متوسط مقالات

افزایش تصاعدی قیمت کاردانو بدون توجه به قیمت بیت کوین!

کاردانو (Cardano) با قرار گرفتن در جایگاه هشتم ‌در حجم معاملات بازار ارزهای دیجیتال، یکی از بهترین عملکردها را در سال ۲۰۲۰ داشته و حتی از بیت کوین هم بهتر حرکت کرده است. در حقیقت قیمت کاردانو بعد از این که در ماه مارس به کمترین میزان یکسال گذشته رسید، در یک حرکت صعودی شدید، توانست عملکردی تا ۲۰۰ درصد بهتر از بیت کوین و تا ۲۵۰ درصد بهتر از سایر آلت کوین‌های بازار داشته باشد.

BKCoinCapital در توییت اخیرش نوشت:

Cardano از ماه مارس که در پایین‌ترین قیمت بود تاکنون ۳۱۲ درصد رشد کرده و با آمدن فورک Shelly همچنان هم بالاتر خواهد رفت. کاردانو تا اینجا نسبت به بیت کوین ۲۰۰ درصد و نسبت به سایر آلت کوین‌ها ۲۵۰ درصد عملکرد بهتری داشته است.

آیا کاردانو می‌تواند بهترین عملکرد در فصل آلت کوین‌ها را ادامه دهد؟

کاردانو قیمت کاردانو بیت کوین حجم معاملات بایننس

نیازی به بیان این نکته نیست که کاردانو به شدت وسوسه برانگیز است. جای تعجب هم نیست که کاردانو با عملکردی که داشته در بین بسیاری از افراد این حوزه به عنوان پرچم‌دار فصل آلت کوین‌ها در نظر گرفته شود. علت این طرز فکر، نه تنها عملکرد مثبت قیمت کاردانو است، بلکه این است که در چند هفته و ماه گذشته کمترین وابستگی را به نوسانات بیت کوین از خودش نشان داده است.

این اولین بار نیست که در بازار آلت کوین‌ها چنین رشد قیمت و عملکرد مثبتی نظر همه را به خود جلب می‌کند؛ در در ماه‌های ژانویه و فوریه سال گذشته، قیمت اتریوم افزایش شدیدی داشت و آن زمان هم عده‌ای فکر کردند که وابستگی آن ارز دیجیتال با بیت کوین کم شده است و مدعی شدند که اتر پرچم‌دار فصل آلت کوین‌ها خواهد شد. چند ماه بعد هم عملکرد استلار بود که حرف‌های مشابهی درباره آن هم زده شد.

با وجود این که فصل آلت کوین‌ها همچنان ادامه دارد، ولی اگر هر زمان درباره تاثیر بیت کوین بر کل بازار سوالی برایتان پیش آمد، فقط کافی است نمودار قیمت را بعد از پنجشنبه سیاه ببینید.

اکنون این سوال مطرح می‌شود که آیا کاردانو می‌تواند از این هم بهتر شود؟

افزایش تصاعدی قیمت و از بین رفتن همبستگی قیمت‌ها

کاردانو قیمت کاردانو بیت کوین حجم معاملات بایننس

یک نکته وجود دارد که با توجه به آن ممکن است عملکرد کاردانو آنقدرها هم مثبت نباشد. با نگاه به نمودار قیمت کاردانو متوجه می‌شویم که توکن ADA‌ در ماه مارس کمترین ارزش را داشته و در ادامه یک صعود قابل توجه ۳۲۹ درصدی افزایش قیمت داشته است (البته از ابتدای سال جدید تا امروز این مقدار ۲۰۰ درصد است). این‌ها آمار و ارقام بسیار خوبی هستند و به همین دلیل توکن ADA‌ اکنون جزء ۱۰ ارز دیجیتال برتر است.

از طرف دیگر، بیت کوین پرچمدار بازار ارزهای دیجیتال، فقط ۹۰ درصد رشد داشته که مقدار YTD ‌ آن ۲۶.۵۴ درصد بوده است (یعنی از ابتدای سال جدید تاکنون). جالب است بدانید که قیمت کنونی بیت کوین (در زمان نگارش این مقاله ۹۱۱۷ دلار) فقط ۲ درصد بیشتر از قیمت آن در تاریخ ۵ می یعنی دو ماه پیش است. اما ارزش توکن ADA در همین بازه ۱۰۰ درصد افزایش داشته است.

کاردانو قیمت کاردانو بیت کوین حجم معاملات بایننس

این اتفاق به ما چه چیزی می‌گوید؟ در جواب می‌توان اینطور بیان کرد که کاردانو توانسته در یک بازه زمانی که بیت کوین و سایر بزرگان بازار کریپتو در یک وضعیت راکد بودند، عملکرد خوب و رشد قیمت پایداری را در نمودارها نشان دهد؛ پس می‌توان اینطور برداشت کرد که کاردانو با نوسانات قیمت بیت کوین وابستگی کمی دارد.

این وضعیت با توجه به شاخص همبستگی کاردانو و بیت کوین حمایت می‌شود. (میانگین ۳۰ روز گذشته و از زمان سقوط هر دو نمودار به منفی ۰.۲ که به پایین‌ترین قیمت سالانه خود رسیدند.) به این معنی که یک ارتباط معکوس کمی بین قیمت این دو ارز دیجیتال وجود دارد و همین ارتباط می‌تواند از استدلال عدم وابستگی کاردانو به بیت کوین حمایت کند.

خوشحالی توسعه‌دهندگان کاردانو

بالاخره چه چیزی باعث رشد زیاد قیمت کاردانو نسبت به سایر ارزهای دیجیتال شده است؟ از دید تازه واردها، چنین رشد قیمتی برای ارزی که جز برترین‌های بازار است کمی غیر طبیعی به نظر می‌رسد. مساله دیگر این است که به نظر نمی‌رسد افزایش قیمت توکن ADA‌ فقط در اثر یک فومو (FOMO) بوده باشد. این یک عملکرد طبیعی بوده و در راستای توسعه شبکه اتفاق افتاده است.

اگر اتفاقات چند روز گذشته را به دقت مرور کنید، متوجه می‌شوید که در اجلاس مجازی کاردانو یا همان IOHK چند اطلاعیه مهم منتشر شد.

۱. تایید انتشار کد شلی

۲. کد شلی (Shelley Code): سرمایه‌گذاری مبلغ ۲۰ میلیون دلار برای حمایت از پذیرش پلتفرم‌هایی مثل کاردانو

۳. سرعت‌دهنده پروژه به نام آپدیت Voltaire  که به سرمایه‌داران Cardano اجازه می‌دهد در نحوه توسعه شبکه حق رای داشته باشند.

۴. توافق تصدی با Coinbase

این‌ها فقط برخی از توسعه‌هایی بودند که در چند هفته گذشته در شبکه صورت گرفته است. با نزدیک شدن به هارد فورک Shelley در اواخر همین ماه، احتمالا شاهد خبرهای بیشتری از توکن ADA خواهیم بود و تاثیر این نتایج قطعا در نمودار قیمت کاردانو مشاهده خواهد شد.

محبوبیت فعلی کاردانو

کاردانو قیمت کاردانو بیت کوین حجم معاملات بایننس

توسعه‌های اخیر در شبکه کاردانو با حجم زیاد خبرها در شبکه‌های اجتماعی و تسلط اجتماعی مواجه شده و این را می‌توان جلب توجه مثبت به این ارز دیجیتال دانست. در همین راستا شرکت تحلیل اطلاعات کریپتو Santiment در توییت اخیر نوشت:

تعداد منشن شدن کاردانو در شبکه‌های اجتماعی از زمان اولین جهش قیمت در ماه جولای افزایش چشم‌گیری یافته است. هشتگ‌های #Cardano و $ADA در فضای مجازی کریپتو در ابتدای این ماه از وقتی که رشد ۱۱ درصدی آغاز شد تاکنون به شدت زیاد شده است.

تعداد منشن شدن کاردانو در شبکه‌های اجتماعی از زمان اولین جهش قیمت در ماه جولای افزایش چشم‌گیری یافته است. هشتگ‌های #Cardano و $ADA در فضای مجازی کریپتو در ابتدای این ماه از وقتی که رشد ۱۱ درصدی آغاز شد تاکنون به شدت زیاد شده است.

با توجه به این که IOHK برنامه‌ریزی مشخصی برای اطلاعیه‌ها و انتشار خبرهای توسعه این شبکه دارد، پیش‌بینی می‌شود که علاوه بر قیمت کاردانو ، هشتگ‌ها و منشن‌های این ارز دیجیتال در شبکه‌های اجتماعی در ماه آینده باز هم بیشتر شود.

همه این موارد نشان می‌دهد که علاوه بر افزایش احتمالی قیمت ADA در کوتاه مدت، از بین رفتن ارتباط قیمتی کاردانو با بیت کوین هم می‌تواند باعث تشدید این وضعیت شود.

سوالی که ممکن است اینجا به وجود بیاید این است که آیا واقعا ممکن است وابستگی و ارتباط قیمت یک ارز دیجیتال به بیت کوین کاملا از بین برود؟

بیت کوین هنوز هم پادشاه این میدان است

در زمان نگارش این مقاله، حجم بازار معاملات بین کوین بیش از ۱۷۶ میلیارد دلار است که ۶۴.۲ درصد کل معاملات را تشکیل می‌دهد. علاوه بر این، بیشتر حجم معاملات جفت ارزها هم مربوط به آن‌هایی است که یک طرف قضیه بیت کوین است و یا استیبل کوین‌هایی هستند که بیشتر کاربران آن‌ها هم با بیت کوین کار می‌کنند.

کافیست فقط نگاهی به آمار بایننس، یکی از بزرگ‌ترین صرافی‌های کریپتویی بیندازیم. حجم معاملات ۲۴ ساعت گذشته این اکسچنج در زمان نوشتن این مقاله، حدود ۳ میلیارد دلار است و تمام ۱۵ جفت ارز معاملاتی برتر این صرافی، همگی مربوط به بیت کوین و تتر هستند.

این همه‌ی ماجرا نیست. بیت کوین علاوه بر این که بزرگ‌ترین بازار دنیای ارز دیجیتال را دارد، محبوب‌ترین و برجسته‌ترین هم هست. کافیست از یک شخص معمولی خارج این حوزه راجع به ارزهای رمزنگاری شده بپرسید. او به احتمال زیاد می‌داند که بیت کوین چیست؛ ولی احتمالا تا به حال اسم کاردانو یا بقیه آلت کوین‌ها را نشنیده باشد.

بیت کوین از لحاظ مقبولیت و شناخت عمومی، همچنان مترادف است با کریپتوکارنسی و برعکس. تا زمانی که این باور وجود دارد، جایگاه بیت کوین در صدر باقی خواهد ماند.

تسلط بیت کوین بر بازار بیش از حد است و به همین خاطر است که با وجود تمام نوسانات قیمت اخیرش، هنوز هم تاثیر شدیدی روی بازار کریپتو و آلت کوین‌ها از جمله کاردانو دارد. درست است که قیمت توکن ADA‌ برای مدتی از بیت کوین تاثیر نگرفته، اما بعید است که در آینده هم بتواند بدون تاثیر از قیمت بیت کوین باقی بماند.

در پایان و در پاسخ به سوال مطرح شده می‌توان گفت بعد از انتشار اطلاعیه‌های بعدی کاردانو ، تا ۶ ماه آینده بسیاری از مسائل مشخص می‌شود.

منبع
ambcryptoiohk

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا