اخبار اتریوماخبار بلاکچیناخبار عمومی

شبکه اتریوم غیرمتمرکز است و متعلق به بنیان گذار آن نیست!

ویتالیک بوترین توضیح داد که اتریوم نیازی به استفاده و به کارگیری کدهایی که وی نوشته است را ندارد. وی این سخنان را بیان کرد تا نشان دهد ماهیت شبکه ای که به همراه جوزف لوبین و چارلز هاسکینسون بنا نهاده کاملا غیرمتمرکز می‌باشد.

اتریوم‌ متمرکز نیست

امروزه ارزها و توکن‌های زیادی در بازار ارز دیجیتال وجود دارد. یکی از مهم ترین آنها اتریوم می‌باشد که توسط توسعه دهندگان برای ایجاد اپلیکیشن های غیرمتمرکز و نوشتن قراردادهای هوشمند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

یکی از برداشت های اشتباهی که در خصوص برخی شبکه ها وجود دارد این است که افشای نام بنیان‌گذاران شبکه باعث آسیب پذیر شدن  و‌ در نهایت شکست آنها می‌شود. این افراد شاید مجبور شوند تا کدهای مخصوصی بنویسند و بلاک چینی که ایجاد کرده اند را تغییر دهند. اما همیشه به این صورت نمی‌باشد. همانطور که لوید بلانکفین مدیر عامل سابق گلدمن ساکس بیان کرد، ارزهای دیجیتال نظیر بیت کوین، اتریوم و لایت کوین ارزهایی بر اساس توافق عمومی رفتار می‌کنند. این ارزها بدون تکیه به اشخاص ثالث عمل می‌کنند.

ذکر این نکته مهم است که اتریوم فعلا شبکه‌ای بر اساس اثبات گواه کار (PoW) می باشد و دارای ماینرها و گره هایی است که کدهای توسعه یافته در اکوسیستم اتریوم را قبول یا رد می‌کنند. بوترین درباره این شرایط توضیح داد:

موضوعی که درباره توسعه دهندگان وجود دارد این است که افراد بسیاری قابل جایگزینی می باشند. اگر یکی از توسعه دهندگان دست از کار بکشد، توسعه دهنده دیگری می تواند کار او را ادامه دهد. اگر کسی بر روی سرم اسلحه بگذارد و بگوید که کد یک فورک سخت را بنویسم، قطعا خواهم نوشت. آن را در گیت هاب (GitHub) منتشر خواهم کرد و هرکاری که بگوید انجام خواهم داد. اگر این کار را انجام دهم و هارد فورک را منتشر کنم، چند نفر حاضرند نرم افزار خود را به روز رسانی و نسخه جدید را دانلود کنند؟ این یعنی یک کار غیرمتمرکز 

صحبتهای ویتالیک این معنی را می‌دهد که هرکسی در شبکه قادر خواهد بود کدنویسی کند و درخواست تغییر در ساختار شبکه را بدهد، اما تصمیم گیرنده نهایی همه توسعه دهنذگان شبکه هستند نه یک شخص. در حقیقت نفوذ ویتالیک روی شبکه اتریوم به اندازه تمام افراد درگیر در شبکه است. اتریوم قصد دارد از الگوریتم اجماعی استفاده کند که ترکیبی از گواه اثبات سهام (PoS) و گواه اثبات کار (PoW) باشد. بنابراین، پردازش تراکنش ها با فعالیت های ماینینگ و سهامداران شبکه امکان پذیر می شود.

اتریوم (ETH) در حال حاضر دومین ارز مجازی در بازار می باشد. هر توکن اتر حدود ۴۷۰ دلار قابل خرید می باشد و سرمایه بازار آن ۴۷ میلیارد دلار می باشد.

منبع
usethebitcoin

تیم تولید محتوا

تیم تولید محتوای میهن بلاکچین متشکل از جمعی از نویسندگان، محققان، تحلیلگران و مترجمان حوزه بلاکچین و رمزارزهاست. این تیم همواره در تلاش است تا مطالب به‌روز و کاربردی حوزه بلاکچین و ارزهای دیجیتال را در اختیار کاربران خود قرار دهد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا