مقالات عمومی

تحقیق و بررسی تبلیغ کننده توکن های ارز دیجیتال با “پشتوانه طلا”

قانون گذاران فلوریدا در حال تحقیق درباره Karatbars می باشند. Karatbars شرکتی آلمانی است که تبلیغ توکنی مربوط به بانک ارز دیجیتال میامی، بدون داشتن گواهینامه بانکداری در این ایالت را به عهده دارد.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

Karatbars در گذشته ارز دیجیتالی که طبق گفته هایشان پشتوانه طلا داشت، عرضه کرده بود و کوین دسک نتوانست وجود معدن طلای مورد بحث را تایید کند.

Karatbars پیش از ورودش به فضای ارز دیجیتال، از طریق یک برنامه بازاریابی معرفی که ناظران از ۳ کشور مختلف هشدارهایی مبنی بر عدم شرکت در آن را دادند، به صورت آنلاین، محصولات حاوی طلا می فروخت.

کوین دِسک با سه تن از این معرف ها که با جان و دل به این شرکت و توکن هایش باور دارند، مصاحبه کرد.

طبق گزارش کوین دِسک، شرکتی آلمانی که ادعا می کرد در عرضه اولیه ارز دیجیتال خود در سال ۲۰۱۸ موفق به جمع آوری ۱۰۰ میلیون دلار شده بود، توسط ناظران مالی فلوریدا تحت بررسی می باشد.

Karatbars Internationa Gmbh، برنامه های خود مبنی بر شروع فروش توکنی جدید پس از فروش اولین توکن خود، در دسامبر ۲۰۱۹ را اعلام کرد. با اینکه اولین فروش، مربوط به توکن به ظاهر با پشتوانه ی طلای سال ۲۰۱۸ با نام KaratGold Coin) KBC) بود، امسال این شرکت در حال تبلیغ KaratBank Coin که مرتبط با بانک ارز دیجیتال میامی می باشد بوده است.

به نظر ادعای وجود یک بانک ارز دیجیتال، باعث به مشکل برخوردن این شرکت با دفتر نظارت مالی فلوریدا (OFR) شده است.

کتی نوریس، مدیر ارتباطات این آژانس، به کوین دِسک گفت:

Karatbars نزد OFR به عنوان یک بانک ثبت نشده است. OFR در حال بررسی این پرونده است و در حال حاضر تنها تا همین حد اطلاعات را می توانم به اشتراک بگذارم.

Karatbars Internationa Gmbh تا این لحظه به درخواستِ پاسخ کوین دِسک جوابی نداده است.

تحقیقات مقامات فلوریدا، اولین بازرسی قانونی نیست که Karatbars تجربه می کند. این شرکت در سال ۲۰۱۱ و توسط کارآفرین آلمانی، هارالد سیز که هم اکنون مدیر آن می باشد بنیان نهاده شد.

در سال ۲۰۱۴، سالها پیش از اولین فروش توکن Karatbars ناظر بازار مالی شهر کِبِک نیز به سرمایه گذاران در مورد این شرکت که برای معرف های داوطلب، خرید اینترنتی طلا را فراهم می کرد اخطار داد. Karatbars در صورت معرفی و ثبت نام کاربران دیگر به این خریداران کمیسیون پرداخت می کرد.

ناظران در هلند و نامیبیا نیز هشدارهای عمومی مشابهی داده اند، که هلند کسب و کار Karatbars را نوعی بازاریابی چندلایه و نامیبیا آن را نقشه ای هرمی معرفی کرد.

آنچه در این مطلب می‌خوانید

اولین توکن

با وجود چنین سابقه ای توکن KBC، در بیش از ۳۰ صرافی شامل HitBTC و Yobit معامله شده و توسط چهره هایی مانند جان مک کافی در توییتر از آن تعریف شده است.

این کوین که بر روی بلاک چین اتریوم اجرا می شود، از طریق عرضه اولیه ای در سال ۲۰۱۸ توزیع شد و طبق گزارش ها توانست حدود ۱۰۰ میلیون دلار جمع آوری کند. طبق آمار کوین مارکت کپ، این توکن از تابستان ۲۰۱۸ با قیمتی معادل چند دهم درصد پنی معامله شده است که ارزش بازار کنونی KBC را به ۹۲.۶۴۲.۷۹۸ دلار می رساند.

Karatbars استراتژی بازاریابی معرفی که در اوایل کار خود استفاده می کرد، به عرضه توکن نیز سرایت کرد و معرفانی که توسط کوین دِسک با آنها مصاحبه شد، گفتند که بیشتر فعالیت های خرید آنها بر روی پلتفرم خود شرکت صورت گرفته است. شاید به همین دلیل است که این کوین ها بر روی دفترکل عمومی بدون حرکت باقی می مانند. طبق سایت اتراسکن اولین انتقال KBC در نوامبر ۲۰۱۸ یعنی ماه ها بعد از عرضه اولیه رخ داد و اکنون ۲۰.۹ میلیون توکن در ۴۲ کیف پول قرار دارند.

Karatbars ادعا می کند که طلای پشتوانه KBC، از معدن فورت دافین در ماداگاسکار استخراج شده است. اما کوین دِسک نتوانست به صورت مستقل وجود چنین معدنی و یا مالکیت آن توسط Karatbars در این کشور را تایید کند.

طی ایمیلی که توسط محقق شخص ثالثی برای کوین دِسک ارسال شد، مقامات اتاق معادن ماداگاسکار اعلام کردند:

متاسفیم اما باید به شما اطلاع دهیم, هیچ معدن طلایی در فورت دافین وجود نداشته و Karatbars دارای گواهینامه استخراج معدن در ماداگاسکار نمی باشد.

کوین دِسک مستقیما با مقامات ماداگاسکار ارتباط برقرار کرده است و به محض دریافت اطلاعات جدید، طی همین مطلب این موضوع را شفاف تر خواهد کرد.

مک کافی در پاسخ به تعریف هایی که از این شرکت کرده است به کوین دِسک گفت:

من معتقدم کوین هایی که به استانداردِ ارزش وصل می شوند، بنیان جنبش ارز دیجیتال خواهند بود. پناهگاهی که نیاز به خروج از دنیای ارزهای دیجیتال و ورود به دنیای ارزهای سنتی ندارد.

جان مکافی بیان کرد: من به آن باور دارم

شاید قبول نکردن KBC آسان باشد، ولی بسیاری فرصت هایی را نیز در این پروژه دیده اند.

تیلور ریچی یکی از ساکنین فلوریدا از خریداران بلند مدت طلا و معرف کنونی KBC، پس از اخراج از کارخانه محل کار خود، استارت آپ خود را با هدف تسهیل خدمات محل فروش برای KBC به نام Karastars Labs راه اندازی کرد. ریچی گفت تا الان ۲ تاجر (که البته یکی از آنها فروشگاه آنلاین خود او می باشد) قبول کرده اند که از این توکن به منظور انجام پرداخت های کالاهایشان استفاده کنند.

ریچی گفت:

من به اندازه ای به آن باور دارم که تصمیم گرفتم شغل و شرکت خود را به منظور خلق ارزش برای این اکوسیستم ایجاد کنم. در سال ۲۰۱۸ که Karatbars از شرکت فروش طلا به فروش ارز دیجیتال تغییر پیدا کرد، با کمک برنامه معرفی خود تبدیل به برترین فروشنده شمش طلا در دنیا شد.

مدیران ارشد ۳ سازمان مختلف فعال در بازار شمش طلا به کوین دِسک گفتند که اثبات چنین ادعایی غیرممکن یا بسیار مشکل خواهد بود.

سه تن از صاحبان KBC که توسط کوین دِسک با آنها مصاحبه شد، چندین بار عنوان کردند که Karatbars بزرگترین عرضه اولیه ی دنیا را انجام داده است (عنوانی که بدون شک متعلق به شرکت Black.One با فروش ۴.۱ میلیارد دلاری بلاک چین EOS می باشد)، از وضعیت قانونی و نظارت شده ی بانک ارز دیجیتال واقع در میامی تمجید کردند و به ستایش های گروه هایی مانند واتیکان و تیم فوتبال رئال مادرید که هیچ یک به درخواست پاسخ جوابی ندادند اشاره کردند. با این حال فوتبالیست معروف، روبرتو کارلوس، در رویداد Karatbars در آمستردام حضور داشت.

همچنین، باور این افراد به شرکت طبق گفته خودشان، به وسیله محصولات واقعی (اجناس تزئینی و قطعه های کوچک طلا) که معرفان معمولا به عنوان قسمتی از برنامه ی معرفی دریافت می کردند شکل گرفته است. این محصولات معرف، مانند گوشی هوشمند همگام با Karatbars، بر روی سایت هایی مانند کوین تلگراف و VC News Network، یکی از شرکای رویترز نیز نمایش داده شده است.

یکی از معرفان آمریکایی KBC، آندریا لاروسا، با چشمانی پر از اشک به کوین دِسک در این باره گفت که چگونه در اواخر سال ۲۰۱۸ این پاداش های طلا پس از سالها مشکل با چندین کسب و کار به وی آزادی مالی دادند. وی گفت این شرکت قطعاتی از طلای واقعی برای او ارسال کرده است.

لاروسا گفت:

این کار بر اساس تعداد قراردادهایی است که بتوانید جمع کنید و تعداد تراکنش هایی که در کسب و کارتان انجام شود. من از مدیران و رهبران دیگر الهام و انگیزه های بسیاری گرفته ام. آنها هیچ چیز از اینجا نمی خواهند. هدف آنها فقط کمک کردن است. من عاشق ماموریت دکتر سیز که کمک به مردم برای خارج شدن از قرض است هستم.

معرف ها و منابع خبری گاها بنیان گذار Karatbars، سیز، را دکتر خطاب می کنند. کوین دِسک مستقلا نتوانست چنین گواهینامه ای را تایید کند.

دروازه های ارز دیجیتال

بسیاری از صاحبین این توکن همانند لاروسا، از طریق جامعه بیت کوین اما ریچلی، از طریق دایره های خرید و فروش طلا به KBC رسیده اند. ریچلی به کوین دِسک گفت به اندازه ای تحقیق کرده بود که از بیشتر ICO ها دوری کند.

لاروسا هنوز نیز کمی بیت کوین و اتر دارد، ولی بیشتر سرمایه خود را بر روی KBC گذاشته است.

وی منطق پشت این کار خود را اینگونه بیان کرد:

بیت کوین واقعا هیچ پشتوانه ای ندارد. ولی KBC ما پشتوانه اش طلاست و پشتوانه KaratBank Coin نیز دارایی های ما می باشد. نهایتا هر دو کوین ادغام شده و یکی می شوند.

همینطور خوزه بوکو، مهاجری آمریکایی-فیلیپینی و یکی از معرفان KBC قصد سفر به شهر مادری خود در آینده ی نزدیک را دارد تا بتواند هرچه بیشتر Karatgold را ستایش و تبلیغ کند. وی به کوین دِسک گفت که در سال ۲۰۱۸ و با ۳۲ هزار دلار سرمایه گذاری در محصولات ارز دیجیتال این شرکت شروع کرد، دارایی هایی که اکنون به گفته وی طبق معاملات و معیارهای عمومی ۴۱ هزار دلار ارزش دارند.

وی به تازگی از هلند که در ماه آگوست صدها نفر از معرفان Karatbars طبق گفته بوکو، “پلی از سیستم مالی به سوی ارزهای دیجیتال” را در آنجا جشن گرفتند، بازگشته است.

همانند دیگر افرادی که توسط کوین دِسک مصاحبه شدند، بوکو نیز پیش از اولویت دادن به KBC، در مورد این ارز و بیت کوین تحقیقاتی انجام داده بود. به عنوان فردی که حس می کند سیستم مالی سنتی به اندازه ی کافی به او خدمت رسانی نکرده است، گفت که شواهد قابل لمس وی از رسانه های اجتماعی و رویدادهای جمعی که شامل افرادی می شد که با آنها روابطی شخصی برقرار کرد نشات گرفتند.

بوکو گفت: می توانید میزان طلایی که جمع کرده اند را در یوتیوب ببینید.

با این حال مشخص نیست که می توان به این توکن با پشتوانه طلا اعتماد کرد یا خیر و یا آیا این پروژه به درستی کار می کند و یا کلاهبرداری است. در هر صورت هر پروژه ای که ابهامات و مشکلاتی را به همراه دارد خیلی مورد اعتماد نیست تا زمانی که آن ابهامات و ایرادات را رفع کند.

منبع
coindesk

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا