • سقف قیمت بیت کوین بعد از هاوینگ اول: نوامبر ۲۰۱۳ (آذرماه ۱۳۹۲) یعنی حدود ۱۲ ماه بعد از هاوینگ؛ ۱,۱۷۰ دلار

دومین هاوینگ بیت کوین

در زمان هاوینگ دوم، بیت کوین و ارزهای دیجیتال بیشتر مورد توجه مردم عادی قرار گرفتند؛ اما در مقابل با هجمه‌ای از انتقادات رسانه‌‌‌ها مواجه شدند. در این بازه زمانی، بازار کریپتو از یک طرف شاهد رونق آلتکوین‌ها و عرضه اولیه‌ها بود و از طرف دیگر وقوع چندین مورد کلاهبرداری و شکست استارت‌آپ‌های کریپتویی را تجربه کرد. سیکل دوم بازه زمانی جولای ۲۰۱۶ (مرداد ۱۳۹۵) تا می ۲۰۲۰ (خرداد ۱۳۹۹) را شامل می‌شود. در این دوره قیمت بیت کوین به ۶۷۰ دلار کاهش یافت؛ اما تا جولای ۲۰۱۷ (مرداد ۱۳۹۶) به ۲,۵۵۰ دلار رسید و در دسامبر ۲۰۱۷ (دی ۱۳۹۶) سقف ۱۹,۷۰۰ دلار را به‌دست آورد. 

 • تاریخ: ۹ جولای ۲۰۱۶ (۱۹ تیر ۱۳۹۵)
 • پاداش بلاک: ۱۲.۵ واحد بیت کوین
 • قیمت بیت کوین در زمان هاوینگ: ۶۵۰.۵۳ دلار
 • سقف قیمت بیت کوین بعد از هاوینگ دوم: دسامبر ۲۰۱۷ (دی ۱۳۹۶) یعنی ۱۷ماه بعد از هاوینگ؛ ۱۹,۷۰۰دلار

سومین هاوینگ بیت کوین

هاوینگ سوم در طول همه‌گیری کووید ۱۹ و در شرایطی بود که اقتصاد جهانی دوران رکود را سپری می‌کرد. با این وجود الگوی قیمت بیت کوین به دلار، وضعیتی مشابه با دوره‌های قبلی را تجربه کرد و بازهم قیمت بیت کوین بعد از هاوینگ افزایش یافت. در این زمان سرمایه‌گذاران بزرگی مانند مایکل سیلور (Michael Saylor) اعلام کردند که بخشی از سبد سرمایه‌ خود را به بیت کوین اختصاص داده‌اند. سیکل سوم از می ۲۰۲۰ (خرداد ۱۳۹۹) شروع و تا آوریل ۲۰۲۴ (فروردین ۱۴۰۳) طول می‌کشد. بیت کوین در این دوره پایین‌ترین قیمت را در می ۲۰۲۰ در سطح ۸,۷۸۷ دلار تجربه کرد و توانست در نوامبر ۲۰۲۱ سقف ۶۹ هزار دلاری را ثبت کند. 

باید منتظر بمانیم و ببینیم آیا در این سیکل قیمت بالاتری ثبت خواهد شد یا خیر. 

 • تاریخ: ۱۱ می ۲۰۲۰ (۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۹)
 • پاداش بلاک: ۶.۲۵ بیت کوین
 • قیمت بیت کوین در زمان هاوینگ: ۸,۸۲۱.۴۲ دلار
 • سقف قیمت بیت کوین بعد از هاوینگ سوم: نوامبر ۲۰۲۱ (آذر ۱۴۰۰) یعنی حدود ۱۸ ماه بعد از هاوینگ؛ ۶۹,۰۰۰ دلار

چهارمین هاوینگ بیت کوین

در هر یک از این چرخه‌ها نقاط اشتراکی وجود دارد؛ قبل از هاوینگ یک روند صعودی شکل می‌گیرد، هاوینگ در زمان خودش اتفاق می‌افتد و بعد شاهد یک اصلاح قیمت مختصر و دوره ثبات هستیم، در نهایت یک رالی صعودی شکل می‌گیرد و بیت کوین سقف قیمت قبلی را پشت سر می‌گذارد. در سیکل‌های قبلی، بیت کوین حدود ۱۸ ماه بعد از هاوینگ، موفق به ثبت سقف جدید خود شده است. بسیاری از تحلیلگران معتقد هستند که بازار اکنون در مرحله «رالی پیش از هاوینگ» است. 

 • تاریخ: آوریل ۲۰۲۴ (فروردین و اردیبهشت ۱۴۰۳)
 • پاداش بلاک: ۳.۱۲۵ بیت کوین
 • قیمت بیت کوین در زمان هاوینگ: ؟
 • سقف قیمت بیت کوین بعد از هاوینگ چهارم: ؟
تاریخچه قیمت بیت کوین بعد از هاوینگ
منبع: Coincodex.Com

 پیش‌بینی قیمت بیت کوین بعد از هاوینگ ۲۰۲۴

بازار پیش‌بینی قیمت بیت کوین بعد از هاوینگ چهارم، جذاب‌تر از سیکل‌های قبلی است؛ گرم‌شدن این بازار نه‌تنها به دلیل توجه عامه مردم و رسانه‌ها بلکه به‌خاطر گمانه‌زنی‌ها در مورد تایید ETF بیت کوین در ایالات متحده است. موضوع دیگر نرخ بهره است؛ از طرفی بیت کوین از لحاظ تاریخی در محیطی با نرخ بهره پایین عملکرد خوبی داشته است و از طرف دیگر بسیاری از ناظران بازار متعقدند که فدرال رزرو در سال ۲۰۲۴ اقدام به کاهش نرخ بهره می‌کند. این موضوع نیز می‌تواند به افزایش قیمت بیت کوین دامن بزند. در جدول زیر پایین‌ترین و بالاترین قیمت بیت کوین در سیکل‌های گذشته را مشاهده می‌کنید:

 پاداش بلاک قبل از هاوینگپاداش بلاک بعد از هاوینگزمان دوره قیمت بیت کوین در زمان هاوینگقیمت بیت کوین ۱۵۰ روز بعد از هاوینگ
هاوینگ ۲۰۱۲۵۰ بیت کوین۲۵ بیت کویننوامبر ۲۰۱۲ – جولای ۲۰۱۶ ۱۲.۳۵ دلار۱۲۷ دلار
هاوینگ ۲۰۱۶۲۵ بیت کوین۱۲.۵ بیت کوینجولای ۲۰۱۶- می ۲۰۲۰ ۶۵۰.۵۳ دلار۷۵۸.۸۱ دلار
هاوینگ ۲۰۲۰۱۲.۵ بیت کوین۶.۲۵ بیت کوینمی ۲۰۲۰ –آوریل ۲۰۲۴ ۸,۸۲۱.۴۲ دلار۱۰,۹۴۳ دلار

پیش‌بینی قیمت بیت کوین در سیکل بعدی

با توجه به اینکه بیت کوین در حال حاضر نزدیک به بالاترین سطح ۱۸ ماهه (حدود ۴۳ هزار دلار) معامله می‌شود، تعداد زیادی از تحلیلگران و سرمایه‌گذاران اهداف قیمتی بالاتری را برای بیت‌کوین تعیین‌ کرده‌اند. در ادامه به چند مورد از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • آدام بک (Adam Back) 

پیش‌بینی آدام بک، مدیرعامل بلاک استریم با سیکل‌های قبلی متفاوت است. او در پاسخ به یکی از کاربران توییتر در مورد ATH بیت کوین گفته است:

این اتفاقی است که من قبلا گفته‌ام، شرط می‌بندم بیت کوین قبل از هاوینگ به ۱۰۰,۰۰۰ دلار می‌رسد.

پیش بینی آدام بک از قیمت بیت کوین
منبع: Twitter.Com

بک دلیل این اتفاق را ترکیبی از هیجان و تردید در جامعه ارزهای دیجیتال می‌داند و معتقد است بیت کوین در یک سناریوی صعودی می‌تواند به قیمتی بین ۷۵۰ هزار تا ۱ میلیون دلار برسد.

 • بیت کوانت (Bitquant) 

بیت کوانت یک معامله‌گر محبوب است و نظری شبیه به آدام بک دارد. او حدود یک ماه پیش اعلام کرد که قیمت بیت کوین قبل از آوریل ۲۰۲۴، از سقف قبلی ۶۹ هزار دلاری عبور می‌کند. بیت کوانت به مخاطبین توییتری خود گفته است

بیت کوین قبل از هاوینگ به اوج نمی‌رسد، بلکه سقف جدیدی را ثبت می‌کند. هدف بیت کوین ۱۶۰ هزار دلار نیست؛ چراکه قدرت هر پولبک بسیار زیاد است. این یعنی قیمت بیت کوین قبل از هاوینگ ۲۰۲۴ به سقف می‌رسد و هدف آن حدود ۲۵۰ هزار دلار است.

پیش‌بینی قیمت بیت کوین
منبع: Twitter.Com
 • کتی وود (Cathie Wood) 

کتی وود، بنیانگذار و مدیرعامل آرک اینوست (Cathie Wood) هم‌راستا با آرتور هیز (Cathie Wood) مدیرعامل سابق بیتمکس (BitMEX) معتقد است که قیمت بیت کوین، اعداد هفت رقمی (۱ میلیون دلار) را می‌بیند.

 • کوین کودکس (Coincodex) 

سایت کوین کودکس بر اساس داده‌ها پیش‌بینی می‌کند که قیمت بیت کوین تا قبل از هاوینگ، احتمالا به حوالی ۵۵ هزار دلار می‌رسد و در زمان هاوینگ به حدود ۴۶,۹۰۰ دلار کاهش پیدا می‌کند. بر اساس این داده‌ها، قیمت بیت کوین یک ماه پس از هاوینگ به ۷۰,۲۰۰ دلار و تا سه ماه بعد به ۸۸,۴۰۰ دلار می‌رسد. در نهایت در آگوست ۲۰۲۵ (مرداد ۱۴۰۴)، سقف ۱۷۰هزار دلاری را به‌دست می‌آورد.

 • کریپتو کوان (CryptoCon) 

کریپتو کوان تحلیل‌گر معروف پیش‌بینی کرده است که قیمت بیت کوین در این سیکل یعنی تا نوامبر ۲۰۲۵ (آبان ۱۴۰۴) به ۱۳۰ هزار دلار می‌رسد.

پیش‌بینی کریپتو کوان از قیمت بیت کوین
منبع: Twitter. Com
 • مارشال بیرد (Marshall Beard) 

مدیر ارشد صرافی جمینای (Gemini) معتقد است که بیت کوین، امسال سقف جدیدی را ثبت می‌کند. او گفته است: «اگر بیت کوین به رکورد قبلی خود یعنی ۶۹ هزار دلار برسد، قیمت ۱۰۰ هزار دلار یک عدد جالب است.»

 • پائولو آردوینو (Paolo Ardoino) 

مدیر ارشد فناوری شرکت تتر (Tether) نیز دید مثبتی در مورد افزایش قیمت بیت کوین دارد و گفته است: «بیت کوین می‌تواند سقف قبلی ۶۹ هزار دلاری را به‌دست بیاورد.»

 • مایکل سیلور (Michael Saylor) 

رئیس شرکت مایکرو استراتژی به عدد مشخصی برای قیمت هدف بیت کوین اشاره نکرده است؛ اما در مصاحبه اخیر خود با شبکه CNBC گفته است که بیت کوین پتانسیل ۱۰ برابر شدن را دارد. همچنین با توجه به این توییت او که گفته است: «یک روز همه ما به خرید بیت کوین پنج رقمی می‌بالیم»، به نظر می‌رسد سیلور هم معتقد است که بیت کوین از مرز ۱۰۰ هزار دلار عبور می‌کند.

 • استاندارد چارترد (Standard Chartered Bank) 

شرکت خدمات مالی و بانکداری استاندارد چارترد که قبلا هدف ۱۰۰ هزار دلاری را برای بیت کوین تعیین کرده بود، در ماه نوامبر هم بر موضع صعودی خود تاکید کرد.

 • ماتریکس پورت (Matrixport) 

ماتریکس پورت یک موسسه مالی در حوزه ارزهای دیجیتال است و اخیرا پیش‌بینی کرده است که قیمت بیت کوین تا پایان سال ۲۰۲۴ به ۱۲۵ هزار دلار می‌رسد.

رکت کپیتال (Rekt Capital)

در میان انبوهی از تحلیل‌ها که نشان می‌دهند بیت کوین قبل از هاوینگ سقف جدیدی را به‌دست می‌آورد، برخی از تحلیلگران هم معتقد هستند که بیت کوین بعد از هاوینگ ابتدا وارد فاز انباشت می‌شود و بعد از آن، رالی صعودی را شروع می‌کند. تحلیلگر معروف، رکت کپیتال در توییتی در تاریخ ۶ اکتبر، این اتفاق را با سال ۲۰۱۹ مقایسه کرده است. او پیش از این گفته بود که احتمال دارد بیت کوین چند ماه قبل از هاوینگ تا ۲۰ هزار دلار سقوط کند و سپس از دو ماه مانده به هاوینگ در روند صعودی نوسان داشته باشد.

تحلیل قیمت بیت کوین بعد از هاوینگ
منبع: Tadingview

جمع‌بندی

بیت کوین در مرحله حساسی قرار دارد و همه منتظر تکرار تاریخ هستند. پیش‌بینی‌های مختلفی در مورد قیمت بیت کوین بعد از هاوینگ و در سیکل بعدی وجود دارد. اگرچه به‌نظر می‌رسد اجماع تحلیلگران عبور از سقف قبلی و ثبت قله‌ جدید است؛ اما نباید از یاد ببریم که هیچ قطعیتی در بازار وجود ندارد. توصیه همیشگی این است که خودتان تحقیق و بررسی انجام دهید، از اخبار و اتفاقات بازار کریپتو مطلع باشید و هرگز سرمایه‌ای که تحمل از دست دادن آن را ندارید، سرمایه‌گذاری نکنید.

سوالات متداول (FAQ) 

پرسش و پاسخ
آیا قیمت بیت کوین در هاوینگ‌های قبلی افزایش یافته است؟

داده‌های تاریخی بیت کوین نشان می‌دهد که قیمت بیت کوین در سیکل‌های قبلی بعد از هاوینگ افزایش داشته است.

آیا قیمت بیت کوین بعد از هاوینگ ۲۰۲۴ افزایش پیدا می‌کند؟

اگرچه بسیاری از تحلیلگران معتقد هستند که قیمت بیت کوین افزایش پیدا می‌کند؛ اما پاسخ صد در صدی وجود ندارد و باید منتظر بمانیم و ببینیم چه اتفاقی می‌افتد.

چه عواملی در افزایش قیمت بیت کوین موثر هستند؟

عواملی مانند تاثیر بازارهای جهانی، نگرش سرمایه‌گذاران و تنظیم قوانین در برخی کشورها از فاکتورهای موثر بر قیمت کوین هستند.

الهام اسماعیلی

مترجمی زبان خوندم و به همین دلیل توی رشته‌های زیادی سرک کشیدم. خیلی اتفاقی گذرم افتاد به بلاکچین و ارز دیجیتال، یه دنیای نامتناهی که هر چی بخونی و بدونی بازم جذابه. این طوری شد که اینجا موندگار شدم.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا