مقالات

چگونه بازی های رایانه ای به گسترش بلاکچین و ارزهای دیجیتال کمک میکند؟

 

یکی از جالب ترین سوالاتی که در حوزه ارزهای دیجیتال پرسیده می شود این است که آیا بازی های رایانه ای می توانند در کنار ایجاد مقبولیت و استفاده بیشتر از ارزهای دیجیتال، باعث فراگیر شدن تکنولوژی بلاکچین شوند یا خیر.

در چندین سال اخیر، اتفاقاتی که برای بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال افتاده است، تا حدودی بر این حوزه سایه افکنده و بجای استفاده فراگیر از تکنولوژی پشت آن به منظور حل مشکلات واقعی در دنیای امروزه، توجهات بیشتر به سمت معاملات این ارزها معطوف بوده است.

در ابتدا به نظر می آمد که بلاکچین توانایی انجام این کار را دارند، ولی اتفاقات سال ۲۰۱۸ حقیقت را آشکار ساخت و به نوعی دکمه ی شروع مجدد برای بلاک چین بود. ولی با نزدیک شدن به پایان سه ماهه سوم ۲۰۱۹، ما هنوز منتظر یک اپلیکیشن بزرگ هستیم که باعث شود مردم برای انجام هر کاری، از راه بلاک چین وارد شوند. پس آیا بازی های رایانه ای می توانند برخلاف دو مورد دیگر یعنی مسائل مالی و معاملات، موفق به انجام این کار شوند؟

بازی های رایانه ای پتانسیل بالایی در این زمینه دارند. تکنولوژی بلاک چین، ابداعی است که توانایی پیاده سازی در چندین اکوسیستم و صنعت را داراست. تا اینجا، همه ی استفاده هایی که از این تکنولوژی دیده ایم در مدیریت هویت، انتخابات، احراز اسناد، ثبت زمین، مراقبتهای سلامت و مدیریت حقوق و دستمزد، به صورت پراکنده و گزینشی بوده است.

این ها، زمینه هایی هستند که بلاک چین واقعا می تواند در آنها مفید باشد. با این حال، این موارد استفاده هنوز پتانسیل و مقبولیت عام موردنیاز برای استفاده گسترده را ندارند. همچنین، هنوز درک درستی از بلاک چین و اینکه چه کارهایی در نقاط مختلف دنیا می تواند انجام دهد، شکل نگرفته است.

می توان گفت که بلاک چین هنوز به دنبال آن اَپ پرسروصدا و جادویی است که باعث هجوم مردم به سوی این تکنولوژی شده و آنها را مجبور به گفتن این جمله کند که: “یا بلاک چین، یا هیچ چیز.”

بازی های رایانه ای، اپلیکیشنی برای استفاده گسترده از بلاک چین

سوال مهم این است: آیا بازی های رایانه ای همان گلوله جادویی است که بلاکچین منتظر آن بوده است؟ صنعت بازی های رایانه ای به دلیل مشخصه های ذاتی خود، خود را به عنوان محرکی بالقوه برای استفاده فراگیر از بلاک چین معرفی می کند:

  • صنعت بازی های رایانه ای در حال حاضر اکوسیستمی بسیار بزرگ و وسیع است که در سراسر جهان در حال رشد است. با نگاه به آمار و ارقام می توان به این موضوع پی برد. تعداد گیمرهای فعال کره زمین را چیزی حدود ۲.۲ میلیارد نفر تخمین زده است که نزدیک به یک سوم جمعیت زمین است. طبق گزارش NewZoo در سال ۲۰۱۸، ۴۶ درصد از این تعداد، درون بازی های خود پول خرج می کنند. این آمار بسیار قابل توجه است.
  • اکوسیستم بازی های رایانه ای را جمعیت جوانی تشکیل می دهند که تشنه تکنولوژی می باشند. این بسیار محتمل تر است که یک گیمر، واژه بلاک چین را شنیده باشد و ایده ای مختصر درباره ی آن و کاربردهایش داشته باشد تا یک کارمند میانسال دولت.
  • صنعت بازی های رایانه ای، توانایی ایجاد چندین کسب و کار جانبی را دارد که هر کدام می توانند کاربردی در بلاک چین داشته باشند. برای مثال، شرکتی در کره جنوبی در حال بررسی پیاده سازی بلاک چین به منظور رشد کسب و کار اصلی خود در صنعت تهویه هوا می باشد که اینکار را از طریق ساخت زمین های بازی دیجیتال و گذاشتن دستگاه بازی های آرکید در آنها انجام می دهد. این آرکیدها بر اساس بلاک چین کار می کنند. همچنین توکنی با پشتوانه یک نوع دارایی نیز به منظور جمع آوری پول برای گسترش کسب و کار تهویه هوا نیز توسط این شرکت در حال توسعه است.

به مدت مدیدی، شبکه های ارزهای دیجیتال مانند شبکه اتریوم و ترون، با استفاده از اپلیکیشن های غیرمتمرکز، پرچمدار کمک به بلاک چین برای فراگیر شدن بوده اند. این نکته که TRONBet، که اَپی غیرمتمرکز به شکل بازی رایانه ای است، بسیار حائز اهمیت است. طبق گزارش Sludgefeed، این اَپ، در اولین روز انتشار خود بیش از ۱۰۰۰۰ شرط بندی جذب کرده و هر روزه کاربران بیشتری نیز به این آمار اضافه شده و هر هفته رکوردها را جابجا می کنند.

بازی های رایانه ای چگونه می توانند باعث بهبود استفاده فراگیر از بلاک چین شوند؟

صنعت بازی های رایانه ای چند مشخصه ذاتی دارد که از آنها می توان به منظور فراگیر کردن تکنولوژی بلاک چین استفاده کرد:

  • صنعت بازی های رایانه ای، صنعتی است که دنبال کنندگان زیادی داشته که هر روز در حال افزایش هستند.
  • استفاده بیشتر از اَپ های غیرمتمرکز که تمرکزشان بر بازی های رایانه ای باشد، باعث جذب بیشتر توسعه دهندگان و کاربران به این فضا می شود، TRONBet نشان داده است که این، کاملا امکان پذیر است.
  • در صنعت بازی های رایانه ای، مشوق های فراوانی ارائه می شوند. خاصیت تشویق کنندگی در یک اپلیکیشن، باعث جذب کاربران بسیار زیادی به آن اَپ می شود.
  • تجربه کاربری، فاکتور بسیار مهمی در افزایش مشارکت دنبال کنندگان سرسخت این صنعت بوده است.

چالش اصلی این است که بتوانیم تمام مواردی که برای صنعت بازی های رایانه ای کارساز بوده است را وارد اکوسیستم بلاک چین کنیم. اپلیکیشن های بلاک چین باید به قدری در تشویق کاربران موفق باشند که افراد به سادگی و به میل خود بخواهند از آنها استفاده کنند. همچنین برای فراگیر کردن اَپ های بلاک چین نیز، نیاز به تجربه کاربری بهتر داریم. فرآیندهای کنونی این امر را به کاری چالش برانگیز تبدیل می کنند. به بیان دیگر، کار با اپلیکیشن های بلاک چین باید حتی از کار با اپلیکیشن های موبایل که در حال حاضر بسیار ساده و راحت هستند، نیز راحت تر باشد.

نیاز به گفتن این موضوع نیست که استفاده فراگیر از بلاک چین و ارزهای دیجیتال در صورتی رخ خواهد داد که توسعه دهندگان بتوانند تجربه کاربری فوق العاده ای که در صنعت بازی های رایانه ای وجود دارد را در اپلیکیشن های فراگیر بلاک چین پیاده سازی کنند. همچنین، باید اَپ های بلاک چین را به شکلی تشویق کننده خلق کرد که قابل قیاس با مقیاس آن در صنعت بازی های رایانه ای باشد، چرا که این موضوع باعث جذب کاربران و توسعه دهندگان بیشتر می شود.

آیا در حال حاضر شرکت بلاک چینی وجود دارد که با الگو گرفتن از صنعت بازی های رایانه ای برای فراگیر کردن این تکنولوژی قدم بردارد؟

جواب این سوال مثبت است، و نمونه آن را می توانیم در Ripple Labs، شرکت خالق ارز دیجیتال ریپل (XRP) مشاهده کنیم. ریپل اخیرا اعلام کرده است که پروژه ای ۱۰۰ میلیون دلاری به منظور ادغام تکنولوژی بلاک چین و بازی های رایانه ای در دست توسعه دارد و در حال همکاری با شرکت هایی مانند Forte که استارت آپی واقع در سیلیکون ولی می باشد، است. این شرکت، سرمایه گذاری های قابل توجهی از طرف شرکت های بزرگ صنعت ارزهای دیجیتال دریافت کرده است.

مشارکت شرکت های مادرِ توکن های دیجیتال فراگیر، به دستیابی به استفاده گسترده از بلاکچین بسیار کمک می کند. چنین پروژه هایی، بدون شک باعث می شود که سیستم ها و پروسه هایی که باعث موفقیت صنعت بازی های رایانه ای شده است، در اکوسیستم بلاکچین اعمال شده و منجر به استفاده فراگیر از آن شود.

منبع
techbullion

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا