اخبار خارجی

هارد فورک مونرو تا ۳ ماه دیگر انجام می‌شود؛ تغییرات شبکه حریم خصوصی مونرو چیست؟

تیم توسعه‌دهنده پروژه مونرو (Monero) اعلام کرد که در روز ۱۶ جولای (۲۵ تیر) هاردفورک بر روی این شبکه انجام خواهد گرفت. این هاردفورک قرار است به بهبود شبکه مونرو در زمینه‌های امنیت، کارمزد و بهبود قابلیت چند امضایی (multisig) منجر شود.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین دسک، تیم توسعه‌دهنده پروژه مونرو در پستی در پلتفرم گیت‌هاب اعلام کرد که این هاردفوک در بلاک شماره ۲,۶۶۸,۸۸۸ به وقوع خواهد پیوست که احتمالا در ماه جولای (تیر) خواهد بود و در طی این فرآیند کوین جدیدی به وجود نخواهد آمد و رمزارز رسمی این پروژه همچنان XMR است. مطابق این پست، در ماه می (اردیبهشت) این هاردفورک روی شبکه آزمایشی اجرا خواهد شد و مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت. مونرو شبکه‌ای است که از نوع خاصی از رمزنگاری استفاده می‌کند تا اطمینان حاصل کند که تمام تراکنش‌های آن غیرقابل ردیابی باشد.

جان فاس (John Foss) یکی از فعالین این حوزه در توییتی به ویژگی‌های این هاردفورک پرداخت که بیشتر حول مسئله بهبود امنیت و عملکرد آن قرار دارد.

توییت جان فاس در مورد هاردفورک مونرو

این پانزدهمین آپدیت نرم افزاری شبکه Monero است. ۲ آپدیت قبلی شبکه مربوط به اکتبر ۲۰۲۰ است.

مونرو با این هاردفورک چه تغییراتی خواهد کرد؟

  • افزایش سایز حلقه (Ring Size) شبکه مونرو: در ابتدا ذکر این نکته ضروری است که مونرو از مکانیسم امضا حلقوی (ring signature) در تراکنش‌های خود استفاده می‌کند. این مکانیسم نوعی از قابلیت چند امضایی (Multi Sig) است که در آن چندین امضا کننده برای یک شبکه وجود دارد بدون اینکه لازم باشد این امضا کنندگان یکدیگر را بشناسند. در حال حاضر سایز حلقه مونرو ۱۱ است یعنی ۱۱ نفر با این مکانیسم می‌توانند در امضا کردن یک تراکنش دخالت داشته باشند. پس از هاردفورک جولای قرار است سایز حلقه این شبکه به ۱۵ افزایش یابد.
  • رونمایی از بولت پلاس (Bullet Plus): بولت پروف ها (Bulletproofs) نوع جدیدی از گواه‌های دامنه‌ای هستند که از تکنولوژی گواه بدون دانش (ZK Proofing) استفاده می‌کنند و در زمینه مکانیسم اجماع مونرو از آن استفاده شده است و کمک به این قضیه می‌کند که داده‌های داخل تراکنش امن حاوی اطلاعات غلط نیستند. حال قرار است نسخه جدیدی از آن با نام بولت پلاس در این هارفورک بر روی شبکه اعمال شود.

شایان ذکر است هنوز اطلاعات بیشتری در مورد تغییرات دیگری که در این هاردفورک قرار است روی شبکه لحاظ شود، منتشر نشده است.

در پی اعلام خبر انجام این هاردفورک، قیمت XMR دیروز افزایش ۱۱٪ را تجربه کرد و مقاومت سنگین ۲۴۰ دلاری خود را از سد راه خود برداشت. در حال حاضر قیمت این رمزارز برابر ۲۵۵ دلار است.

جالب توجه است که دیروز رویدادی با نام MoneroRun در میان طرفداران مونرو در توییتر شکل گرفت که کاربران را تشویق به برداشت موجودی XMR خود از صرافی‌های متمرکز و انتقال آن به کیف پول‌های شخصی در آن روز می‌کرد. به دلیل ماهیت حریم خصوصی مونرو برخی از قوانین نظارتی این اجازه را به صرافی‌های متمرکز می‌دهند که امکان خارج کردن موجودی کاربران را از صرافی غیرفعال کنند.

توییت در خصوص رویداد monerorun

منبع
coindesk

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا