اخبار آلتکوین

آیا صعود قیمت چین لینک تله گاوی بود؟ بررسی ۳ فاکتور مهم

قیمت چین لینک (LINK) اخیرا از محدوده ۱۳.۶ دلار به سقف ۱۹.۵۷ دلار رسید که بیشترین رکورد آن در ۲ سال گذشته محسوب می‌شود. به نظر می‌رسد حداقل ۳ عامل روی رشد LINK تاثیرگذار بوده است.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

به نقل از کوین تلگراف، با وجود افزایش قیمت چین لینک حرکت آن قدرت زیادی ندارد و ریسک تله گاوی وجود دارد. در ادامه عوامل موثر بر افزایش قیمت LINK را بررسی خواهیم کرد.

چرا قیمت چین لینک رشد کرده است؟

اولین عامل موثر بر رشد LINK، فعال شدن تعداد قابل‌توجهی کیف پول غیرفعال بود. به همین خاطر شاخص سن مصرف‌شده (Age Consumed) چین لینک به رکورد جدیدی رسید. این شاخص با ضرب تعداد LINKهای جابجاشده در مدت زمان ثابت بودن هر LINK پیش از جابه‌جایی به دست می‌آید.

پلتفرم سنتیمنت (Santiment) با انتشار این داده‌ها ادعا کرد که ورود ناگهانی توکن‌های LINK قدیمی به عرضه در گردش آن در رشد قیمت این ارز دیجیتال موثر بوده است.

نمودار قیمت چین لینک و فعال کیف پول‌های قدیمی آن
نمودار قیمت چین لینک و فعال شدن کیف پول‌های قدیمی آن – منبع: توییت سنتیمنت

علاوه بر این ذخایر کیف پول‌هایی که بیش از ۱۰٬۰۰۰ توکن LINK دارند، در این مدت رشد کرده است. این امر نشان می‌دهد که معامله‌گران بزرگ در حال انباشت چین لینک هستند.

آدرس‌های آنچینی که بیش از ۱۰٬۰۰۰ توکن LINK دارند
آدرس‌هایی که بیش از ۱۰٬۰۰۰ توکن LINK دارند – منبع: Messari

داده‌های وب سایت لوک‌ آنچین (Lookonchain) هم نشان می‌دهد که ۴۷ کیف پول جدید بیش از ۲.۲۳ میلیون توکن LINK به ارزش ۴۲.۳۸ میلیون دلار را از ۵ فوریه (۱۶ بهمن) از بایننس برداشت کرده‌اند. این داده‌های ثابت می‌کنند که انباشت چین لینک افزایش یافته است.

با این حال در نمودار هفتگی LINK واگرایی نزولی مهمی وجود دارد که در ادامه آن را بررسی خواهیم کرد.

تله گاوی چین لینک

در نمودار هفتگی چین لینک یک واگرایی نزولی بین روند قیمتی و شاخص قدرت نسبی (RSI) آن به وجود آمده است. این امر نشان می‌دهد که با رشد قیمت چین لینک، فشار خرید آن ضعیف شده است.

نمودار هفتگی قیمت چین لینک
نمودار هفتگی قیمت چین لینک – منبع: TradingView

علاوه بر این، RSI چین لینک در نزدیکی محدوده ۷۰ قرار دارد که آستانه ناحیه اشباع خرید محسوب می‌شود و احتمال اصلاح آن را افزایش می‌دهد.

این سیگنال‌های نزولی با نزدیک شدن قیمت LINK به خط روند مقاومت آن (خط روند افقی سیاه رنگ در تصویر بالا) اهمیت زیادی پیدا کردند. این خط روند در محدوده ۱۹.۵۰ دلار قرار دارد و در ابتدا حمایت LINK محسوب می‌شد، اما در بلندمدت با کاهش قیمت چین لینک، به مقاومت آن تبدیل شد و زمینه اصلاح این ارز دیجیتال را فراهم کرد.

بنابراین اگر LINK نتواند به طور کامل از مقاومت ۱۹.۵۰ دلار عبور کند، خطر سقوط آن تا ۱۲.۲۵ دلار وجود دارد. این محدوده در نزدیکی میانگین متحرک نمایی ۵۰ هفته‌ای چین لینک (موج قرمز رنگ در تصویر بالا) قرار دارد که یکی از حمایت‌های مهم آن محسوب می‌شود.

با این حال اگر قیمت چین لینک به بالای ۱۹.۵۰ دلار برسد، ممکن است در ادامه به سمت ناحیه ۰.۳۸۲ فیبوناچی اصلاحی خود (در روند نزولی رسم‌شده از ۵۲.۲۵ دلار تا ۵.۶ دلار) در ۲۳.۵۰ دلار حرکت کند.

اوپن اینترسنت بالای چین لینک

همزمان با افزایش قیمت چین لینک، اوپن اینترست (OI) آن در بازار مشتقات هم رشد کرده است. تا ۶ فوریه (۱۷ بهمن)، اوپن اینترست یا ارزش خالص قراردادهای چین لینک در بازار مشتقات ۵۹۲.۲۹ میلیون دلار بوده که رکورد تاریخی جدیدی محسوب می‌شود.

اوپن اینترست چین لینک
اوپن اینترست چین لینک – منبع: Coinglass

در همین حال، فاندینگ ریت (Funding Rate) یا نرخ تامین مالی LINK مثبت است و نشان می‌دهد که احساسات بازار صعودی است و تقاضای بیشتری برای قراردادهای لانگ (خرید) وجود دارد. فاندینگ ریت و اوپن اینترست چین لینک نشان می‌دهد که معامله‌گران بازار مشتقات در پوزیشن‌های معاملاتی خود از اهرم زیادی استفاده کرده‌اند.

اگر قیمت چین لینک رشد کند، این معامله‌گران به سود بسیار خوبی می‌رسند، اما اگر کاهش یابد، با خطر لیکویید شدن معاملات خود مواجه می‌شوند. در آوریل ۲۰۲۱ (فروردین ۱۴۰۱) هم اوپن اینترست چین لینک به ۵۲۱.۲۵ میلیون دلار رسید و فاندینگ ریت آن مثبت شد. با این حال قیمت LINK بعد از اینکه در مه ۲۰۲۱ (اردیبهشت ۱۴۰۱) به رکورد تاریخی ۵۴.۴۰ دلار رسید، وارد روند نزولی جدیدی شد و ۹۰٪ سقوط کرد.

مقایسه اوپن اینترست چین لینک و روند قیمتی آن
مقایسه اوپن اینترست و روند قیمتی چین لینک – منبع: Coinglass

این اتفاق گاوها (خریداران) را به دام انداخت و خسارت قابل‌توجهی برای آن‌ها به وجود آورد. اگر تاریخ تکرار شود، رشد قیمت چین لینک ممکن است دوباره معامله‌گرانی را به دام بیندازد که از اهرمِ بسیار زیادی استفاده کرده‌اند.

کوثر ایزک شیریان

تو دانشگاه اقتصاد خوندم و خیلی اتفاقی وارد بخش اخبار کریپتو شدم. اما خیلی طول نکشید که عاشق رویای غیرمتمرکزسازیش شدم. به اقتصاد کلان و تحلیل تکنیکال علاقه زیادی دارم ولی هیچ وقت نمی‌تونم به بازار NFTها بی‌اعتنا باشم. بی‌صبرانه هم منتظرم تا کاربردهای کریپتو تو دنیای واقعی بیشتر بشه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا