مبتدی مقالات عمومی

مصاحبه با مدیرعامل Hoard Exchange؛ بازی های متاورس آینده صنعت گیمینگ را رقم می‌زنند!

در این مقاله، مصاحبه ایشان پاندی (Ishan Pandey) خبرنگار و نویسنده مجله مشهور هکرنون (Hackernoon) با رادوسلاو زاگوروویچ (Radoslaw Zagorowicz) هم‌بنیان‌گذار و مدیرعامل پلتفرم Hoard Exchange را در برنامه «پشت صحنه استارت‌آپ‌ها» می‌خوانیم. در این مصاحبه، زاگوروویچ توضیح می‌دهد که آینده بازی‌های کامپیوتری و صنعت چند میلیارد دلاری گیمینگ، می‌تواند تحت تاثیر صنعت نوظهور بازی های متاورس و تکنولوژی بلاک چین، به شکوفایی برسد.

آینده صنعت گیمینگ با بازی های متاورس

بازی های متاورس

ایشان پاندی: سلام رادوسلاو. به برنامه «پشت صحنه استارت‌آپ‌ها» خوش آمدی. لطفا درباره خودت و داستان بازار هورد اکسچنج (Hoard Exchange) برای ما بگو:

رادوسلاو زاگوروویچ: سلام ایشان. از این که مرا دعوت کردید ممنونم. من رادوسلاو زاگورویچ هستم؛ هم‌بنیانگذار و مدیرعامل بازار هورد اکسچنج هستم و از دانشگاه ورشو لهستان با مدرک کارشناسی ریاضیات فارغ‌التحصیل شدم. از سال ۲۰۱۴ در اکوسیستم اتریوم فعالیت داشتم. در ابتدا به عنوان توسعه‌دهنده و اکنون به عنوان موسس شرکت نرم‌افزاری بلاک چین در لهستان مشغول هستم.

بازار هورد اکسچنج سه بنیانگذار دارد. میکل تیشر یورگنسن (Mikkel Thykjær Jørgensen) پیش زمینه حقوقی دارد. Hoard Exchange را در سال ۲۰۱۸ عرضه کردیم تا مالکیت واقعی رمزارزها را امکان‌پذیر کنیم. در عرصه بازی‌های رایانه‌ای، آیتم‌های مجازی، بازار ۱۷۵ میلیارد دلاری در اختیار دارد. هرچند واقعیت تلخ این است که گیمرها مالکیت واقعی محتوا و دارایی‌هایی که برای آنها پول پرداخت می‌کنند را در اختیار ندارند. توسعه‌دهندگان بازی‌های رایانه‌ای، به جای آن که مالکیت آیتم‌های درون بازی‌ها را به گیمرها بدهند، صرفا دسترسی به آنها را امکان‌پذیر می‌سازند. این موضوع به طور ناعادلانه‌ای به ضرر گیمرها است؛ به ویژه آن که اکنون دارایی‌های مجازی دارای ارزش واقعی هستند. هورد اکسچنج به توسعه‌دهندگان و گیمرها امکان می‌دهد تا آیتم‌های درون بازی‌ها را با بلاک چین اتریوم یکپارچه‌سازی کرده و از آنها استفاده کنند. ما معتقدیم که امکان‌پذیر ساختن مالکیت واقعی آیتم‌های مجازی منجر به حضور و فعالیت بیشتر گیمرها، انعطاف‌پذیری و عملکرد بیشتر در توسعه تولیدکنندگان محتوا و گسترش این صنعت می‌شود.

بازی های متاورس

ایشان پاندی: اگرچه بخش عمده‌ای از تب‌وتاب اخیر توکن‌های بی‌همتا (NFT) بر پتانسیل آنها در نشان دادن و معرف بودن تصاویر دیجیتال است، اما کاربرد آنها فراتر از این موضوع است. آیا معتقدی که NFTها تاثیر زیادی بر سایر صنایع نظیر صنعت گیمینگ خواهند داشت؟ نگرش و دیدگاه تو درباره گیمینگ متاورس (Gaming Metaverse) چیست؟

گیمینگ متاورس آینده صنعت گیمینگ است و ما در خصوص آینده این صنعت تصمیم‌گیری خواهیم کرد.

گیمینگ متاورس در سال‌های آتی توجه کاربران را به خود جلب خواهد کرد، به طوری که نگرش شگفت‌انگیز توسعه‌دهندگان منجر به خلق بازی‌هایی نظیر اکسی اینفینتی (Axie Infinity) خواهد شد.

فروش چند میلیون دلاری آثار هنری، ویدئوها و توییت‌های توکنیزه شده در ماه‌های اخیر، به سرخط خبرها تبدیل شده است. من معتقدم اتفاقی که تاکنون رخ داده است، فقط بخش کوچکی از چیزی است که با NFTها امکان‌پذیر است. توکن‌های یکتا، فراتر از آثار هنری، می‌توانند برای تایید هویت از جانب شرکت‌ها، بلیت فروشی رویدادهای مهم، توکنیزه کردن دارایی‌های واقعی و غیره استفاده شوند.

در صنعت گیمینگ نیز NFTها می‌توانند تایید مالکیت آیتم‌های منحصربه‌فرد مجازی را امکان‌پذیر کنند. کاربران به طور روزافزون در حال ارزش‌گذاری آیتم‌های مجازی هستند. از آنجایی که زمان بیشتری را در دنیای دیجیتال صرف می‌کنیم، شاید دوست داشته باشیم که آواتارهای مجازی ما دارای هویت، سبک و شخصیت مختص به خود باشند. NFTها همان لایه مالکیتی هستند که برای تعیین و شناسایی آیتم‌ها در محیط مجازی استفاده خواهند شد.

ایشان پاندی: آینده آیتم‌های درون بازی که مبتنی بر بلاک چین هستند، چگونه خواهد بود و آیا زیرساختی برای آیتم‌های بازی‌های بلاکچین وجود دارد؟

زاگوروویچ: هیچ‌گونه بازار گیمینگ مبتنی بر بلاک چین برای گیمرها وجود ندارد. به همین دلیل، ما در حال ایجاد بازاری هستیم که مکانی برای کاربران باشد تا سریعا به خرید، فروش، اجاره و تبادل آیتم‌های درون بازی بپردازند. کاربران هم‌چنین می‌توانند آیتم‌های گیمینگ خود را به عنوان وثیقه قرار دهند تا نقدینگی دریافت کنند. پروژه‌های گیم‌فای (GameFi) نظیر کریپتوکیتیز، دامنه ENS و سایر پروژه‌ها هم‌اکنون در بازار هورد قرار دارند.

پلتفرم هورد از NFTهایی که در بلاک چین اتریوم صادر شده‌اند، استفاده می‌کند تا آیتم‌های منحصربه‌فرد درون بازی‌ها را رصد و شناسایی کند. گیمرها نه تنها می‌توانند دارایی‌های خود را رصد کنند، بلکه دارایی‌های آنها از سطح امنیت یکسانی با شبکه اصلی اتریوم برخوردار است.

ایشان پاندی: در بحبوحه این موضوع که گفته می‌شد عرصه NFTها پوچ و بی‌ارزش است، فروش توکن‌های غیرمثلی در نیمه اول سال ۲۰۲۱ نسبت به مدت مشابه سال گذشته، تقریبا ۲۰۰ درصد افزایش یافته است. چه عاملی منجر به این افزایش غیرمنتظره شده است؟

زاگوروویچ: به نظرم ۳ عامل در این موضوع نقش دارند؛ با وجود سلبریتی‌ها، برندها و اینفلوئنسرهای شبکه‌های اجتماعی که درباره NFTها صحبت می‌کنند، افراد کنجکاو درباره رمزارزها بیشتر ترغیب می‌شوند تا در این عرصه حضور پیدا کنند. عامل دوم، افزایش قیمت ارزهای دیجیتال است. توکن‌های بی‌همتایی که بر بستر بلاکچین اتریوم صادر می‌شوند و اغلب بر حسب اتر قیمت‌گذاری می‌شوند، در سال جاری ۴ برابر شده‌اند. بخشی از ثروت حاصل از افزایش قیمت رمزارزها به بازار NFT سرازیر شده است. سومین و مشخص‌ترین عامل، شیوع ویروس کرونا است که مردم را مجبور کرد تا زمان بیشتری را در خانه و در اینترنت سپری کنند.

ایشان پاندی: توکن‌های NFT بخشی از صنعت رمزارزها است. این عرصه منجر به گسترش آلاینده‌های کربنی ناشی از خرید و تبادل ارزهای دیجیتال شده است. نظر شما درباره تاثیر زیست‌محیطی NFTها چیست؟

زاگوروویچ: انتشار آلاینده‌های کربنی توکن‌های یکتا و به طور کل اکوسیستم بلاک چین، یکی از نگرانی‌های مهم است. NFTها به بلاک چین اتریوم متکی هستند که در حال حاضر همانند بیت کوین از مکانیزم اجماع گواه اثبات کار (POW) استفاده می‌کند. این مکانیزم شامل عملیات استخراج است که برق زیادی مصرف می‌کند.

دقیقا نمی‌توانیم بگوییم چند درصد از پخش آلاینده‌های کربنی متعلق به توکن‌های NFT است. هرچند، نمی‌توان انکار کرد که صدور این توکن‌ها منجر به پخش آلاینده‌ها می‌شود. خوشبختانه، اتریوم طی چند ماه آینده به اتریوم ۲.۰ انتقال می‌یابد؛ در نتیجه، عملیات استخراج کنار گذاشته می‌شود و پخش آلاینده‌های کربنی بیش از ۹۹ درصد کاهش می‌یابد. NFTها و سایر اکوسیستم اتریوم بیش از پیش دوستدار محیط زیست خواهد شد.

ایشان پاندی: در حال حاضر ورزشگاه‌های خالی در سراسر جهان وجود دارد که ورزشکاران در لیگ‌ها و مسابقات مختلف ورزشی در حال رقابت هستند. در نتیجه، به نظر شما شیوع ویروس کرونا چه تاثیری بر افزایش بازی‌های آنلاین در بین جوانان و میانسالان داشته است؟

زاگوروویچ: شیوع ویروس کرونا و به دنبال آن فاصله‌گذاری اجتماعی، میلیاردها نفر در سراسر جهان را مجبور کرده است تا در خانه بمانند. مردم زمان بسیار زیادی داشتند تا در اینترنت وقت خود را سپری کنند و علایق خود را تغییر دهند و چیزهای جدید را کشف کنند.

شیوع ویروس کرونا منجر به افزایش موارد بسیاری شده است که بازی‌های آنلاین یکی از آنها است. مردم روش‌های جدیدی برای تعامل با تیم‌ها و بازیکنان مورد علاقه خود پیدا کرده‌اند. ورزشگاه‌ها خالی است، اما طرفداران دیوانه NFTهای NBA Top Shots شده‌اند. انسان علاقه و شوق ذاتی برای تجربه کردن چیزهای جذاب، هیجان‌انگیز و ماجراجویانه دارد. شیوع ویروس کووید ۱۹ نمی‌تواند چیزی که درون انسان‌هاست را سرکوب کند. هنگامی که نمی‌توانیم به ورزشگاه‌ها برویم، به سمت بازی‌های آنلاین روی می‌آوریم تا تجربه مشابهی داشته باشیم؛ با این تفاوت که این بار در خانه‌های خود هستیم.

ایشان پاندی: توکن NFT که نشان‌دهنده خوشحالی اندی موری (Andy Murray) از پیروزی در مسابقات تنیس ویمبلدون سال ۲۰۱۳ بود اخیرا به قیمت ۱۷۷,۷۷۷ دلار فروخته شد. به نظر شما ورزش و صنعت گیمینگ در حال پذیرش بیشتر رمزارزها هستند؟

زاگوروویچ: بله. ورزش و صنعت گیمینگ بیش از پیش به سمت رمزارزها و NFTها متمایل شده‌اند. به لیگ‌های مهم ورزشی نظیر NBA، NHL، NFL و غیره نگاه کنید؛ همه این لیگ‌ها در حال فروش توکن‌های بی‌همتا از ویدئوها و تجربه‌های منحصربه‌فرد هستند.

تیم سن خوزه شارکس (San Jose Sharks) پرداخت‌های رمزارز را برای خرید بلیت مسابقات و همکاری‌های فصل آتی می‌پذیرد. تیم بسکتبال دالاس ماوریکس (Dallas Mavericks) و ساکرامنتو کینگز (Sacramento Kings) هم‌اکنون رمزارزها را می‌پذیرند. ما به وضوح این روند را مشاهده می‌کنیم.

ایشان پاندی: به نظر شما ظهور گیمینگ بر بستر بلاک چین چه تاثیری بر تجارت کنونی صنعت گیمینگ خواهد گذاشت و به نظر شما این موضوع منجر به پذیرش گسترده بلاکچین خواهد شد؟ امروزه صنعت گیمینگ با چه مسائل مهمی مواجه است و Gaming بر بستر بلاک چین در این شرایط چه کمکی می‌تواند ارائه دهد؟

زاگوروویچ: صنعت گیمینگ همواره از فناوری‌های جدید استقبال کرده است و تجربه بکر و منحصربه‌فرد به گیمرها ارائه می‌دهد. ما هنوز در روزهای ابتدایی گیمینگ بر بستر بلاک چین هستیم. گیمرها صدها میلیارد دلار صرف بازی‌ها و دارایی‌های درون آنها می‌کنند؛ اما مالکیت چیزی که برای آن پول پرداخت کرده‌اند را در اختیار ندارند.

با وجود گیمینگ بلاکچین، گیمرها به معنای واقعی، مالک آیتم‌هایی می‌شوند که خریداری کرده‌اند و در ازای آن که بخشی از این اکوسیستم هستند، پاداش دریافت می‌کنند. استیکینگ یا سهام گذاری، وام‌دهی و وام‌گیری دارایی‌های درون بازی‌ها، فرصت‌های جدید کسب درآمد را برای گیمرها ایجاد خواهد کرد؛ این موضوع بدان معنا است که گیمرها با بازی‌های مورد علاقه خود بیشتر در تعامل خواهند بود.

پس از آن که عرصه گیمینگ بلاک چین را بپذیرد، شاهد پذیرش گسترده Blockchain خواهیم بود؛ زیرا صنعت گیمینگ بسیار عظیم و گسترده است و اکثر گیمرها جوان هستند. نسل جوان‌تر بیشتر پذیرای فناوری‌های جدید است.

ایشان پاندی: طبق گفته ویتالیک بوترین خالق اتریوم، پس از مهم‌ترین بهبود و ارتقای بلاک چین اتریوم از سال ۲۰۱۵ تاکنون که اخیرا اعمال شده است، این شبکه در وضعیت خوبی قرار دارد تا ارتقای چشمگیرتری انجام دهد و میزان استفاده انرژی خود را بیش از ۹۹ درصد کاهش دهد. آیا می‌توانی اندکی درباره این به‌روزرسانی صحبت کنی و به نظر شما این به‌روزرسانی چه تاثیری بر اکوسیستم اتریوم می‌گذارد؟

زاگوروویچ: اتریوم ۲ تقریبا ۶ سال در دست توسعه بود و سرانجام به عرضه آن نزدیک می‌شویم. پس از پایان انتقال شبکه اتریوم به اتریوم ۲.۰، این شبکه از مکانیزم اجماع گواه اثبات کار به گواه اثبات سهام (POS) انتقال خواهد یافت. سپرده‌گذاری، عملیات استخراج را یکبار برای همیشه پایان خواهد داد. این انتقال، پخش آلاینده‌های کربنی را کاهش می‌دهد. کارمزد گس کاهش و سرعت تراکنش‌ها از ۱۵ به هزاران تراکنش در ثانیه افزایش می‌یابد.

با توجه به پخش قابل توجه آلاینده‌های کربنی توسط بیت کوین و اتریوم، کاهش بیش از ۹۹ درصدی انتشار آلاینده‌ها توسط دومین بلاک چین بزرگ به سود جامعه و محیط‌زیست است.

ایشان پاندی: در اکوسیستم گیمینگ و به ویژه پس از دوران کرونا، شاهد چه روندها و ترندهای جدیدی خواهیم بود؟

زاگوروویچ: به نظرم چند ترند هیجان‌انگیز در صنعت گیمینگ وجود دارد؛ اول از همه، گیمرها می‌توانند به طور یکپارچه، دارایی‌های مجازی خود را از یک بازی به بازی دیگر منتقل کنند یا دارایی‌های مجازی خود را بین دو بازی از یک شرکت انتقال دهند. ترند دوم این است که مردم بیشتر در بازی‌های متاورس غرق خواهند شد. همکاری اسنوپ داگ با The Sandbox یکی از این موارد است. این هنرمند افسانه‌ای، عمارت مجازی خود را در بازی متاورس ساخته است. در این بازی، گیمرها می‌توانند تجربه منحصربه‌فردی داشته باشند، در کنسرت‌های زنده شرکت کنند و از طریق آواتار خود کارهای بیشتری انجام دهند.

جمع‌بندی

در این مقاله، مصاحبه ایشان پاندی خبرنگار و نویسنده مجله مشهور هکرنون (Hackernoon) با رادوسلاو زاگوروویچ هم‌بنیان‌گذار و مدیرعامل پلتفرم Hoard Exchange را در برنامه «پشت صحنه استارت‌آپ‌ها» خواندیم. در این مصاحبه، زاگوروویچ توضیح می‌دهد که آینده بازی‌های کامپیوتری و صنعت چند میلیارد دلاری گیمینگ، می‌تواند تحت تاثیر صنعت نوظهور بازی های متاورس و تکنولوژی بلاک چین، به شکوفایی برسد. نظر شما چیست؟ آیا بلاکچین می‌تواند باعث ایجاد انقلابی در صنعت گیمینگ شود؟

منبع
hackernoon

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا