اخبار خارجی

ویتالیک بوترین: اتریوم در انتهای تکامل خود به توان پردازش ۱۰۰ هزار تراکنش بر ثانیه می‌رسد

ویتالیک بوترین بنیان‎‌‌گذار اصلی اتریوم، روز پنج‌شنبه نظرات خود درباره آینده و نحوه تکامل بلاکچین اتریوم در سال‌های آتی را به اشتراک گذاشت.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از فورچن، بوترین سخنرانی خود در همایش جامعه اتریوم (EthCC) در پاریس را با مقایسه شبکه اتریوم با رقیب همیشگی خود، یعنی شبکه بیت کوین آغاز کرد. او بیان کرد تفاوت بیت کوین و اتریوم در این است که طرفداران بیت کوین معتقدند بیت کوین ۸۰٪ کامل شده است، در حالی که طرفداران اتریوم می‌دانند این شبکه تنها ۴۰٪ از مسیر تکامل خود را طی کرده است.

بوترین افزود پس از آنکه اتریوم به‌روزرسانی مرج را پشت‌سر بگذارد، معماری بلاکچین اتریوم کامل‌تر خواهد شد. به‌روزرسانی مرج باعث می‌شود سیستم ثبت تراکنش در اتریوم کارآمدتر شود و انرژی کمتری مصرف کند. بوترین در این خصوص گفت:

اتریوم پس از به‌روزرسانی مرج ۵۵٪ از مسیر تکامل خود را پیموده است و ما به این رویداد شگفت‌انگیز نزدیک می‌شویم.

هفته گذشته، توسعه‌دهندگان زمان‌بندی تقریبی برای عرضه این به‌روزرسانی را ۱۹ سپتامبر (۲۸ شهریور) اعلام کردند.

بوترین این فرایند را «یک انتقال طولانی و پیچیده» خواند، اما در ادامه گفت انتقال اتریو‌م به سیستم جدید (یا همان گواه اثبات سهام) منجر به منسجم‌تر شدن اتریوم خواهد شد.

بوترین گفت گواه اثبات سهام بسیار ایمن‌تر از گواه اثبات کار است، اما نکات منفی مختص به خود را دارد. با این حال، بوترین معتقد است که نکات مثبت گواه اثبات سهام بسیار بیشتر از نکات منفی آن است.

در گواه اثبات کار، ماینرها مقدار زیادی از توان پردازشی را برای حل معادلات پیچیده ارائه می‌دهند تا از این طریق بتوانند تراکنش‌ها را تایید کنند. در مقابل، گواه اثبات سهام یک سیستم تایید است که به شبکه‌ای از شرکت‌کنندگان متکی است که مقداری از توکن‌های اتر خود را سپرده‌گذاری (Staking) کرده‌اند.

پس از عرضه به‌روزرسانی مرج، نقشه راه اتریوم شامل چند فاز مهم دیگر نظیر به‌روزرسانی چهار مرحله‌ای است که توسعه‌دهندگان آن را سِرج (Surge)، وِرج (Verge)، پِرج (Purge) و اسپلرج (Splurge) می‌خوانند. هدف تمام این مراحل ایمن‌تر، غیرمتمرکزتر کردن و مقیاس‌پذیرتر کردن شبکه اتریو‌م است.

بوترین گفته است:

در پایان این نقشه راه، اتریوم به یک سیستم بسیار مقیاس‌پذیرتر تبدیل خواهد شد. در پایان این مسیر، اتریو‌م می‌تواند تا ۱۰۰,۰۰۰ تراکنش را در هر ثانیه پردازش کند.

بوترین به آینده‌ای می‌نگرد که در آن، ممکن است سرعت تغییرات در شبکه اتریوم کاهش یابد. بوترین در این خصوص گفته است که در مقطعی، سرعت تغییر کاهش خواهد یافت. او افزود که این شرایط را ترجیح می‌دهد و به نظر او، افراد بسیار زیادی خواهان ثبات در پروتکل اتریوم هستند. او گفته است:

اتفاقات زیادی ممکن است رخ دهد. اتفاقات و موارد ناشناخته زیادی وجود دارد. اما این موارد نامعلوم باید به تدریج کاهش یابند.

  • اهمیت اظهارات بوترین در مورد مراحل تکامل شبکه اتریوم چیست؟

اظهارات ویتالیک بوترین اولا نشان داد که حتی پس از به‌روزرسانی مرج شبکه اتریوم مسیری طولانی برای تکامل پیش رو دارد. چنانکه او تاکید کرد شبکه اتریوم در شرایط فعلی ۴۰٪ از مسیر تکامل خود را طی کرده است و تکامل آن پس از Merge به ۵۵٪ خواهد رسید. او تاکید کرد اتریوم برای رسیدن به مرحله نهایی تکامل باید به‌روزرسانی‌های سِرج (Surge)، وِرج (Verge)، پِرج (Purge) و اسپلرج (Splurge) را نیز پشت سر بگذارد.

بوترین اضافه کرد که شبکه اتریوم در انتهای تکامل خود توان پردازش ۱۰۰٬۰۰۰ تراکنش در ثانیه را خواهد داشت. این در حالی‌است که سریع‌ترین بلاکچین مطرح در حال حاضر، یعنی شبکه سولانا، توان پردازش اسمی ۵۰٬۰۰۰ تراکنش بر ثانیه را دارد. مشخص نیست که بلاکچین اتریوم چه زمانی به بلوغ ۱۰۰٪ مورد نظر ویتالیک می‌رسد اما به نظر می‌رسد بازار به این اظهارات مغز متفکر اتریوم واکنش بسیار مثبتی نشان داده است؛ چنانکه قیمت اتر در روز جمعه به بالای ۱۶۰۰ دلار برگشت. برای تحلیل قیمت اتر و تاثیر این اظهارات بر بازار می‌توانید بخش آنچین تحلیل زیر را مطالعه کنید.

منبع
fortune

نوشته های مشابه

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا