اخبار بیت کوین

فردا 2.25 میلیارد دلار قرارداد اختیار منقضی می‌شود؛ تاثیر آن بر قیمت بیت کوین چیست؟

روز جمعه سوم تیرماه بیش از ۲.۲۵ میلیارد دلار قرارداد اختیار خرید و فروش بیت کوین به تاریخ سر رسید خود می‌رسد. با توجه به حجم بالای این قراردادها می‌توان گفت که خرس‌ها تلاش خواهند کرد تا قیمت بیت کوین را به زیر سطح ۲۰٬۰۰۰ برسانند و گاوها تلاش می‌کنند تا با افزایش اندک قیمت، خسارات خود را کمتر کنند.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین تلگراف، بیت کوین طی هفته گذشته در صدد عبور از روند نزولی بوده است. اولین تلاش این رمزارز برای عبور از سطح مقاومتی ۲۲,۶۰۰ دلار در تاریخ ۱۶ ژوئن (۲۶ خرداد) ناکام ماند. دومین تلاش برای عبور از قیمت ۲۱,۴۰۰ دلار در تاریخ ۲۱ ژوئن (۳۱ خرداد) به اصلاح قیمت ۸٪ منجر شد. پس از دو تلاش ناموفق، در حال حاضر قیمت بیت کوین در سطح ۲۰,۳۰۰ دلار است. شرایط کنونی این سوال را مطرح می‌کند که آیا قیمت ۱۷,۶۰۰ دلار کف قیمت بوده است یا خیر.

هرچه مدت زمان بیشتری طول بکشد تا بیت کوین از الگوی نزولی کنونی خارج شود، خط مقاومتی مستحکم‌تر خواهد شد. به همین دلیل است که در انقضای ۲.۲۵ میلیارد دلار آپشن‌های بیت کوین در هفته جاری، گاوها باید خودی نشان بدهند و موضع خود را مستحکم کنند.

نمودار قیمت بیت کوین تایم فریم ۱ ساعت
نمودار قیمت بیت کوین تایم فریم ۱ ساعته، منبع: تریدینگ ویو

پس از آنکه کریستین لاگارد (Christine Lagarde) رییس بانک مرکزی اروپا نظر خود درباره ضرورت نظارت‌های سختگیرانه را بیان کرد، مسائل قانونگذاری بیش از پیش بر بازار کریپتو تاثیرگذار بوده است. در تاریخ ۲۰ ژوئن (۳۰ خرداد) لاگارد به بیان نظرات خود در خصوص فعالیت‌های سهام‌گذاری و وام‌دهی در عرصه کریپتو پرداخت و گفت عدم وجود قانونگذاری اغلب به نفع کلاهبرداری، ادعاهای کاملا غیرقانونی درباره قیمت‌گذاری و هم‌چنین معاملات مجرمانه است.

روز گذشته نیز جروم پاول رییس فدرال رزرو در بیانات خود نسبت به تاثیرات افزایش نرخ بهره بر قیمت اقلامی همچون نفت و مواد غذایی صحبت کرد و در پایان درخصوص قانون‌گذاری حوزه رمزارزها نکاتی را بیان کرد.

در این بین، ماینرهای بیت کوین نیز مجبور شدند تا دارایی‌های BTC خود را بفروشند. این موضوع تاثیر منفی بیشتری بر قیمت بیت کوین گذاشته است. اطلاعات Arcane Research نشان می‌دهد که شرکت‌های استخراج بیت کوین در ماه می کل بیت کوین‌های استخراج‌شده خود را فروخته‌اند، در حالی که در ماه‌های قبل شاهد فروش ۲۰ الی ۴۰ درصدی بیت کوین‌های استخراج‌شده از جانب این شرکت‌ها بودیم. ماینرها تقریبا ۸۰۰,۰۰۰ ارز دیجیتال BTC در اختیار دارند که این موضوع، نگرانی‌هایی در خصوص فروش عمده از جانب ماینرها را به وجود می‌آورد. اصلاح قیمت بیت کوین، سودآوری ماینرها را کاهش داده است زیرا هزینه استخراج بیت کوین از سود حاصل از فروش آن بیشتر شده است.

انقضای قردادهای اختیار در تاریخ ۲۴ ژوئن (۳ تیر) می‌تواند نکته هشدارآمیزی برای سرمایه‌گذاران باشد، زیرا با کاهش قیمت BTC به کمتر از ۲۰,۰۰۰ دلار، خرس‌های بیت کوین تا ۶۲۰ میلیون دلار سود کسب خواهند کرد. البته تحلیل‌های مختلفی برای پیش بینی قیمت بیت کوین و تشخیص کف قیمت وجود دارد.

قراردادهای گاوها بر روی ۴۰,۰۰۰ دلار و بیشتر است

ارزش قراردادهای اختیار که در تاریخ ۲۴ ژوئن منقضی می‌شوند، ۲.۲۵ میلیارد دلار است. اما رقم دقیق آن بسیار کمتر خواهد بود زیرا گاوها به شدت خوش‌بین بوده‌اند. خرس‌ها پس از کاهش قیمت به کمتر از ۲۸,۰۰۰ دلار در تاریخ ۱۲ ژوئن (۲۲ خرداد) شرایط بازار را از دست دادند. قراردادهای اختیار خرید ماهانه این معامله‌گران در سطح قیمت بالاتر از ۶۰,۰۰۰ دلار است.

قراردادهای تسویه نشده بازار اختیار بیت کوین
منبع: گلسنود

نسبت قراردادهای اختیار خرید (کال) به فروش (پوت) معادل با ۱.۷۰ است. این نسبت نشان می‌دهد که قراردادهای اختیار خرید و فروش به ترتیب ۱.۴۱ میلیارد و ۸۳۰ میلیون دلار است. با این حال، از آنجایی که قیمت بیت کوین کمتر از ۲۰,۰۰۰ دلار باقی مانده است، اکثر قراردادهای آپشن گاوها بی‌ارزش خواهد شد.

اگر قیمت بیت کوین در تاریخ ۲۴ ژوئن (۳ تیر) کمتر از ۲۱,۰۰۰ دلار باقی بماند، فقط ۲٪ آپشن‌های خرید در دسترس خواهد بود. این شرایط به دلیل آن به وجود می‌آید که اگر قیمت بیت کوین کمتر از ۲۱,۰۰۰ دلار باشد، حق خرید آن در این سطح قیمت بی‌ارزش خواهد بود.

پیشی گرفتن خرس‌ها از گاوها

در ادامه، ۳ سناریویی که بر اساس قیمت کنونی می‌تواند رخ دهد را بررسی می‌کنیم. تعداد قراردادهای آپشن‌های بیت کوین در تاریخ ۲۴ ژوئن برای قراردادهای حق خرید و فروش بر اساس قیمت تاریخ انقضا متغیر خواهد بود. این عدم توازن به سمت هرکدام متمایل شود، سود مختلفی برای آنها به همراه خواهد داشت.

  • اگر قیمت بیت کوین ۱۸,۰۰۰ الی ۲۰,۰۰۰ دلار باشد: ۵۰۰ قراداد اختیار خرید در مقابل ۳۳,۱۰۰ اختیار فروش. نتیجه نهایی ۶۲۰ میلیون دلار به سود خرس‌ها خواهد بود.
  • اگر قیمت بیت کوین ۲۰,۰۰۰ الی ۲۲,۰۰۰ دلار باشد: ۲۸۰۰ قرارداد کال در مقابل ۲۷,۰۰۰ قرداد پوت. نتیجه نهایی ۵۲۰ میلیون دلار به سود خرس‌ها است.
  • اگر قیمت بیت کوین ۲۲,۰۰۰ الی ۲۴,۰۰۰ دلار باشد: ۵۹۰۰ قرارداد اختیار خرید در مقابل ۲۶,۶۰۰ قرارداد اختیار فروش. نتیجه نهایی ۴۸۰ میلیون دلار به سود خرس‌ها خواهد بود.

این تخمین‌ها در صورتی است که آپشن‌های پوت در قراردادهای خرسی و آپشن‌های کال در تریدهای خنثی و گاوی استفاده شود. در این تخمین‌ها، استفاده از استراتژی‌های پیچیده‌تر در نظر گرفته نشده است.

برای مثال، معامله‌گران می‌توانند آپشن‌های پوت را بفروشند و در صورتی که قیمت بیت کوین بالاتر از سطح مشخصی باشد، سود کسب کنند. متاسفانه این استراتژی‌های پیچیده را نمی‌توان به راحتی تخمین زد.

  • آیا کاهش قیمت بیت کوین به کمتر از ۲۰,۰۰۰ دلار محتمل است؟

خرس‌های بیت کوین باید در تاریخ ۳ تیر قیمت بیت کوین را به کمتر از ۲۰,۰۰۰ دلار برسانند تا ۶۲۰ میلیون دلار سود کسب کنند. از طرف دیگر، بهترین سناریو برای گاوها این است که قیمت بیت کوین را به بالاتر از ۲۲,۰۰۰ دلار برسانند تا ضرر خود را ۱۴۰ میلیون دلار کاهش دهند. نظر شما چیست؟

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا