متوسط مقالات

تاثیر قوانین مالیاتی امریکا بر قیمت بیت کوین چیست؟

عموما می‌توان برای کاهش شدید ارزش یک دارایی دلایل زیادی را در نظر گرفت. اما کاهش ۱۰ درصدی قیمت بیت کوین که در ۲ آوریل اتفاق افتاد، به‌علت انتشار خبر افزایش دو برابری مالیات بر سود سرمایه است که جو بایدن، رئیس جمهور جدید امریکا، به ثروتمندترین افراد آمریکا تحمیل کرده‌ است. در این مقاله تاثیر قوانین مالیاتی بر بازار ارزهای دیجیتال و مخصوصا رمز ارز BTC را بررسی می‌کنیم.

افزایش مالیات ممکن است باعث نوسانات کوتاه‌مدت قیمت بیت کوین شود، «اما در بلندمدت ممکن است شاهد تقاضای بیشتری برای برنامه‌های دیفای (DeFi) و سایر موارد استفاده وثیقه‌ای باشد».

تاثیر مالیات بر قیمت بیت کوین

سازمان امور مالیات IRS صرافی کراکن دادگاه kraken

قیمت بیت کوین به عنوان اولین رمز ارز جهان، به‌طور معمول نوسانات زیادی دارد، بنابراین کاهش ۱۰ درصدی قیمت BTC (که در این مقاله این ریزش را به عنوان نمونه موردی انتخاب کرده‌ایم) نباید توجه ویژه‌ای به چنین کاهش قیمتی کرد. اما این مورد مناسبی برای بررسی تأثیر قانون “مالیات بر سود سرمایه” در ایالات متحده بر رشد ارزهای دیجیتال و قیمت بیت کوین و در نگاهی جامع تاثیر آن بر فناوری بلاکچین در آینده است.

آیا این قانون به تصویب خواهد رسید و در بلند مدت پایدار می‌ماند؟ اگر پاسخ بله است، آیا با توجه به ابهام سیاست‌های آمریکا، این طرح بایدن اصلا به نتیجه می‌رسد؟ چگونه می‌توان فوران بازار کوچک، بازار ارزهای دیجیتال، را در مواجهه با احتمال افزایش مالیات در یک کشور توضیح داد؟ ‌به‌طور کلی چه نوع سؤبرداشت‌هایی را ‌می‌توان با توجه به مالیات رمزارز ها مورد توجه قرار داد؟ این موارد پرسش‌های اساسی در زمینه بررسی تاثیر مالیات به سود سرمایه‌گذاری بر آینده قیمت بیت کوین است.

مارکوس ویتث (Markus Veith)، شریک امور حسابرسی و مدیر امور دارایی‌های دیجیتال شرکت Grant Thornton LLP، به کوین تلگراف گفت:

کاهش قیمت بیت کوین می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد و نمی‌توان به صورت قطعی یک عامل را برای آن در نظر گرفت. مثلا، وضعیت قراردادهای خرید و فروش در بازار فیوچرز و نزدیک شدن به تاریخ سررسید آن، یکی از عوامل مهم در ریزش ده درصدی قیمت بیت کوین بود. اما بدون شک لایحه افزایش دو برابری مالیات بر سود درآمد در ایالات متحده مهمترین شوک قیمتی به بازار بیت کوین بود.

انتشار شایعه‌هایی مبنی بر اینکه وزیر خزانه‌داری امریکا، جنت یلن (Janet Yellen)، در تلاش برای تحمیل نرخ ۸۰٪ مالیات بر سود سرمایه در بازار ارزهای دیجیتال است، شوکی را به بازار بیت کوین وارد کرد. گزارشی که بعدا کاملا تکذیب شد. ویت در این زمینه افزود:

همچنین شایعاتی مبنی بر تحقیق خزانه‌داری آمریکا از موسسات مالی برای استفاده غیرقانونی ارزهای دیجیتال وجود داشت. کاری که وزارت دادگستری انجام خواهد داد نه وزارت خزانه‌داری.

مالیات بر سود سرمایه ابعاد گسترده‌ای دارد

دیوید ترینر (David Trainer)، مدیرعامل شرکت تحقیقاتی سرمایه‌گذاری New Constructs، نوسانات قیمت بیت کوین را بی‌اهمیت دانست و اظهار داشت:

نوسان ۱۰٪ برای بیت کوین و به‌طور کلی رمزارزها چیز جدیدی نیست و نباید باعث تعجب ما شود.

در همین حال، تایلر منزر (Tyler menzer)، مشاور مالی و دانشجوی دکتری حسابداری در دانشگاه آیووا، خاطرنشان کرد:

در حالی که اخبار مالیات با افت قیمت لحظه‌ای بیت کوین همزمان شد، اما ممکن است تنها یکی از عوامل متعدد تاثیر گذار بر کاهش قیمت بوده باشد.

اما مالیات مهم است. کارلوس بتانکورت (Carlos Betancourt)، یکی از بنیان‌گذاران BKCoin Capital در میامی، به نیوزویک گفت:

پیشنهاد بایدن، نرخ موثر مالیات را در بعضی ایالات بیش از ۵۰٪ قرار می‌دهد که برای ایجاد شغل مضر خواهد بود. همچنین سرعت مهاجرت از ایالاتی مانند کالیفرنیا و نیویورک، به ایالاتی که از نظر مالیاتی مهربان‌تر هستند، مانند فلوریدا و تگزاس، که مالیات بر درآمد ندارند، افزایش خواهد یافت.

البته این هنوز روزهای اول دولت جدید است و این سوال وجود دارد که آیا دو برابر شدن مالیات بر سود سرمایه‌ در مورد ثروتمندترین‌ها و رسیدن نرخ به ۳۹.۶درصد، همان‌طور که پیشنهاد شده است، اصلا از کنگره دست نخورده عبور می‌کند یا این نرخ در نهایت کاهش خواهد یافت. در صورتی که این لایحه تصویب شود، آنگاه باید بر تاثیر بلند مدت آن بر قیمت بیت کوین و به طور کلی بازار ارزهای دیجیتال اظهار نظر کرد.

مظهر وانی (Mazhar Wani)، شریک امور مالیاتی شرکت PricewaterhouseCoopers در سانفرانسیسکو، به کوین تلگراف گفت:

به هر حال فردی باید هزینه‌های بسته‌های محرک اقتصادی که در دوران کرونا میان اقشار جامعه توزیع شده و کسری‌ها و بدهی‌های ملی را پرداخت کند. بنابراین به احتمال زیاد در آینده نزدیک شاهد افزایش مالیات خواهید بود. اما اینکه این افزایش در مورد سود سرمایه است یا چیزی دیگر هنوز تصمیم گیری نشده است.

با این حال، امری ماریان (Omri Marian)، استاد حقوق دانشگاه کالیفرنیا، مدرسه حقوق Irvine، گفت که بعید به نظر می‌رسد این پیشنهاد به شکل کنونی پذیرفته شود. ماریان به کوین تلگراف گفت:

تعداد نمایندگان حزب دموکرات در کنگره برای تصویب این لایحه بسیار محدود است. کریس وستون (Chris Weston)، رئیس تحقیق در گروه Pepperstone، که یک کارگزاری فارکس است، گفت:

بعید است اعدادی که در این مقطع پیشنهاد شده‌اند به شکل فعلی از سنا بگذرد. دموکرات‌های میانه‌رو از این درصدهای مالیاتی پشتیبانی نخواهند کرد.

پرسش‌های اساسی در مورد تاثیر مالیات بر قیمت بیت کوین

نوسان قیمت

حال شایعات را کنار بگذاریم، اگر دو برابر شدن مالیات بر سود سرمایه در کنگره تصویب شود، آیا این لزوماً به معنای هوای طوفانی برای ارزهای دیجیتال و تکنولوژی بلاک چین است؟ آیا در این صورت شاهد خروج سرمایه از بازار ارزهای دیجیتال و مخصوصا بیت کوین خواهیم بود؟ آیا تعداد سرمایه‌گذاران آمریکایی بیت کوین به اندازه‌ای هست که شاهد ریزش شدید قیمت بیت کوین باشیم؟ تاثیر آن بر سایر ارزهای دیجیتال چیست؟

شاید نه! نیثن گلدمن (Nathan Goldman)، استادیار حسابداری در دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی، مولف کتاب «اهمیت امور مالیاتی بیت کوین» در این زمینه معتقد است که لایحه جدید مالیات بر سود سرمایه ثروتمندترین افراد امریکار را هدف گرفته است. کسانی که بیش از ۱ میلیون دلار درآمد سالانه دارند و آن هم فقط در صورت فروش دارایی دیجیتال دریافت می‌شود:

در نتیجه، مشخص نیست که آیا تغییرات پیشنهادی بر اکثریت دارندگان ارزهای دیجیتال تأثیر می‌گذارد یا خیر.

منزر در ادامه گفت، «با این وجود مالیات احتمالاً در قیمت بیت کوین تاثیر دارد. ما تحقیقات زیادی در مورد نتایج متنوع و جنبه‌های مختلف زندگی داریم که تحت تأثیر نرخ مالیات است، به‌ویژه در بخش مالی».

علاوه بر این، آنها می‌توانند رمزارز و تکنولوژی بلاک چین را به سمت و سوی جالبی سوق دهند. به‌عنوان مثال، وانی (Wani) انتظار دارد که شاهد «نوساناتی کوتاه‌مدت ناشی از تسویه کردن برخی سرمایه‌گذاران با نرخ پایین‌تر باشد. اما در بلند‌مدت، ممکن است شاهد تقاضای بیشتری برای برنامه‌های دیفای (DeFi) و سایر موارد استفاده وثیقه‌ای برای ایجاد نقدینگی و جلوگیری از ایجاد سود باشید».

درباه شایعاتی که درباره طرح مالیات بر سود سرمایه ۸۰ درصدی یلن چطور؟ که می‌شود آن را «تنبیهی و بی‌سابقه» خواند. گلدمن به کوین تلگراف گفت: «من اعتقاد ندارم مالیات بر سود سرمایه ۸۰ درصدی ارزهای دیجیتال واقعیت داشته باشد» – نظری که در جاهای دیگر نیز وجود دارد. اما برخی هنوز معتقدند که یلن واقعاً با رمزارز خو نگرفته است.

وستون گفت: «دیدگاه من این است که یلن اساساً بیت کوین را نمی‌فهمد. همچنین حمله به دارایی‌های دیجیتال برای محافظت در برابر فعالیت‌های مجرمانه، دارایی‌ای که از خود سند بجای می‌گذارد، عجیب و غریب است. خصوصاً به دلیل اینکه معمولاً در چنین معاملاتی پول نقد ترجیح داده می‌شود، چرا که ردی از خود بجا نمی‌گذارد. ترینر افزود:

من فکر می‌کنم جانت یلن به دنبال به حداقل رساندن حدس و گمان در مورد رمزارزها بود. او معتقد است که گمانه‌زنی‌‌ها، مانند آنچه در رمزارز می‌بینیم، برای سرمایه‌گذاران یا دارایی‌های اساسی سالم نیست.

منزنر در مورد کلیت موضوع افزایش مالیات بر سود سرمایه اظهار داشت: «تا آنجا که مالیات‌های بالاتر استفاده از ارز دیجیتال یا تصویب آن را برای کاربران جدید گران می‌کند، باعث پس‌روی خواهد شد». وی افزود: «با این حال، این همچنین می‌تواند استفاده از استیبل کوین‌‌ها را برای برخی از پروژه‌های ارز دیجیتال  تسریع کند، زیرا آن‌ها برای به حداقل رساندن نوسانات قیمت و در نتیجه به حداقل رساندن سود یا زیان از دیدگاه مالیات طراحی شده اند».

پل بیچی (Paul Beecy)، شریک خدمات مالیاتی در Grant Thornton LLP، به کوین تلگراف گفت.«ما معمولاً مالیات را به‌عنوان فاکتور تعیین کننده برای خارج شدن از یک موقعیت سرمایه گذاری نمی دانیم، اما در زمان خروج ممکن است میزان و درصد مالیات تعیین‌کننده باشد. برای مثال، اگر ضررهای مربوطه باید برداشت شود، در زمانی که دوره‌های بلندمدت/ کوتاه‌مدت باید بررسی شوند».

آیا سیاست مالیاتی ایالات متحده در سطح جهانی اهمیت دارد؟

آیا این مساله تنها مربوط به ایالات متحده است؟ آیا واقعاً در سنگاپور یا فرانسه مهم است که در آمریکا درباره سیاست مالیاتی – به‌ویژه برای دارایی‌ای مانند بیت کوین که بصورت جهانی خریداری و نگهداری می‌شود – چه اتفاقی می‌افتد؟

به گفته وانی، «مزیت رقابتی در اینجا مهم است»، وی افزود: «مهم است كه آیا سایر كشورها از سیاست‌های مشابه مالیات پیروی می‌كنند یا خیر». همچنین، او معتقد است كه ممكن است کشورهای دیگر با ارائه «مشوق‌های بیشتر – یعنی مالیات کمتر – برای جذب استعدادها و مشاغل بیشتر از این صنعت در حال رشد به مناطق خود، تلاش كنند».

منزر افزود: «تنها چیزی که به طور قطعی می‌توانم در مورد میزان تأثیر سیاست مالیاتی ایالات متحده بر رمزارز بگویم این است که ما چیز زیادی نمی دانیم»، اما «سیاست ایالات متحده می‌تواند تغییرات واقعی در اقتصاد مبادله رمزارزها ایجاد کند». به عنوان مثال، به لطف سیاست‌های ایالات متحده، بسیاری از صرافی‌های جهانی به شهروندان ایالات متحده اجازه معامله نمی‌دهند. «از این رو به عنوان عاملی موثر تریدرهای غیرآمریکایی را از تریدهای آمریكا جدا می‌كند، این اندكی ایده جهانی بیت کوین یا سایر ارزهای دیجیتال را از بین می‌برد».

ماریان گفت این موضوع مهمی است، زیرا «اگر شما یک مالیات‌دهنده ایالات متحده باشید، بدون توجه به نحوه بدست آوردنش، برای معاملات مالی رمزارز خود به آمریکا بدهکارید. اگر دارایی خود را نزد متولی خارجی نگه دارید، ممکن است نظارت آن برای خدمات درآمد داخلی (IRS) دشوارتر باشد. اما اگر عمداً تقلب کنید، خیلی به تغییر نرخ مالیات اهمیت نمی‌دهید».

آنچه به نظر روشن است نداشتن شفافیت در مورد مالیات و ارزهای دیجیتال است، شروع با این تصور غلط رایج، مبنی بر اینکه شما نیازی به پرداخت مالیات برای رمزارز ندارید. به گفته گلدمن:

«شما باید از افزایش ارزش دارایی‌های ارز دیجیتال خود مالیات بپردازید. به عنوان مثال، اگر یک بیت کوین در تاریخ ۱ ژانویه ۲۰۱۶ به قیمت ۴۳۴ دلار خریداری کرده باشید و از آن بیت کوین برای خرید تسلا در تاریخ ۱ آوریل ۲۰۲۱ استفاده کنید – به ارزش ۵۸۷۲۶ دلار – شما برای مابه التفاوت آن مالیات بر سود سرمایه بدهکارید».

هیچ قانون سخت و سریعی وجود ندارد

موضوع پیچیده‌تر اینکه، هیچ برخود مالیاتی استانداردی برای موارد استفاده متنوع ارزهای دیجیتال وجود ندارد. همانطور که بیچی به کوین تلگراف گفت: «وقتی ارز دیجیتال توسط سرمایه‌گذاران خرده فروش [در ایالات متحده آمریکا] به عنوان دارایی سرمایه‌ای نگهداری می‌شود، قوانین مالیات خرید و فروش آن به طور منطقی قابل درک است و مالیات بر سود سرمایه که اعمال می‌شود باید بر معاملات ارز دیجیتال به روشی بسیار شبیه به سایر دارایی‌های سرمایه مالی تاثیر بگذارد».

اما برعکس، وقتی ارز دیجیتال به عنوان بخشی از معاملات پیچیده‌تر استفاده می‌شود «و از سایر ابزارهای مالی عجیب و غریب تقلید می‌کند – مانند مشتقات،NFT  ها (توکن های غیرمنعطف) و برخی از توکن های  امنیتی مقرر – در این صورت قوانین مالیاتی برای آن معاملات ارز دیجیتال واقعاً واضح نیست».

در مجموع، هفته گذشته قیمت‌های بیت کوین ممکن است واکنشی شدید نسبت به برخی از برنامه‌های مالیاتی اولیه باشد، اما این تاثیر احتمالاً قابل پیش‌بینی بود، با توجه به اینکه «مقررات به وضوح یک ابر خاکستری بزرگ هستند» که اضطراب را ایجاد می‌کند، همان‌طور که وستون اشاره کرد، «اما همان‌طور که بارها دیده‌ایم، بازار ابتدا می‌فروشد، سپس فکر می‌کند و معمولاً افراد آرام‌تر برنده می‌شوند».

البته مالیات یک امر جدی است، و حتی اگر دو برابر شدن مالیات بر سود سرمایه مستقیماً بر ثروتمندترین افراد تأثیر بگذارد، تاریخ به ما می‌آموزد که مالیات می‌تواند تأثیر مهمی بر رشد بلند مدت داشته باشد – بنابراین، باید به آن توجه شود.

سخن پایانی

مالیات نوعی قانون‌گذاری است و صرف این واقعیت که بحث‌هایی از این دست تنها در دوازدهمین سال وجود رمزارز در حال انجام است، می‌تواند تا حدی اطمینان ایجاد کند که ایالات متحده قرار نیست تلاشی برای ممنوع کردن ارزهای دیجیتال انجام دهد. منزر تایید کرد: «در واقع، تاثیر این اتفاقات می‌تواند باعث افزایش  پذیرش عمومی و به همراه آن اعتماد بیشتر مردم باشد».

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا