افزایش بحران جعل طلا؛ بیت کوین بهترین جایگزین برای آن

طبق گزارش رویترز، بحران ساخت جعلی طلا در این صنعت اختلال ایجاد کرده است و به ذخیره ارزشی نظیر بیت کوین نیاز است تا به آسانی قابل تشخیص باشد.

ساخت جعلی وارد صنعت طلا شده است

ساخت جعلی شمش طلا وارد ذخایر بزرگترین سازمان های مالی جهان شده است. برخلاف شمش های تقلبی طلا که با فلزات ارزانتر همراه با طلا ساخته شده اند، این شمش ها با طلای خالص ساخته شده اند اما برند و علامت های تجاری شمش های صادرکنندگان مشهور را جعل می‌کنند.

این شمش های جعلی به طلای کشورهای تحت تحریم نظیر ایران و کره شمالی امکان می‌دهد تا به عنوان طلای خالص ممتاز معامله شوند. با این حال شرکت هایی که ساخت این شمش ها را بر عهده دارند. سهوا با خطر نقض قوانین ضدپولشویی و ضد تروریستی را نیز مواجه اند.

ریچارد هایس مدیرعامل شرکت استرالیایی Perth Mint که در زمینه ساخت شمش های طلا معروف است گفت:

این امر، روشی بسیار خوب برای پولشویی طلاهای کشورهای مورد نظر است. طلای موجود کاملا خالص است اما منبع آن مشخص نیست. شمش ها نیز کاملا اصل به نظر می‌رسند . حتی عیار و وزن آنها نیز صحیح است.

متخصصان پیش بینی کرده اند که چندین هزار قالب از این شمش ها تاکنون کیف شده اند که ارزش آنها ۱۰۰ الی ۳۰۰ میلیون برآورد شده است. هرچند تعداد کل شمش های کشف نشده بسیار بیشتر از این مقدار است. مایکل مساریک رییس اجرایی استخراج طلای والکامبی گفته است که شمش های بسیار بسیار بیشتری در گردش می‌باشند.

هزینه های بسیار زیاد بررسی شمش ها مشکل‌ساز می‌باشد

موسساتی که با یک شمش جعلی مواجه شوند مجبورند که کل ذخیره خود را حسابرسی کنند. این حسابرسی ها هزینه مضاعفی بر هزینه های گزاف حمل و نقل، بیمه و امنیت فلزات گرانبها اضافه می‌کند.

نیک کارتر موسس شرکت تحلیل بلاک چین کوین متریکس گفت:

این موضوع، مشکل بزرگی محسوب می‌شود زیرا بررسی و تشخیص طلا در هر مرحله بسیار هزینه بر است، بنابراین طلا بر زنجیره تامین مورد اعتماد متکی است. اکنون نیز صحت زنجیره تامین مشخص نیست.

کارتر در ادامه افزود به دلیل این هزینه های بسیار زیاد بررسی، اکوسیستم طلا تمایل به متمرکزسازی دارد. این امر می‌تواند منجر به پیامدهای ناخوشایند شود.

سیستم هایی که هزینه های بالای بررسی دارند تمایل دارند تا همانند بازار شمش طلای لندن دارای طیف عملیاتی محدودی باشند. فقط سازمان های بزرگ می‌توانند در این بازار حضور داشته باشند و بدین ترتیب قادر خواهند بود رفتار مورد نظر خود را با خریداران داشته باشند.

درگیری مردم معمولی با طلا

در این بین، مردم معمولی فقط پس از عبور از چند مرحله واسطه می‌توانند در خرید طلا شرکت کنند. شرایط برای خرید شمش فیزیکی بدتر نیز می‌باشد.

فرد معمولی بلافاصله پس از خرید شمش طلا ۱۰ درصد ضرر می‌کند. این درصد، عامل بسیار مهمی برای این موضوع است که چرا شمش های فیزیکی طلا در سازمان های مالی متمرکز شده اند.

این موضوع برای بانک های مرکزی و سازمان های مالی ضروری است که از جانب شرکت کنندگان بازار، طلا را نگهداری کنند. این شرایط، نگهدارندگان طلا را در معرض خطرات بیشتری نظیر مصادره دولت قرار می‌دهد.

مثال بارز این موضوع در سال ۱۹۳۳ در آمریکا رخ داده است. فرمان اجرایی ۶۱۰۲ رییس جمهور فرانکلین روزولت باعث شد که ذخیره سکه های طلا، شمش و مجوزها در این کشور غیرقانونی شود. چندین تن طلا به ناچار از عموم مردم بازخرید شد. دلیل این فرمان چی بود؟ امکان پذیر ساختن بانک مرکزی برای افزایش موجودی پول برای کاهش اثرات رکود بزرگ، زیرا در آن زمان پشتوانه دلار، طلا بود.

بیت کوین به عنوان جایگزین برتر

بحث های بسیار زیادی در خصوص این موضوع وجود دارد که بیت کوین می‌تواند ذخیره ارزش مقرون به صرفه ای به جای طلا باشد.

بررسی صحت و اعتبار بیت کوین بسیار ساده است. بلاک چین می‌تواند منشأ هر کوین را ردیابی کند. هرکسی می‌تواند در شبکه بدون نیاز به مجوز و آزاد بیت کوین شرکت کند و اقدامات مختلفی از ماینینگ، اداره نود، ارسال و دریافت تراکنش ها انجام دهد.

همانطور که نیک کارتر در مقاله خود گفته است:

بیت کوین تضمین های قابل حسابرسی را ارائه می‌دهد که غیرقابل مقایسه با تضمین های طلا و بهتر از آنها می‌باشند، زیرا به زنجیره تامین مورد اعتماد نیازی ندارد، ذخیره سازی ارزانتری دارد و بررسی آن نیز هزینه آنچنانی ندارد.

از آنجایی که بیت کوین از رمزنگاری استفاده می‌کند، جعل کوین های آن تقریبا غیرممکن است. هم چنین خرج کردن دوباره کوین ها به تجهیزات رایانه ای چندین میلیون دلاری نیاز دارد تا حمله ۵۱ درصدی انجام شود. از طرف دیگر، می‌توان فورک های غیر بیت کوین نظیر بیت کوین کش یا بیت کوین SV ایجاد کرد و نظر عموم مردم را به صورتی دستکاری کرد که کوین جدید را به عنوان بیت کوین واقعی بپذیرند.

از نظر شبکه ای، هرکس با پرداخت ماهانه ۱۰ دلار می‌تواند نود کامل بیت کوین اجرا کند تا اعتبار کوین ها و تراکنش ها را بررسی کند. به علاوه، کسانی که مطابق با قوانین شبکه پیش نروند به طور خودکار و بدون نیاز به قانونگذار متمرکز از شبکه خارج می‌شوند.

پیِر روکارد توسعه دهنده و حامی بیت کوین در این خصوص بیان کرد:

نودها به انتشار تراکنش ها و بلاک هایی که قوانین را نقض می‌کنند نخواهند پرداخت. در واقع، دسترسی کاربران یا همتایانی که تراکنش ها و بلاک های نامعتبر ارسال می‌کنند توسط نودها قطع خواهد شد.

درمقابل، کسب تجهیزات مورد نیاز برای تشخیص طلای جعلی حداقل هزاران دلار هزینه خواهد داشت.

یکی از فعالان بیت کوین، مزایای آن را به بهترین شکل خلاصه کرده است.

بیت کوین همانند یک دژ غیرقابل نفوذ تایید است.

مسائل پیرامون قابل تعویض بودن

یکی از مسائلی که پیرامون طلا و بیت کوین وجود دارد، قابل تعویض بودن آنها می‌باشد.

طلای جعلی قابل تعویض با طلای اصل نیست. بیت کوین نیز مورد مشابهی دارد.

از آنجایی که بیت کوین از نظر رمزنگاری بر بستر بلاک چین قابل ردیابی است، هر کوین می‌تواند شامل سابقه منحصربه‌فردی باشد. این سوابق می‌تواند شامل هک یا فعالیت های مجرمانه باشد که ارزش این کوین ها را کم می‌کند. میزان کاهش ارزش بستگی به این دارد که مراجع قانونی نظیر صرافی ها، تا چه حد ارزش کوین را افزایش و کاهش دهند.

اما روش های پولشویی بیت کوین در حال پیچیده تر شدن می‌باشد. مجرمان یا فرارکنندگان از مالیات با استفاده از کوین میکسرها یا خرید تجهیزات ماینینگ برای کسب بیت کوین های دست نخورده می‌توانند منشا کوین های خود را پنهان کنند.

سپس این کوین ها مجددا وارد موجودی در گردش می‌شوند. در نتیجه، سرمایه گذاران با خرید کوین هایی با قیمت کمتر از صرافی سهوا وارد تعامل با سرمایه های غیرقانونی و در ادامه نقض قوانین ضدپولشویی می‌شوند.

واکنش سازمان ها چگونه خواهد بود؟

واکنش و پاسخ شرکت جی‌پی مورگان به شرایط طلا می‌تواند نشان دهنده آینده بیت کوین باشد. این سازمان، خرید طلا از کشورهای آسیایی به غیر از منابع کاملا نظارت شده را متوقف کرده است.

اکنون اگر مشخص شود که بایننس یا کوین بیس یا بیت کوین های غیرقانونی سروکار دارند، آیا سازمان های مالی بزرگ، انجام معاملات با آنها را متوقف خواهند کرد؟ برخورد قانونگذاران با صرافی ها و کاربران در خصوص بیت کوین های مشکوک‌ چگونه است؟

صحبت در خصوص قابل تعویض بودن و منشأ بیت کوین باعث ایجاد سوالاتی درباره حریم خصوصی می‌شود. اکنون با وجود کوین های مبتنی بر حریم خصوصی نظیر مونرو و زیکش، کاربران ارز دیجیتال می‌توانند تراکنش ها را تقریبا غیرقابل ردیابی کنند. واکنش مراجع قانونی به این شرایط هم چنان نامشخص است.

بیت کوین دارای ارزش است

بیت کوین همانند طلا از نظر روش های اجرایی و به کارگیری و هم از نظر ذخیره ارزش، کاربردهای ممتازی ارائه می‌دهد. بیت کوین می‌تواند به مردم کمک کند تا از سیستم مالی سنتی فاصله بگیرند و حتی به شهروندان امکان دهد تا از کنترل پولی دولت جلوگیری کنند.

این ویژگی، بخش از ارزش اصلی بیت کوین می‌باشد، فارغ از اینکه برای اهداف قانونی یا غیرقانونی استفاده شود، بیت کوین غیرقابل کنترل است.

این موضوع باعث می‌شود که بیت کوین تخت نظارت شدید دولت قرار گیرد، مخصوصا هنگامی که دولت متوجه شود که بیت کوین می‌تواند سیستم مالی سنتی را در معرض خطر قرار دهد. خبر خوب برای هودل کنندگان این است که تلاش برای متوقف کردن سیستم بدون نیاز به مجوز و توزیع شده ای همچون بیت کوین، اقدامی بیهوده است.

شاید بلاک چین حتی بتواند مشکل شمش های جعلی طلا را نیز حل کند.


54321
امتیاز 5 از 1 رای

منبع cryptoslate
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر