اخبار بیت کوین

عبور قیمت بیت کوین از مرز ۴۵٬۰۰۰ دلار با آخرین به‌روزرسانی ETFهای اسپات؛ ۵ فاکتور مهم در این هفته

بیت کوین (BTC) با آغاز دومین هفته سال ۲۰۲۴ در موقعیت مهم و کلیدی قرار گرفته است؛ چرا که ممکن است اولین صندوق قابل معامله در بورس (ETF) اسپات بیت کوین در آمریکا تایید شود. سرنوشت این صندوق‌ها قرار است در ۱۰ ژانویه (۲۰ دی) بعد از ماه‌ها سروصدا و همچنین سال‌ها تلاش تعیین شود. علاوه بر این، انتشار داده‌های کلان اقتصاد آمریکا در این هفته نیز می‌تواند بر قیمت بیت کوین تاثیرگذار باشد.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

به نقل از کوین تلگراف، تحلیلگران صنعت کریپتو معتقدند ETFهای اسپات به احتمال ۹۰٪ تایید می‌شوند. علاوه بر این، معاملات وال استریت هم به‌زودی شروع می‌شود و فعالان بازار BTC منتظر واکنش آن هستند. با توجه به اهمیت این هفته، همه سرمایه‌گذاران بازار به دقت رویدادهای مهم روزهای آینده را رصد می‌کنند.

به طور کلی، در هفته جاری معامله‌گران بیت کوین باید منتظر رویدادهای زیادی (نه فقط ETFها) باشند؛ چون داده‌های کلان آمریکا در مورد تورم منتشر می‌شود و احتمالا نوسانات قابل توجهی را در بازارهای پرریسک ایجاد خواهد کرد. با این حال، با رشد داده‌های آنچین احتمال رشد قیمت BTC افزایش یافته است. در مطلب پیش رو تمام این رویدادها و تاثیر احتمالی آن‌ها بر قیمت بیت کوین را بررسی خواهیم کرد.

۱- تنها چند روز تا تعیین تکلیف ETFهای اسپات بیت کوین

مهم‌ترین اتفاق هفته آینده در هر صورت اخبار مربوط به ETFهای اسپات بیت کوین است. طرفداران BTC سال‌ها برای راه‌اندازی این صندوق‌ها تلاش کرده‌اند تا به رشد پذیرش آن بین سرمایه‌گذاران سازمانی کمک کنند.

کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) هم با رویکرد منفی خود نسبت به ETFهای اسپات بیت کوین اختلاف زیادی را در بازار کریپتو ایجاد کرده است. گفته می‌شود این رویکرد در حال حاضر تغییر کرده است، اما تا زمان نگارش این مطلب در ۸ ژانویه (۱۸ دی) هیچ خبر رسمی مبنی بر تایید ETFها منتشر نشده است.

امروز، شرکت‌های بلک راک، ون‌اک (Vaneck)، آرک اینوست/۲۱شیرز (Ark Invest/21Shares)، اینوسکو/گلکسی (Invesco/Galaxy)، ویزدم‌تری (Wisdomtree)، ولکری (Valkyrie) و آی‌شیرز (iShares) همگی پرونده‌های به‌روزرسانی‌شده S-1 خود را به SEC ارسال کردند.

از مهم‌ترین نکات این به روزرسانی این است که شرکت آرک اینوست کارمزد خود را از ۰.۸٪ به ۰.۲۵٪ درصد کاهش داده و از کارمزد شش ماه اول (۱ میلیارد دلار) چشم‌پوشی کرده است. کارمزد بلک راک (Blackrock) هم ۰.۳٪ است و برای ۱۲ ماه اول و در ازای ۵ میلیارد دلار سرمایه آن را به ۰.۲٪ کاهش داده است. صندوق اینوسکو و گلکسی هم تحت عنوان BTCO معامله می‌شود و تا به امروز حدود ۴.۸ میلیون دلار BTC خریده است. کارمزد آن هم ۰.۵۹٪ خواهد بود. کارمزد صندوق ویزدم‌تری هم ۰.۵٪ است و ۲.۵ میلیون دلار سرمایه اولیه را در نظر گرفته است.

گفتنی است پس از اعلام این خبر، بیت کوین گارد صعودی به خود گرفت و به ۴۵٬۲۰۰ دلار رسید. همچنین، اریک بالکوناس (Eric Balchunas)، تحلیلگر بلومبرگ، احتمال رد ETF بیت کوین توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار را به تنها ۵٪ کاهش داده است و جیمز سیفرت (James Seyffart)، گزارشگر بلومبرگ، تنها مداخلات ناگهانی گری گنسلر یا دولت بایدن را به‌عنوان احتمالاتی برای رد شدن ETFها بیان کرده است.

علاوه بر این نیت گراچی (Nate Geraci)، مشاور ETFها، اعلام کرده است:

به نظر من تایید 19b-4ها خیلی مهم است. علاوه بر این دوست دارم ببینم چقدر سرمایه برای آن‌ها در نظر گرفته شده است. شایعات حاکی از آن است که بلک راک (BlackRock) ۲ میلیارد دلار سرمایه آماده کرده است. فیدلیتی (Fidelity)، اینوسکو (Invesco) و بقیه چه می‌کنند؟ حتما هفته هیجان‌انگیزی خواهد بود. خیلی دوست دارم بدانم چه می‌شود!

به طور کلی، معامله‌گران نسبت به آینده بیت کوین خوش‌بین‌ هستند. این در حالی است که برخی می‌گویند با تایید ETFهای اسپات قیمت BTC به‌خاطر پدیده‌ای به اسم «خرید با شایعه، فروش با خبر» ابتدا کاهش می‌یابد، اما سپس رشد می‌کند. تحلیلگر مشهوری به اسم کریپتو تونی (Crypto Tony) گفته است:

برنامه من برای ETFها: تا وقتی قیمت بیت کوین بالای ۴۱٬۰۰۰ باشد، من همچنان در معامله لانگ می‌مانم. برنامه من این است که با رشد بیت کوین تا ۴۷٬۰۰۰ تا ۵۰٬۰۰۰ دلار، سود خود را برداشت کنم و سپس در هفته‌های آینده فروش را پیش‌بینی می‌کنم. اگر ETF تایید شود، همین اتفاق رخ می‌دهد و اگر رد شود، ابتدا نزول قیمت خواهیم داشت.

نمودار روزانه بیت کوین
نمودار روزانه BTC – منبع: توییت کریپتو تونی

با این حال، مایکل فان د پوپه (Michaël van de Poppe)، موسس و مدیرعامل شرکت «MN Trading» دید بلندمدتی داشته و گفته است:

ETF بیت کوین تأثیر زیادی بر بازار کریپتو می‌گذارد. تقریبا ۳۰ تا ۶۰ میلیارد دلار نقدینگی را وارد بازار می‌کند و باعث می‌شود بیت کوین وارد یک چرخه گاوی بزرگ مثل حباب دات کام یا روند صعودی طلا در سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۱ شود.

توییت مایکل فان د پوپه
توییت مایکل فان د پوپه – منبع: پلتفرم اکس

۲- تحلیل قیمت بیت کوین

تحلیل تکنیکال بیت کوین در بازه‌های زمانی کوتاه‌مدت نشان می‌دهد که قیمت آن در «آرامش قبل از طوفان» به سر می‌برد.

نمودار یک ساعته بیت کوین
نمودار یک ساعته بیت کوین – منبع: TradingView

کندل هفتگی BTC در محدوده ۴۴٬۰۰۰ دلار بسته شد و از اوایل دسامبر (آذر) به حرکت در رنج معاملاتی خود ادامه داده است. در ساعات گذشته نیز با انتشار اخبار مربوط به ETFها به بالای مرز ۴۵٬۰۰۰ دلار رسیده است. تحلیلگر مشهوری به اسم اسکیو (Skew) با توجه به میانگین متحرک ساده (MA) ۲۰۰ دوره‌ای و همچنین میانگین متحرک نمایی (EMA) بیت کوین گفته است:

در تصویر پایین نمودار ۱۵ دقیقه‌ای بیت کوین آورده شده است. BTC در یک حرکت شارپی به سقف قبلی خود رسیده و بعد با فشار فروش مواجه شده و به قیمت بازگشایی کندل هفتگی خود رسیده است. به نظر من رسیدن به این سطح و حفظ حمایت EMA و MA محرک‌های صعودی بیت کوین هستند. تا زمانی که محرک‌ها و دفترهای سفارش بهتر و عمیق‌تر نشوند، خرید نمی‌کنم.

نمودار ۱۵ دقیقه‌ای بیت کوین
نمودار ۱۵ دقیقه‌ای بیت کوین – منبع: توییت اسکیو

اسکیو درباره فاندینگ ریت هم گفته است:

فاندینگ ریت بیت کوین به طور کلی خنثی است. فاندینگ ریت OKX منفی است؛ اما به خاطر این است که محاسبات متفاوتی دارد. با وجود این، فاندینگ بای‌بیت و بایننس خنثی و سالم است. با اینکه قدرت سمت لانگ بیشتر است و هیچ نشانه‌ای از بالا رفتن فاندینگ ریت وجود ندارد. بازار اسپات در مرحله بعد جهت قیمت را تعیین می‌کند؛ اما از نظر تعداد پوزیشن‌ها، لانگ‌های زیادی داریم که به فشار خرید بازار اسپات نیاز دارند.

فاندینگ ریت بیت کوین
فاندینگ ریت بیت کوین – منبع: توییت اسکیو

۳- داده‌های اقتصادی آمریکا

معامله‌گران بیت کوین باید در هفته آینده مراقب داده‌های کلان آمریکا هم باشند. این داده‌ها نشان‌دهنده تورم آمریکا و سیاست‌های فدرال رزرو هستند و سرمایه‌گذاران به دنبال نشانه‌هایی از کاهش نرخ بهره این کشور می‌گردند. شاخص‌ قیمت مصرف‌کننده (CPI) و شاخص قیمت تولیدکننده (PPI) آمریکا به ترتیب در ۱۱ و ۱۲ ژانویه (۲۱ و ۲۲ دی) ساعت ۵ بعد از ظهر به وقت تهران منتشر می‌شوند و می‌توانند نوسانات کوتاه‌مدتی را در بازارهای پرریسک ایجاد کنند. پلتفرم «The Kobeissi Letter» با تاکید بر اینکه نوسانات سال ۲۰۲۴ آغاز شده و ۳ هفته تا جلسه بعدی فدرال رزرو باقی مانده، اعلام کرده است:

رویدادهای مهم این هفته:

  1. داده‌های مربوط به اوراق خزانه‌داری ۱۰ ساله: چهارشنبه
  2. موجودی نفت خام: چهارشنبه
  3. CPI ماه دسامبر (آذر): پنجشنبه
  4. مطالبات اولیه بیکاری: پنجشنبه
  5. PPI ماه دسامبر (آذر): جمعه
  6. در مجموع ۵ عضو فدرال رزرو هم صحبت خواهند کرد.

این داده‌های تورمی اهمیت زیادی قبل از نشست فدرال رزرو در ژانویه (دی) دارند.

توییت The Kobeissi Letter
توییت The Kobeissi Letter – پلتفرم اکس

طبق داده‌های «FedWatch Tool» در سایت «CME Group»، اکثر فعالان بازارهای مالی معتقدند فدرال رزرو در ماه جاری سیاست‌های فعلی خود را در قبال نرخ بهره تغییر نخواهد داد.

احتمال تغییر نرخ بهره در ماه ژانویه
احتمال تغییر نرخ بهره در ماه ژانویه – منبع: CME Group

۴- اندیکاتورهای بیت کوین صعودی هستند

شاخص‌های مختلف بیت‌ کوین همچنان مثبت هستند. شاخص قدرت نسبی (RSI) در ماه گذشته از روند صعودی بازار اسپات پیروی نکرد و با ایجاد یک واگرایی کاهش یافت. این شاخص در حال حاضر هم وارد ناحیه خنثی شده است. متیو هایلند (Matthew Hyland)، تحلیلگر مشهور بازار کریپتو، درباره روند بیت کوین و RSI آن گفته است:

در طول تثبیت بیت کوین در یک الگوی پرچم صعودی، RSI در تایم فریم روزانه به آرامی رشد کرده است. RSI بیت کوین به کفی رسیده است که از زمان قیمت ۲۷٬۰۰۰ دلاری به آن نرسیده بود. این روند، صعودی است و اگر در یک الگوی ادامه‌دهنده باشد (که BTC هم در آن قرار دارد)، به حرکت صعودی خود ادامه می‌دهد.

نمودار روزانه شاخص قدرت نسبی بیت کوین
نمودار روزانه شاخص قدرت نسبی بیت کوین – منبع: توییت متیو هایلند

تحلیلگر دیگری به اسم تریدر تاردی‌گرید (Trader Tardigrade) با توجه به RSI هفتگی بیت کوین گفته است:

RSI هفتگی بیت کوین شبیه به عملکرد آن در سال ۲۰۱۷-۲۰۱۵ است. RSI در آن زمان به مدت بیش از ۱ سال چند باری رشد کرد و سپس به ناحیه اشباع خرید رسید. در ۲ سال آینده هم احتمالا RSI بیت کوین در بالای ۵۰ و ناحیه اشباع خرید نوسان خواهد کرد.

RSI هفتگی بیت کوین
RSI هفتگی بیت کوین – منبع: توییت تریدر تاردی‌گرید

برخی دیگر هم به دنبال شکست (Breakout) بیت کوین از ناحیه تریدینگ رنج هستند. شاخص باندهای بولینگر (Bollinger Bands) هم نشان می‌دهد قیمت BTC به زودی صعودی خواهد شد. پلتفرم بارچارت (Barchart) اعلام کرده است:

آیا بیت کوین رشد می‌کند؟ ۲ بار آخری که باندهای بولینگر تا این حد به هم نزدیک شدند، BTC با رشد شدیدی مواجه شد.


باندهای بولینگر بیت کوین
باندهای بولینگر بیت کوین – منبع: توییت بی‌چارت

۵- ۱۰۰ روز تا هاوینگ بیت کوین

یکی دیگر از رویدادهای مهم BTC، هاوینگ است که ۱۰۰ روز دیگر رخ خواهد داد و پاداش بلاک ماینرها را با ۵۰٪ کاهش به ۳.۱۲۵ بیت کوین می‌رساند. تیمو اوینونن (Timo Oinonen)، یکی از کارشناسان پلتفرم کریپتوکوانت (CryptoQuant)، گفته است:

هرچند ETFهای اسپات توجه بیشتر فعالان بازار کریپتو را به خود جلب کرده‌اند، این احتمال وجود دارد که پیش از راه‌اندازی آن‌ها محرک دیگری رخ بدهد. این محرک هاوینگ بیت کوین در آوریل (فروردین ۱۴۰۳) است.

ماینرها ممکن است با کاهش سود خود با چالش‌هایی مواجه شوند. علاوه بر این، داده‌های وب سایت گلس‌نود (Glassnode) نشان می‌دهد که بیت کوین‌های موجود در کیف پول‌های آن‌ها از ۱.۸۲۷ میلیون BTC در ابتدای دسامبر ۲۰۲۳ (آذر) به ۱.۸۱۹ میلیون BTC کاهش یافته است.

موجودی ماینرهای بیت کوین
موجودی ماینرهای BTC – منبع: گلس‌نود

اوینونن خاطرنشان کرده است شرکت مایکرواسترتژی (MicroStrategy) به عنوان بزرگ‌ترین هولدر شرکتی بیت کوین، در آستانه هاوینگ خرید خود را افزایش داده است.

کوثر ایزک شیریان

تو دانشگاه اقتصاد خوندم و خیلی اتفاقی وارد بخش اخبار کریپتو شدم. اما خیلی طول نکشید که عاشق رویای غیرمتمرکزسازیش شدم. به اقتصاد کلان و تحلیل تکنیکال علاقه زیادی دارم ولی هیچ وقت نمی‌تونم به بازار NFTها بی‌اعتنا باشم. بی‌صبرانه هم منتظرم تا کاربردهای کریپتو تو دنیای واقعی بیشتر بشه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا