اخبار بیت کوین

هزینه تولید یک BTC در کشورهای مختلف چقدر است؟ + بحران برق در قطب استخراج بیت کوین

کوین گکو (CoinGecko) در آخرین گزارش خود میزان هزینه مورد نیاز در هر کشور را برای تولید یک بیت کوین برای ماینرهای انفرادی اعلام کرده است. در این میان، ایران در رتبه دوم ارزان‌ترین کشورها برای استخراج بیت کوین بر اساس هزینه برق خانگی قرار دارد. اما اوضاع در آمریکا بحرانی است. تگزاس به عنوان قطب استخراج بیت کوین با کمبود برق مواجه است و از مردم و کسب‌و کارها درخواست کرده مصرف برق خود را کاهش دهند. اگر ماینرها تجهیزات استخراج را خاموش کنند این موضوع بر هش ریت بیت کوین تاثیر منفی خواهد گذاشت.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به نقل از بیت کوین سیستمی، گزارش جدید کوین گکو تفاوت‌های قابل توجهی را در هزینه‌های برق خانگی مورد نیاز برای استخراج ۱ بیت کوین (BTC) در سراسر جهان نشان می‌دهد. این گزارش تخمین می‌زند استخراج یک بیت کوین توسط یک ماینر مستقل به طور متوسط به ۲۶۶٬۰۰۰ کیلووات ساعت (kWh) برق نیاز دارد که حدود هفت سال طول می‌کشد.

همچنین، این گزارش نشان می‌دهد میانگین هزینه برق خانگی برای استخراج بیت کوین ۴۶٬۲۹۱ دلار است که ۳۵٪ بیشتر از میانگین قیمت روزانه یک بیت کوین (۳۰,۰۹۰ دلار) در جولای ۲۰۲۳ (تیر ماه ۱۴۰۲) است.

با این حال، این هزینه به طور قابل توجهی بسته به منطقه و کشور مربوطه متفاوت است. اروپا با ۸۵٬۷۶۷.۸۴ دلار بالاترین میانگین هزینه را دارد، در حالی که کمترین میانگین هزینه با ۲۰٬۶۳۵.۶۲ دلار متعلق به آسیا است.

بر اساس این گزارش، تنها ۶۵ کشور از نظر استخراج انفرادی برای ۱ بیت کوین منحصرا بر اساس هزینه‌های برق خانگی سودآور هستند. این کشورها بیشتر در آسیا و آفریقا واقع شده‌اند؛ جایی که قیمت برق کمتر از سایر مناطق است.

همچنین، این گزارش بیان می‌کند که ۹ کشور استخراج، معامله و استفاده از ارزهای دیجیتال را به طور کامل ممنوع کرده‌ و ۴۲ کشور نیز محدودیت‌های ضمنی را برای استفاده از ارزهای دیجیتال اعمال کرده‌اند.

گران‌ترین و ارزان‌ترین کشورها برای استخراج بیت کوین

کشورهایی که بیشترین هزینه برق برای تولید ۱ بیت کوین (BTC) دارند به شرح زیر فهرست شده‌اند:

۱- ایتالیا ۲۰۸٬۵۶۰.۳۳ دلار
۲- اتریش ۱۸۴٬۳۵۲.۴۴ دلار
۳- بلژیک ۱۷۲٬۳۸۱.۵۰ دلار
۴- دانمارک ۱۶۶٬۷۹۵.۰۶ دلار
۵- آلمان ۱۶۳٬۳۳۶.۷۹ دلار
۶- ایرلند ۱۵۹٬۶۱۲.۵۰ دلار
۷- لیتوانی ۱۵۲٬۱۶۳.۹۲ دلار
۸- هلند ۱۳۷٬۷۹۸.۷۹ دلار
۹- انگلستان ۱۳۰٬۶۱۶.۲۳ دلار
۱۰- جزایر کیمن ۱۲۸٬۲۲۲.۰۴ دلار

کشورهایی که کمترین هزینه برق را برای تولید 1 BTC دارند به شرح زیر هستند:

۱- لبنان ۲۶۶.۰۲ دلار
۲- ایران ۵۳۲.۰۴ دلار
۳- سوریه ۱٬۳۳۰.۱ دلار
۴- اتیوپی ۱٬۵۹۶.۱۲ دلار
۵- سودان ۲٬۱۲۸.۱۷ دلار
۶- لیبی ۲٬۶۶۰.۲۱ دلار
۷- قرقیزستان ۲۶۶۰.۲۱ دلار
۸- آنگولا ۳٬۷۲۴.۲۹ دلار
۹- زیمبابوه ۳٬۹۹۰.۳۱ دلار
۱۰- بوتان ۴٬۲۵۶.۳۳ دلار

در حالی که هزینه برق مورد نیاز برای تولید ۱ بیت کوین در ترکیه تقریبا ۲۲٬۰۰۰ دلار ثبت شده است، طبق داده‌های کوین گکو در ایالات متحده هزینه مورد نیاز برای استخراج یک بیت کوین ۴۶٬۲۸۰ دلار است.

لازم به ذکر است که در برخی کشورها مانند ایران، استفاده از برق خانگی برای استخراج ممنوع است و هزینه اعلام شده در این گزارش لزوما به معنای هزینه واقعی برق برای ماینرها در ایران نیست. اگرچه در ایران هزینه برق نسبت به بسیاری از کشورها کمتر است اما در این گزارش، می‌توانید آخرین تغییرات مربوط به هزینه استخراج بیت کوین در ایران را بررسی نمایید.

کمبود برق در تگزاس، قطب استخراج BTC در آمریکا

شورای غیرانتفاعی تضمین دسترسی به الکتریسیته در ایالت تگزاس (ERCOT) از خانوارها و مشاغل خواسته است که به صورت داوطلبانه مصرف برق خود را کاهش دهند، زیرا قیمت‌ برق در تگزاس از مرز ۵٬۰۰۰ دلار عبور کرده است. اما سوال اینجاست که این موضوع چگونه بر ماینرهای بیت کوین (BTC) تاثیر خواهد گذاشت؟

افزایش قیمت برق در تگزاس می‌تواند به شدت بر استخراج کنندگان بیت کوین (BTC) تاثیر منفی بگذارد، زیرا این ایالت قطب اصلی صنعت استخراج است.

بر اساس گزارش بلومبرگ، قیمت تمام شده برق در تگزاس به دلیل تاثیر گرمای تابستان افزایش یافته است. تصویر زیر نشان می‌دهد قیمت‌ها به مرز ۵٬۰۰۰ دلار نزدیک شده‌ و به سقف قیمت ERCOT رسیده‌اند و بیش از ۶۰ برابر افزایش یافته‌اند.

قیمت تمام شده برق در تگزاس
قیمت تمام شده برق در تگزاس؛ منبع: بلومبرگ

به دنبال افزایش قیمت، مازاد عرضه برق کاهش یافته است. از این رو، ERCOT از مردم و کسب‌وکارها خواسته است تا مصرف برق را محدود کنند.

تاثیر افزایش قیمت برق در تگزاس بر هش ریت بیت کوین

تگزاس یکی از بزرگ‌ترین مراکز استخراج بیت کوین است. تصویر زیر نشان می‌دهد بخش عظیمی از هش ریت برخی از بزرگ‌ترین شرکت‌های استخراج مربوط به ایالت تگزاس است. به علاوه، ۱۰۰٪ فعالیت‌های شرکت استخراج رایت (Riot) نیز در تگزاس انجام می‌شود.

هش ریت ماینرهای بیت کوین در تگزاس
هش ریت ماینرهای بیت کوین در تگزاس؛ منبع: فوربز

ماینرهای تگزاس سابقه تعطیلی داوطلبانه عملیات خود و همکاری با ERCOT برای صرفه‌جویی در انرژی را دارند. اگر آنها به میل خود تجهیزات ماینینگ را در طول بحران فعلی خاموش کنند، قطعا بر نرخ هش بیت کوین تاثیر می‌گذارد.

در دسامبر ۲۰۲۲ (آذر ۱۴۰۱)، زمانی که طوفان زمستانی تگزاس را درنوردید، نرخ هش بیت کوین به شدت افت کرد و حدود ۳۵٪ کاهش یافت، زیرا ماینرها ریگ‌های ماینینگ را خاموش کردند. با این حال، هش ریت در روز بعد، به سطوح قبلی خود بازگشت.

در میان تحولات فعلی، هش ریت بیت کوین از ابتدای هفته کاهش یافته است. تصویر زیر نشان می‌دهد هش ریت از ۴۴۵ EH/s (اگزا هش بر ثانیه) در روز دوشنبه به ۴۰۶ EH/s در روز پنجشنبه کاهش یافته است.

هش ریت بیت کوین
هش ریت بیت کوین؛ منبع: کریپتوکوانت

هش ریت میزان توان محاسباتی در یک شبکه اثبات کار است. همچنین، به تعیین سختی استخراج و امنیت یک بلاکچین کمک می‌کند.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا