مقالات عمومی

با موتورهای جستجوی غیر متمرکز و نحوه کار آنها بیشتر آشنا شویم!

موتورهای جستجو مفهومی می‌باشند که اکثر افراد در کشورهای توسعه یافته با آن آشنا هستند. موتورهای جستجوی بسیار زیادی وجود دارند که بعضی از آنها بسیار مشهور هستند که از بین آنها می‌توان به گوگل، یاهو و بینگ (Bing) اشاره کرد. موتورهای جستجوی کمتر شناخته شده ای نظیر Ask.com و Ecosia.org وجود دارند.

موتورهای رایج و استاندارد دارای تک نقطه کنترل (یک رابطه کنترلی که فقط تحت کنترل یک سرویس می‌باشد) می‌باشند و توسط شرکت های مسئول این موتورهای جستجو اداره می‌شوند. به عبارت دیگر، این موتورهای جستجو، متمرکز می‌باشند. موتور جستجوی غیرمتمرکز به موتور جستجویی می‌گویند که عملکرد مشابهی با موتورهای جستجوی متمرکز دارد اما فاقد تک نقطه کنترل می‌باشد. کنترل این موتورهای جستجو در سراسر شبکه توزیع شده است و به همین دلیل به آنها موتورهای جستجوی غیرمتمرکز می‌گویند.

موتورهای جستجوی غیرمتمرکز

پیشینه موتورهای جستجوی غیرمتمرکز

سابقه مفهوم موتورهای جستجوی غیرمتمرکز به یک الی دو دهه می‌رسد. هرچند این دست از موتورهای جستجو تاکنون نتوانسته اند محبوبیت گسترده ای به دست آورند، زیرا بسیاری از مردم با موتورهای جستجوی رایج و متمرکز عادت کرده اند.

اما چندین عامل وجود دارد که منجر به افزایش محبوبیت این نوع موتورهای جستجو می‌شود. اولین عامل ظهور ارزهای دیجیتالی نظیر بیت کوین، اتریوم و لایت کوین می‌باشد. ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز می‌باشند و بر بستر بلاک چین (دفترکل عمومی متن باز) اجرا می‌شوند. موفقیت ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز باعث به وجود آمدن علاقه بیشتر به دارایی های رمزنگاری شده و غیرمتمرکز دیگر می‌شود و موتورهای جستجو نیز یکی از این موارد می‌باشند.

چندین موتور جستجوی همتا به همتا و غیرمتمرکز وجود دارد که معرفی شده یا توسعه یافته اند. این موتورهای جستجو عبارتند از Infrasearch، Opencola، YaCy، Faroo و چندین مورد دیگر. هدف این موتورهای جستجوی غیرمتمرکز، ایجاد گزینه جایگزینی است که بسیاری از افراد آن را به موتورهای جستجوی متمرکز ترجیح دهند.

نحوه کار موتورهای جستجوی غیرمتمرکز چگونه است؟

اگرچه عملکرد اصلی موتورهای جستجوی غیرمتمرکز همانند رقبای متمرکز خود می‌باشد، اما نحوه عملکرد آنها متفاوت است. در موتورهای جستجوی متمرکز می‌توانید به جستجوی موضوعات مورد علاقه خود بپردازید و سپس شرکت های مورد نظر، اطلاعات جستجوهای شما را نزد خود نگه می‌دارند. این اطلاعات می‌تواند برای اهداف بازاریابی مورد استفاده قرار گیرد و در سرورهای این شرکت ها ذخیره شود.

با وجود موتورهای جستجوی غیرمتمرکز، هیچ شرکتی مالک اطلاعات شما نمی‌باشد و حتی به اطلاعات جستجوی شما نیز دسترسی ندارند. در واقع، تمام اطلاعات رمزنگاری شده و در بلاک چین ذخیره می‌شود. به جای آنکه اطلاعات متعلق به شرکت ها باشد، کاربران مالک اطلاعات خود می‌باشند و با کلید خصوصی به کنترل آنها دسترسی دارند.

فقط در صورتی که کاربران تصمیم بگیرند کلیدهای خصوصی خود را با شرکت ها به اشتراک بگذارند این شرکت ها می‌توانند به اطلاعات و به بازار مبتنی بر این اطلاعات دسترسی داشته باشند. هرچند اگر کاربران تصمیم به این کار نگیرند، شرکت ها نخواهند توانست به اطلاعات دسترسی داشته باشند و طرح های بازاریابی بر اساس آنها ایجاد کنند.

با گذشت زمان، جستجوهای کاربران باعث شکل گیری هویت آنلاین آنها خواهد شد. این اطلاعات سریعا به موارد مورد علاقه کسب و کارهایی تبدیل می‌شوند که می‌خواهند در موتورهای جستجوی غیرمتمرکز تبلیغات کنند.

مزایای موتورهای جستجوی غیرمتمرکز

یکی از مزایای موتورهای جستجوی غیرمتمرکز این است که بسیار بیشتر از رقبای متمرکز خود خصوصی می‌باشند، زیرا یک شرکت مشخص نمی‌تواند تمام اطلاعات جستجوها را کنترل کند و آنها را به شرکت های بازاریابی بفروشد. بنابراین این موضوع بدان معنا است که کاربران، سطح بسیار بالاتری از کنترل بر اطلاعات مرتبط با جستجوهای خود در اختیار دارند.

یکی دیگر از مزایای مهم موتورهای جستجوی غیرمتمرکز این است که کاربران می‌توانند از اطلاعات خود پول به دست بیاورند، زیرا اگر کاربران کنترل اطلاعات جستجوهای خود را در اختیار داشته باشند می‌توانند خودشان به جای شرکت های موتورهای جستجو، این اطلاعات را به شرکت های بازاریابی بفروشند. این امر می‌تواند منجر به تغییر الگوی کاملی در صنعت موتورهای جستجو شود.

هم اکنون یک موتور جستجوی غیرمتمرکز به اسم بیت کلیو (BitClave) وجود دارد که از این مدل استفاده می‌کند. اسم برنامه این موتور جستجو نیز اکوسیستم جستجوی فعال بیت کلیو (BASE) می‌باشد که به ازای جستجوها به کاربران پرداخت های مختلف انجام می‌دهد. ارز دیجیتالی که به کاربران بیت کلیو برای حضور در BASE پرداخت می‌شود توکن فعالیت مشتریان یا CAT نام دارد. بسیاری از خرده فروشان در شبکه جستجوی بیت کلیو، این توکن را به عنوان روش پرداخت برای کالاها پذیرفته اند.

موتورهای جستجوی غیرمتمرکز قدرت این را دارند که از ایجاد یکه تازی در فضای موتورهای جستجو و تبلیغات دیجیتالی جلوگیری کنند. اجتناب از یکه تازی به طور کل برای اقتصاد خوب است زیرا از این موضوع جلوگیری می‌کند که یک یا دو شرکت قدرتمند، کنترل صنایع مختلف و قیمت های موجود در این صنایع را در اختیار بگیرند. بنابراین موتورهای جستجوی غیرمتمرکز می‌توانند باعث دگرگونی این حوزه شوند.

اثرات موتورهای جستجوی غیرمتمرکز

بیشترین جستجو بیت کوین

اگر موتورهای جستجو در مسیر ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز پیش بروند، روند مهمی از غیرمتمرکزسازی می‌تواند آغاز شود. بدین ترتیب تعداد بیشتری از اطلاعات مهم می‌تواند از طریق بلاک چین و توسط افراد ذخیره شود و حوزه اختیارات شرکت های عظیم کمتر می‌شود.

این امر می‌تواند قدرت و کنترل بسیار بیشتری در اختیار افراد قرار دهد. هرچند در حال حاضر، غیرمتمرکزسازی از طریق فناوری بلاک چین در مراحل اولیه رشد خود به سر می‌برد. در واقع تخمین زده شده است که کمتر یک درصد جمعیت آمریکا دارای بیت کوین می‌باشند. درصد مرتبط با استفاده از موتورهای جستجوی غیرمتمرکز از این هم کمتر می‌باشد. هرچند از آنجایی که این موضوع بسیار جدید است، یافتن اطلاعات مرتبط با آن نیز دشوار است.

اگر موتورهای جستجوی غیرمتمرکز محبوب تر شوند، این احتمال وجود دارد که شاهد ترکیبی از این نوع موتورهای جستجو با ارزهای دیجیتال باشیم، زیرا این موتورهای جستجو شناسایی برنامه های غیرمتمرکز و برنامه و شرکت هایی که از فناوری بلاک چین استفاده می‌کنند را آسانتر می‌کنند.

برای مثال یکی از موتورهای جستجو به اسم ویپوینت (Weipoint) اخیرا توسط آنتونیو جولیانو مهندس سابق کوین بیس عرضه شده است. این موتور جستجو، یافتن برنامه های غیرمتمرکزی که از قراردادهای هوشمند مبتنی بر اتریوم استفاده می‌کنند و بر بستر بلاک چین اجرا می‌شوند را برای کاربران آسان می‌کند. ویپوینت می‌تواند اولین موتور جستجویی باشد که بر اساس ارزهای دیجیتال و قراردادهای هوشمند اجرا می‌شود.

چالش های موتورهای جستجوی غیرمتمرکز

اگر موتورهای جستجوی غیرمتمرکز به حد کافی رشد کنند، این احتمال وجود دارد که شرکت های موتورهای جستجوی متمرکز اصلی آنها را به عنوان یک تهدید مشاهده کنند و به رقابت بیشتری با آنها بپردازند. هرچند گوگل هنوز ۶۳.۹ درصد بازار جستجو را در اختیار دارد و یاهو و بینگ نیز در رتبه های بعدی می‌باشند. بنابراین موتورهای جستجوی غیرمتمرکز مسیری طولانی در پیش دارند تا به عنوان تهدیدی برای موتورهای جستجوی متمرکز و رایج تبدیل شوند.

چالش دیگری که موتورهای جستجوی غیرمتمرکز با آن مواجه می‌باشند این است که نحوه استفاده از آن ها در ابتدا برای افراد معمولی دشوار است، زیرا به استفاده از گوگل، یاهو و بینگ برای انجام جستجوهای خود به شدت متکی شده‌اند. بنابراین مدتی طول می‌کشد تا کاربران به موتورهای جستجوی جدید عادت کنند.

هرچند حتی اگر مدت زیادی طول بکشد که موتور های جستجوی متمرکز بتوانند بخش عمده ای از استفاده رایج کاربران را به خود اختصاص دهند، بالاخره این امر رخ می‌دهد. در این خصوص می‌توان گفت مدت ها قبل مردم بیان می‌کردند که جایگزینی کتاب های راهنما توسط موتورهای جستجوی متمرکز نیز امری دشوار بود. اما اکنون نسلی وجود دارد که حتی کتاب های راهنما را نمی‌شناسند زیرا کاملا توسط موتورهای جستجو جایگزین شده اند.

مدیریت و فعالیت این فناوری نیز چالش دیگری است که موتورهای جستجوی غیرمتمرکز با آن مواجه خواهند شد. این امر می‌تواند موضوع مهمی باشد زیرا موتور های جستجوی غیرمتمرکز برخلاف موتورهای جستجوی عادی، سرورهای مخصوص برای ثبت و ساماندهی اطلاعات ندارند. بنابراین این موضوع، چالش ویژه ای را به وجود می‌آورد و برای بهبود و ارتقای این فناوری به موج جدیدی از نوآوری نیاز است. موج های قبلی نوآوری در حوزه فناوری موفق بوده اند پس می‌توان انتظار داشت که در زمینه موتورهای جستجوی غیرمتمرکز نیز شاهد موفقیت نوآوری های مرتبط باشیم.

آیا موتورهای جستجوی غیرمتمرکز محبوب خواهند شد؟

چندین دلیل وجود دارد که چرا موتور های جستجوی غیرمتمرکز می‌توانند محبوب شوند. اولین و مهم ترین دلیل این است که حریم خصوصی را به طور چشمگیری افزایش می‌دهند. دومین دلیل نیز این است که فرصت کسب سود را فقط با جستجو کردن به کاربران ارائه می‌دهند. دلیل آخر نیز در این خصوص است که کنترل بسیار بیشتری بر روی اطلاعات خود را برای کاربران امکان پذیر می‌سازند.

بنابراین تمام این دلایل می‌تواند منجر به افزایش محبوبیت موتورهای جستجوی غیرمتمرکز شوند. این نکته که کاربران فقط با جستجو کردن می‌توانند درآمد کسب کنند می‌تواند منبع درآمد کاملا جدیدی برای بسیاری از افراد و هم چنین عامل بسیار مهمی در افزایش محبوبیت موتورهای جستجوی غیرمتمرکز شود.

هم چنین به نظر می‌رسد که غیرمتمرکزسازی، مفهومی است که به دلیل وجود ارزهای دیجیتال هر روز بر محبوبیت آن افزوده می‌شود. بنابراین می‌توان گفت که احتمال بسیار زیادی وجود دارد که موتورهای جستجوی غیرمتمرکز بتوانند در آینده محبوب شوند.

نتیجه گیری

پیدایش اینترنت به خودی خود باعث غیرمتمرکزسازی چیزهایی شده است که قبلا متمرکز بوده اند. برای مثال، یوتیوب باعث غیرمتمرکزسازی محتوایی ویدیویی شده است و این قابلیت را امکان پذیر ساخته است که هر کسی بتواند فیلم ها، نمایش ها یا سایر ویدیوهای خود را منتشر کند. سایت eBay نیز باعث شده است هرکسی بتواند مزایده خود را به راه بیاندازد.

هرچند نکته جالب این است که رشد اینترنت منجر به متمرکزسازی موتورهای جستجو شده است. در حال حاضر فقط چند شرکت در زمینه موتورهای جستجو، اکثریت بازار مورد نظر را تحت کنترل خود دارند. اگرچه سایت هایی نظیر گوگل، بینگ و یاهو به شدت مهم می‌باشند و به روش های کلیدی به جامعه کمک می‌کنند، اما قدرت بسیار زیادی را در خصوص موتورهای جستجو در اختیار دارند.

موتورهای جستجوی غیرمتمرکز این قدرت بسیار زیاد را توزیع خواهند کرد و بخش عمده ای از آن را در اختیار کاربران قرار می‌دهند. بسیاری از افراد این موضوع را شرایطی بسیار خوشایند در نظر می‌گیرند، مخصوصا اگر کاربران بتوانند با انجام جستجوهای خود، درآمد کسب کنند.

به دلیل افزایش محبوبیت غیرمتمرکزسازی به عنوان مفهومی به کارگرفته شده در پروتکل های اینترنتی، استفاده بسیار گسترده موتورهای جستجوی غیرمتمرکز در آینده بسیار محتمل می‌باشد. در این صورت همانند رقابت بین ارزهای متمرکز و ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز نظیر بیت کوین، احتمال وقوع نبردی بین موتورهای جستجوی متمرکز و غیرمتمرکز برای کسب سهم بیشتر از بازار وجود خواهد داشت.

این نبرد می‌تواند بسیار شدید شود و فارغ از نتیجه آن، احتمالا منجر به توسعه های جدید در فناوری می‌شود که می‌توان از آنها برای اهداف مختلف بهره برد. بنابراین، امیدواریم که نتیجه این نبرد، پیامدهای مثبت باشد.

منبع
worldcryptoindex

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا