پیشرفته دیفایویدیو

آموزش کار با پلتفرم Fuji DAO؛ با کمترین نرخ بهره وام دریافت کنید + ویدیو

همانطور که احتمالا می‌دانید، نرخ بهره در پلتفرم‌های وام‌دهی متغیر است؛ زمانی که شما وام کریپتویی دریافت می‌کنید، باید آن را با مقداری نرخ بهره یا APR بازپرداخت کنید. هرچه میزان APR بالاتر باشد، به ضرر شماست؛ زیرا باید مبلغ بیشتری بهره به پلتفرم پرداخت کنید. اما این موضوع توسط پروتکل فوجی دائو برطرف شده است. Fuji DAO یک تجمیع‌کننده یا Aggregator پلتفرم‌های وام‌دهی و وام‌گیری است، که شما می‌توانید با استفاده از آن، وام خود را دریافت کنید و آن را با کمترین میزان بهره بازپرداخت کنید. در این ویدیو، به آموزش کار با پلتفرم Fuji DAO می‌پردازیم و بخش‌های مختلف آن و نحوه بازپرداخت وام و آزادسازی وثیقه را توضیح می‌دهیم. همچنین در این مقاله به توضیحات فنی این پروتکل می‌پردازیم و بررسی می‌کنیم که فوجی با چه مکانیزمی، همواره نرخ بهره پایین ارائه می‌دهد. با میهن بلاکچین همراه باشید. 

در این سرزمین همه برنده‌اند!

در تولد تترلند 2 اتریوم هدیه بگیرید!

برو به تترآیلند

آموزش کار با پلتفرم Fuji DAO

کاربران گرامی میهن بلاکچین، در صورتی که ویدیوی این مطلب برای شما به‌نمایش درنمی‌آید، VPN خود را خاموش کرده و سپس صفحه را رفرش کنید. بعضی ویدیوهای سایت آپارات برای IPهای خارج از ایران به نمایش درنمی‌آیند.

موضوعاتی که در ویدیو مطرح شد:

 • مقدمه (از ۰۰:۰۰ تا ۰۰:۴۱)
 • معرفی کلی پروتکل فوجی دائو (از ۰۰:۴۲ تا ۰۱:۲۱)
 • نحوه کارکرد پلتفرم‌های وام‌دهی (از ۰۱:۲۲ تا ۰۲:۳۷)
 • مزیت اصلی وام‌گیری (از ۰۲:۳۸ تا ۰۳:۲۳)
 • مزیت سیستم تجمیع پروتکل‌های وام‌دهی (از ۰۳:۲۴ تا ۰۴:۰۰)
 • نرخ بهره چیست (از ۰۴:۰۱ تا ۰۴:۱۶)
 • بهینه‌سازی نرخ بهره توسط Fuji DAO (از ۰۴:۱۷ تا ۰۵:۰۴)
 • نحوه کارکرد فوجی دائو (از ۰۵:۲۲ تا ۰۶:۱۲)
 • توضیح Health یا سلامتی وام (از ۰۶:۱۷ تا ۰۶:۳۰)
 • باز و بسته کردن پوزیشن‌های وام در پروتکل فوجی (از ۰۶:۳۱ تا ۰۷:۱۲)
 • با وام‌های کریپتویی چه‌کارهایی می‌توان انجام داد؟ (از ۰۷:۱۳ تا ۰۷:۴۰)
 • لوریج کردن وام چیست (از ۰۷:۴۱ تا ۰۸:۱۸)
 • نقدینگی پلتفرم فوجی (از ۰۸:۱۹ تا ۰۸:۳۴)
 • ریسک لیکویید شدن در پلتفرم‌های وام‌دهی (از ۰۸:۳۶ تا ۰۹:۱۶)
 • ورود به سایت فوجی دائو و اتصال کیف پول متامسک (از ۰۹:۲۹ تا ۱۰:۰۸)
 • آموزش وام‌گیری از پلتفرم Fuji و نمودار Health Factor (از ۱۰:۰۸ تا ۲۰:۳۳)
 • آموزش بازپرداخت وام و آزاد کردن وثیقه (از ۲۰:۳۴ تا ۲۳:۴۳)
 • توضیحات تکمیلی و جمع‌بندی (از ۲۳:۴۴ تا آخر)

Fuji DAO یک تجمیع‌کننده پروتکل‌های وام‌دهی است که خود را یک پروتکل Auto-Refinancing Borrow به معنی بازپرداخت وام خودکار معرفی می‌کند. این موضوع بدین معناست که شما زمانی که وام دریافت می‌کنید، فوجی به‌صورت اتوماتیک پلتفرمی که کمترین نرخ بهره را ارائه می‌دهد را انتخاب کرده و وام شما را از طریق آن ارائه می‌دهد.

مشکلاتی که وام‌گیرندگان کریپتویی با آن مواجه هستند

 • نوسانات زیاد نرخ بهره (APR): نرخ بهره‌ها در پلتفرم‌های لندینگ مدام در حال تغییر است. ممکن است یک کاربر امروز وام را با ۰.۵ درصد بهره دریافت کند؛ اما زمانی که می‌خواهد آن را بازپرداخت کند، نرخ بهره بسیار بالاتری به پلتفرم پرداخت کند. این تغییرات APR ناشی از تغییر عرضه و تقاضاست. 
 • هزینه‌های بالای مدیریت: مدیریت پوزیشن وام زمان‌بر است و نیاز به منابعی برای دنبال کردن نرخ وام‌گیری و اقدامات مناسب نسبت به شرایط بازار دارد؛ همچنین افزایش گس نیز هزینه تراکنش‌ها را افزایش می‌دهد. 

فوجی چگونه به وام‌گیرندگان کمک می‌کند؟ 

هدف فوجی دائو تجمیع پروتکل‌های وام‌دهی و بهینه‌سازی هزینه‌های وام‌گیری است. Fuji این کار را از طریق پیگیری مداوم پلتفرم‌های لندینگ و پیدا کردن پلتفرمی که پایین‌ترین نرخ بهره را می‌دهد، انجام می‌دهد. سپس کل استخر بدهی را به‌صورت خودکار Refinance یا بازپرداخت می‌کند؛ یعنی در پشت پرده پوزیشن وام قبلی کاربران را می‌بندد و یک پوزیشن جدید باز می‌کند. این موضوع باعث ایجاد مزایایی مانند بهینه‌سازی هزینه‌ها، تثبیت هزینه‌های تراکنش‌ها از طریق تجمیع سرمایه در استخرها و صرفه‌جویی در زمان می‌شود؛ زیرا نیازی نیست که کاربران مدام نرخ بهره را دنبال کنند. 

وام وثیقه‌گذاری شده چیست؟ 

وام وثیقه‌گذاری شده
منبع: Academy.Shrimpy

از آنجایی که در فضای دیفای همه‌چیز به‌صورت غیرمتمرکز و بدون نیاز به واسطه قابل اعتماد انجام می‌شود، وام‌دهندگان باید مطمئن شوند که وام آنها توسط وام‌گیرندگان بازگردانده می‌شود؛ این کار از طریق وام وثیقه‌گذاری شده انجام می‌شود. زمانی که شما ارزی مثل اتر وثیقه می‌گذارید، این دارایی تا زمانی که شما وام را بازپرداخت نکنید، نزد پروتکل قفل می‌شود و شما نمی‌توانید آن را برداشت کنید. 

سیستم وام‌گیری کریپتویی، به کاربران اجازه می‌دهد که بدون نیاز به فروش دارایی‌های خود برای در اختیار داشتن یک دارایی دیگر، آن را به‌دست بیاورند. البته این موضوع در دنیای سنتی نیز صادق است؛ با این تفاوت که زمانی برای بازپرداخت وام برای شما مشخص نمی‌شود و هر زمان که کار شما با وام تمام شد، می‌توانید آن را بازگردانید. 

در فوجی دائو شما می‌توانید تا ۷۵ درصد ارزش وثیقه خود، وام دریافت کنید. 

در حال حاضر، فوجی دائو از شبکه‌های اتریوم و فانتوم پشتیبانی می‌کند. در شبکه اتریوم، شما می‌توانید در ازای وثیقه‌گذاری کوین ETH،‌ استیبل کوین‌های دای، تتر و USDC دریافت کنید. در شبکه فانتوم نیز توکن‌های DAI و USDC پشتیبانی می‌شوند. البته فوجی قصد دارد در آینده رمزارزهای بیشتری اضافه کند.

توکن‌های وثیقه و وام (بدهی) چیستند؟

زمانی که شما از فوجی وام دریافت می‌کنید، توکن‌هایی را دریافت می‌کنید که نماینده بدهی و وثیقه شما در پروتکل هستند. این توکن‌ها صرفا واحدهای پاسخگویی برای Fuji DAO هستند تا پوزیشن‌های خود را ترسیم کند و اقدامات لازم را انجام دهد.

وام‌گیرندگان با چه ریسکی مواجه هستند؟ 

در این پروتکل و بسیاری از پلتفرم‌های وامدهی دیگر، یک نمودار به‌نام Health Factor وجود دارد، که عدد آن باید همیشه بالای ۱ باشد؛ اگر این عدد به ۱ رسید، وام شما لیکویید می‌شود. برای نگه داشتن این عدد بالاتر از ۱، شما یا باید مقدار وثیقه خود را افزایش دهید یا مقداری از وام خود را بازپرداخت کنید. لیکویید شدن بدین معناست که سیستم وثیقه شما را می‌فروشد تا ارزش دارایی‌های وام گرفته شده را پوشش دهد. اگر در این میان مقداری وثیقه برای شما باقی بماند، شما می‌توانید آن را برداشت کنید. 

Fuji DAO چگونه کار می‌کند؟ 

Fuji DAO چگونه کار می‌کند
منبع: Youtube

این پروتکل صندوق‌ها یا Vaultهایی ایجاد می‌کند، که کاربران می‌توانند یک دارایی را وثیقه بگذارند و یک دارایی دیگر را وام بگیرند. برای مثال در استخر ETH/DAI، کاربر کوین اتر را وثیقه قرار می‌دهد و توکن دای را وام می‌گیرد. این وام‌ها در حال حاضر از پروتکل‌های کامپوند، آوه و IronBank دریافت می‌شوند، که به این پلتفرم‌ها، پروتکل بیس (Base Protocol) گفته می‌شود. فوجی از برخی سیستم‌ها برای تجمیع پروتکل‌های لندینگ استفاده می‌کند، که در ادامه به معرفی آنها می‌پردازیم. 

کانترکت صندوق (Vault)

قرارداد صندوق، جایی است که کاربر با آن تعامل دارد و نگه‌دارنده پوزیشن‌های وثیقه و بدهی در پروتکل‌های بیس است. کاربران از طریق این قراردادها، تنها می‌توانند واریز و برداشت کنند، وام بگیرند و آن را بازپرداخت کنند. برای هر جفت ارز (وثیقه/وام) یک کانترکت مخصوص ایجاد می‌شود. این قراردادهای جداگانه، باعث می‌شود که فوجی بتواند در هنگام تجمیع پروتکل‌های لندینگ، مدیریت ریسک را بهتر انجام دهد. 

یکی از کلیدی‌ترین پارامترها برای تجمیع یک جفت ارز از چندین پلتفرم مختلف، نسبت وثیقه‌گذاری آنهاست؛ این نسبت باید دقیقا شبیه یکدیگر باشد یا حداقل بسیار نزدیک به هم باشد. فاکتور مهم بعدی که مربوط به نسبت وثیقه‌گذاری است، اندازه استخر نقدینگی است. کانترکت Vault یک اشاره‌گر یا Pointer دارد، که می‌تواند آدرس قراردادی که بهترین نرخ بهره را ارائه می‌دهد را پیدا کند. سازماندهی مقادیر واریز و برداشت در قرارداد صندوق، توسط توکن‌های انباشت‌کننده بهره (که توسط استاندارد FujiERC1155 یا به اختصار F1155 ساخته می‌شوند) دنبال می‌شود. به هر جفت ارز در این صندوق (وثیقه و وام)، یک آی‌دی توکن مخصوص در کانترکت F1155 ارائه می‌شود. این توکن‌ها قابل انتقال نیستند؛ اما ممکن است در آینده این امکان نیز فراهم شود. 

قرارداد F1155 چیست؟ 

این قرارداد یک دفتر کل برای نگهداری از تمام صندوق‌های پروتکل فوجی است. F1155 به توکن‌های ساخته شده با استاندارد ERC1155، اجازه می‌دهد که تمام پوزیشن‌های واریز و برداشت باز شده توسط تمام کاربران را مدام پیگیری کنند. 

این قرارداد توسط یک ایندکس یا شاخص، ID هر توکن را شناسایی می‌کند و آنها را دنبال می‌کند. این شاخص به‌عنوان توکن‌های انباشت بهره (Interest Accruing) شناخته می‌شوند. این شاخص در فوجی، نماینده بهره تجمیع شده (هم سود هم بهره) است. 

قرارداد Flasher چیست؟

این کانترکت انتقال دارایی‌ها از یک پروتکل وام‌دهی به دیگری را تسهیل می‌کند. قرارداد فلشر از وام‌های لحظه‌ای یا Flash Loan استفاده می‌کند. فلش لون نوعی تراکنش قرارداد هوشمند است، که دارایی‌های اسمارت کانترکت وام‌دهنده را به قرارداد هوشمند وام‌گیرنده، تنها در یک تراکنش و همراه با کارمزد ارسال می‌کند. وام‌های فلش امکان انتقال سرمایه را به‌صورت موثر فراهم می‌کنند. 

فلش لون در پروتکل فوجی دائو
فلش لون در پروتکل فوجی دائو منبع: Docs.Fujidao

وام‌های لحظه‌ای اصلی‌ترین ابزار برای بازپرداخت مجدد (Rebalancing) و توابع لیکویید کردن در پروتکل فوجی هستند. وام سریع از طریق صدا کردن آن از داخل کانترکت Flasher انجام می‌شود.

Flash Close چیست؟

فلش کلوز امکانی در داشبورد شماست، که اجازه می‌دهد پوزیشن وام خود را به راحتی و به‌صورت مقرون به صرفه مدیریت کنید. فوجی از Flash Close برای فروش وثیقه شما در یونی سواپ و بازپرداخت وام شما در یک تراکنش استفاده می‌کند. 

مثال: 

آلیس یک پوزیشن وام فعال دارد: ۱ اتر/۱۰۰۰ USDC. اکنون USDCهای آلیس در پروتکل یرن فایننس واریز شده‌اند. 

بدون فلش کلوز: 

آلیس برای بستن پوزیشن خود باید این کارها را انجام دهد: 

 • USDCهای خود را از یرن فایننس برداشت کند. 
 • وام خود را به فوجی دائو بازپرداخت کند. 
 • وثیقه خود را برداشت کند. 

با فلش کلوز: 

 • آلیس نیازی به برداشت USDCهای خود از یرن فایننس ندارد تا پوزیشن خود را در فوجی ببندد. تنها کاری که آلیس باید انجام دهد، این است که تابع FlashClose فوجی را صدا کند و تنها در یک تراکنش، وام خود را بازپرداخت کند و وثیقه خود را آزاد و آن را برداشت کند. 

کارهایی که در پشت صحنه فلش کلوز (اگر وام از پلتفرم کامپوند باشد) انجام می‌شوند: 

 • کاربر پوزیشن ETH/USDC را فلش کلوز می‌کند. 
 • فوجی ۱۰۰۰ USDC را با یک وام فلش وام می‌گیرد. 
 • سپس بدهی کاربر را به کامپوند پرداخت می‌کند. 
 • پس از آن وثیقه کاربر را از کامپوند برداشت می‌کند. 
 • فوجی بخشی از وثیقه را در Uniswap سواپ می‌کند تا ۱۰۰۰ USDC به‌دست آورد. 
 • مابقی وثیقه (اگر باقی مانده باشد) به کاربر منتقل می‌شود. 

قرارداد کنترلر چیست؟

این کانترکت اجرای توابع ریبالانسینگ را آغاز می‌کند. در پلتفرم فوجی دائو، تراکنش تامین مالی مجدد (Refinancing) همانی است که وثیقه و وام را از یک پروتکل لندینگ به دیگری انتقال می‌دهد؛ در حالی که تعدیل مجدد (Rebalancing) تراکنشی است که تنها دارایی‌ها را انتقال می‌دهد. تابعی که تعدیل مجدد یا تامین مالی مجدد را صدا می‌کند، قادر است درباره انتقال کامل دارایی‌های داخل یک صندوق به دیگری، یا انتقال بخشی از دارایی‌ها تصمیم‌گیری کند. این توابع و نحوه عملکرد فوجی دائو بسیار گسترده است و می‌توانید توضیحات تکمیلی را در وایت پیپر Fuji DAO مطالعه کنید. 

آموزش وام گرفتن از فوجی دائو 

در گام اول شما باید وارد سایت Fujidao شوید و روی Go to App کلیک کنید.

صفحه اصلی سایت fujidao
منبع: Fujidao

در اینجا باید کیف پول خود را انتخاب کنید. فوجی از متامسک، ولت کانکت، لجر و ترزور پشتیبانی می‌کند. ما متامسک را انتخاب کردیم.

اتصال به پلتفرم فوجی
منبع: Fujidao

زمانی که آدرس خود را به پروتکل متصل کردیم، با چنین صفحه‌ای روبرو می‌شویم. از بخشی که با کادر قرمز مشخص شده، می‌توانید شبکه را انتخاب کنید. فوجی در حال حاضر از شبکه‌های اتریوم و فانتوم پشتیبانی می‌کند. اتریوم را انتخاب می‌کنیم.

انتخاب شبکه در فوجی دائو
منبع: Fujidao

در بخش سمت چپ، نحوه کارکرد پروتکل فوجی توضیح داده شده و در پایین آن، دو گزینه می‌بینیم؛ قسمت Core که می‌توانید توکن‌های دای، تتر و USDC را وام بگیرید. 

وام گیری در فوجی
منبع: Fujidao

وام شما در بخش Core، از پروتکل‌های کامپوند، آوه و IronBank دریافت می‌شود. از بین این سه پلتفرم، هر کدام که نرخ بهره یا APR کمتری دارد، به‌طور خودکار انتخاب می‌شود و با رنگ سبز مشخص می‌شود. 

نرخ بهره در پلتفرم Fuji
منبع: Fujidao

در بخش وسط که قسمت اصلی وام‌گیری است، ابتدا توکنی که می‌خواهیم وام بگیریم را انتخاب می‌کنیم. دقت کنید که در شبکه اتریوم پروتکل Fuji، برای تمامی ارزها شما باید کوین اتر وثیقه بگذارید. در بخش Amount to Borrow شما باید مقدار توکنی که می‌خواهید وام بگیرید را انتخاب کنید. در کادر پایین آن، شما باید مقدار وثیقه را مشخص کنید. در این مثال، اگر بخواهید ۱۰۰۰ دای وام دریافت کنید، باید حداقل ۱.۱۲۸۱۱۴ اتر وثیقه قرار دهید، که با قیمت اتریوم فعلی، معادل ۱۳۳۲ دلار اتر می‌شود. یعنی شما تقریبا ۳۳ درصد اتر بیشتر باید قرار دهید تا ۱۰۰۰ دلار وام بگیرید.

انتخاب توکن برای وام گیری در فوجی دائو
منبع: Fujidao

بخش سمت راست مربوط به نمودار سلامت وام یا Health Factor است. برای مثال اگر ما ۱۰۰۰ اتر وام بگیریم و ۱.۲ اتر معادل ۱۴۱۰ دلار وثیقه قرار دهیم، نمودار سلامت وام عدد ۱.۰۶ را نشان می‌دهد. همانطور که در ویدیو نیز اشاره کردیم، هرچه این عدد به ۱ نزدیک‌تر باشد، ریسک لیکویید شدن وام شما افزایش می‌یابد. بنابراین برای کاهش ریسک، شما یا باید مقدار وثیقه را افزایش دهید، یا از همان ابتدا مقدار کمتری وام بگیرید، یا اگر وام را دریافت کرده‌اید، مقداری از آن را بازپرداخت کنید. به هر حال شما باید همیشه این عدد را بالای ۱ نگه دارید. 

نمودار Health factor در پلتفرم فوجی
منبع: Fujidao

در زیر بخش Health Factor، چند گزینه می‌بینیم. 

 • Borrow Limit Used: این گزینه به معنای مقدار وام دریافت کرده نسبت به وثیقه شماست، که در اینجا عدد ۹۴.۱ درصد را نشان می‌دهد. این درصد هرچه پایین‌تر باشد، ریسک لیکویید شدن شما نیز کمتر می‌شود.
 • Current Loan-to-Value: این نسبت که به اختصار LTV نامیده می‌شود، نشان‌دهنده حداکثر محدوده وام‌گیری (گزینه قبلی) است. اگر حداکثر LTV عدد ۷۵ درصد را نشان دهد، بدین معنی است که به ازای هر ۱۰۰ دلار وثیقه، می‌توانید ۷۵ دلار وام بگیرید و اگر LTV بالاتر از ۷۵ درصد باشد، ریسک شما افزایش می‌یابد. 
 • LTV Liquidation Threshold: این گزینه به معنای آستانه لیکویید شدن LTV است، که عدد ۷۵ درصد را نشان می‌دهد. 
 • Current ETH Price: قیمت لحظه‌ای اتریوم را نشان می‌دهد. 
 • ETH Liquidation Price: این فاکتور نشان می‌دهد که اگر ETH به قیمت مشخصی پایین‌تر از قیمت فعلی خود رسید، پوزیشن شما لیکویید می‌شود. همانطور که در ویدیو اشاره کردیم، شما زمانی لیکویید می‌شوید که یا ارزش وثیقه شما کاهش یابد (در این مورد اتر) یا ارزش وام شما افزایش یابد. در مورد پروتکل فوجی، شما می‌توانید استیبل کوین‌ها را وام بگیرید و احتمال افزایش ارزش آنها بسیار کمتر از رمزارزهای دیگر است؛ بنابراین فاکتور مهم در اینجا، قیمت ETH است. 
نمودار Health factor در پلتفرم فوجی
منبع: Fujidao

برای بخش Fuse اتریوم و شبکه فانتوم نیز مراحل دقیقا به همین صورت انجام می‌شوند. ما قسمت Core را توضیح دادیم و گفتیم که می‌توانید استیبل کوین‌های تتر، دای و USDC را وام بگیرید. اکنون قسمت Fuse را توضیح می‌دهیم. 

بخش fuse در فوجی دائو
منبع: Fujidao

این قسمت مربوط به توکن FEI است و وام شما از طریق پروتکل‌های Fei DAO Pool، Tetranode، Pool 7 و Olympus Pool دریافت می‌شود. در بخش فیوز نیز شما باید اتر وثیقه بگذارید و توکن‌های USDC یا FEI‌ را وام بگیرید. البته در پایین این قسمت، نوشته شده که در ۳۰ آپریل (۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۱) استخرهای فیوز اکسپلویت شده‌اند و وام‌دهی به حالت تعلیق در آمده، تا ضربه بیشتری به پروتکل وارد نشود. 

شبکه را به فانتوم تغییر می‌دهیم. اگر این شبکه را در کیف پول خود ندارید، می‌توانید از سایت ChainList این کار را انجام دهید. در ویدیوی زیر، کار با این پلتفرم را آموزش داده‌ایم. 

در شبکه فانتوم پروتکل فوجی دائو، وام از طریق پروتکل‌های Hundred، Geist و Iron Bank تامین می‌شود. شما می‌توانید کوین‌های FTM، بیت کوین و اتر (روی شبکه فانتوم) را وثیقه بگذارید و توکن‌های USDC و دای را وام بگیرید. 

وام گیری در شبکه فانتوم پلتفرم fuji
منبع: Fujidao

برای وام گیری از پروتکل Fuji DAO پس از مشخص کردن مقادیر وام و وثیقه، روی Borrow کلیک کنید و کارمزد تراکنش را پرداخت کنید. 

وام گیری در شبکه فانتوم پلتفرم fuji
منبع: Fujidao

پس از آن که فی پرداخت شد، مقداری صبر کنید تا چنین گزینه‌ای به شما نمایش داده شود. اگر این پیام را مشاهده کردید، یعنی با موفقیت وام خود را دریافت کرده‌اید. 

انجام تراکنش وام گیری در فوجی دائو
منبع: Fujidao

اکنون می‌توانید به قسمت My Positions بروید و وام خود را مشاهده کنید. 

بخش my positions فوجی
منبع: Fujidao

برای بازپرداخت وام و آزاد کردن وثیقه خود، روی گزینه Manage کلیک کنید تا چنین صفحه‌ای باز شود. 

بخش بازپرداخت وام و آزاد کردن وثیقه در فوجی دائو
منبع: Fujidao

در بخش Debt یا بدهی، اگر روی گزینه Borrow (با رنگ قرمز) کلیک کنید، می‌توانید دوباره وام بگیرید و اگر روی Repay (رنگ زرد) کلیک کنید، می‌توانید وام خود را بازپرداخت کنید و وثیقه خود را آزاد کنید. کافی است مقدار توکن را انتخاب کنید و روی Repay کلیک کنید، کارمزد را پرداخت کنید و منتظر شوید تا توکن بازپرداخت شود. 

بازپرداخت وام در fuji dao
منبع: Fujidao

پس از این که وام را بازپرداخت کردید، در بخش Collateral می‌توانید وثیقه خود را آزاد و برداشت کنید. در بخش Supply (کادر قرمز) می‌توانید کوین FTM را (در این پوزیشن) افزایش دهید تا خطر لیکویید شدن پوزیشن را کاهش دهید. اما اگر می‌خواهید وثیقه را برداشت کنید، روی Withdraw کلیک کنید، مقدار را مشخص کنید، فی را پرداخت کنید و منتظر شوید تا در ولت خود کوین را مشاهده کنید. 

آزاد کردن و برداشت وثیقه در پروتکل فوجی
منبع: Fujidao

توکن پروتکل فوجی چیست؟

این پلتفرم هنوز توکن بومی خود را عرضه نکرده است. اما این توکن ابزاری برای مشارکت در تامین مالی مجدد و لیکویید کردن خواهد بود. همچنین برای تصمیمات حاکمیتی و نظارتی نیز به کار می‌رود. این رمزارز طبق استاندارد ERC20 اتریوم ساخته خواهد شد. 

تیم سازنده و سرمایه‌گذاران فوجی دائو

تیم سازنده: 

سرمایه‌گذاران: 

سرمایه گذاران فوجی دائو
منبع: Docs.Fujidao

سوالات متداول (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
 • پروتکل Fuji DAO چیست؟ 

فوجی دائو یک تجمیع‌کننده پروتکل‌های وام‌دهی (Lending Aggregator) است، که وام شما را همواره با پایین‌ترین نرخ بهره به شما ارائه می‌دهد. 

 • پروتکل فوجی چگونه کار می‌کند؟ 

زمانی که شما توکن خود را برای وام‌گیری انتخاب می‌کنید، فوجی به‌صورت خودکار پروتکلی که پایین‌ترین نرخ بهره را دارد را انتخاب کرده و وام شما را از طریق آن ارائه می‌دهد. همچنین برای بستن پوزیشن وام خود می‌توانید از گزینه Flash Close استفاده کنید، که با استفاده از وام فلش، تنها در یک تراکنش، وام شما را بازپرداخت می‌کند و وثیقه شما را برداشت می‌کند. 

جمع‌بندی 

در این ویدیو به آموزش کار با پلتفرم Fuji DAO پرداختیم و نحوه وام‌گیری و بازپرداخت آن و آزاد کردن وثیقه را توضیح دادیم. فوجی یک پروتکل تجمیع‌کننده پلتفرم‌های لندینگ است، که همواره با پایین‌ترین نرخ بهره، وام را به شما ارائه می‌دهد. در مقاله نیز به توضیحات فنی درباره نحوه کارکرد فوجی دائو پرداختیم. نظر شما درباره فوجی چیست؟ آیا این پلتفرم را برای وام‌گیری انتخاب می‌کنید؟

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا