اخبار آلتکویناخبار بلاکچیناخبار بیت کویناخبار عمومی

بیت کوین ۱۴ ساله شد؛ سال ۲۰۲۲ بر BTC چگونه گذشت؟

۳ ژانویه برای طرفداران و فعالان کریپتوکارنسی روز مهمی است چرا که ۳ ژانویه ۲۰۰۹ روز تولد بیت کوین است. در این روز اولین بلاکِ بلاکچین بیت کوین توسط ساتوشی ناکاموتو افسانه‌ای استخراج شد.

به گزارش میهن بلاکچین، ۳ ژانویه ۲۰۲۳ (۱۳ دی ۱۴۰۱) پادشاه بازار رمزارزها ۱۴ سالگی خود را جشن می‌گیرد. امروز تولد بیت کوین است. در حالی که پس از طی یک دوران سخت در سال ۲۰۲۲ از روزهای رونق خود فاصله گرفته و آینده آن مشخص نیست. سال ۲۰۲۲ سال پر ماجرایی بود. ۳ ماه قبل از شروع ۲۰۲۲ قیمت BTC به ۶۹٬۰۰۰ دلار رسید اما سال ۲۰۲۲ با بیت کوین ۴۷٬۰۰۰ دلاری آغاز شد اما پس از موجی از اتفاقات سال ۲۰۲۲ با قیمت ۱۶٬۶۰۰ پایان یافت؛ این یعنی قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۲ بیش از ۷۵٪ از ارزش خود را از دست داده است.

اتفاقات کریپتو در سال ۲۰۲۲ تا حدی متاثر از داده‌های کلان اقتصادی بود. در این سال شاهد شکستن رکورد ۴۰ ساله شاخص دلار (DXY) بودیم و همانطور که می‌دانیم ارزش دلار رابطه معکوسی با ارزش بیت کوین دارد و می‌توان گفت دلار در سال ۲۰۲۲ حجم زیادی از سرمایه کریپتو را به سمت خود جذب کرد. یکی از حوادث تاثیرگذار بازار سقوط ترا بود که ۴۸ میلیارد دلار از سرمایه سرمایه‌گذاران کریپتو را به باد داد. حوادث مخرب بازار در سال ۲۰۲۲ به ترتیب عبارت بودند از:

در جدول زیر می‌توانید قیمت بیت کوین را در ماه‌های مختلف ۲۰۲۲ ببینید:

ماه میلادی قیمت در روز اول ماه قیمت در روز آخر ماه
ژانویه ۴۷٬۶۸۶.۸۱ دلار ۳۸٬۴۸۳.۱۳ دلار
فوریه ۳۸٬۷۴۳.۲۷  دلار ۴۳٬۱۹۳.۲۷ دلار
مارچ ۴۴٬۳۵۴.۶۴ دلار ۴۵٬۵۳۸.۶۸ دلار
آوریل ۴۶٬۲۸۱.۶۴ دلار  ۳۷٬۷۱۴ دلار
می ۳۸٬۴۶۹.۰۹ دلار ۳۱٬۷۹۲.۳۱ دلار
ژوئن ۲۹٬۷۹۹.۰۸ دلار ۱۹٬۷۸۴.۷۳ دلار
جولای  ۱۹٬۲۶۹.۳۷ دلار  ۲۳٬۳۳۶.۹ دلار 
آگوست ۲۳٬۳۱۴.۲ دلار ۲۰٬۰۴۹.۷۶ دلار
سپتامبر ۲۰٬۱۲۷.۲۴ دلار ۱۹٬۴۳۱.۷۹ دلار
اکتبر ۱۹٬۳۱۲.۰۹ دلار ۲۰٬۴۹۵.۷۷ دلار
نوامبر ۲۰٬۴۸۵.۲۷ دلار ۱۷٬۱۶۸.۵۷ دلار
دسامبر ۱۶٬۹۶۷.۱۳ دلار ۱۶٬۷۷۹.۱۷ دلار

مروری کوتاه بر تاریخچه بیت کوین

در ۳ ژانویه ۲۰۰۹ (۱۴ دی ۱۳۸۷) فرد یا گروهی ناشناس به نام ساتوشی ناکاموتو اولین بلاک از زنجیره بیت کوین موسوم به بلاک آفرینش یا جنسیس بلاک حاوی ۵۰ عدد بیت کوین را استخراج کرد. در آن روزها ایالات متحده با بحران مالی بزرگی مواجه بود که به اعتقاد برخی اقتصاددانان ناشی از تصمیمات نابخردانه بانک مرکزی در چاپ بی‌رویه پول بود.

به نظر می‌رسد سیاست‌های بانک مرکزی ساتوشی ناکاموتو را نیز آزار می‌داده و او را مجاب به اختراع نوعی پول و سیستم چاپ و انتشار پول کرده بود که غیرمتمرکز باشد و هیچ نهاد و ابرقدرتی نتواند هر زمان که تمایل یا نیاز داشت پول چاپ کند. در بلاک جنسیس، ساتوشی تیتری از روزنامه تایمز را به عنوان یک پیغام اعتراضی به سیستم بانک مرکزی قرار داد:

تایمز ۰۳/ژانویه/۲۰۰۹ صدراعظم در آستانه دومین کمک مالی برای بانک‌ها

منبع: : blockchain.com

ساتوشی از طرفداران سیستم بانکداری مدرن نبود. در سیستم بانکداری مدرن بانک‌ها همواره با کسری ذخایر مواجه هستند. در واقع وقتی مردم پول خود را در بانک سپرده می‌کنند بانک از محل سپرده‌های مردم وام می‌دهد یا با آن‌ها سرمایه‌گذاری می‌کند و فقط لازم است بخشی از سپرده‌ها را نگه دارد. این یعنی بانک با از اعتماد مردم سواستفاده می‌کند و از پولی استفاده می‌کند که متعلق به او نیست و این موضوع برای ساتوشی خوشایند نبود.

ناکاموتو کار بر روی وایت پیپر بیت کوین را در سال ۲۰۰۸ (اوج بحران مالی در غرب) آغاز کرد و آن را در اکتبر همان سال منتشر کرد. فعالان حوزه کریپتو ۳۱ اکتبر هر سال را به عنوان سالروز انتشار وایت پیپر بیت کوین جشن می‌گیرند.

قبل از بررسی چشم انداز قیمت بیت کوین بیایید ببینم در ۱۴ سال گذشته بیت کوین در روز تولدش چه قیمتی داشته است:

قیمت بیت کوین در گذر زمان
قیمت بیت کوین در گذر زمان در روز ۳ ژانویه

چشم‌انداز بیت کوین

روز تولد بیت کوین را در شرایطی جشن می‌گیریم که حال بیتکوین چندان خوب نیست. سال ۲۰۲۲ سال پر ماجرا و پر فراز و نشیبی برای این رمزارز و به طور کلی مارکت کریپتو بود. از ورشکستگی‌های متعدد شرکت‌های شناخته شده تا نابودی رمزارزهای پرطرفدار و شکسته شدن رکورد هک و کلاهبرداری. اتفاقات سال ۲۰۲۲ را در میهن پادکست بررسی کرده‌ایم که گوش دادن به آن خالی از لطف نیست.

در این شرایط گمانه‌زنی‌های مختلفی در مورد آینده بیت کوین و اتفاقات احتمالی در سال ۲۰۲۳ وجود دارد. پیشنهاد می‌کنیم مطلب میهن بلاکچین که به بررسی این پیش‌بینی‌ها پرداخته است را از دست ندهید.

در روز تولد بیت کوین این رمزارز با قیمت ۱۶٬۷۳۵.۵۴ دلار معامله می‌شود و نسبت به روز گذشته ۱.۲۷٪ رشد را نشان می‌دهد. ارزش بازار کریپتو ۸۴۰.۵۵ میلیارد دلار است و دامیننس بیت کوین ۳۸.۳۴٪ است. در ادامه وضعیت ۱۰ کوین برتر بازار از سایت میهن بلاکچین را می‌بینیم:

وضعیت ۱۰ کوین بازار رمزارز منبع: داده‌های قیمت میهن بلاکچین

پیش‌بینی شما از سال ۲۰۲۳ چیست؟ به نظر شما تولد سال بعد بیت کوین را در چه شرایطی جشن خواهیم گرفت؟ آیا زخم‌های سال ۲۰۲۲ التیام پیدا خواهند کرد یا ۱۵امین تولد بیت کوین از تولد امسالش غمگین‌تر خواهد گذشت؟

روز تولد بیت کوین چه روزی است؟

  • ۳ ژانویه ۲۰۰۹ ساتوشی ناکاموتو اولین بلاک بیتکوین معروف به بلاک جنسیس یا بلاک پیدایش را استخراج کرد. این روز به عنوان روز تولد بیت کوین نام‌گذاری شده است.
منبع
میهن بلاکچین

پرستو کوراوند

خلق کردن، تحلیل وقایع، امور مالی و اقتصاد و انتقال اطلاعات رو همیشه دوس داشتم و اجتماع این علایق رو توی تولید محتوای کریپتوکارنسی پیدا کردم. ساتوشی ناکاموتو، مخترع بیت ‌کوین رو عمیقا تحسین می‌کنم و دومین آرزوی شغلیم (به رویا بیشتر شبیهه) آشنا شدن با اونه. (اولیش یادگرفتن برنامه‌نویسی بلاکچین هست ولی چون مهم‌تر نبود دوم گفتمش). به امید روزی که بیت کوین جایگاه واقعیش رو پیدا کنه و به همون منظوری استفاده بشه که براش خلق شده

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا