اخبار عمومی

دومین جلسه دادگاه سم بنکمن فرید؛ تقابل وزارت دادگستری آمریکا با SBF

همان طور که پیش از این گزارش دادیم، در اولین جلسه دادگاه سم بنکمن فرید (SBF) در ۳ اکتبر (۱۱ مهر) هیات ژوری انتخاب شدند. دومین جلسه دادگاه مذکور هم در ۴ اکتبر (۱۲ مهر) برگزار شد و SBF و وزارت دادگستری آمریکا (DOJ) دفاعیات و استدلال‌های خود را اعلام کردند.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به نقل از کوین تلگراف، دیروز سم بنکمن فرید، مدیرعامل سابق صرافی FTX، در دادگاهی در نیویورک حاضر شد و هر دو طرف دفاعیات و استدلال‌های خود را ارائه کردند.

تقابل وزارت دادگستری آمریکا با SBF

در اولین ساعات دادگاه، SBF و وزارت دادگستری آمریکا دفاعیات و بیانات استدلالی خود را برای ۱۲ عضو هیات ژوری ارائه کردند. وزارت دادگستری در اولین بیانیه خود موضع سختی علیه SBF اتخاذ کرد و او را به عنوان فردی معرفی کرد که عمدا به سرمایه‌گذارانش دروغ گفته تا خود را ثروتمند کند و امپراطوری کریپتوی خود را گسترش دهد.

طبق گفته‌های وزارت دادگستری، SBF به مشتریان، سرمایه‌گذاران و وام‌دهندگان FTX در مورد امنیت وجوهشان دروغ گفته و از آلامدا ریسرچ (Alameda Research) به عنوان شریک اصلی خود برای سرقت پول آن‌ها و تhثیر گذاشتن بر سیاستمداران استفاده کرده است.

یکی از معترضان سم بنکمن فرید در بیرون دادگاه نیویورک
یکی از معترضان سم بنکمن فرید در بیرون دادگاه نیویورک – منبع: Cointelegraph

سم بنکمن فرید نیز در دفاعیات خود ادعا کرد او فقط یک کارآفرین جوان است و تصمیمات تجاری گرفته که «به نتیجه نرسیده‌اند». وی هر گونه تراکنش مخفی یا غیرقانونی بین آلامدا ریسرچ و FTX برای سرقت وجوه مشتریان را رد و اعلام کرد تمام آن‌ها به صورت مشروع یا با حسن نیتِ SBF در ارتباط با بازار رکودی کریپتو و سقوط FTX در نوامبر ۲۰۲۲ (آبان ۱۴۰۱) انجام شده است.

SBF در دفاعیه خود روی نقش صرافی بایننس در عملیات بانکی تاکید و ادعا کرد این اتفاق در سقوط FTX تاثیرگذار بوده است. او معتقد است به خاطر رابطه تجاری FTX با بازارسازها، این صرافی می‌توانست وجوه موردنظرش را به آلامدا ریسرچ وام بدهد و هیچ معامله غیرقانونی بین این شرکت‌ها وجود نداشت.

با این حال، دادستان‌های آمریکایی خاطر نشان کردند کارولین الیسون (Caroline Ellison)، گری وانگ (Gary Wang) و نیشاد سینگ (Nishad Singh) جزییات بیشتری را در مورد نقش بنکمن فرید در FTX و اتهامات مذکور ارائه خواهند کرد. البته SBF هم اعتبار آن‌ها را زیر سوال برد و در دفاعیات خود اظهار داشت این افراد به عنوان بخشی از قرارداد همکاری خود با دولت، قرار بود علیه بنکمن فرید شهادت بدهند.

SBF در دفاعیات خود اتهامات مربوط به رابطه بین FTX و آلامدا ریسرچ را کم‌ اهمیت جلوه داد و اعلام کرد معامله‌گران بازار مارجین FTX از خطرات مرتبط با معاملات خود آگاه بودند. او در دفاعیات خود تاکید کرد:

هیچ سرقتی صورت نگرفته است. مدیرعامل یک شرکت ورشکسته بودن جرم نیست.

دو شاهد در دادگاه حاضر شدند

در نیمه دوم جلسه دادگاه، هیات منصفه صحبت‌های دو شاهد را شنیدند که یکی از آن‌ها مارک جولیارد (Mark Julliard)، تاجر فرانسوی و مشتری سابق FTX و دیگری آدام یدیدیا (Adam Yedidia)، دوست سم بنکمن فرید و کارمند سابق آلامدا ریسرچ و FTX بود.

جولیارد در شهادت خود اعلام کرد هنگام فروپاشی FTX چهار بیت کوین (به ارزش ۱۰۰,۰۰۰ دلار) را در آن نگه داشته بود. او اعتراف کرد به خاطر بازاریابی‌های FTX، سم بنکمن فرید و شرکت‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیری (VC) که حامی FTX بودند، تصمیم گرفته بود از این پلتفرم برای معامله رمزارزها استفاده کرد. جولیارد تصور می‌کرد شرکت‌های VC به دقت FTX و رهبر آن را بررسی کرده‌اند.

در طول پرسش و پاسخ، دادستان‌ها تاکید کردند جولیارد از FTX فقط برای معاملات اسپات استفاده می‌کرد و نمی‌دانست که این صرافی از وجوه مشتریانش برای معاملات رمزارزها با آلامدا ریسرچ استفاده می‌کند.

در طی جلسه، یدیدیا بیشتر روی سوابق تحصیلی خود در دانشگاه MIT متمرکز شده بود؛ زیرا او در آن جا برای اولین بار SBF را ملاقات کرده بود. علاوه بر این، درباره دو تجربه حرفه‌ای و کاری او با موسس FTX هم صحبت شد. به عبارت دقیق‌تر، یدیدیا در سال ۲۰۱۷ برای مدت کوتاهی در آلامدا ریسرچ به عنوان یک معامله‌گر کار کرد و سپس در سال ۲۰۲۱ به عنوان یک توسعه‌دهنده در FTX مشغول به کار شد. او یکی از همان ده نفری است که در باهاما و در یکی از املاک FTX به ارزش ۳۰ میلیون دلار زندگی می‌کرد.

در شهادت یدیدیا، دادستان‌ها از تبلیغات FTX به عنوان مدرکی استفاده کردند که نشان می‌دهد این شرکت همیشه خود را به عنوان یک پلتفرم امن، قابل‌اعتماد و آسان برای سرمایه‌گذاری در رمزارزها معرفی می‌کرد. برای مثال، آن‌ها به کمپین‌های بازاریابی FTX با تام بردی (Tom Brady)، بازیکن لیگ ملی فوتبال آمریکا (NFL) و لری دیوید (Larry David)، کمدین، اشاره کردند.

گفتنی است ادامه این دادگاه در ۵ اکتبر (۱۳ مهر) برگزار می‌شود.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا