اخبار بیت کوین

ریزش قیمت بیت کوین تا کجا ادامه دارد؟ آیا اکنون وقت خرید است؟

هر چند قیمت بیت کوین در چند روز گذشته با نوساناتی همراه بوده که در نهایت به نزول آن تا قیمت ۶۵٬۰۷۸ دلار ختم شد اما نشان داد که سطح ۶۵٬۰۰۰ دلار همچنان به عنوان یک حمایت قوی عمل کرده است. آیا می‌توان این سطح را به عنوان کف قیمت در شرایط فعلی در نظر گرفت؟ در این مطلب از زوایای مختلف به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاکچین، علیرغم آنکه حمایت ۶۵٬۰۰۰ دلاری در ۱۴ ژوئن (۲۵ خرداد) آزمایش شد، کندل روزانه بیت کوین از ۱۷ می (۲۸ اردیبهشت) تاکنون زیر ۶۶٬۰۰۰ دلار بسته نشده است. در حالی که بیت کوین نتوانست از مقاومت ۷۲٬۰۰۰ دلار در این دوره چهار هفته‌ای عبور کند، برخی رویدادها نشان می‌دهند فضای ایالات متحده برای کریپتو رو به بهبود است. فدرال رزرو ناگزیر از کاهش نرخ بهره است و انعطاف‌پذیری در معیارهای بازار مشتقات بیت کوین نیز نشان می‌دهد احتمالا نزول قیمت بسیار محدود خواهد بود.

۳ دلیل برای اینکه محدوده ۶۵٬۰۰۰ دلار می‌تواند کف قیمت بیت کوین باشد

با توجه به آنچه گفته شد، به نظر می‌رسد بیت کوین در شرایط فعلی، نزولی شدیدتر از آنچه در چند روز گذشته شاهد آن بودیم نخواهد داشت. در ادامه به ۳ دلیل برای این موضوع خواهیم پرداخت.

۱- مطلوب شدن فضا در آمریکا برای ارزهای دیجیتال

هر چند وتوی لغو SAB-121 توسط جو بایدن، رییس جمهور آمریکا انجام شد، اما طرفداری دموکرات‌ها از لغو آن نشان داد رویکرد سیاست ایالات متحده نسبت به ارزهای دیجیتال در حال تغییر است. از طرفی بایدن نیز برای انتخابات آتی به رای طرفدران کریپتو نیاز دارد.

همچنین، بخش بانکی آمریکا انگیزه اقتصادی برای ارائه خدمات حضانتی برای ارزهای دیجیتال را دارد، زیرا بانک‌ها نیز سهم خود را از پذیرش مداوم رمزارزها می‌خواهند. از این رو، لابی‌های طرفداری از رمزارزها و صنعت بانکداری می‌توانند کاملا تأثیرگذار باشند.

۲- فدرال رزرو به زودی سیاست‌های پولی انقباضی خود را تغییر خواهد داد

فدرال رزرو آمریکا با فشار فزاینده‌ای برای کاهش نرخ بهره برای جلوگیری از کسادی اقتصادی مواجه است. داده‌های اخیر نشان می‌دهد که تورم سرسختانه بالاتر از هدف ۲٪ فدرال رزرو باقی مانده و شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) در ۳.۳٪ قرار دارد. این تورم مداوم، همراه با افزایش جزئی بیکاری به ۴٪ در ماه مه، نشان می‌دهد که بازار کار شروع به نرم شدن کرده است.

بازدهی اوراق خزانه‌داری ۲ ساله ایالات متحده در ۱۴ ژوئن (۲۵ خرداد) به پایین‌ترین حد ۷۰ روزه یعنی ۴.۶۹٪ سقوط کرد که نشان‌دهنده نگرانی بازار در مورد رشد اقتصادی آینده است. در عین حال، شاخص S&P 500 در ۱۳ ژوئن (۲۴ خرداد) به بالاترین سطح خود در تاریخ رسید، زیرا سرمایه‌گذاران به سمت سهام و سایر دارایی‌های کمیاب حرکت کردند تا از تورم بالا و بازده پایین اوراق قرضه در امان بمانند.

رویکرد محتاطانه فدرال رزرو نسبت به سیاست پولی آن برای کاهش سرعت انقباض مشهود است که نشانه‌ای از خوش‌بینی محتاطانه آن نسبت به تثبیت تورم است. با این حال، اگر فدرال رزرو به زودی نرخ بهره را کاهش ندهد، خطر تشدید کندی اقتصاد وجود دارد، زیرا هزینه‌های بالای استقراض همچنان مخارج مصرف ‌کننده و سرمایه‌گذاری تجاری را کاهش می‌دهد.

انعطاف‌پذیری بازار مشتقات بیت کوین

قیمت بیت کوین بین ۶ تا ۱۴ ژوئن (۱۷ تا ۲۵ خرداد) حدود ۸.۵٪ کاهش یافت و سطح حمایت ۶۵٬۰۰۰ دلار را آزمایش کرد. با وجود این افت، بازار مشتقات تغییر معنی‌داری نشان نداد. پریمیوم آتی بیت کوین منعکس‌کننده تفاوت بین قراردادهای ماهانه در بازارهای مشتقه و اسپات در صرافی‌های عادی است. به طور معمول، انتظار می‌رود که برای جبران دوره تسویه طولانی مدت، پریمیوم سالانه ۵ تا ۱۰٪ (مبنا) باشد.

پریمیوم سالانه قراردادهای فیوچرز ۲ ماه بیت کوین
پریمیوم سالانه قراردادهای فیوچرز ۲ ماه بیت کوین؛ منبع: Laevitas.ch

در ۱۴ ژوئن (۲۵ خرداد)، پریمیوم قراردادهای آتی ۲ ماهه بیت کوین بالای ۱۰٪ باقی ماند که آستانه یک بازار صعودی است. اگرچه این رقم در مقایسه با هفته قبل خوش‌بینانه‌تر بود، اما بازار مشتقات بیت کوین هیچ نشانه‌ای از استرس یا تقاضای بیش از حد برای اهرم پوزیشن شورت (فروش) نشان نداد. با توجه به روندهای نظارتی و اقتصادی فعلی، شانس تقویت سطح حمایت ۶۵٬۰۰۰ دلاری بالاست.

آیا اکنون فرصت مناسبی برای خرید است؟

داده‌های قیمت بیت کوین قویا نشان می‌دهند که اصلاح قیمت فعلی یک فرصت خرید است؛ چرا که علیرغم ریزش اخیر، بر اساس دیدگاه تحلیل تکنیکال، علاقه سرمایه‌گذاران و داده‌های آنچین، تحلیلگران بر این باورند که تغییر به یک روند صعودی می‌تواند در حال شکل‌گیری باشد.

نمودار هفتگی بیت کوین نشان می‌دهد که محدوده قیمت فعلی در حال آزمایش مجدد همان مقاومت سختی (خط قرمز در نمودار پایین) است که در زمان ATH قبلی بیت کوین ایجاد شده بود.

نمودار قیمت بیت کوین در تایم فریم هفتگی
نمودار قیمت بیت کوین در تایم فریم هفتگی؛ منبع: X

طبق گفته رکت کپیتال (Rekt Capital)، تحلیلگر کریپتو، محدوده‌ای وجود دارد که اکنون از قیمت حمایت می‌کند، زیرا فروش مداوم قیمت هم نتوانسته قیمت را به طور قابل توجهی به زیر این محدوده کاهش دهد:

بیت‌کوین در پولبک اخیر خود با موفقیت خط سیاه رنگ (وسط محدوده نوسانی) را به عنوان حمایت (۶۶٬۰۰۰ دلار). هر گونه نوسان نزولی زیر خط سیاه رنگ، فرصت خرید خواهد بود.

مستاش (Moustache) تحلیلگر کریپتو نیز نظر مشابهی دارد. وی نمودار سه هفته‌ای بیت کوین را به اشتراک گذاشت که نشان می‌دهد قیمت در سطحی درست بالاتر از خط ۰.۵ معامله می‌شود (MZ BTC Bottom-Indicator).

نمودار قیمت بیت کوین در تایم فریم ۳ هفته‌ای؛ منبع: X

این تحلیلگر بر اساس این اندیکاتور معتقد است قیمت بیت کوین تنها سه بار این خط را در گذشته آزمایش کرده است؛ یعنی در سال‌های ۲۰۱۲، ۲۰۱۷ و ۲۰۲۰. در این موارد، ATHهای قبلی از قیمت بیت‌کوین حمایت کرده‌اند و پس از آن، بیت کوین وارد یک روند صعودی سهمی شده و رکورد جدیدی را ثبت کرده است.

علاقه بالای خریداران از افزایش احتمالی قیمت بیت کوین حمایت می‌کند

به گفته شرکت اطلاعاتی سنتیمینت (Santiment)، در واکنش به ریزش بازار در چند روز گذشته، سرمایه‌گذاران بیت‌کوین احساس کردند که زمان آن رسیده است که از ورود در ریزش قیمت‌ها بهره ببرند و بیت‌کوین بیشتری را در این افت خریداری کنند.

احساسات خرید بیت کوین در مقابل فروش بیت کوین
احساسات خرید بیت کوین در مقابل فروش بیت کوین؛ منبع: Santiment

این شرکت تحلیلی خاطرنشان کرد که آخرین ریزش قیمت بیت کوین به زیر ۶۷٬۰۰۰ دلار در ۱۳ ژوئن (۲۴ خرداد) منجر به دومین «افزایش علاقه خرید BTC در دو ماه گذشته» شد.

سنتیمنت در پستی در ۱۴ ژوئن در پلتفرم X گفت:

علاقه به خرید بیت کوین افزایش می‌یابد، در حالی که علاقه به فروش پس از کاهش به ۶۶٬۶۰۰ دلار کاهش یافته است.

کاهش موجودی بیت کوین در صرافی‌ها

داده‌های شرکت تجزیه و تحلیل متریک آنچین کریپتوکوانت (CryptoQuant) نشان می‌دهد موجودی بیت کوین در صرافی‌ها در ۳۰ روز گذشته به پایین‌ترین سطح پنج ساله یعنی ۲.۸۲۲ میلیون BTC رسیده است.

موجودی بیت کوین در صرافی‌ها
موجودی بیت کوین در صرافی‌ها؛ منبع: CrytoQuant

تفسیر ساده کاهش موجودی بیت کوین در صرافی‌ها این است که سرمایه‌گذاران ممکن است دارایی خود را به کیف پول‌های خوحضانتی انتقال داده باشند که نشان‌دهنده عدم تمایل به فروش در انتظار افزایش قیمت در آینده است.

بررسی سناریوی نزول به ۴۸٬۰۰۰ دلار

تحلیل‌های جدید هشدار می دهند که اگر حمایت ۶۰٬۰۰۰ دلار شکسته شود، بیت کوین همچنان می‌تواند به زیر ۵۰٬۰۰۰ دلار سقوط کند.

پیتر برنت (Peter Brandt)، معامله گر معروف، در پستی در پلتفرم X در ۱۴ ژوئن (۲۵ خرداد)، تحلیل خود از بیت کوین را ارائه کرد.

نمودار قیمت بیت کوین در تایم فریم روزانه
نمودار قیمت بیت کوین در تایم فریم روزانه؛ منبع: X

این معامله‌گر می‌گوید خریداران بیت کوین باید سطح ۶۰٬۰۰۰ دلار را حفظ کنند. در غیر این صورت احتمال ریزش تا ۴۸٬۰۰۰ دلار وجود دارد.

فعالیت نهنگ‌های بیت کوین

اما در مدتی که قیمت بیت کوین ریزش داشت، همه معتقد به ادامه نزول نبودند. برخی از ناظران بازار خاطرنشان کردند که نهنگ‌های بیت کوین در سطوح اخیر قیمت‌ها به میزان قابل توجهی خرید کرده‌اند.

تعداد نهنگ‌هایی که حداقل ۱٬۰۰۰ بیت کوین در اختیار دارند در این هفته نزدیک به بالاترین حد خود قرار دارد.

کویینتن (Quinten)، سرمایه‌گذار کریپتو و یوتیوبر به داده‌های پلتفرم تحلیل آنچین CryptoQuant اشاره کرده که نشان می‌دهد خرید نهنگ‌ها به ۱.۳ میلیارد دلار رسیده است.

میزان ورود بیت کوین به آدرس‌های انباشت؛ منبع: X

نظر نویسنده:

با توجه به تمامی موارد ذکر شده و همان طور که اشاره شد انتظار ریزش شدیدی را از بیت کوین نداریم. محدوده ۶۵٬۰۰۰ دلار تاکنون حمایت محکمی را به نمایش گذاشته که می‌توانیم از همین جا شاهد بازگشت قیمت باشیم. اما اگر قیمت به هر دلیلی ریزش بیشتری را تجربه کند، احتمالا در محدوده‌های ۶۴٬۰۰۰-۶۲٬۰۰۰ دلار با فشار خریداران مواجه شده و به روند صعودی باز خواهد گشت. در صورت شکست ۶۰٬۰۰۰ دلار نیز سناریوی صعودی نقض خواهد شد.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا