متوسط تحلیل تکنیکالترید

چگونه ابزارهای نمودارسازی شما را به تریدر بهتری تبدیل می کند؟

هنگامی که نوبت به تریدهای سودآور می‌رسد، فارغ از شرایط بازار، توانایی شناسایی روندها کاملا مهم است. علی رغم این مسئله، بسیاری از تریدر ها مزایای استفاده از ابزارهای نمودارسازی متنوعی که صرافی های مختلف برای کمک به حرکت بازار پیشنهاد می دهند را نادیده می گیرند. به علاوه به دلیل این که بسیاری از تریدر ها تنها بازار را نگاه می کنند و به طمع خود واکنش نشان می دهند، ضرر کردن امری طبیعی است. خوشبختانه با برخی تحلیل های تکنیکال و نمودارسازی پیش بینی قیمت های آتی با اطمینان معقول، ممکن است و به تریدرها کمک می کند تا نه تنها تصمیمات ترید سودآور  بیشتری بگیرند بلکه شناسایی زمان خروج از پوزیشن ضرر را نیز بهبود بخشند.

با این حساب بیایید به برخی از ابزارهای اساسی که می توانید در هر پلتفرم صرافی پیدا کنید، نگاهی بیندازیم.

ابزار های ترید

برای اهداف این راهنما ما از ابزارهای نمودارسازی موجود در StormGain استفاده خواهیم کرد؛ و از آنجا که این صرافی یکی از قابل درک ترین ابزار های موجود است، به احتمال زیاد برای هر کسی که از تریدینگ ویو (TradingView) استفاده کرده است حس آشنایی دارد.

بسته به تجربه شما به عنوان یک تریدر و درک شما از تحلیل تکنیکال، بیشتر ابزارهای نمودارسازی بلافاصله برای شما قابل تشخیص خواهند بود. برای افرادی که تجربه محدود دارند، رایج ترین ابزار ها را بررسی خواهیم کرد و استفاده معمول آنها را برجسته می کنیم.

اندیکاتورها

اندیکاتور ها اسکریپت های داخلی ریاضیاتی هستند که داده موجود بازار را می گیرند و اطلاعاتی را استخراج می کنند که توسط تریدر تفسیر می شوند. آنها معمولا برای به دست آوردن بینشی از نحوه حرکت بازار و حرکتی که ممکن است در آینده داشته باشد، مورد استفاده قرار می گیرند. StormGain و بسیاری از صرافی های دیگر ده ها روند از پیش تعریف شده، نوسانگرها و اندیکاتورهای حجم معاملات دارند. اگر معنای اینها به درستی درک شود، سودآوری ترید کردن شما را بهبود می بخشند.

نوار سبک

نوار سبک (Bar Style) ابزاری است که برای چگونگی تغییر در مشاهده داده های نمودار استفاده می شود. سبک مناسب می تواند به شناسایی روندها کمک کند و همچنین می تواند برای شناسایی فرصت های معاملات اسپات که با سایر سبک های نمودار از دست می رود، استفاده شود.

 

تنظیم فاصله زمانی

تنظیم فاصله زمانی برای تغییر مقیاس نمودار استفاده می شود و به شما این امکان را می دهد تا هم از عملکرد دقیقه به دقیقه قیمت و هم از روند بلند مدت قیمت ها تصویر بهتری داشته باشید. با نگاهی به نمودارها در بازه های زمانی کوتاه مدت می توانید فرصت های عالی برای سودآوری های سریع فراهم کنید؛ در حالی که بازه های زمانی طولانی تر باعث سودآوری های باورنکردنی می شوند که به ویژگی های بازارهای ارز دیجیتال تبدیل شده است.

خطوط روند

خطوط روند برای تریدرهای ارز دیجیتال مانند چاقوهای ارتش سوئیس هستند و احتمالا مهمترین ابزاری هستند که برای پیش بینی روند قیمت ها مورد استفاده قرار می گیرد. اینها خطوطی هستند که بر روی قله ها و دره ها در یک نمودار ترسیم می شوند تا درک درستی از روند غالب قیمت داشته باشند. همانطور که خواهیم دید، از خطوط روند برای تولید انواع الگوهای نمودار استفاده می شود که برای پیش بینی یک شکست گاوی یا خرسی استفاده می شود.

شناسایی فرصت های ترید

اکنون که درک اولیه ای در مورد برخی از ابزارهای ارائه شده داریم، می توانیم به برخی از الگوهای اولیه نمودار که با استفاده از آنها شناسایی می شوند نگاهی بیندازیم.

لازم به ذکر است که این شکل ها به ندرت کامل هستند، بنابراین اگر پرچم گاوی (صعودی) شما متوقف شده یا مثلث نزولی منحرف شده است، نگران نباشید. مهمترین چیز این است که الگوی نمودار با روند کلی همخوانی داشته باشد.

الگوی گاوی: پرچم گاوی

پرچم گاوی یکی از نمادین ترین الگوهای نمودار گاوی است که قبل از شکست مثبت قیمت شدید اتفاق می افتد و یکی از الگوهای آسان برای تشخیص است.

یک پرچم گاوی با یک قطب پرچم شروع می شود که یک روند مثبت شدید است که با روند معکوس کوتاه قطع می شود و بخش پرچم الگوی نمودار را شکل می دهد. به دنبال یک دوره مختصر تثبیت که در آن دارایی دیجیتال به تدریج ارزش خود را از دست می دهد، روند گاوی پس از آن ادامه می یابد و به بالاترین سطح قله قطب پرچم منجر می شود.

ابزار

ذکر این نکته مهم است که بخش پرچم الگو می تواند یک روند معکوس نسبتا جزئی یا بر عکس آن یک روند معکوس شدید باشد. به طور مشابه بخش پرچم می تواند مستطیلی یا مثلثی باشد. از نظر فنی یک پرچم مثلثی به عنوان یک سه گوش شناخته می شود؛ اما هر ورژن آن صعودی در نظر گرفته می شود.

الگوی گاوی: مثلث صعودی

دیگر الگوی نمودار گاوی که به راحتی شناسایی می شود به عنوان مثلث صعودی (ascending triangle) شناخته می شود. این شکل خصوصا درست قبل یک شکست شدید گاوی رایج است و قبل از هرگونه تثبیت قیمت قابل مشاهده است. این باعث می شود آنها برای افرادی که برای اولین بار با تحلیل تکنیکال روبه رو می شوند، مناسب باشد.

مثلث صعودی وقتی حاضر است که یک دارایی از لحاظ قله تقریبا به صورت افقی ترید می شود اما هر کف بین قله های پی در پی به تدریج بالاتر می آید. به عبارت دیگر، قسمت مسطح بالای مثلث نشانگر یک ناحیه مقاومت است ـ در حالی که قاعده آن نشان دهنده افزایش خط حمایت است.

ابزار

باز هم باید توجه داشت که مثلث های صعودی به ندرت کامل هستند. احتمالا مازادی در هر دو طرف مثلث وجود خواهد داشت اما این باعث نمی شود سودمندی این الگو تغییر کند.

از آنجا که انتظار می رود یک شکست نزدیک لبه مثلث یا مدت کوتاهی پس از آن اتفاق بیافتد، بهترین نقطه ورود تا جای ممکن نزدیک به لبه مثلث است.

الگوی خرسی: پرچم خرسی

دقیقا همانطور که الگوهای پرچمی وجود دارند که روند گاوی را نشان می دهند، یک شکل پرچم نیز وجود دارد که نشان دهنده روند بالقوه خرسی (نزولی) است. این شکل به پرچم خرسی معروف است و مانند یک الگوی پرچم وارونه در نمودار قابل مشاهده است.

پرچم های خرسی با کندل های رو به پایین تیز شروع می شوند که با دوره ای از بهبود جزئی شکسته می شوند.

ابزار

اگر پرچم خرسی دقیق باشد باید به دنبال تکمیل پرچم، یک نزول شدید دوم رخ دهد ـ که باید یک کف بسازد که پایین تر از سطح قطب پرچم باشد. در طول پرچم خرسی خصوصا، ممکن است چندین پرچم گاوی پشت سر هم داشته باشیم. این باعث ضررهای قابل توجه برای سرمایه گذاران می شود، از این رو تنظیم حد ضرر (Stop Loss) یک حرکت هوشمندانه است.

در مورد یک پرچم خرسی درست، زمان ایده آل برای فروش در ابتدای شکست خرسی دوم است (پس از کامل شدن پرچم). این همچنین بهترین زمان برای یک پوزیشن کوتاه در این بازار است.

الگوی خرسی: مثلث نزولی

همانطور که یک مثلث صعودی نشانه شکست گاوی بالقوه است، یک مثلث نزولی نشانه شکست خرسی پیش رو است. به همین دلیل، نمودارسازی یک مثلث نزولی اغلب به این معنی است که زمان خوبی برای خارج شدن از هر پوزیشن طولانی است.

ابزار

همانطور که از مثال بالا پیداست، یک مثلث خرسی هنگامی تشکیل می شود که حرکت قیمت ارتفاعات پایین تر را شکل دهند، جایی که نقاط پایین تر بین ارتفاعات تقریبا ثابت هستند. این یک مثلث با قاعده صاف و یک شیب نزولی تشکیل می دهد.

اگر برای ترسیم یک مثلث نزولی برنامه دارید، یک حرکت قابل توجه در زیر خط روند پایین تر شروع روند نزولی است. این زمانی است که شما می خواهید پوزیشن کوتاه خود را باز کنید.

خلاصه

اگرچه مجموعه گسترده ای از ابزار های نمودارسازی و درک الگوهای اولیه نمودار به طور قطع به بهبود موفقیت ترید شما کمک کند اما آنها تضمین مطلق سودآوری نیستند، چراکه بازار می تواند و اغلب کاملاً بر خلاف آنچه انتظار می رود حرکت کند.

به همین دلیل عاقلانه است که از داده های موجود دیگر برای کمک به تصمیم گیری استفاده کنید و اطمینان حاصل کنید که قبل از انتخاب گزینه های ترید، درک کاملی از وضعیت فعلی بازار دارید. این امر شامل استفاده از احساسات و اندیکاتور های تکنیکال و همچنین در نظر گرفتن شرایط فعلی بازار است.

منبع
beincrypto

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا