اخبار عمومی

پیش‌بینی بنیانگذار کاردانو در مورد انتقادات از چت بات Grok ایلان ماسک

روز گذشته استارتاپ «xAI» که توسط ایلان ماسک راه‌اندازی شده است، از چت بات هوش مصنوعی جدیدی با نام گروک (Grok) رونمایی کرد. در واکنش به این اتفاق، چارلز هاسکینسون (Charles Hoskinson)، بنیان‌گذار کاردانو یک سری چالش‌های قریب‌الوقوع را برای این پروژه پیش‌بینی کرده و معتقد است در ۴ موج مختلف مورد حمله منتقدین قرار خواهد گرفت.

به نقل از کوین گیپ و به گفته هاسکینسون، موج اول انتقاداتی که احتمالا چت بات گروک را هدف قرار می‌دهد، بر کاربرد و ارزش این هوش مصنوعی متمرکز خواهد بود. وی معتقد است منتقدین ممکن است بگویند این چت بات بدترین مدل زبانی بزرگ (LLM) است و در مقایسه با سایر رقبا مثل چت‌ جی‌پی‌تی شرکت OpenAI یا بارد شرکت گوگل ارزش کمی دارد.

به عقیده بنیان‌گذار کاردانو، موج دوم انتقادات تهدید احتمالی است که گروک ممکن است برای دموکراسی ایجاد کند. در حال حاضر، این نگرانی وجود دارد که اگر گروک به درستی کنترل نشود، ممکن است برای دستکاری افکار عمومی، انتشار اطلاعات نادرست یا تقویت دیدگاه‌های افراطی مورد استفاده قرار گیرد.

موج سوم انتقادات بر استفاده از این چت بات برای انتشار اطلاعات نادرست توسط گروه‌های راست گرای آلترناتیو متمرکز است. چنین چیزی نشان می‌دهد چت بات گروک می‌تواند به طور ناخواسته به انتشار اطلاعات نادرست و زیان‌بار دامن بزند.

در موج نهایی انتقادات، هاسکینسون پیش‌بینی می‌کند منتقدین در نهایت خواستار ممنوعیت هوش مصنوعی گروک خواهند شد و نگرانی‌های قابل توجه این چت بات ممکن است به واکنش قانون‌گذاران منجر شود. درخواست‌ها برای ممنوعیت فناوری‌های هوش مصنوعی چیز جدیدی نیست و اغلب زمانی که نگرانی‌ها در رابطه با حریم خصوصی یا امنیت به اوج خود برسد مطرح می‌شوند.

همانطور که روز گذشته گزارش دادیم، شرکت xAI مدعی است انگیزه اصلی عرضه چت بات Grok، کمک به بشریت و مجهز کردن آنها با ابزارهای هوش مصنوعی است که می‌تواند آن‌ها را در زمینه تحقیق و نوآوری توانمند سازد.

مزیت منحصر به فرد گروک این است که از طریق پلتفرم اکس، اطلاعات لحظه‌ای از دنیا در اختیار دارد. علاوه بر این، این هوش مصنوعی حس شوخ طبعی دارد و اندکی سرکش است و با هوش و ذکاوت به کاربران پاسخ می‌دهد. بنابراین تجربه منحصر به فردی برای کاربران فراهم کرده و تعامل با این چت بات لذت‌بخش‌تر خواهد بود.

به گفته ایلان ماسک، کاربران نسخه پریمیوم شبکه اجتماعی اکس می‌توانند به چت بات Grok دسترسی داشته باشند. البته در حال حاضر این چت بات تنها برای تعداد کمی از کاربران آمریکایی فعال شده است.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا