مبتدی مقالات

آیا فرهنگ کریپتویی عمل گرایانه کوین بیس را می پسندید؟

این مقاله توسط دن رومرو (Dan Romero)، عضو سابق هیئت مدیره صرافی کوین بیس (Coinbase) نوشته شده است. او در این مقاله درباره فرهنگ عمل‌گرایانه این صرافی حرف زده است. در ادامه، حرفهای دن رومرو را می‌خوانید. 

من از سال ۲۰۱۴ تا اویل سال ۲۰۱۹ در کوین بیس کار می کردم. این شرکت در ابتدا دارای کارمندان کمی بود و تنها چند صد هزاری هم مشتری داشت. به مرور، این شرکت تبدیل به یک شرکت بین المللی با بیش از هزار کارمند و دهها میلیون مشتری شد. من در طول این سال ها دریافتم که عامل این رشد عظیم کوین بیس را می توان عمل گرایی دانست. کوین بیس یکی از بزرگترین صرافی های ارز دیجیتال است.

از منظر افرادی که در صنعت کریپتو فعالیت دارند، عمل گرایی به معنی مخاطره است و این با رسالت کریپتو یعنی برهم زدن وضعیت متمرکز امروز و ایجاد یک سیستم غیر متمرکز و شفاف ، مغایرت دارد. اما افرادی که خارج از فضای کریپتو قرار دارند، کلا این صنعت را ترسناک می دانند و از این که کسی این صنعت را کنترل نمی کند، واهمه دارند.

مزیت کوین بیس این است که در این فضا هم از ویژگی غیر متمرکز بیت کوین و بلاک چین استفاده می کند و بر اساس چنین سیستم های غیر متمرکزی ساخته شده است، و هم دارای رابطه ای قوی با جهان فیات است که طبیعتا چنین سیستمی باید عمل گرا باشد.

این عمل گرایی در محصولات اساسی کوین بیس قابل رویت است. در ابتدا، نیاز به ذخیره امن ارز های دیجیتال بود که کوین بیس امکان آن را فراهم کرد. سپس دغدغه مردم خرید ارز هایی مانند بیت کوین و اتریوم توسط پول فیات بود که کوین بیس این قضیه را نیز حل کرد. در اینجا، کوین بیس لازم بود که عمل گرا باشد و از ایدئولوژی تندروانه طرفداران فیات و کریپتو دوری کند و این دو جهان را با هم آشتی دهد.

ذخیره متمرکز پول غیر متمرکز در کوین بیس

کوین بیس

هر فردی که صاحب ارز های دیجیتال است، به خوبی می داند که این ارز ها اولین هدف دزدهای اینترنتی هستند. در حالی که ویژگی هایی مانند تعویض پذیری و بین المللی بودن باعث محبوبیت این ارز ها شده است اما از طرف دیگر، تراکنش های این ارز ها غیر قابل برگشت هستند و زمانی که کریپتویی انتقال داده شد، دیگر واقعا رفته است.

در ابتدای دوران ارز های دیجیتال، ذخیره امن بسیار مهم بود و کوین بیس نیز این نقش را برای کاربران ایفا می کرد و ارز های دیجیتال آنها را ذخیره می کرد. اما آیا این کار با رسالت ارز های دیجیتال در تضاد نبود؟ برای این سوال هم جواب عملی و هم جواب ایدئولوژیک موجود است.

جواب عملی این سوال این است که افراد خود خواستار این امر بودند. بسیاری از مبتدیان نمی توانستند به دانلود و همگام سازی کیف پول ها بپردازند و در نتیجه می خواستند که کوین بیس این کار را برای آنها انجام دهد. بسیاری از سازمان ها و موسسات نیز مایل بودند که ذخیره دارایی های کریپتویی خود را به دست شخص ثالثی بسپارند که دارای مجوز های قانونی لازم است. کوین بیس مالک کلید های خصوصی افراد بود و این اگرچه با روح کریپتو در تضاد بود اما باعث کمک به افراد زیادی شد که حتی رمز عبور های خود را فراموش کرده بودند و کوین بیس رمز عبور های آنها را بازیابی می کرد و امکان دسترسی آنها را به کریپتو های خود فراهم می ساخت.

از منظر ایدئولوژیک نیز باید گفت که این ابزار ها سرانجام باعث تکامل خواهند شد و سبب می شوند که افراد، کریپتوهای خود را به صورت محلی نگه دارند و همچنین کریپتو به معنی عدم اعتماد به هیچ کس نیست. بلکه کریپتو باعث می شود که کاربران خود افراد مورد اعتماد را انتخاب کنند. البته در این میان، کاربران پیشرفته خود به ذخیره ارز های خود می پردازند و هدف اصلی ارز های دیجیتال نیز تامین می شود.

لازم بود که کوین بیس ارز های دیجیتال را به صورتی متمرکز ذخیره کند. در این میان، طرفداران فیات از تقاضا برای پول غیر متمرکز در شگفت بودند و از طرف دیگر، طرفداران ارز های دیجیتال نیز به همان اندازه از انبارش متمرکز متعجب شده بودند.

حالا نیز تعدادی از کاربران پیشرفته، ذخیره غیر متمرکز را توصیه می کنند و بعضی از آنها اظهار می دارند که این نوع ذخیره ساده است. کوین بیس در این میان نوعی محافظت توسط خود اشخاص را فراهم آورده است و کیف پول های غیر متمرکزی موجود هستند که افراد می توانند از طریق آنها به ارسال و دریافت ارز دیجیتال بپردازند. رسیدن کاربران مبتدی به نقطه ای که خود تقاضای عدم تمرکز کنند، زمان می برد و به همین دلیل است که کوین بیس قدم به قدم پیش می رود.

خرید کریپتو با ارز فیات

ارز دیجیتال و فیات

یکی از کاربرد های اصلی ارز های دیجیتال، خرید و فروش آنها در برابر ارز های فیات است و این کاربرد امروزه بسیار محبوبیت یافته است. ممکن است حتی ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) هم این کاربرد ارز های دیجیتال را پیش بینی نکرده باشد.

برای محقق شدن این کاربرد از جانب کوین بیس، لازم بود که کوین بیس روابطی با جهان مالی داشته باشد و مسائل قانون گذاری و غیره را حل کند. از جمله مسائل پیش روی کوین بیس، می توان موارد زیر را نام برد:

کوین بیس یک شرکت واقع در ایالات متحده آمریکا است و لازم است که با قوانین این کشور تطابق داشته باشد. برای این کار اخذ مجوز های مختلف و ارتباط کاری نزدیک با قانون گذاران مورد نیاز بود.

کوین بیس همچنین به کار با بانک ها و شرکت های پرداخت احتیاج داشت. برای این کار، تنها راه مشارکت با این موسسات بود که البته این مشارکت نیز در این حوزه دشواری های بسیاری داشت.

اینها تعدادی از مخاطراتی بودند که کوین بیس در این مسیر با آنها مواجه بود تا به مردم اجازه دهد که این انتخاب ظاهرا متناقض یعنی خرید کریپتو با ارز فیات را انجام دهند.

عمل گرایی واقعا موثر است

ایدئولوژی در صنعت کریپتو بیش از هر صنعت دیگری نقش دارد و این چیز خوبی است. امروزه با توجه به واقع بینی های مطرح شده در این نوشتار، افراد زیادی به کوین بیس پیوسته اند و کوین بیس نیز تبدیل به پلتفرمی ارزشمند برای میلیون ها نفر شده است. کوین بیس باعث شد که افراد زیادی بتوانند اولین ارز دیجیتال خود را بخرند و این باعث افزایش سرویس ها و برنامه ها در جهان نوظهور کریپتو شد. نظر شما چیست؟ آیا کوین بیس اقدامات درستی در فضای ارز های دیجیتال انجام داده است؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
nakamoto

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا