کریپتو کده

معرفی کامل پروتکل EasyFi و توکن Easy

پروتکل EasyFi در تلاش است تا راه‌حل‌هایی برای چالش‌های سرعت و هزینه در دیفای ارائه دهد و مقیاس‌پذیری و یکپارچه‌سازی را با ابزارهای سریع‌تر و ارزان‌تر عرضه کند.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

 ایزی‌فای در کنار امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) به محبوبیت بیشتری رسیده است. همان طور که از نام آن پیداست، EasyFi برای بهبود قابلیت‌های موجود دیفای ایجاد شده است، هدف این کار آسان‌تر کردن عملکرد در دنیای دیفای است.

با این دیدگاه، پروتکل ایزی فای به عنوان یک پلتفرم جدید وام‌دهی رمزارز مبتنی بر اکوسیستم موجود دیفای ساخته و معرفی شده است. در ادامه با این پروتکل بیشتر آشنا می‌شویم ، کاربردهای ان را بررسی خواهیم کرد و توکن EASY را به شما معرفی خواهیم کرد.

پروتکل EasyFi چیست؟

پروتکل easyfi

EasyFi با ایجاد یک شبکه بلاک چین لایه دوم با استفاده از قراردادهای هوشمند در تلاش است تا راه‌حل‌هایی برای چالش‌های سرعت و هزینه دیفای ارائه دهد. EasyFi خود را به عنوان یک پروتکل وام‌دهی لایه ۲ جهانی ساخته شده برای دیفای که تمرکزش بر مقیاس‌پذیری، ترکیب‌پذیری و پذیرش است، توصیف می‌کند. شبکه EasyFi بلاک چینی آگنوستیک است و امکان تسویه حساب دارایی‌های بین زنجیره‌ای را فراهم می‌کند. EasyFi از سازوکار اجماع گواه اثبات سهام (POS) استفاده می‌کند.

تلاش‌های تاکنون تیم ایزی‌فای، با دستاوردهای قابل توجه همراه بوده است:

  • برای ادغام موفقیت آمیز سیستم قیمتی اوراکل چین‌لینک و سیستم رتبه‌بندی اعتباری و سیستم مدیریت هویت دیجیتال On-chain، به اولین پروتکل وام‌دهی دیفای در شبکه  لایه دوم Matic تبدیل شد.
  • ارزش کل قفل شده ظرف ۴۸ ساعت پس از راه اندازی به ۴۰ میلیون دلار رسید.
  • در تعدادی از صرافی‌های عمده از جمله Binance ، BitMax، HotBit و Probit لیست شده است.

پروتکل EasyFi چگونه کار می‌کند

پروتکل EasyFi

این پروتکل از بخش‌های مختلفی تشکیل شده و کارهای متفاوتی انجام می‌دهد که در ادامه آنها را بررسی خواهیم کرد

آگنوستیک بلاک چین

EasyFi در یک بلاک چین لایه دوم در شبکه Matic طراحی شده ست که توانایی اتصال و تعامل با شبکه‌‌های متعدد دیگر را دارد. این برای کار با تقریبا هر پلتفرم دیفای، امکان‌پذیر است که این ویژگی برای کاربر فوق‌العاده است.

قابلیت همکاری و سازگاری اتریوم

برای دستیابی به هدف تقویت اکوسیستم دیفای، هسته امور مالی آسان مبتنی بر اتریوم (Ethereum) است و از مزایای شناخته‌شده آن مانند قراردادهای هوشمند استفاده می‌کند. در عین حال با سازوکار آگنوستیک (agnostic) سازگار است که ارتباط بین زنجیره‌ای را امکان‌پذیر می‌کند.

استیکینگ و حاکمیت

EasyFi در حال کار برای ساخت یک پروتکل حاکمیتی مانند سازمان های مستقل غیرمتمرکز (DAO) است. این پلتفرم از طریق توکن بومی  EASY به کاربران خود این حق را می‌دهد تا در رای‌گیری برای تصمیمات شبکه در چندین سطح شرکت کنند و به ازای کمک‌های خود پاداش بگیرند. با این کار انگیزه کاربران برای پیوستن و باقی ماندن در سیستم فراهم می‌شود.

وام دهی و وام‌گیری

EasyFi اساسا برای تامین زیرساخت‌ها و خدمات مالی فراگیر برای دیفای، با تمرکز بر دارایی‌های دیجیتال و وام دادن و وام گرفتن طراحی شده است.

خدمات وام‌دهی

در حال حاضر مردم هنوز از وام‌های خود از طریق پلتفرم‌های رمزارز دوری می‌کنند زیرا بلاک چین به طور کلی و دیفای به طور خاص هنوز قادر به حذف خطرات اعتباری عدم بازپرداخت نیستند. به عنوان یک بازار جهانی باید به این موارد پرداخته شود.

با ایزی‌فای این ریسک‌ها تقسیم شده و به حداقل می‌رسند، زیرا وام‌دهندگان بیشتری برای ایجاد وام به هم می‌پیوندند. بنابراین ارزش واقعی هر وام‌دهنده کمتر است. این مکانیسم احتمالا فعالیت‌های وام‌دهی را تشویق می‌کند و گردش گزینه‌های وام‌دهی دیفای را ارتقا می‌دهد.

وام‌های تحت وثیقه

فقدان سیستم قابل اعتماد برای امتیاز‌دهی اعتباری مانعی برای دیفای است و وام‌دهندگان بالقوه را از این حوزه دور می‌کند. نگاه کردن به ماهیت بلاک چین یعنی جایی که داده‌ها برای همه همیشه قابل دسترسی نیستند این امر را قابل درک‌تر می‌کند.

ایزی فای با تطبیق Koinfox TrustScore برای ارزیابی اعتبار وام‌گیرندگان این مساله را برطرف می‌کند، به لطف آن سپرده‌گذاران می‌توانند به افرادی که سابقه پرداخت شفاف‌تری دارند بگویند و احتمال بدهی‌های بد را کاهش دهند.

در نتیجه، وام های واجد شرایط شانس بیشتری برای دریافت وام تحت وثیقه، بدون نیاز به وثیقه کم یا بدون وثیقه دریافت می‌کنند.

تفویض اعتبار

برای قطع واسطه‌های غیرضروری که باعث افزایش زمان و هزینه وام می‌شوند، EasyFi هیئت اعتباری منحصر به فرد خود را تحت عنوان « وام‌گیرنده خود را بشناسید» ایجاد کرد. این پروتکل به وام‌دهندگان و وام‌گیرندگان اجازه می‌دهد تا توافق‌نامه مستقیمی برای سرمایه وام دهند.

این توافق‌نامه کلیه بندها و شرایط مربوط به میزان وام، نرخ سود، مدت و پیمان را بیان می‌کند و به عنوان مدرک غیرقابل تغییر برای وام در زنجیره ذخیره می شود. از TrustScore به عنوان مبنای این توافق‌نامه استفاده می‌شود.

استخر نقدینگی عمیق

ایزی فای که در اصل از کامپاند (Compound) منشعب شده است، مسیر خود را برای ساخت یک بلاک چین در لایه دوم در شبکه Matic دنبال کرده است. این قدرت را در بلاک چین پلاسما می‌بیند و علاوه بر سرعت و مقرون به صرفه بودن، همچنان قادر است از استخر نقدینگی عمیق اتریوم استفاده کند.

نقشه راه پروتکل EasyFi

ایزی‌فای پس از راه‌اندازی موفقیت‌آمیز Matic، برای به‌روزرسانی سایر ویژگی‌ها و ادغام و گسترش در شبکه‌های دیگر به کار خود ادامه می‌دهد. با استفاده از ابزارهای بیشتر در اوایل سال ۲۰۲۱، کاربران ایزی‌فای انتظار دارند که رشد بیشتری را در این پلتفرم شاهد باشند.

با توجه به علاقه مستمر به رشد دیفای، به نظر می‌رسد EasyFi برای کمک به اتصال پلتفرم‌های  متفاوت دیفای به خوبی آماده شده است .

با توجه به این واقعیت که اعتبار در سیستم مالی مستقر فقط برای بازار بسیار محدودی در دسترس است، به نظر منطقی می‌رسد که وام‌دهندگان و وام‌گیرندگان بیشتری به دنبال گزینه هایی در اکوسیستم دیفای باشند.

توکن ایزی‌فای EASY

توکن EASY یک توکن با استاندارد ERC-20 است که نقشی کلیدی در پروتکل ایزی‌فای دارد.

توکن اصلی این پلتفرم یعنی EASY ، یک توکن کاربردی است که برای فعال کردن رای دادن به حاکمیت، تشویق پروتکل، پاداش گرفتن و همچنین تعامل و حل و فصل بین زنجیره‌ای استفاده می‌شود. این توکن قابل معامله است و ممکن است در نوع خود به یک ذخیره ارزش تبدیل شود. درک نقش توکن  EASY ساده است که در ادامه به آن می‌پردازیم:

نقش حاکمیتی

EasyFi از یک مدل سازمان‌های مستقل غیرمتمرکز یا DAO پیروی می‌کند که در آن کاربران شبکه می‌توانند با استفاده از توکن کاربردی برای بیان هرگونه تصمیم‌گیری، از جمله رای‌گیری با وزن سهام (در مورد تعداد توکن‌های ذخیره‌شده تصمیم‌گیری می‌شود) و تعیین رویداد (برای جمع‌آوری نظرات برای هر رویداد مهم از نرخ بهره به شرایط وثیقه و غیره) استفاده کنند.

پاداش استیکینگ و انگیزه

کاربران EasyFi برای شرکت در هر فعالیتی در پلتفرم، از ذخیره استیکینگ تا وام‌دهی، وام‌گرفتن و رای‌گیری پاداش دریافت می‌کنند.

ییلد فارمینگ دوگانه

از آنجا که ایزی فای اولین پلتفرم دیفای است که امکان فارمینگ توکن دوگانه را فراهم می‌کند، امکان راه‌اندازی چندین بازار در EasyFi و تشویق کاربران ایزی‌فای وجود دارد. همچنین باعث افزایش نقدینگی در بازارهای مختلف و پایداری برای گسترش آینده می‌شود.

فعالیت بین زنجیره‌ای

توکن EASY به عنوان پلی برای اتصال زنجیره‌های مختلف، به عنوان مثال بایننس اسمارت چین یا Polkadot و حفظ ارتباط مداوم بین این زنجیره‌ها عمل خواهد کرد.

معاملات کم هزینه

ایزی فای به لطف مکانیسم وام‌دهی خرد، پروتکل هویت TrustScore و نمایندگی اعتباری، اطلاعات را به وام‌دهندگان می‌دهد و احتمالاً به آنها کمک می‌کند تا بازده بهتری از فعالیت‌های وام‌دهندگی خود داشته باشند.

ادغام در دنیای واقعی

EasyFi قدرت قراردادهای هوشمند دیفای را برای استفاده از پیشنهادات مالی در ترکیب با ابتکارات جدید برای گسترش مقیاس بازارها و سرمایه‌های قابل دسترسی، به حداکثر می‌رساند. بر این اساس، سایت می‌تواند سفارشات انجام شده توسط کاربران را برآورده کند و برای حل مقیاس پذیری و قابلیت همکاری در چندین زنجیره تلاش می‌کند.

وضعیت کنونی توکن EASY

قیمت EASY در زمان نگارش این مقاله ۳۰.۲۲ دلار است و حجم معاملات ۲۴ ساعته آن بیش از ۹ میلیون دلار است. در حال حاضر این رمز ارز در رتبه ۴۹۲ بازار کریپتو از لحاظ حجم معاملات قرار دارد و حجم بازار آن بیش از ۷۸ میلیون دلار است.

بالاترین EASY در تاریخ ۶ آپریل ۲۰۲۱ با قیمت ۴۴.۳۹ دلار ثبت شده و کمترین میزان آن با ۱.۰۷ دلار در سال ۲۰۲۰ بوده است.

نتیجه‌گیری

پروتکل EasyFi یکی دیگر از پروژه‌هایی است که توانسته در سال ۲۰۲۱ خود را بر سر زبان‌ها بی‌اندازد. این پروتکل که قصد دارد یکی از مشکلات اساسی دیفای، یعنی هزینه‌ها و سرعت کم آن را حل کند، روش‌هایی جدید برای این کار ارائه‌داده است. اما تنها زمان مشخص خواهد کرد که آیا این پروژه می‌تواند به اهداف بلندپروازانه خود برسد یا خیر. شما نیز می‌توانید نظرات خود را با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

از طريق
blochonomi

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا