اخبار خارجی

صرافی dYdX کاملا غیرمتمرکز می‌شود

صرافی dYdX به تازگی اعلام کرده است که به دنبال تمرکز زدایی کامل خواهد بود تا بتواند مزایای کامل دیفای که خدمات متمرکز از ارائه آن ناتوان هستند را برای کاربران خود فراهم نماید.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین تلگراف، صرافی dYdX وعده داده است تا از طریق به‌روزرسانی نسخه چهارم پروتکل خود، کاملا غیرمتمرکز شود.

این صرافی مبتنی بر لایه دوم شبکه اتریوم در حال حاضر قراردادهای دائمی به کاربران خود ارائه می‌دهد. قراردادهای دائمی مانند قراردادهای آتی هستند با این تفاوت که تاریخ انقضا ندارند.

در حال حاضر، بخش‌های خاصی از این صرافی از جمله قراردادهای هوشمند اتریوم، حاکمیت و استیکینگ غیرمتمرکز هستند. با این حال، دفتر سفارش و همچنین موتور تطبیق این صرافی توسط تیم توسعه dYdX مدیریت می‌شود.

صرافی dYdX روز گذشته در توییتر از به‌روزرسانی نسخه چهارم خود خبر داد و رودمپ جدید خود را با کاربران به اشتراک گذاشت.

توییت dydx

dYdX در ادامه در بلاگ خود اعلام کرد تلاش عمده تیم توسعه بر غیرمتمرکز کردن کامل دفتر سفارش و موتور تطبیق متمرکز است. این صرافی خاطرنشان کرد که چالش‌های اصلی پیش‌رو برای تحقق این مهم، مقیاس‌پذیری توان پردازشی (قدرت پردازش تراکنش)، تطبیق تراکنش‌های آف چین و پیگیری قیمت با توجه به فعالیت‌های معاملاتی به روشی غیرمتمرکز خواهد بود.

در رودمپ این صرافی آمده است:

صرافی dYdX با نسخه چهارم خود به طور کامل غیرمتمرکز می‌شود و دیگر هیچ کسی بر آن کنترلی نخواهد داشت و حاکمیت آن به جامعه کاربران سپرده خواهد شد.

dYdX در ادامه دلیل تمرکززدایی این پلتفرم را توضیح داد و با اشاره به برتری خدمات ارائه شده در اکوسیستم امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) نسبت به خدمات متمرکز گفت:

دیفای شفافیت بیشتری ارائه می‌دهد. برای اولین بار، سیستم مالی دیگر برای کاربران مخفی و نامفهوم نیست. با دیفای، کاربران می‌توانند به جای شرکت‌ها و اشخاص شخص ثالث، به کدهای کامپیوتری اعتماد کنند.

با به روزرسانی نسخه چهارم، تیم توسعه این صرافی دیگر کارمزد معاملات را دریافت نخواهد کرد. همچنین این به‌روزرسانی خدمات بیشتری از جمله محصولات مربوط به بازار اسپات و مارجین تردینگ را عرضه خواهد کرد.

پروژه‌های دیفای تا چه حد غیر متمرکز هستند؟

در حالی که بسیاری از پروژه‌های دیفای مدعی هستند به واسطه قراردادهای هوشمند و تنظیمات خودکار، کاملا غیرمتمرکز هستند، اغلب تیم توسعه با استفاده از یک کلید مدیریتی چند امضایی بر پروتکل نظارت دارند. این معمولا استراتژی مفیدی برای رفع مشکلات در حین توسعه پلتفرم است، با این حال، ریسک‌ متمرکز بودن خدمات را هم به همراه دارد.

گری گنسلر، رئییس کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا در مصاحبه‌ای در آگوست (مرداد) سال گذشته خاطرنشان کرد اکوسیستم دیفای، عمدتا متمرکز است. وی در این رابطه گفت:

این پلتفرم‌های به اصطلاح «غیرمتمرکز» بسیار متمرکزند. گروهی از افراد این پلتفرم‌ها را کنترل و رهبری می‌کنند.

اما dYdX اولین پلتفرمی نیست که تصمیم به تمرکززدایی گرفته است. در اواسط سال ۲۰۲۱، پلتفرم میکردائو نیز اعلام کرد قصد دارد به طور کامل غیرمتمرکز شود.

رون کریستینسن (Rune Christensen)، مدیرعامل بنیاد میکر (Maker) در آن زمان در پستی خاطرنشان کرد حاکمیت بر این پروتکل به هزاران و یا شاید میلیون‌ها کاربر مشتاق سپرده خواهد شد.

با این حال، منتقدان معتقدند میکردائو حدود ۵.۱ میلیارد دلار استیبل کوین متمرکز USDC را در خزانه خود به عنوان پشتوانه استیبل کوین DAI دارد که تاحدودی تمرکززدایی کامل آن را زیر سوال می‌برد.

توییت میکردائو

میکر دائو اکنون با ۱۴.۲۴ میلیارد دلار سرمایه قفل شده، چهارمین پروتکل بزرگ دیفای از لحاظ TVL است. این پروتکل قرار است در سال جاری میلادی با همکاری استارک نت به شبکه لایه دوم اتریوم توسعه یابد.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا