اخبار بلاکچین

شبکه گراف قرار است خدمات جدید خود را به کمک هوش مصنوعی ارائه کند

گراف (Graph) که یک پروتکل ایندکس و پرسش و پاسخ از داده‌های بلاکچین است، قصد دارد ابزارها و خدمات جدیدی مثل سرویس‌های پیشرفته جریان داده، مدل‌های زبان بزرگ برای درخواست داده از هوش مصنوعی، زبان‌های پرس‌وجوی جدید و داده‌های قابل تایید را در شبکه خود عرضه کند.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

به نقل از دبلاک، بنیاد گراف در نقشه راه تحقیق و توسعه خود از دوره‌ای به اسم «عصر جدید (New Era)» نام برده است که روی ۵ هدف کلیدی از جمله گسترش خدمات داده، بهبود ابزارها و UX و ارائه یک پروتکل انعطاف‌پذیرتر و کارآمدتر تمرکز دارد. علاوه بر این، New Era قرار است به افزایش عملکرد و کاهش هزینه‌های اپراتورهای گره و ایجاد ابزارهایی برای داده‌ی‌های قابل ترکیب کمک کند تا در نهایت یک گراف مبتنی بر دانش و سازمان‌یافته توسعه یابد.

ضمن اینکه نقشه راه مذکور راه‌حلی را برای دسترسی به داده‌های تاریخی در بلاکچین اتریوم بعد از پیاده‌سازی پروپوزال EIP-4444 ارائه می‌کند که در دسترس بودن چنین داده‌هایی را در خود شبکه محدود می‌کند.

گراف؛ گوگل دنیای وب ۳

تگان کلاین (Tegan Kline)، مدیرعامل شرکت «Edge & Node» که یکی از تیم‌های توسعه‌دهنده پروتکل گراف است، اعلام کرده است:

گراف، زیرگراف‌ها (Subgraph) را به‌ عنوان روش اساسی ایندکس و پرس‌وجوی داده‌های بلاکچینی در سراسر بخش وب ۳ معرفی کرده است. با عصر جدید گراف، ما موقعیت این پروتکل را در بخش وب ۳ محکم‌تر و واضح‌تر می‌کنیم. گراف به خاطر قابلیت‌های آن در ایندکس کردن، گوگل وب ۳ نامیده می‌شود. این پروتکل با توسعه کاربردهای مبتکرانه و متنوع داده‌ها از وب ۲ پیشی گرفته است و نه تنها جای پای خود را به عنوان پروتکلی برای همه نیازها مستحکم‌تر می‌کند؛ بلکه به گونه‌ای گسترش می‌یابد که داده‌های آن در آینده فقط در اختیار یک شرکت یا گروه خاصی از شرکت‌ها نباشد.

زیرگراف‌ها مدل‌های داده‌‌ای هستند که به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهند نقاط داده خاصی را از یک بلاکچین درخواست کرده و به طور موثر آن‌ها را تعریف کنند.

علاوه بر این، New Era در حال اجرای یک نوآوری به نام طلوع داده‌های غیرمتمرکز (Sunrise of Decentralized Data) است که مهاجرت به گراف را بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای امکان‌پذیر می‌کند و یک طرح رایگان و جدید را برای درخواست و جست‌جوی داده‌ها توسعه می‌دهد. علاوه بر این، به‌روزرسانی آتی شبکه گراف به اسم گراف هاریزون (Graph Horizon) هم باعث می‌شود استفاده از این پروتکل آسان‌تر شود، هزینه‌های آن کاهش یابد و نیازی به مجوز نداشته باشد.

همان طور که پیش از این گزارش دادیم، گراف در ماه ژوئن (خرداد) وارد فاز نهایی مهاجرت به شبکه آربیتروم شد تا کارمزدهای خود را کاهش داده و دسترسی و سرعت تراکنش‌های خود را افزایش دهد.

قیمت توکن گراف (GRT) نیز در چهار هفته گذشته بیش از ۱۱۹٪ رشد داشته است.

کوثر ایزک شیریان

تو دانشگاه اقتصاد خوندم و خیلی اتفاقی وارد بخش اخبار کریپتو شدم. اما خیلی طول نکشید که عاشق رویای غیرمتمرکزسازیش شدم. به اقتصاد کلان و تحلیل تکنیکال علاقه زیادی دارم ولی هیچ وقت نمی‌تونم به بازار NFTها بی‌اعتنا باشم. بی‌صبرانه هم منتظرم تا کاربردهای کریپتو تو دنیای واقعی بیشتر بشه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا