رشد بی‌سابقه استفاده از سازمان‌های مستقل غیرمتمرکز (DAO) !

آینده، اکنون و سال ۲۰۲۰ است که سازمان‌های مستقل غیر متمرکز (DAO) سرعت رشد زیادی را تجربه می‌کنند. به طور معمول در یک شرکت به عنوان مکانیسم کنترل، سلسله مراتبی از بالا به پایین وجود دارد. در یک مثال مختصر نحوه عملکرد متفاوت DAO را نگاه می‌کنیم.

تصور کنید که در حال ساختن یک استارت‌آپ هستید اما در این استارت‌آپ، بدون اینکه شخصی آن را سازماندهی کند، حس مشخصی از یک سازمان وجود دارد. همه اعضای آن به صورت سازمان عمل می‌کنند یعنی از نظر ماهیت تولید کننده هستند، تکامل و نوآوری دارند و از درون رشد می‌کنند. رهبری بدون رهبر!

چگونه سازمان‌های مستقل غیر متمرکز (DAO) موفق می‌شوند؟

Dao چیست

از طریق مشارکت فعال طرف‌های ذینفع که ارزش ها، مأموریتها و اهداف مشترک را با یکدیگر به اشتراک می گذارند. سازمان‌های مستقل مبتنی بر مردم بیشتر از طریق رای‌هایی که توسط دیگر اعضای جامعه پیشنهاد می‌شود، کار می‌کنند.

شما تصمیم می‌گیرید، به عنوان یک تیم رأی می‌دهید و بدون آنکه مجبور به گزارش دادن به واحد خاصی باشید،‌ در مورد آن تصمیم‌گیری، بحث می‌کنید. نتیجه ایده‌های جدید، برای حل چالش‌های مهم DAO، درون سازمان پیشنهاد شده و بکار گرفته می‌شود. این کار ترکیبی از نوآوری و جاه طلبی است و عالی است! باید این را هم اضافه کرد که این مدل هم مزایا و هم اشکالاتی دارد که باید آنها را بررسی کنیم.

در حال حاضر DAO ها ماهیتی نسبتا باینری دارند، شما به پروپوزال‌هایی که شما یا دیگران ارائه کرده‌اید رأی می‌دهید و این آرا با امضای تراکنش کیف پول ارز دیجیتال شما روی بلاک‌چین‌ها اتفاق می‌افتد. این بدان معناست که در وضعیت فعلی DAO بیشترین رشد را در صنعت بلاک چین تجربه می‌کند. بنابراین در حالی که DAO ها در حال حاضر وجود دارند اما به سوی آینده در حال حرکت هستند.

هرچند DAO در حال حاضر کریپتو محور است اما به طور قطع چارچوبی استثنایی ارائه می‌دهد که هر نوع سازمانی بر اساس آن ساخته می‌شود. DAO های غیر کریپتویی زیادی نیز ظهور می‌کنند که با استفاده از پلتفرم‌هایی مانند آراگون (Aragon)، در عرض چند دقیقه روی بلاک چین، DAO ایجاد می‌کنند. این امر با ایجاد یک توکن حاکمیتی روی بلاک چین اتریوم محقق می‌شود. هنگامی که کاربران توکن حاکمیتی را در اختیار دارند، قادر هستند به پروپوزال‌های ارائه شده در جامعه رای دهند.

این جوامع حتی می توانند مخازنی داشته باشند که DAO بتواند منابع مالی خود را در آن سازماندهی کند. به عنوان مثال اعضایی که این توکن‌های حاکمیتی در اختیار دارند قادر هستند پیشنهاداتی مانند نوع پرداخت‌ها یا یک الگوی رای‌گیری درون انجمن را بدهند تا بتوان آن را به صورت جمعی تصویب یا رد کرد. برای آموختن نحوه هماهنگی در گروه‌های بزرگ، درس‌های زیادی وجود دارد.

دلیل گسترش DAO ها چیست؟

اساساً این یک حرکت غیرقابل توقف است بخاطر وجود پروژه‌های ارائه دهنده توکن‌های حاکمیتی به عنوان پاداش برای کسانی که از برنامه‌های غیرمتمرکز مالی (DeFi) استفاده می کنند.

داستان های زیادی را از افراد مختلف شنیده‌ایم که در کمتر از ۵ روز به نتایج باورنکردنی رسیده‌اند به عنوان مثال یکی از اعضای انجمن کریپتو این متن را به اشتراک گذاشت که با۲۴ هزار دلار در ۵ روز ۳۵۰۰ دلار درآمد کسب کردم.

این افزایش ۱۴.۵۸ درصدی سرمایه تنها در ۵ روز اتفاق افتاده است، پس تعجبی ندارد که چرا توجه همه را جلب کرده است.

افراد چگونه از توکن‌های حاکمیتی درآمد کسب می‌کنند؟

در دنیای DeFi یک میم (meme) جدید وجود دارد که با نام Yield Farming شناخته می‌شود و نام فنی آن Liquid Mining است.

در اینجا یک کاربر، استیبل کوین‌هایی مانند USDC ،DAI & USDT را برای به دست آوردن درآمد مناسب و مطمئن سپرده می‌کند، بازده این کار به تازگی تقریباً ۸ درصد APY است. و همچنین این برنامه‌های دیفای که به تازگی DAO های خود را برای نظارت بر پروتکل های خود شکل داده‌اند، وقتی که کاربران سرمایه‌ای را در محصولات مختلف DeFi آنها سپرده می‌کنند با توکن‌های حاکمیتی پاداش می‌دهند.

این موضوع باعث شتاب دادن جامعه DeFi شده است و فقط در ۲ هفته اخیر ۳ میلیارد دلار در این پروژه‌ها جریان پیدا کرده است. به این جا هم ختم نمی‌شود، بسیاری از نوآوری‌های DAO نیز هستند که در این موج از توکن‌های حاکمیتی شناخته می‌شوند. یک نمونه آن Referral Yield Farming است که در آن می‌توانید توکن‌های حاکمیتی را بدون آنکه سرمایه خود را سپرده کنید، برای مراجعه مردم به پلتفرم‌های DeFi بدست آورید.

آینده DAO چگونه به نظر می‌رسد؟

فکر می‌کنم حداکثر در ۱ الی ۲ سال خواهیم دید که این مدل کسب و کار رشد انفجاری در سایر صنایع پیدا خواهد کرد. آینده روشن است اما در حال حاضر نیز همینطور است. پس شما نیز با ورود به آن امکان سود بردن و کسب درآمد زیاد را خواهید داشت.


54321
امتیاز 5 از 2 رای

منبع hackernoon
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر