متوسط مقالات عمومی

بررسی محدودیت‌های اتریوم 2 و دیفای برای کاربران!

تا زمانی که اتریوم ۲.۰ ثابت کند که می‌تواند آنچه را که ادعا می‌کند انجام دهد، تاثیر کامل آن بر دیفای و سایر برنامه‌ها هنوز مشخص نشده است. بسیاری از مردم با نگرانی انتشار اتریوم ۲ را تماشا می‌کنند؛ زیرا رسانه‌ها آن را به عنوان «تغییر دهنده بازی» برای صنعت ارزهای دیجیتال معرفی کرده‌اند. اما به نظر می‌رسد افراد فراموش می‌کنند که در حال حاضر جایگزین‌های مناسبی نیز موجود است.

در این سرزمین همه برنده‌اند!

در تولد تترلند 2 اتریوم هدیه بگیرید!

برو به تترآیلند

مساله زمان در اتریوم ۲ و دیفای

مساله زمان در اتریوم ۲ و دیفای

در روزهای اخیر که بازار امور مالی غیرمتمرکز گرم است، هیجان زیادی در اطراف اتریوم ۲ وجود داشته است. قرارداد واریز Beacon Chain برای راه اندازی فاز صفر Ethereum 2.0 در دسامبر ۲۰۲۰ به مقدار کافی دست پیدا کرد، با این حال، این مرحله اول است و انتظار نمی‌رود که عملکرد کامل آن تا دو سال آینده – یا شاید حتی طولانی‌تر – آغاز شود. بنابراین، مدتی طول می‌کشد تا افراد ببینند که آیا اتریوم ۲ می‌تواند آنچه را که ادعا می‌کند انجام دهد یا خیر.

راه‌اندازی اتریوم ۲.۰ برای ارتقاء شبکه الزامی است؛ ازدحام مداوم شبکه و افزایش کارمزدهای گس، شبکه را بیش از حد محدود کرده است. از زمانی که صنعت دیفای جلب توجه بیشتری کرده است، این مشکلات نیز بیشتر آشکار شده‌اند. یافتن راه‌حل دائمی الزامی است؛ اما دستیابی به آن آسان و ساده نیست.

یک بحث در طرفداری از اتریوم ۲.۰، وجود راه‌حل‌های مقیاس‌پذیری لایه دوم برای کاهش ازدحام است. ایده‌های نوآورانه از جمله Loopring نشان می‌دهد که کارها می‌توانند به شکلی دیگر انجام شوند. با این حال، این لایه‌ها به طور وسیع استفاده نمی‌شوند و ممکن است هرگز استفاده نشوند. چنین ادغامی ممکن است موجب تسکین کوتاه مدت شود؛ اما نمی‌توان به عنوان یک راه‌حل طولانی مدت در نظر گرفت.

اتریوم محدودیت‌های خاص خود را دارد

از نظر طراحی، نسخه فعلی اتریوم (اتریوم ۱) خیلی محدود است، زیرا برای مقیاس پذیری در ابعاد گسترده طراحی نشده است. این کمی غیرمعمول است؛ چون این پروژه همیشه به عنوان پناهگاه توسعه دهندگانی که به دنبال آزمایش تکنولوژی بلاک چین هستند، به بازار عرضه شده است. برنامه‌ها، پروژه‌ها و خدمات بیشتر، فقط منجر به ازدحام بیشتر و نارضایتی کاربران می‌شود.

با توجه به این که این شبکه قطب اصلی نوآوری‌های مالی است، روش متفاوتی لازم است. در حالی که تکنولوژی اتریوم از برخی جهات انعطاف‌پذیر است، اما خطر هک، کدهای ناامن و موارد دیگر را نیز در خود جای داده است. علاوه بر این، تعداد کمی از پروژه‌ها فراتر از خودِ اتریوم رفته‌اند.

این موضوع با مشاهده چشم‌انداز فعلی دیفای آشکار می‌شود. صدها پروژه آمده و رفته‌اند، اما تعداد کمی از آنها سرپا مانده‌اند. از بین پروژه‌های باقی‌مانده، هیچ یک از آنها پشتیبانی بین زنجیره‌ای را ارائه نمی‌دهند. همه چیز در مورد کاربران اتریوم است؛ حتی اگر اکوسیستم منعطفی نباشد.

بیت کوین می‌تواند به پادشاه دیفای تبدیل شود

بیت کوین می‌تواند به پادشاه دیفای تبدیل شود

جستجوی فرصت‌ها در دنیای Defi باید به طور پیش فرض پشتیبانی بیت کوین را داشته باشد؛ اما متاسفانه امروزه چنین نیست. البته برخی پروژه‌های دیفای از بیتکوین مبتنی بر شبکه اتریوم (WBTC) پشتیبانی می‌کنند. این نسخه توکنیزه شده از BTC، از استاندارد توکن ERC20 پیروی می‌کند که از نظر من یک مانع غیرضروری است که حتی نباید وجود داشته باشد.

با توجه به حجم بازار Bitcoin و تسلط بر ارزهای دیجیتال، وضعیت فعلی گیج‌کننده است. عدم پشتیبانی از پادشاه ارزهای دیجیتال به شکل بومی آن، یک مشکل واضح است. به نظر نمی‌رسد که هیچ یک از پروژه‌های اصلی امور مالی غیرمتمرکز قصد تغییر مدل کسب و کار خود برای استفاده از بیت کوین را داشته‌ باشند و این نشانه واضحی از عدم نوآوری در دیفای است.

دیفای برای ادامه به بیت کوین نیاز دارد

اگرچه Defi به شکل فعلی محبوب است، اما همچنان یک بازار کاملا خاص است. به گفته دیفای پلاس (DeFi Pulse) ، بیش از ۲۳ میلیارد دلار ارزش کل قفل شده (TVL) در پلتفرم‌های برتر DeFi اتریوم وجود دارد. از این میزان، بیش از ۳ میلیارد دلار به صورت WBTC تامین می‌شود – نشانه روشنی از آنچه سرمایه‌گذاران و دلالان می‌خواهند در آینده ببینند.

به جای تمرکز بر اتریوم، استراتژی بهتر و دقیق‌تر، کاوش در سایر رمز ارزهای اصلی خواهد بود. روش حمایت از دارایی‌های دیجیتالی که اتر نیستند غیرمعمول است؛ اما پروژه‌های دیفای دیگری نیز وجود دارند که از ETH و توکن‌های ایجاد شده بر روی بلاک چین آن پشتیبانی ‌کنند.

نتیجه

انتظار برای دستیابی اتریوم ۲.۰ به پتانسیل کاملش هیچ مشکلی ندارد. با این حال و با در نظر گرفتن پشتیبانی پروژه‌های امور مالی غیرمتمرکز، در حال حاضر هیچ کس نمی‌داند این موضوع چقدر طول می‌کشد. در این بین دلیلی برای تبدیل دارایی‌های موجود مانند بیت کوین یا XPR به اتر وجود ندارد؛ زیرا این دارایی‌ها را می‌توان از طریق راه‌حل‌های بین زنجیره‌ای استفاده کرد.

علاوه بر این، باید از خود پرسید که آیا با ارتقا نسخه اتریوم ۲.۰ به طور واقعی مشکلات اتریوم حل می‌شود؟ روی کاغذ به نظر می‌رسد که این یک آپدیت بزرگ است؛ اما در حقیقت، همه چیز باید توسط عموم مردم آزمایش و تایید شود. امروزه گزینه‌های دیگری نیز در دسترس است که توسط متخصصین درجه یک بین‌المللی ساخته شده‌اند. علاوه بر این، نگه داشتن همه گزینه‌ها روی میز، اغلب بر قرار دادن همه تخم مرغ‌ها در یک سبد ارجحیت دارد.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
4 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا